Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

aktualizováno  14:39
Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha Libraria ze zazděné kaple v Český Budějovicích. Kardinál Duka přemístil ostatky v novém relikviáři na oltář kostela. Nalezeny byly i listinné dokumenty z konce devatenáctého století. Při průzkumu byl objeven další, zatím neprobádaný prostor. Celou akci jste mohli sledovat v přímém přenosu na Technet.cz.

Již několikrát jste mohli na Technetu v přímém přenosu sledovat, jak archeologové pronikají do dosud neznámých podzemních prostor, pohřebních výklenků nebo hrobek slavných a zapomenutých obyvatel českých zemí. Zatím však nikdy nebylo možné ostatky nebo jiné části dochované výbavy vyzvednout.

To se teď změnilo. Z výklenku původní gotické kaple v klášteře v Českých Budějovicích vytáhli odborníci schránu s ostatky Jindřicha Libraria. Librarius byl zpovědníkem Přemysla Otakara II. a tak významnou osobností své doby, že v zápise o jeho úmrtí je nazýván blahoslaveným. Jeho ostatky vědci objevili v lednu 2019. Celou událost jste mohli tehdy sledovat také v přímém přenosu  on-line.

Při otevření schrány byly potvrzeny ostatky JIndřicha Libraria. Na vrchu schrány byly položeny noviny Národní politika a vázaná kniha básní Z hlubin od Jaroslava Vrchlického. Právě přítomnost česky psaných materiálů byla pro přítomné vědce relativním překvapením. Okolí kláštera bylo totiž německé, stejně jako firma, která na úpravách místa pracovala. 

Německy byl také napsán nejzachovalejší vzkaz, který byl v hrobce objeven. Vzkaz od dělníků, kteří na výklenku pracovali, a který pravděpodobně s poslední cihlou hodil do hrobky jeden z nich, se dochoval ve vynikající stavu mimo jiné proto, že nebyl v kontaktu s dřevěnou schránou ani kostmi. Vrchlického sbírka, která ležela na schráně se oproti tomu téměř rozpadla (podrobnosti najdete v on-line reportáži).

Fotogalerie

Podrobné výsledky jednotlivých průzkumů artefaktů budou známy nejdříve v září. Vědci se pokusí datovat i nalezené textilie, které boužel téměř zcela podlehly zkáze a nebude již pravděopodně možné jim vrátit původní vzhled.

Další neznámý hrob

Nyní zazděná nika, kde byly ostatky uloženy bude v budoucnosti celá odhalena, tak, aby ji návštěvníci kostela mohli spatřit. Po provedení historického průzkumu se do ní vrátí i Librariovy ostatky.

Během průzkumu výklenku georadarem odborníci ze společnosti Geo-cz, která celou akci technicky zajišťovala, objevili i další, dosud neznámou prostoru. Pravděpodobně jde o další hrobku. V současné chvíli však mají vědci více otázek než odpovědí. Čemu sloužila, kdy vznikla, je starší nebo pochází z pozdější doby než hrobka LIbraria a kdo v ní je nebo byl uložen? Nic z toho nevíme. 

Díky průzkumné kameře je zřejmé, že se zde nacházejí kosterní pozůstatky a rozpadlé dřevo. Zda jde o směs kostí lidských a zvířecích, jako v případě schrány Jindřicha Libraria, nejde momentálně určit. Hrobka je však evidentně až druhotným uložištěm ostatků, protože je příliš malá. Je tedy možné, že i tady bude nalezen mix kostí. To není nic neobvyklého. Lidé, kteří ostatky významných osobností za účelem dalšího uchování sbírali, nebyli pochopitelně antropologové a tak z místa původního pohřbu raději snesli vše, co našli. Tak se do středověkých hrobů běžně dostaly právě i zvířecí ostatky.

Každopádně největší záhadou zůstává samotná osobnost dalšího pohřbeného. Podle historiků muselo jít o velmi významnou osobu, protože právě jen taková mohla být pohřbena na tak významném místě spolu s takovou osobností, jako byl ve své době Jindřich Librarius.

Vědci při vyjímání ostatků Jindřicha Libraria

České Budějovice 26.6.2019


  • Prof. PhDr. Petr Sommer, CSc., DSc.  - ředitel Centra medievistických studií (společné pracoviště Filosofického ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy v Praze). Jeho oborem je církevní archeologie a středověké duchovní kultura. Prováděl velké terénní výzkumy středověkých klášterů v Praze na Strahově, v Berouně, v Sázavě aj..
  • PhDr. Daniel Kovář - vedoucí oddělení Státního oblastního archivu v Třeboni. Je jihočeský archivář a spisovatel. Od roku 1998 napsal nebo se podílel na množství článků i knih o Českobudějovicku i o jednotlivých vesnicích.
  • Prof. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc. - středověká archeologie. Ředitel Archeologického ústavu FF JU v Českých Budějovicích. Je také mimo jiné předsedou Jihočeské archeologické komise, předsedou komise ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích pro státní podporu financování záchranných archeologických výzkumů v jižních Čechách a členem sklářské sekce České společnosti archeologické. Zabýval archeologickými výzkumy zaniklých středověkých vesnic na Táborsku.
  • Erika Průchová  - antropoložka
  • ZuzanaThomová - vedoucí výzkumu, archeoložka
  • Irena Hájková - restaurátorka textilií v městském muzeu v Týně nad Vltavou
  • RNDr. Petr Velemínský, Ph.D. - antropolog z Národního muzea

Vědci původně očekávali, že ve schráně budou kromě kosterních pozůstatků i i mince a autentika. Nic z toho se však nenašlo. 

Připomenout si můžete i předchozí archeologická dobrodružství na Technet.cz:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Postavte si dělo na vatové tyčinky. Je to zábava a něco se naučíte

Jedním z makerů, který bude na Maker Faire Prague 2019 vystavovat je Matěj...

Cílem není získat stroj roznášející hrůzu a smrt, ale pobavit se při výrobě funkčního kanónu na vatové tyčinky. A taky...

Jen ticho. Největší pátrání po mimozemšťanech vydalo průběžné výsledky

Na hledání mimozemských signálů v rámci Breakhtrough Listen se podílel i...

Od roku 2016 běží projekt Breakthrough Listen, dosud největší program na zachycení mimozemských signálů. Letos v létě...

Nečekaný objev v hrobce v Českých Budějovicích. České básně nikdo nečekal

V kostele to zašumělo, když archeolog rozluštil nápis na knize, která byla...

V kostele to zašumělo, když archeolog rozluštil nápis na knize, která byla přiložena k ostatkům králova zpovědníka...

Najdete na iDNES.cz