Pokud jíte hodně ovoce a zeleniny, budete spíše zdraví a spíše se vyhnete třeba rakovině. To je stará ověřená pravda, které ovšem do důsledků evidentně nerozumíme. Statistiky o obecně nižším výskytu rakovin u milovníků ovoce a zeleniny mluví sice jasně, ale proč to tak je?
V 80. letech se vědci domnívali, že na to přišli a že za tímto vlivem stojí vitaminy a další antioxidanty, tedy látky, které snižují aktivitu agresivních volných radikálů (reaktivních molekul kyslíku a dusíku), které vznikají jako "odpad" v našich buňkách.
V praxi se to však nepotvrdilo: když začali kuřáci ve Velké Británii pod dohledem lékařů brát vitaminy A a B, ve "vitaminové skupině" nemoci neubylo, ale dokonce spíše přibylo. Jedna studie byla dokonce předčasně zastavena, protože lékaři dospěli už v průběhu k názoru, že účastníkům prokazatelně škodí (u další nebyl výsledek statisticky průkazný). Předčasně skončil například i pozdější test účinků vitaminu E a selenu proti rakovině prostaty.
Proč tomu tak bylo, by mohla vysvětlovat studie švédských vědců, která vyšla tento týden v časopise Science Translational Medicine (placený přístup).
Myší kuřáci na vitaminech
Skupina z univerzity v Göteborgu, kterou vedli Per Lindahl a Martin Bergö, pracovala se skupinou myší, které jsou nedokonalou laboratorní nápodobou lidských kuřáků. Jsou geneticky upraveny tak, aby se u nich zvýšila pravděpodobnost výskytu rakoviny plic. Vědci jim podávali dva různé antioxidanty. Jedním byl vitamin E, druhým látka, která se používá u pacientů s plicními chorobami k rozpouštění hlenu (acetylovaná forma cysteinu čili NAC).
Dávky vitaminu byly asi desetinásobně vyšší oproti běžné myší stravě, ale podle autorů vzhledem k obsahu těchto látek v doplňcích stravy je to prý konzervativní dávka. Ukázalo se, že myši s antioxidanty ve stravě měly více nádorů a v průměru se dožívaly jen poloviny věku myší ve skupině, která antioxidanty nedostávala.
Ojedinělé v podobných studiích je, že vědci stopovali účinky antioxidantů až do buněk. Tam zjistili, že tyto látky "vypínají" gen p53. To je jeden z klíčových genů pro vznik rakoviny. Po jeho objevu na konci 70. letech dokonce vědci doufali, že objevili "klíč" k léčbě rakoviny, což bohužel samozřejmě nebyla pravda.
Gen představuje jakousi záchrannou brzdu. Ovládá proces řízené "sebevraždy" u těch buněk, které se změnily na nádorové a začínají se nekontrolovatelně dělit. Antioxidanty jeho činnost omezují, a tak může rakovina vzniknout jednodušeji.
A co z toho?
Autoři tedy doporučují, aby se skupiny se zvýšeným výskytem rakoviny (třeba právě kuřáci) vyhýbali vitaminům a dalším antioxidačním doplňkům. Ale obecně je nutné říci, že na jedné zvířecí studii nelze zakládat doporučení pro člověka. V tuto chvíli tedy nelze říci, že "vitaminy vám vypnou gen důležitý pro ochranu proti rakovině".
Pokud by se podařilo ukázat, zda stejný mechanismus účinkuje i u člověka (případně zjistit, jak přesně funguje), měl by se výsledek promítnout do doporučení pro veřejnost či dokonce postoji státu k doplňkům stravy.
Výsledky dalších výzkumů tak nebude sledovat jen odborná veřejnost, ale velmi bedlivě i výrobci potravinových doplňků. To není zdaleka tak silná průmyslová lobby jako třeba farmaceutické firmy, ale dohromady nejde o zanedbatelnou skupinu. Světový obrat prodeje doplňků stravy s antioxidačními účinky dosahuje podle dostupných odhadů zhruba 40-50 miliard dolarů. Zhruba polovina se realizuje v USA, kde doplňky bere 35-55 procent dospělých.
Prodeje také v posledních letech stále rostou. I přesto, že stále přibývá informací, které naznačují, že ve většině případů jde o vyhazování peněz z okna a v některých případech je to evidentně dokonce nebezpečné. Odpor sílí i v odborné veřejnosti a třeba prosincové vydání názorového úvodníku lékařského časopisu Annals of Internal Medicine neslo výmluvný titulek "Už toho bylo dost: přestaňte vyhazovat peníze ze vitaminy a minerální doplňky" (článek je celý dostupný zde).
Článek shrnuje výsledky velkých analýz dostupných klinických studií a dochází k závěru, že antioxidační doplňky jsou dvojího druhu: škodlivé a ty, které neprospívají. Nebezpečné jsou zřejmě beta karoten (z něj tělo vyrábí vit. A), vitamin E a zřejmě i vysoké dávky vitaminu A. Zbytek zřejmě patří do druhé skupiny. Není vyloučeno, že mají nějaký vliv na zdraví, třeba i prospěšný, ale zřejmě je tak malý, že se ho ve statistickém šumu velkých studií nepodařilo zaznamenat.