Roboti pomáhají v továrnách, ale mohou lidem konkurovat v rychlosti a hbitosti? Zápas ve stolním tenise mezi průmyslovým robotickým ramenem robota Agilus od německé společnosti Kuka a Timem Bollem, bývalého mistra světa, měl na tuto otázku odpovědět. Zápas byl naplánován k příležitosti otevírání nové továrny Kuka v Číně, byl oznámen předem a jeho cílem tak byla především virální reklama.
Tomu bylo přizpůsobeno vyznění i natáčení klipu. Místo technických detailů se režisér Matthias Zentner věnoval spíše efektním záběrům, které jsou předem naplánované a nacvičené, jak naznačuje dokument ze zákulisí natáčení.
"Rychlost, jakou spolu ti dva hráli, byla naprosto neuvěřitelná. Je to taková rychlost, že to ani nejde zachytit na kameru. Je to jako boxování, nevíte, kam půjde příští úder," poznamenal Zentner. Ale právě tato přesnost byla evidentně klíčem k tomu, aby byl každý záběr zopakován tak dlouho, dokud nebyl podle představ režiséra. O zápase se nedá mluvit a reakce jsou do značné míry zklamané. Odborný magazín IEEE Spectrum v této souvislosti připomíná, že roboti už nějakou dobu ping pong hrají.
Je pochopitelné, že právě při otevírání v Číně se německá firma rozhodla ukázat se na veřejnosti pingpongovým zápasem. Z videoklipu je ovšem jasné, že nejde o žádný zápas, ale o předem narýsovanou choreografii. Více než o robotově schopnosti reagovat tak spíše vypovídá o preciznosti lidského aktéra. Skutečný zápas robota a člověka by byl jistě zajímavější. Ale zřejmě na něj ještě nenazrála doba.
Jak to ale vypadá, když robota nediriguje zkušený režisér a nenahrává mu hráč světového kalibru? Nevíme zatím bohužel, jak konkrétně je to u robota Kuka, reklama nám to neukázala a ani nejspíš ukázat nechtěla. Podívejte se ale třeba na ukázku techniků z Darmstadtu, kteří učí robota, jak zobecnit naučené pohyby a "vymyslet" své vlastní.
Oprava: Do článku jsme na základě diskuze doplnili video další "robotické ruky hrající ping pong". Vyšlo najevo, že jde pravděpodobně o počítačem upravené/generované záběry a proto jsme jej z článku opět vyřadili. Omlouváme se za nepřesnost a děkujeme diskutujícím za ověření.