Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky, aniž byste museli rozebrat její vazbu nebo zkřivit jediný list. Vyzkoušeli jsme knižní skener CZUR ET 18 Pro, se kterým i necvičená obsluha vyrobí i z pořádné bichle PDF soubor za pár desítek minut.

Nápad na tento test přišel od čtenáře. Jako digitální nomád je většinu roku mimo domov a rád by s sebou měl některé své staré knihy v digitální podobě, aby si je mohl číst v tabletu. Jejich digitální verze ale nikde nenašel, a kdyby je chtěl naskenovat na své multifunkční tiskárně, musel by rozebrat vazbu, aby si celé stránky naplocho lehly a byly nasnímány korektně. Zkoušel je fotit, ale nevypadalo to dobře, navíc oba dva způsoby byly značně zdlouhavé. A proto se nás táže, jak nejlépe na to.

Při hledání odpovědi jsme samozřejmě vynechali nákladná plně profesionální řešení, která známe z digitalizačních pracovišť knihoven. Narazili jsme ale na kompaktní, snadno použitelné a cenově relativně dostupné knižní skenery společnosti CZUR, jejichž střední model ET18 Pro jsme si půjčili na vyzkoušení.

Vše potřebné v jedné bedně

Z krabice postupně vybalíte samotný skener, modul přídavného osvětlení, srolovanou rozměrnou černou podložku, kabel s tlačítkem, pedál pro ovládání nohou a dvě žluté packy s grafickými značkami.

Skeneru nechybí náhledový displej (použitelný spíš pro orientaci při skenování s využitím chytrého telefonu). Na snímku vidíte i žluté packy pro přidržování stránek, které by měly tendenci se zvedat.

Při instalaci nelze zaváhat – skener postavíte na stůl, podložku rozmotáte a vyrovnáte tak, aby do jejího výřezu přesně vplul podstavec skeneru, do magnetického konektoru nasadíte modul přídavného světla a vyberete si, zda chcete skenování každé stránky spustit stiskem tlačítka na skeneru, stiskem vzdáleného tlačítka na kabelu nebo sešlápnutím pedálu na podlaze. My jsme zvolili pedál, protože tak mohou obě ruce pracovat s knihou.

I s telefonem, lépe ale s počítačem

Pokud chcete skenovat jen pár stránek, vystačíte si s mobilní aplikací. Skener připojíte k wi-fi síti, pomocí QR kódu a akustického ověření (telefon vygeneruje zvukový signál a skener si jej mikrofonem poslechne) jej spárujete s aplikací. Poté s nastavenou předlohou stisknete tlačítko na skeneru (externí ovladače nám v tomto režimu nefungovaly) a za chvíli se naskenovaný obsah objeví v aplikaci. I zde můžete udělat základní editaci, především korekci natočení a ořezu, a vyexportovat PDF soubor. V mobilní aplikaci nevidíte živý náhled obrazu, takže rádi využijete displej, který je na vrchní straně skeneru. Je to pomalejší způsob a několikrát se nám stalo, že snímek do aplikace dorazil poškozený.

Mnohem pohodlnější, spolehlivější a s větším množstvím možností je skenování do USB kabelem připojeného počítače pomocí aplikace CZUR Scanner. V tu chvíli vidíte na monitoru počítače (nebo displeji notebooku) živý náhled z kamery skeneru a pomocí nožního spínače nebo externího tlačítka spouštíte skenování. Pokud skenujete otevřenou knihu, skener stránky rozdělí na jednotlivé obrázky. Kdykoli se můžete podívat na výsledky, a pokud je potřeba, daný snímek smazat a naskenovat znovu a lépe.

Snímač s rozlišením 4 896 × 3 672 pixelů (tj. 275 DPI), horní osvětlení skeneru (2x 5 LED) a v ohybu ramene trojice laserových diod.

Jednou z klíčových vlastností je schopnost srovnávat ohnuté stránky rozevřené knihy do roviny. Skener to dělá tak, že přes knihu laserem horizontálně promítne tři linky, nasnímá je, podle jejich zakřivení zjistí, jak jsou dané stránky prohnuté, a tuto deformaci automaticky kompenzuje. Funguje to velmi dobře, na limit narazíte, jen když je ohnutí u hřbetu příliš strmé (tak, že by bylo obtížné knihu i číst) nebo když je stránka nejen prohnutá od hřbetu, ale zároveň nesouměrně vyosená (což může nastat například u vlhkostí poškozených titulů). V takovém případě pomohou již zmíněné žluté packy.

Takto skener „vidí“ zakřivení stránek pomocí laserových paprsků.

Ty slouží k podržení stránky na správném místě. Z jedné strany packy je gumová adhezní ploška, která lépe zachytí papír stránky, na druhé je grafická značka, kterou skener rozpozná a ví, že z daného prostoru má obraz packy smazat. Z hlediska pomoci při skenování to funguje výborně. Odmazávání pacek funguje výborně v případě, že skenujete bílý papír – tehdy zmizí v podstatě beze stop. Horší to je při snímání starého zažloutlého papíru – to pak je často v místě vidět jakási neurčitá zažloutlá šmouha. Pokud skenujete kvůli textu a stránku budete převádět na černobílou, nezbudou po ní ani stopy v obou případech, ale například u námi skenované zhruba stopadesát let staré knihy v případě „fotorealistických snímků“ patrné jsou. Program nabízí i odstranění prstů, pokud nevyužijete packy. Úspěšnost opět záleží především na kontrastu mezi prstem a skenovaným papírem.

Z hromady obrázků PDF

Výsledkem skenování je složka jednotlivých obrázků ve formátu JPG, s nimiž můžete dál pracovat – vytvářet ořezy, kompenzovat chybné natočení předlohy (pokud by jej automaticky nesrovnal skener, což zpravidla udělá). Můžete si i doladit vyrovnání prohnuté stránky, pokud byste s automatickou korekcí nebyli spokojeni (ale to při našich pokusech nebylo třeba). A samozřejmě si pohrát s kontrastem, ostrostí a dalšími obvyklými parametry. A to jak u jednotlivých stránek, tak dávkově.

Každou jednotlivou stránku můžete detailně doladit nebo spustit dávkovou úpravu všech.

Hromada obrázků samozřejmě není to, co nakonec z knihy chcete mít. Proto můžete v dalším kroku spustit konverzi vybraných (nebo všech) stránek do PDF, přičemž na konci vznikne jeden mnohastránkový soubor, který můžete nahrát do tabletu nebo čtečky elektronických knih.

Můžete také spustit OCR převod do textového souboru – výsledkem je dokument s textem a vloženými obrázky s ilustracemi, který můžete editovat a dále zpracovat. Takto zpracovaný dokument můžete snadno (třeba v programu Calibre) převést třeba do formátu ePub vhodného pro čtečky elektronických knih.

Hraní se světly

Skener má dva druhy osvětlení skenované předlohy. Jedna sada světel míří na předlohu kolmo dolů z hlavy skeneru, druhá z boku pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Boční světla jsou tu zejména pro skenování lesklých předloh, na kterých by z horních světel byla odlesky vybělená (přezářená) místa. To funguje perfektně.

Nám se však boční světlo osvědčilo i u skenování historického zažloutlého papíru, kde lépe pokrylo celou plochu rozměrné knihy a výsledek byl barevně o něco přirozenější. Při skenování novějších knih bylo nasvětlení v celé ploše dobře vyrovnané, u historických knih s degradovanými okraji (degradace pozvolně postupuje ke středu knihy) byl tento defekt u naskenovaných stránek vizuálně výraznější než na pohled.

Někdy to tedy chce u knihy trochu laborovat, co bude mít nejlepší výsledek. My jsme po různých zkouškách došli k závěru, že lépe dopadá skenování v osvětlené místnosti, než když jediné světlo vytváří skener. Zároveň však nesmí jít o lampu nad skenerem nebo blízké okno – to naopak může rovnoměrnost nasvětlení zkreslit.

Skenovací podložka, která přesně vyplňuje zorné pole snímací kamery, má rozměry 40 × 52 centimetrů, rozevřená kniha proto musí být o trochu menší, zejména pokud je mnohasetstránková (a tedy při rozevření vyšší).

Závěr

Chce to trochu cviku a vždy si dopředu rozmyslet nejlepší postup, ale celkově je knižní skener velmi efektivním nástrojem, jak rychle a velmi kvalitně převést knihy (ale i rozměrnější dokumenty) do digitální podoby bez jejich poškození.

Za zapůjčení skeneru děkujeme společnosti ESdata; model CZUR ET 18 Pro pořídíte za 13 219 korun. Jako konkurenci můžeme zmínit třeba Fujitsu ScanSnap SV600 nebo IrisCan Desk 6 Pro.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jaký je nový iPad Air? První dojmy se točí kolem výkonu a klávesnice

iPad Air

Uplynulo sotva deset měsíců a na trh dorazil nový iPad Air. Opět ve dvou velikostech, vybrat si...

Byl to propadák, nyní je ARC od Intelu atraktivní volbou pro spořivé hráče

Intel ARC B580

Zatímco AMD a Nvidia operují na trhu ve vyšší cenové kategorii, Intel se pustil do té snadno...

Jaký je iPhone pro ty, co nemají na iPhone? První dojmy z dostupné novinky

iPhone 16e

Embargo padlo, a tak se smíme podělit o první fotky a první dojmy z nového dostupnějšího iPhonu,...

Test: Největší síla nových grafických karet není v hrubém výkonu

Test grafických karet RTX 5090 a RTX 5080

Testujeme grafické karty Nvidia GeForce RTX 5090 a RTX 5080 a srovnáváme je se starší RTX 4090....

Především základní iPhone 16 je lákavou volbou. Test iPhone 16 a 16 Plus

Apple iPhone 16 a 16 Plus

Letošní nové iPhony řady 16 jsou si celkově blíž, než modely starší řady 15. A proto bude pro mnoho...

Samé superlativy. Nejmenší počítač od Applu nás zaskočil výkonem i spotřebou

Apple Mac mini se Studio Display a Magic příslušenstvím

Hodně superlativů a relativně málo kritiky. Nový Mac mini se opravdu povedl, v testované verzi...

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

Senioři, nebo vzdělaní? Studie překvapila. Kdo nejvíc věří dezinformacím

Panuje představa, že například senioři jsou nejvíc zranitelnou skupinou, co se odolnosti vůči dezinformacím týče. Zároveň se předpokládá, že vyšší vzdělání lidem pomáhá odlišit falešné zprávy od...

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46