Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

aktualizováno  14:39
Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha Libraria ze zazděné kaple v Český Budějovicích. Kardinál Duka přemístil ostatky v novém relikviáři na oltář kostela. Nalezeny byly i listinné dokumenty z konce devatenáctého století. Při průzkumu byl objeven další, zatím neprobádaný prostor. Celou akci jste mohli sledovat v přímém přenosu na Technet.cz.

Již několikrát jste mohli na Technetu v přímém přenosu sledovat, jak archeologové pronikají do dosud neznámých podzemních prostor, pohřebních výklenků nebo hrobek slavných a zapomenutých obyvatel českých zemí. Zatím však nikdy nebylo možné ostatky nebo jiné části dochované výbavy vyzvednout.

To se teď změnilo. Z výklenku původní gotické kaple v klášteře v Českých Budějovicích vytáhli odborníci schránu s ostatky Jindřicha Libraria. Librarius byl zpovědníkem Přemysla Otakara II. a tak významnou osobností své doby, že v zápise o jeho úmrtí je nazýván blahoslaveným. Jeho ostatky vědci objevili v lednu 2019. Celou událost jste mohli tehdy sledovat také v přímém přenosu  on-line.

Při otevření schrány byly potvrzeny ostatky JIndřicha Libraria. Na vrchu schrány byly položeny noviny Národní politika a vázaná kniha básní Z hlubin od Jaroslava Vrchlického. Právě přítomnost česky psaných materiálů byla pro přítomné vědce relativním překvapením. Okolí kláštera bylo totiž německé, stejně jako firma, která na úpravách místa pracovala. 

Německy byl také napsán nejzachovalejší vzkaz, který byl v hrobce objeven. Vzkaz od dělníků, kteří na výklenku pracovali, a který pravděpodobně s poslední cihlou hodil do hrobky jeden z nich, se dochoval ve vynikající stavu mimo jiné proto, že nebyl v kontaktu s dřevěnou schránou ani kostmi. Vrchlického sbírka, která ležela na schráně se oproti tomu téměř rozpadla (podrobnosti najdete v on-line reportáži).

Fotogalerie

Podrobné výsledky jednotlivých průzkumů artefaktů budou známy nejdříve v září. Vědci se pokusí datovat i nalezené textilie, které boužel téměř zcela podlehly zkáze a nebude již pravděopodně možné jim vrátit původní vzhled.

Další neznámý hrob

Nyní zazděná nika, kde byly ostatky uloženy bude v budoucnosti celá odhalena, tak, aby ji návštěvníci kostela mohli spatřit. Po provedení historického průzkumu se do ní vrátí i Librariovy ostatky.

Během průzkumu výklenku georadarem odborníci ze společnosti Geo-cz, která celou akci technicky zajišťovala, objevili i další, dosud neznámou prostoru. Pravděpodobně jde o další hrobku. V současné chvíli však mají vědci více otázek než odpovědí. Čemu sloužila, kdy vznikla, je starší nebo pochází z pozdější doby než hrobka LIbraria a kdo v ní je nebo byl uložen? Nic z toho nevíme. 

Díky průzkumné kameře je zřejmé, že se zde nacházejí kosterní pozůstatky a rozpadlé dřevo. Zda jde o směs kostí lidských a zvířecích, jako v případě schrány Jindřicha Libraria, nejde momentálně určit. Hrobka je však evidentně až druhotným uložištěm ostatků, protože je příliš malá. Je tedy možné, že i tady bude nalezen mix kostí. To není nic neobvyklého. Lidé, kteří ostatky významných osobností za účelem dalšího uchování sbírali, nebyli pochopitelně antropologové a tak z místa původního pohřbu raději snesli vše, co našli. Tak se do středověkých hrobů běžně dostaly právě i zvířecí ostatky.

Každopádně největší záhadou zůstává samotná osobnost dalšího pohřbeného. Podle historiků muselo jít o velmi významnou osobu, protože právě jen taková mohla být pohřbena na tak významném místě spolu s takovou osobností, jako byl ve své době Jindřich Librarius.

Vědci při vyjímání ostatků Jindřicha Libraria

České Budějovice 26.6.2019


 • Prof. PhDr. Petr Sommer, CSc., DSc.  - ředitel Centra medievistických studií (společné pracoviště Filosofického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy v Praze). Jeho oborem je církevní archeologie a středověké duchovní kultura. Prováděl velké terénní výzkumy středověkých klášterů v Praze na Strahově, v Berouně, v Sázavě aj..
 • PhDr. Daniel Kovář - vedoucí oddělení Státního oblastního archivu v Třeboni. Je jihočeský archivář a spisovatel. Od roku 1998 napsal nebo se podílel na množství článků i knih o Českobudějovicku i o jednotlivých vesnicích.
 • Prof. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc. - středověká archeologie. Ředitel Archeologického ústavu FF JU v Českých Budějovicích. Je také mimo jiné předsedou Jihočeské archeologické komise, předsedou komise ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích pro státní podporu financování záchranných archeologických výzkumů v jižních Čechách a členem sklářské sekce České společnosti archeologické. Zabýval archeologickými výzkumy zaniklých středověkých vesnic na Táborsku.
 • Erika Průchová  - antropoložka
 • ZuzanaThomová - vedoucí výzkumu, archeoložka
 • Irena Hájková - restaurátorka textilií v městském muzeu v Týně nad Vltavou
 • RNDr. Petr Velemínský, Ph.D. - antropolog z Národního muzea

Vědci původně očekávali, že ve schráně budou kromě kosterních pozůstatků i i mince a autentika. Nic z toho se však nenašlo. 

Připomenout si můžete i předchozí archeologická dobrodružství na Technet.cz:

 • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Jak hraje 45 let stará a jak úplně nově vyrobená kazeta? Poslechněte si

Jedné je pětačtyřicet let, byla mnohokrát nahrána i přehrána, továrna, kde vznikla, dávno neexistuje. Druhá je nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zjistěte, jak se vyznáte v tancích, a vyhrajte unikátní encyklopedii

Soutěž Ať vás tyto válečné stroje zajímaly již od malička, nebo jste se k tankům dostali až později, asi víte, že jejich...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

 • Další z rubriky

Zemřel Luboš Perek, astronom, který z Čech prorazil do světa

Ve věku 101 let zemřel významný český astronom Luboš Perek. Uvedla to Česká televize. Zasloužil se o stavbu dodnes...

Ještě nebezpečnější, než byste řekli. Ohnivá tornáda šíří zkázu dál

Rozsáhlé a intenzivní požáry v krajině mohou být ještě nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Zní to možná...

STO OBJEVŮ: Cestu od tlakového hrnce k parnímu stroji lemovaly výbuchy

Seriál Byla to dlouhá cesta od Papina k Wattovi, než lidem začal spolehlivě sloužit parní stroj. S čím vším se parní...

STO OBJEVŮ: Nobelovská radiace vzala Sklodowské roky života

Seriál Dřevěná kůlna. Na zemi udusaná hlína, popraskaná skleněná střecha, v zimě mráz, v létě vedro. To byla laboratoř, v níž...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...