Výsledky výzkumu vědci představili na konferenci. Odhalili tak informace o tom, co loni v červnu našli v zazděném prostoru kláštera po jeho otevření.
Nejvíce pozornosti upírali vědci k dřevěné truhle. Očekávali, že v ní budou kosti zpovědníka Přemysla Otakara II., to ale výzkum nepotvrdil. Kosti totiž patřily několika různým lidem.
„Na základě věku dožití a dalších faktorů je minimální odhad tři jedinci. Kosti byly ve velmi špatném stavu. Ze získaného materiálu jsme se pokoušeli zjistit pohlaví a věk jedinců,“ uvedla antropoložka Erika Průchová.
Ve schránce našli vědci kost týlní, pažní či loketní a několik dalších. Testy pak prokázaly, že patří různě starým lidem s odlišným věkem. Zároveň odhalily, že jejich stáří neodpovídá smrti Jindřicha Libraria. Podle vědců tak na 95 procent nejde o králova zpovědníka.
Jindřich LibrariusByl prvním převorem českobudějovického kláštera dominikánů. Podle legend měl být zpovědníkem a důvěrníkem krále Přemysla Otakara II. Tomu měl také poradit, aby si založením nového kláštera vyprosil od Boha narození potomka a dědice, pozdějšího krále Václava II. |
Překvapením bylo i to, že kromě lidských ostatků ukrývala schránka také zvířecí kosti. I ty vědci zkoumali a zjistili, že patří ovci či koze, skotu a také huse nebo třeba krocanovi.
Kromě pozůstatků vytáhli archeologové ze zazděné niky také několik písemných dokumentů. Bylo mezi nimi vydání novin Národní politika z roku 1893 či vázaná kniha básní Jaroslava Vrchlického, která se ale kvůli špatným podmínkám téměř rozpadla. Posledním dokumentem je pohozený dvojlist papíru.
„Na poslední chvíli ho tam pravděpodobně hodili dělníci, kteří prostor zazdívali. Autorem textu byl někdo, kdo nebyl zvyklý psát,“ sdělil Daniel Kovář, vedoucí Státního okresního archivu České Budějovice.
Papír obsahuje seznam nejrůznějších jmen, mezi nimiž jsou právě dělníci, nádeníci nebo tehdejší starosta.
Podle vědců ale aktuální zjištění nemusí znamenat, že se kosti Libraria v prostorách kostela Obětování Panny Marie nenacházejí. Je možné, že leží několik desítek centimetrů od místa, odkud vytáhli dřevěnou schránku.
„Vyčnívá tam něco, co vypadá jako náhrobní kámen. Pod ním je dutina. Ta obsahuje obrovské množství dřeva a další lidské kosti. Za náš tým proto doporučujeme pokračovat, pokud bychom chtěli najít ostatky ze 13. století. Jestliže někde jsou, tak je to právě toto místo,“ dodala Zuzana Thomová, archeoložka z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
26. června 2019 |