Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky, aniž byste museli rozebrat její vazbu nebo zkřivit jediný list. Vyzkoušeli jsme knižní skener CZUR ET 18 Pro, se kterým i necvičená obsluha vyrobí i z pořádné bichle PDF soubor za pár desítek minut.

Nápad na tento test přišel od čtenáře. Jako digitální nomád je většinu roku mimo domov a rád by s sebou měl některé své staré knihy v digitální podobě, aby si je mohl číst v tabletu. Jejich digitální verze ale nikde nenašel, a kdyby je chtěl naskenovat na své multifunkční tiskárně, musel by rozebrat vazbu, aby si celé stránky naplocho lehly a byly nasnímány korektně. Zkoušel je fotit, ale nevypadalo to dobře, navíc oba dva způsoby byly značně zdlouhavé. A proto se nás táže, jak nejlépe na to.

Při hledání odpovědi jsme samozřejmě vynechali nákladná plně profesionální řešení, která známe z digitalizačních pracovišť knihoven. Narazili jsme ale na kompaktní, snadno použitelné a cenově relativně dostupné knižní skenery společnosti CZUR, jejichž střední model ET18 Pro jsme si půjčili na vyzkoušení.

Vše potřebné v jedné bedně

Z krabice postupně vybalíte samotný skener, modul přídavného osvětlení, srolovanou rozměrnou černou podložku, kabel s tlačítkem, pedál pro ovládání nohou a dvě žluté packy s grafickými značkami.

Skeneru nechybí náhledový displej (použitelný spíš pro orientaci při skenování s využitím chytrého telefonu). Na snímku vidíte i žluté packy pro přidržování stránek, které by měly tendenci se zvedat.

Při instalaci nelze zaváhat – skener postavíte na stůl, podložku rozmotáte a vyrovnáte tak, aby do jejího výřezu přesně vplul podstavec skeneru, do magnetického konektoru nasadíte modul přídavného světla a vyberete si, zda chcete skenování každé stránky spustit stiskem tlačítka na skeneru, stiskem vzdáleného tlačítka na kabelu nebo sešlápnutím pedálu na podlaze. My jsme zvolili pedál, protože tak mohou obě ruce pracovat s knihou.

I s telefonem, lépe ale s počítačem

Pokud chcete skenovat jen pár stránek, vystačíte si s mobilní aplikací. Skener připojíte k wi-fi síti, pomocí QR kódu a akustického ověření (telefon vygeneruje zvukový signál a skener si jej mikrofonem poslechne) jej spárujete s aplikací. Poté s nastavenou předlohou stisknete tlačítko na skeneru (externí ovladače nám v tomto režimu nefungovaly) a za chvíli se naskenovaný obsah objeví v aplikaci. I zde můžete udělat základní editaci, především korekci natočení a ořezu, a vyexportovat PDF soubor. V mobilní aplikaci nevidíte živý náhled obrazu, takže rádi využijete displej, který je na vrchní straně skeneru. Je to pomalejší způsob a několikrát se nám stalo, že snímek do aplikace dorazil poškozený.

Mnohem pohodlnější, spolehlivější a s větším množstvím možností je skenování do USB kabelem připojeného počítače pomocí aplikace CZUR Scanner. V tu chvíli vidíte na monitoru počítače (nebo displeji notebooku) živý náhled z kamery skeneru a pomocí nožního spínače nebo externího tlačítka spouštíte skenování. Pokud skenujete otevřenou knihu, skener stránky rozdělí na jednotlivé obrázky. Kdykoli se můžete podívat na výsledky, a pokud je potřeba, daný snímek smazat a naskenovat znovu a lépe.

Snímač s rozlišením 4 896 × 3 672 pixelů (tj. 275 DPI), horní osvětlení skeneru (2x 5 LED) a v ohybu ramene trojice laserových diod.

Jednou z klíčových vlastností je schopnost srovnávat ohnuté stránky rozevřené knihy do roviny. Skener to dělá tak, že přes knihu laserem horizontálně promítne tři linky, nasnímá je, podle jejich zakřivení zjistí, jak jsou dané stránky prohnuté, a tuto deformaci automaticky kompenzuje. Funguje to velmi dobře, na limit narazíte, jen když je ohnutí u hřbetu příliš strmé (tak, že by bylo obtížné knihu i číst) nebo když je stránka nejen prohnutá od hřbetu, ale zároveň nesouměrně vyosená (což může nastat například u vlhkostí poškozených titulů). V takovém případě pomohou již zmíněné žluté packy.

Takto skener „vidí“ zakřivení stránek pomocí laserových paprsků.

Ty slouží k podržení stránky na správném místě. Z jedné strany packy je gumová adhezní ploška, která lépe zachytí papír stránky, na druhé je grafická značka, kterou skener rozpozná a ví, že z daného prostoru má obraz packy smazat. Z hlediska pomoci při skenování to funguje výborně. Odmazávání pacek funguje výborně v případě, že skenujete bílý papír – tehdy zmizí v podstatě beze stop. Horší to je při snímání starého zažloutlého papíru – to pak je často v místě vidět jakási neurčitá zažloutlá šmouha. Pokud skenujete kvůli textu a stránku budete převádět na černobílou, nezbudou po ní ani stopy v obou případech, ale například u námi skenované zhruba stopadesát let staré knihy v případě „fotorealistických snímků“ patrné jsou. Program nabízí i odstranění prstů, pokud nevyužijete packy. Úspěšnost opět záleží především na kontrastu mezi prstem a skenovaným papírem.

Z hromady obrázků PDF

Výsledkem skenování je složka jednotlivých obrázků ve formátu JPG, s nimiž můžete dál pracovat – vytvářet ořezy, kompenzovat chybné natočení předlohy (pokud by jej automaticky nesrovnal skener, což zpravidla udělá). Můžete si i doladit vyrovnání prohnuté stránky, pokud byste s automatickou korekcí nebyli spokojeni (ale to při našich pokusech nebylo třeba). A samozřejmě si pohrát s kontrastem, ostrostí a dalšími obvyklými parametry. A to jak u jednotlivých stránek, tak dávkově.

Každou jednotlivou stránku můžete detailně doladit nebo spustit dávkovou úpravu všech.

Hromada obrázků samozřejmě není to, co nakonec z knihy chcete mít. Proto můžete v dalším kroku spustit konverzi vybraných (nebo všech) stránek do PDF, přičemž na konci vznikne jeden mnohastránkový soubor, který můžete nahrát do tabletu nebo čtečky elektronických knih.

Můžete také spustit OCR převod do textového souboru – výsledkem je dokument s textem a vloženými obrázky s ilustracemi, který můžete editovat a dále zpracovat. Takto zpracovaný dokument můžete snadno (třeba v programu Calibre) převést třeba do formátu ePub vhodného pro čtečky elektronických knih.

Hraní se světly

Skener má dva druhy osvětlení skenované předlohy. Jedna sada světel míří na předlohu kolmo dolů z hlavy skeneru, druhá z boku pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Boční světla jsou tu zejména pro skenování lesklých předloh, na kterých by z horních světel byla odlesky vybělená (přezářená) místa. To funguje perfektně.

Nám se však boční světlo osvědčilo i u skenování historického zažloutlého papíru, kde lépe pokrylo celou plochu rozměrné knihy a výsledek byl barevně o něco přirozenější. Při skenování novějších knih bylo nasvětlení v celé ploše dobře vyrovnané, u historických knih s degradovanými okraji (degradace pozvolně postupuje ke středu knihy) byl tento defekt u naskenovaných stránek vizuálně výraznější než na pohled.

Někdy to tedy chce u knihy trochu laborovat, co bude mít nejlepší výsledek. My jsme po různých zkouškách došli k závěru, že lépe dopadá skenování v osvětlené místnosti, než když jediné světlo vytváří skener. Zároveň však nesmí jít o lampu nad skenerem nebo blízké okno – to naopak může rovnoměrnost nasvětlení zkreslit.

Skenovací podložka, která přesně vyplňuje zorné pole snímací kamery, má rozměry 40 × 52 centimetrů, rozevřená kniha proto musí být o trochu menší, zejména pokud je mnohasetstránková (a tedy při rozevření vyšší).

Závěr

Chce to trochu cviku a vždy si dopředu rozmyslet nejlepší postup, ale celkově je knižní skener velmi efektivním nástrojem, jak rychle a velmi kvalitně převést knihy (ale i rozměrnější dokumenty) do digitální podoby bez jejich poškození.

Za zapůjčení skeneru děkujeme společnosti ESdata; model CZUR ET 18 Pro pořídíte za 13 219 korun. Jako konkurenci můžeme zmínit třeba Fujitsu ScanSnap SV600 nebo IrisCan Desk 6 Pro.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

Streamovací služby může využívat celá rodina, jak samostatě, tak dohromady.

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Neobvyklý telefon s charakterem za méně peněz. Test Nothing Phonu (2a)

Nothing Phone (2a)

Pokud vás už profláklé značky mobilů nebaví, tak Nothing představuje zajímavou alternativu, s níž...

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

OnePlus 12

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Čtenáře napálili falešným kabelem. Koupili jsme ho a prozkoumali

S tímto kabelem doma nic nepropojíte.

Pokud potřebuji něco propojit, typicky stačí kabel se správnými konektory. Jenže ne vždy je to tak...

Tip na dárek: jedna nabíječka pro všechna zařízení i celou rodinu

Nabíječka Fixed

Výkonem až 100 W dokáže nabít notebook, tablet, mobil, chytré hodinky, nebo třeba bluetooth...

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 14 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 14 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...