Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový nástroj muzejníků skenuje hory, odhalí staré sopky i neznámé podzemí

Severočeské muzeum v Liberci získalo nástroj, možná trochu evokující legendárního MacGyvera: Speciálně vyvinutý systém, zahrnující mj. dron s několika druhy závěsného zařízení. Laserovým paprskem prozkoumá pohoří nebo vytvoří 3D sken architektonického skvostu. Vše je navržené pro maximální univerzálnost a další možnosti rozšíření.
Část 1/8

Konstruktér Martin Suchomel testuje speciální dron pro Severočeské muzeum v Liberci | foto: Jaroslav Šanda

Agenda pracovníků Severočeského muzea v Liberci je velmi různorodá. Práce s historickými předměty je jen jednou položkou vedle kupříkladu dlouhodobého geologického průzkumu Jizerských hor, mapování historie města Liberce či skládání střípků temné válečné historie regionu. Nástroj ve formě speciálního dronu nyní zcela promění systém práce a navíc dá prostor i pro další vývoj.

„My dnes nezachraňujeme jenom movité předměty, jako třeba středověké truhly, ale zachraňujeme i předměty, stavby a jevy v podobě jejich obrazu – digitálních dat. Když se někde například bourá dům, tak je dobré, mít jej digitálně naskenovaný, tedy mít digitální model tohoto domu pro budoucí prezentace i pro uchování té věci. To je dnes v archeologii, či v památkové péči úplně standardní záležitost,“ vysvětluje muzejník Ivan Rous, když popisuje jednu z oblastí, kde se nový nástroj uplatní v praxi.

Unikátní systém se skládá z několika zařízení, která mohou pracovat v různých režimech na zemi i ve vzduchu. Zavěšením přístrojů pod létající zařízení se otevírá celá řada dalších možností. Kupříkladu z 3D skenu sbírkového předmětu lze rázem skenovat celé plochy, či dokonce krajinu. To jsme ovšem jen u jednoho druhu závěsu, tzv. payloadu.

Zleva: konstruktér Martin Suchomel a muzejník Severočeského muzea v Liberci Ivan Rous. Na zemí leží značky, využívané ve fotogrametrii. | foto: Aleš Vašíček

Speciálně navržený dron pro potřeby muzejníků bude mít za úkol nosit přístroje jako Lidar, termokameru, fotogrammetrické zařízení a magnetometr. Nedílnou součástí vybavení je i software a GPS systém, bez nichž by získaná data nebylo možné řádně zpracovat.

Dodavatel dronu a závěsných zařízení musel splnit náročnou poptávku muzejníků, jak popisuje konstruktér Martin Suchomel: „Při stavbě dronu jako nosné platformy je důležité vědět, jaké přístroje platforma ponese. Od toho se odvíjí všechno ostatní. Nejdůležitější zařízení, které měl dron nést, byl lidar, což je zjednodušeně řečeno laserový radar. Dále další užitečnou zátěž, to znamená termokameru, kameru v optickém spektru pro potřeby třeba fotogrammetrie nebo jakéhokoliv dalšího snímkování a magnetometr.“

Dron pro Severočeské muzeum v Liberci společně se třemi druhy závěsného zařízení: (zleva) lidar, termokamera, fotogrametrické zařízení | foto: txrobotics

Konstruktéři dronu vycházeli z parametrů lidaru, jako referenčního payloadu. „Víme, kolik váží, víme, jak dlouho potřebujeme s lidarem letět souvisle bez přerušení letu. Lidar, který váží do dvou kilogramů, budeme používat alespoň 50 minut bez přerušení, když skenujeme kupříkladu venkovní terén. Každé přerušení skenování znamená komplikaci při napojování dat.“

Tyto základní požadavky na zařízení postupně určily velikost dronu, výkon jeho motorů, rozměr vrtulí, druh napájení a další parametry.

„Existuje značné množství nejrůznějších parametrů, ale jenom pár kombinací zajistí požadovanou výdrž ve vzduchu. Samozřejmě existují ještě sekundární parametry, např. maximální rychlost dronu, požadované limity na rychlost větru a v neposlední řadě i teplotní minima požadovaná pro provoz dronu. Zcela zásadní pro konstukci dronu byl požadavek na možnost jeho složení do kompaktního tvaru tak, aby s ním mohla pohodlně manipulovat jedna osoba, což u takto velkého dronu není vůbec snadný úkol,“ vyjmenovává Martin Suchomel. Cílem bylo využít dostupné komponenty jako motory či vrtule v kombinaci s vlastní konstrukcí.

„Všechny standardní komponenty, které vyhovují požadovaným specifikacím, používáme hotové. Preferujeme komponenty, které jsou konstrukčně otevřené, abychom do nich mohli zasahovat my nebo kdokoliv jiný a existovala k nim dostupná patřičná dokumentace. Všechno, co nevyhovuje definovaným specifikacím, vytváříme sami, software i hardware,“ doplňuje Suchomel. Za zcela zásadní považuje použití otevřeného softwaru, což v budoucnu umožní prakticky neomezené rozšiřování využití celého systému.

Jedním z požadavků na dron pro Severočeské muzeum v Liberci bylo i to, aby s ním mohla pohodlně manipulovat jen jedna osoba a dron se dal složit do kompaktního tvaru. Tým Martina Suchomela vyvinul mj. i vlastní sklápěcí systém ramen.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 130 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je devátá planeta? Vědci jsou na stopě nástupci sesazeného Pluta

v diskusi je 11 příspěvků

9. května 2024

Premium Už téměř dvě desetiletí má Sluneční soustava oficiálně jen osm planet. V roce 2006 astronomové na...

KVÍZ: Zapomenuté funkce, po kterých se dnes nikomu nestýská

v diskusi nejsou příspěvky

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 24 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...