Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Našli vodík. Čeští vědci otevírají novou kapitolu ve zkoumání hmoty

  17:17aktualizováno  18:24
Týmu z Fyzikálního ústavu v Praze se ve spolupráci s francouzskými kolegy podařilo s pomocí proudu elektronů vytvořit unikátně ostrý obrázek molekul. Jejich vylepšená metoda i podle jiných odborníků otevírá možnost zkoumání látek a materiálů, do kterých jsme zatím „neviděli“.

Titulní stránka časopisu Science ze 13. ledna 2017 je ilustrací ke studii česko-francouzského týmu, který s pomocí elektronové difrakce určil polohu jednotlivých atomů vodíku ve zkoumané molekule | foto: AAAS/Science

Pod tímto odstavcem najdete jeden z nejdůležitějších snímků v historii vědy 20. století a zřejmě i vědy vůbec. Byl pořízen v roce 1952 a zachycuje strukturu molekuly DNA. Záznam pořízený Rosalindou Franklinovou vedl pány Cricka a Watsona k navržení modelu struktury DNA, jež stojí v zárodku velké revoluce ve vědách o životě v druhé polovině 20. století.

Snímek DNA, který rentgenovou krystalografií pořídila Rosalinda Franklinová. Vznikl se tak, že se vzorek nechal zkrystalizovat, a pak se pořídil jeho snímek pod rentgenem. I když se to nezdá, je tato metoda nesmírně náročná a vyžaduje ohromně detailní přípravu vzorku. Watson a Crick v ní byli spíše slabí, ale bez této metody by se platnost jejich modelu nedala ověřit. Proto se dnes tak zdůrazňují zásluhy Franklinové o objev struktury DNA.

Proč je snímek tak důležitý

Právě tento snímek stál na začátku přesunu od Mendelem (a samozřejmě i jinými) inspirovaných debat o dědičnosti některých znaků a její možné hmotné podobě až ke genetickým testům ještě nenarozených i těch už dáno žijících. Testům na vzácné či méně vzácné nemoci, testům, které umožňují genetickou diagnostiku nádorů, k tvorbě geneticky modifikovaných organismů a v posledních několika letech snad stále přesvědčivějším pokusům o genetickou léčbu, byť zatím stále experimentální.

Snímek DNA samozřejmě nevznikl s pomocí běžného fotoaparátu, byl pořízen s pomocí rentgenového záření. To znamená, že Franklinová al její doktorand vzorek ozařovali a sestavili snímek roztpýleného záření. Vznikne tak obraz podobný jako u klasického fotofilmu: na citlivé ploše za vzorkem se vytvoří obraz, kde jsou světlejší a tmavší místa podle toho, kolik přilétajících částic krystaly odrazí. Vznikne tak obrázek, ze kterého zkušené oko (a dnes samozřejmě i specializovaný software) může více či méně přesně podle okolností určit strukturu zkoumaného vzorku. Zkoumání pomocí rentgenu - především tzv. rentgenová krystalografie, kdy je ozařovaný vzorek krystalický - je jeden z nejdůležitějších motorů vědeckého vývoje posledního století

Tato metoda samozřejmě použitelná vždy. Rentgenová krystalografie je použitelná pouze pro krystaly, protože jen z těch získáte dost ostrý obraz (z amorfních materiálů získáte jen „rozplizlý“ obraz, který vám nic neřekne). Rentgenové záření také „přehlíží“ příliš malé vzorky, takže zkoumání krystalů menších než zhruba jeden mikrometr je nemožné. To je samozřejmě škoda, protože existují celé třídy zajímavých materiálů (třeba mnohé slibné nanomateriály), které ani přes nejlepší snahu vědců dost velké krystaly netvoří. Samozřejmě jsou k dispozici i jiné metody zkoumání těchto materiálů, třeba klasické snímání elektronovým mikroskopem, ale pro poznání struktury nic lepšího než krystalografii nemáme.

Příliš velký „kulečník“

Vědci samozřejmě poměrně rychle identifikovali vhodné náhradní řešení: použít místo rentgenového záření elektrony. Ty se ve vzorku odrážejí mnohem častěji, a v principu tedy o něm poskytují podstatně více informací. Takzvaná elektronová krystalografie je stará už několik desítek let, ale i přes svůj nesporný potenciál zatím neposkytovala dostatečně přesné výsledky.

Hlavní problém byl podle odborníků hlavně v tom, že elektrony se od vzorku odrážely až příliš ochotně. Řada z nich se odráží vícenásobně a zpětně, a v mnoha případech tak byl neřešitelný problém z jejich drah zjistit, jak se vlastně pohybovaly, a kde tedy co ve vzorku leží. Situaci komplikuje i to, že měření se nedá provádět příliš dlouho. Proud vysokoenergetických elektronů vzorek rychle zničí, a tak musí být měření rychlé a přesné.

Dopady krystalografie

poprvé byla úspěšně vyzkoušena v roce 1912

I když to není metoda úplně pro každého vědce (Watson a Crick sami přiznávali, že jim zoufale nešla), umožnila zkoumání nejrůznějších látek od DNA k nejrůznějším kovovým slitinám. Dosah této metody je ohromný: hrála prominentní roli ve výzkumu zhruba 50 vědců, kteří se během posledních desetiletí podělili o tři desítky Nobelových cen (viz seznam).

Metodu se dařilo postupně vylepšovat a hlavně v posledním desetiletí se začala rozvíjet skutečně slibně. Začátek letošního roku by pak mohl vstoupit do historie jako symbolické datum, kdy dosáhla „dospělosti“. Na stránkách vědeckého časopisu Science se totiž objevila práce, která všechny dosavadní pokroky skládá do působivé demonstrace její nově nabyté přesnosti. Podepsáni jsou pod ní vědci z CNRS v Caen a především lidé z týmu Lukáše Palatinuse z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Ten sám říká, že jejich publikace je pro Science poněkud netypická: „My jsme jen složili dohromady dílčí pokroky a výsledky, které už se všechny objevily jinde,“ říká český vědec. Výsledek je ovšem více než jen součet jednotlivých částí. Jak ukazuje článek, česko-francouzskému týmu se podařilo vůbec poprvé pomocí elektronové krystalografie přesně určit, kde ve zkoumaných molekulách leží atomy vodíku. Pokrok není daný žádným zásadním převratem v použité technice, byl dosažen celou řadou dílčích vylepšení a především díky vývoji nového software, který dokáže data lépe a přesněji zpracovat.

Přesně určení polohy vodíku je především ilustrace přesnosti metody. Vodíky jako nejmenší atomy nebyly zatím ve výsledcích elektronové krystalografie viditelné a jejich poloha se určovala pouze nepřímo. To často není úplně dobré řešení, protože poloha atomů vodíku (např. tzv. vodíkové můstky v organických sloučeninách) v některých případech určuje klíčové chemické vlastnosti dané molekuly. Může se tak stát, že místo látky, která určitou chemickou reakci usnadňuje, budete pracovat s látkou, která na ni buď nebude mít vliv, nebo ji možná bude i utlumovat.

Úspěch nevhod?

Zkoumání elektronové krystalografie se Lukáš Palatinus ve Fyzikálním ústavu věnuje od roku 2009, kdy se vrátil ze zahraničí a dostal možnost založit si vlastní malou skupinu. Ústav mu věřil, i když mladý vědec neměl s metodou žádné zkušenosti a „jen“ věřil jejímu potenciálu: „Tři roky jsme se učili, první opravdu zajímavé a nové publikace přišly pak ještě o pár let později“, říká Palatinus. Dodejme, že FZÚ má ovšem velkou krystalografickou tradici v rentgenovém oboru.

Dnes už má skupina ovšem v oboru slušné jméno, a Lukáš Palatinus tedy nečeká, že by se s první publikací v časopise Science něco zásadního změnilo: „Zájemci o práci se nám ozývají sami už nyní, svou pověst už máme. Ale určitě jsem zvědavý, jestli se to nějak projeví.“

Jen trochu lituje, že zveřejnění vyšlo právě na začátek ledna a to z ryze prozaického důvodu: blíží se totiž uzávěrky vyúčtování grantů. „Měl bych se věnovat spíš vyúčtovávání mezd pro zaměstnance než novinářům,“ říká Palatinus. Už proto, že grantové účtování není nic triviálního: „Když konečně na začátku každého roku znovu podle nových pravidel přijdu na to, jak zaplatit svým lidem výplatu, mám pocit, že to je vrchol mých intelektuálních výkonů, se kterým nesnese srovnání ani publikace v Science,“ dodává s trochou nadsázky.

Na podobných „detailech“ přitom závisí i celá řada jiných vlastností slibných materiálů všeho druhu. „Z mého hlediska jsou data z Lukášovy metody mnohem lepší než rentgenová krystalografie,“ říká jeden z jeho uživatelů jeho postupu a jeho kolega z Fyzikálního ústavu Stanislav Kamba. Jeho skupina právě chystá k publikaci článek o multiferoickém materiálu, ve kterém sledovali změny elektrických a strukturních vlastností při změně teploty - mohl by mít vlastnosti vhodné třeba pro použití v pamětech počítačů - a data z běžné rentgenové krystalografie přinesla v daném případě spíše jen zklamání: „Zjistili jsme z nich jen, že materiál má takové složení, jaké jsme chtěli, ale ne, jak se mění jeho krystalová struktura s teplotou. Z výsledků elektronové difrakce to ale bylo vidět krásně,“ shrnuje Stanislav Kamba.

Jedním dechem pak hned doplňuje, že metoda měla ještě jednu velkou výhodu. Jeho skupina připravila z materiálu větší keramický vzorek, který byl zjednodušeně řečeno vytvořený ze spečených malých krystalků. Ale Palatinus jejich připravený vzorek rozdrtil a jako vzorek mu stačily malé monokrystaly o rozměrech řádově stovek nanometrů. „To je ohromná výhoda, protože připravit velký monokrystal je náročné a také velmi drahé,“ chválí si Stanislav Kamba.

Jeho zkušenosti souzní s tím, co v komentáři k článku Palatinuse a jeho kolegů v časopise Science napsala významná postava oboru Lynne McCuskerová (která se na práci nijak nepodílela). Podle ní je práce česko-francouzského týmu příslibem, že elektronová krystalografie nám během příštích desetiletí přinese stejně mnoho zajímavých informací o materiálech jako rentgenová krystalografie v posledním zhruba půlstoletí. A snad jsme vás přesvědčili, že to bylo několik hodně bohatých desetiletí.

Informace: V článku jsme opravili nepřesný popis práce Rosalindy Franklinové na poznání struktury DNA. Šlo o difrakci přímo na vláknech DNA, nikoliv na krystalu, jak článek původně uváděl. Za nepřesnost se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Aztécké píšťaly smrti. Jejich zvuk vyvolává v lidském mozku zmatek

Premium

Malým aztéckým píšťalkám ve tvaru lebky se připisuje hrůzu nahánějící zvuk podobný výkřiku umírajícího člověka. Aztékové jimi prý v bitvách dokázali ochromit nepřátele. Švýcarští a norští odborníci...

28. listopadu 2024

Jupiter bude svítit na obloze jako zatím nikdy v tomto roce

Tuto sobotu se planeta Jupiter dostane do pozice vůči Zemi a Slunci, kterou bychom mohli částečně přirovnat k pozici Měsíce v úplňku. Bude odrážet tolik slunečního svitu, že bude dobře vidět i z...

2. prosince 2024  16:51

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Do vesmíru s miliardářem v čele NASA. Trump chce „motor pokroku i inspirace“

Volbou nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je miliardář Jared Isaacman, který podniká ve financích a letectví a sám dvakrát...

4. prosince 2024  18:51

Oceánští balonáři. Obrněnka se umí nafouknout, takže stoupá k hladině

Člověk by řekl, že vzduchoplavba bude výlučně lidský vynález. Jenže to by byl omyl. Podobně jako v případě mnoha dalších věcí nás předběhla příroda.

4. prosince 2024

Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby

Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...