Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi našli způsob, jak lépe vydělávat na mléce

Nový způsob získávání cenné bílkoviny z mléka by mohl udělat z českých mlékáren významného hráče na miliardovém trhu. A také alespoň zčásti vrátit do potravin to, o co je potravinářské technologie bezděky připravují.

Zpracování mléka | foto: Profimedia.cz

Než se mléko dostane od zdroje k nám na stůl, zmizí z něj spousta věcí. V řadě případů je to dobře, hlavně v případě škodlivých mikroorganismů, ale někdy je to na škodu. To je i případ bílkoviny laktoferinu. Ta za běžných okolností slouží jako "doping" pro mláďata. Přímo zabíjí některé patogeny, má zřejmě i mírné protinádorové účinky a podporuje funkci imunitního systému. Sám o sobě laktoferin určitě není všelék, ale pozitivní účinky prokazatelně má.

Z většiny mléka však zmizí při tepelné úpravě, třeba při známé pasterizaci (i nepasterizované mléko z automatů má podle vědců podstatně nižší obsah laktoferinu). Chemicky se nezničí, ale vysoká teplota změní jeho podobu tak, že přestává v těle účinkovat. "Zkroutí" se jejím působením tak, že už na buňkách nezapadne na místa, kam by měl.

Asi vás napadne, že by bylo zajímavé tuto látku od mléka oddělit před ohřátím, abychom o její účinky nepřišli. Mnohé firmy po celém světě už to dnes dělají. Na světě se každým rokem zobchoduje laktoferinu zhruba za 100 milionů eur (2,5 mliardy korun).

Významným odběratelem jsou asijské trhy, kde je laktorferin povoleno přidávat do potravin. Dává se do mléka, do kojenecké výživy či do jogurtů. "V Evropě to jde pomaleji, ale nakonec to také půjde," říká Anna Kolorzová z firmy Ingredia, která se specializuje právě na získávání produktů z mléka. Navíc už v tuto chvíli je u nás možné látku přidávat do doplňků stravy.

Ale i když trh už existuje, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Laktoferin je vzácný. Zhruba prý platí, že kilogram (s průměrnou cenou několik set eur) lze získat z 10 tisíc litrů mléka, i když tento údaj samozřejmě může podle různých okolností kolísat. Separace je náročná a vyžaduje dost specializované vybavení.

Ale díky Čechům (či přesněji hlavně Moravanům) by se to mohlo změnit. V olomouckém Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) při Palackého univerzitě vznikl ve spolupráci právě s firmou Ingredia způsob, jak prospěšnou bílkovinu z mléka získat podstatně jednodušeji a levněji.

Železo je základ

Oddělování cenného materiálu obstarává hodně "na jemno" namleté částečky s obsahem železa. V Olomouci funguje už zhruba deset let specializovaný tým na využití nanočástic (tedy speciálně tvarovaných a vyráběných částeček řádově o velikosti miliardtin metru). Vznikla tu firma, která vyrábí nanočástice železa, které se dnes už používají třeba k čištění podzemních vod.

Jedním ze směru výzkumu je i využití magnetický nanočástic oxidu železa k získávání zajímavých látek z různých roztoků a podobně. Vyrábí se vždy ze dvou dílů. Tím prvním je samotná železitá nanočástice, druhým na míru vytvořený "chemický přívěsek", vytvořený tak, aby se vázal na látku, kterou má částice zachytit. Olomoučtí vědci nedávno například publikovali o práci o úpravě nanočástic pro zachycování hormonu dopaminu, který je důležitý pro funkci mozku a může hrát důležitou roli v onemocněních, jako je Parkinsnova choroba.

Podobné je to i v případě laktoferinu, jen "přívěšek" je samozřejmě šitý na míru právě této bílkovině. Chemikům z Hané se podařilo v tomto případě najít velmi účinný "magnet". "Dokážeme z mléka získat většinu laktoferinu, možná až 80 procent. A to v té nejlepší kvalitě a čistotě." říká ředitel RCPTM Radek Zbořil.

Díky tomu, že nanočástice jsou magnetické, lze je pak z mléka lze snadno oddělit magnetickým polem. V dalším kroku se pak od nich laktoferin oddělí a nanočástice se mohou použít znovu. "V podstatě je tedy výsledkem vývoje jednoduché zařízení, které nijak nekomplikuje ani neprodlužuje mlékárenský  výrobní proces," přibližuje Kateřina Holá z olomouckého centra.

Sušené mléko pro posádku vesmírné stanice ISS. Pokud víme, je bez laktoferinu.

Jednoduchost si chválí i potravináři. "Je to celé tak jednoduché, že by se to v podstatě nemuselo dělat ani v mlékárně, ale přímo u zemědělce," vysvětluje Anna Kolorzová z firmy Ingredia. (U starších technologií vadil tuk obsažený v mléce, a tak se muselo oddělení laktoferinu provádět až po odstředění mléka v mlékárně.)

V laboratoři prý postup pracuje naprosto dokonale. V poloprovozních podmínkách se našly drobné problémy, ale všechny by měly být poměrně snadno řešitelné, shodují se všichni zúčastnění. Ale to s sebou přenos z laboratoře do výroby - tedy zhruba od mililitrů k hektolitrům - nese vždy. Postup se patentuje a na podzim by mělo být vše vyřešeno a připraveno k případnému nasazení do praxe. (To by se mělo každopádně stihnout do příštího roku, kdy končí zhruba 10milionový grant Technologické agentury na vývoj této metody a autoři z něj budou skládat účty.)

Účastníci projektu jsou o tom alespoň pevně přesvědčeni a za projektem vidí možnost velmi slušného zisku. "Slibujeme si od toho hodně," říká Radek Zbořil z olomouckého výzkumného centra a dodává: "I proto, že novou technologií získáváme velmi kvalitní a čistý laktoferin, což se projeví na jeho antibakteriálních účincích, a to samozřejmě zase na ceně." 

Pokud - či snad až - se nová technologie se dostane do praxe, bude to tak trochu návrat do starých časů, říká Anna Kolorzová: "Když má být mléko trvanlivé, musí být prakticky sterilní, to znamená tepelně upravené a bez účinného laktoferinu." Jinak to prakticky není řešitelné - těžko si můžeme všichni ráno dojít nadojit mléko sami a kdyby se nesterilizovalo, zdravotní škody by byly větší než přínos laktoferinu v mléce. "Ale tímhle způsobem konečně dokážeme v praxi částečně napravit to, že moderní potraviny z nezbytnosti přichází o spousta zajímavých látek."

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...