Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na vlastní trávu: robotická sekačka poseká pravou českou zahradu bez vás

Trávník poseká sama, aniž by majitel vytáhl paty z domu. Vyhne se stromům i záhonkům, nevadí jí déšť ani tma a sama se ohradí proti případným nenechavcům. Otestovali jsme robotickou sekačku Husqvarna Automower 230 ACX.

Udržovat trávník větší zahrady může být docela fuška. A nebo také ne. Robotická sekačka Husqvarna Automower 230 ACX se v testu ukázala jako schopný pracovník. Trávník běžně hrbolaté a členité zahrady dokáže udržovat zcela samostatně. Ručně jsme museli vyžínačem dočistit jen rohy a kraje u plotu.

230ACX celek230ACX celek

Husqvarna 230ACX vypadá jako sci-fi brouk. Po testovací zahradě jsme proháněli verzi s šedým krytem, na výběr je ale i v modrém, bílém, oranžovém a hnědém provedení.

Instalace: makačka, kterou nemusíte opakovat

Běžné sekačce stačí natáhnout přívodní kabel a zapojit ho do zásuvky. Instalace Automoweru je poněkud náročnější. V optimálním případě však tuto proceduru podstoupíte jen jednou za celou životnost sekačky, takže to není překážka. Instalaci zvládnete sami, případně ji můžete svěřit autorizovanému prodejci.

230ACX nabijeci stanice

Nabíjecí stanice zajišťuje napájení sekačky i obvodové smyčky a případných naváděcích kabelů.

Instalace sestává z několika kroků. Prvním je umístění a přichycení nabíjecí stanice. Měla by být v rovině, neměla by být v rohu sekaného prostoru, aby měla volný výjezd do všech stran. Do země ji "přitlučete" šesticí dlouhých hřebů a dvacetimetrovým kabelem ji spojíte s napájecím transformátorem.

230ACX napajeci kabel230ACX napajeci trafo

Dvacetimetrový černý kabel slouží pro připojení nabíjecí stanice k síťovému transformátoru. Ten by měl být například v garáži, nebo dílně; poblíž běžné elektrické zásuvky.

Druhým krokem je instalace obvodové smyčky. Vymezuje prostor, kam sekačka vjíždí a kam se nepodívá. Vymezíte s ní okraj pozemku a ohraničíte záhonky, keříky, nebo například skalky. Sekačka by totiž sama nepoznala, zda seká trávník, nebo likviduje záhonek narcisů či řádek fazolí.

Do pevných překážek, jako strom či kamenný sloupek, sekačka šťouchne a sama změní směr; vymezovat je smyčkou tedy není nutné. Výrobce však doporučuje vymezit objekty s ostrými hranami, o které by se mohl plastový kryt přístroje poškrábat.

Celá smyčka musí tvořit jeden okruh, k záhonkům v prostoru zahrady musíte odbočit. Kabel vedete tam i zpátky stejnou trasou a sekačka pak tento přívod nevnímá jako překážku. V základním balení je 400 metrů hraničního kabelu, další metry si můžete dokoupit.

230ACX skoby

Skobičky pro uchycení kabelu obvodové smyčky. Na hrbolaté zahradě jich spotřebujete hromadu.

230ACXsmyčka2

V základním balení je 400 metrů kabelu obvodové smyčky, další lze dokoupit.

U hodně členitých zahrad je možné instalaci doplnit dvěma naváděcími kabely, které sekačce usnadní průjezd úzkými místy a vyhledávání nabíjecí stanice.

Smyčku můžete zakopat dva centimetry pod zem, nebo pomocí plastových skobiček přišpendlit k povrchu trávníku. Musíte dát pozor, aby byl drát veden níž, než rotují žací břity. V opačném případě by smyčku mohly poškodit. I v případě povrchové instalace ale kabel během několika měsíců pohltí kořenový systém, nemusíte se tedy bát jeho náhodného vytáhnutí. Oba konce obvodové smyčky zapojíte do příslušných konektorů nabíjecí stanice.

230ACX v nabijeci stanici

Husqvarna Automower 230ACX zaparkovaná v nabíjecí stanici.

Pokud by například výpadek proudu přerušil napájení obvodové smyčky, nemusíte se bát, že sekačka emigruje k sousedům. Jakmile se signál přeruší, zastaví se a na displeji vyhlásí poruchu.

Nastavení: pro laiky i hračičky

Máte-li vše zakutáno a připojeno, zbývá sekačku nastavit. K tomu slouží podsvětlený LCD displej a dvacet tlačítek.

Důležitý je výběr tvaru zahrady. Na výběr máte "normální" a "komplexní". První volba je pro jednoduché a nečlenité tvary zahrady, druhý použijete u složitějších tvarů zahrad rozčleněných záhonky a překážkami. V případě "normální" sekačka zatáčí pořád doprava, v případě komplexní směry otáčení střídá, a výrazně také mění výjezdové úhly; aby se na zahradě dostala opravdu všude.

230ACX ovladaci panel

Ovládací panel je umístěn po posuvným plexisklovým krytem, hned pod červeným STOP tlačítkem okamžitého zastavení. Vše pohodlně uřídíte na displeji.

Dalším užitečným parametrem je přesah obvodové smyčky. Nastavíte o kolik jí má sekačka přejíždět. Hodnotu nastavujete v centimetrech, nula znamená (ani o fous za smyčku), u 30ti centimetrů pak vede smyčka zhruba pod polovinou sekačky. To musíte pochopitelně nastavit v součinnosti s umístěním smyčky v terénu.

V naší zemi je bohužel extrémně důležitá položka zabezpečení. Zde můžete nastavit PIN kód, bez kterého nelze sekačku spustit. Po neplánovaném přerušení sekání (zvednutí, zastavení, vypnutí) se bez jeho zadání aktivuje alarm. Sekačka velmi nepříjemně a velmi hlasitě píská. Dokoupit si můžete GPS modul který prostřednictvím SMS zasílá informaci o "neočekávaném zásahu" a hlásí aktuální polohu sekačky.

Základní funkcí je časovač, kde sekačce nastavíte od kdy do kdy má pracovat. K dispozici je denní, týdenní, víkendový ... u každého můžete nastavit dva časové rozsahy.

230ACX vyska sekani

Jedinou mechanickou volbou je výška žacího břitu. Umístěn je po sklopným krytem.

Sekačka umožňuje docela podrobná nastavení různých parametrů, jako je způsob (délka a úhel) vyjíždění z nabíjecí stanice, metoda hledání nabíjecí stanice (stopování obvodové smyčky, hledání při cik-cak ježdění prostorem) a další. Všechny jsou podrobně vysvětleny v návodu k obsluze a nemá cenu je zde podrobněji rozebírat.

Spotřeba ... baterie, břity a elektřina

Máte nainstalováno a nastaveno. Sekačka už od vás nevyžaduje nic. Tedy, skoro. Měli bystě ji pravidelně čistit a kontrolovat stav žacích břitů. Podle manuálu mají životnost 2 - 4 týdny, přičemž sada devíti kusů přijde na 418 Kč. Měsíc sekání tak vyjde zhruba na 140 Kč.

230ACX břit

Mezi sekacím a bezpečnostním kotoučem jsou umístěny tři výklopné žací břity. Po zastavení kotouče se zaklopí dovnitř, nehrozí tedy poranění při čištění. Při jejich výměně musíte být opatrní.

Dalším výměnným prvkem je baterie, která by měla podle intenzity provozu vydržet 1 - 4 roky. Nová stojí zhruba 2 500 Kč. Musíte tedy počítat s tím, že pořizovací cena a spotřeba energie nejsou jedinými náklady.

230ACX zespodu

Při sekání v mokru se ustřižené vršky trávy lepí na vnitřní kryt a na kolečka. Vliv na funkčnost jsme však nezaznamenali. Problém by mohl nastat, když se hnací kolečka pokryjí blátem - ve vyšších stoupáních by mohly prokluzovat.

V různých režimech nabíjení činil odběr 70 - 140 W. Doba nabíjení se také měnila, typicky však na 90 minut sekání hodinu nabíjela. Spotřeba systému s ohraničující smyčkou je závislá na její délce, nám nepřekročila 10 W. Což lze považovat za rozumnou hodnotu.

V provozu: opakováním k dokonalosti

Sekání už je jen radost. Automower ve zvolených časech vyjíždí z nabíjecí stanice, neúnavně zkracuje trávu na požadovanou délku a sám se zase vrací nabíjet. Vyhne se záhonkům i stromům, nevadí mu déšť ani tma.

Sekačka jede vždy rovně od hraniční smyčky k hraniční smyčce, pak se v "náhodném" úhlu a směru otočí a pokračuje dál rovně, než opět narazí na hraniční smyčku. Náhodné je v uvozovkách schválně - z pohledu pozorovatele to tak vypadá, ale sekačka tyto úhly volí záměrně tak, aby nezůstalo ani místečko neposekané.Tato "náhodnost" navíc zaručuje, že stejnými místy projíždí v různých směrech. Nevyjezdí tak cestičky po kolech a lépe zastřihne i ohnutá stébla trávy.

230ACX celek

Nepřehlédnutelné červenooranžové tlačítko STOP slouží pro okamžité zastavení sekačky a otevření krytu ovládacího panelu.

Pro dokonale zastřižený trávník by měl Automower sekat každý den. Ustřižené konečky jsou pak tak malé, že je není třeba hrabat a slouží jako přírodní hnojivo. Říká se tomu mulčování.

Díky neustálému zkracování je trávník posekán dokonale. Na vás (nebo zahradníkovi) je pouze dočištění rohů a krajů, kam se robotická sekačka nedostane.

Podívejte se na video

Podívejte se, jak se sekačka při testu utkala s vysokou trávou, hrboly i prudkými svahy.

Velmi tichý provoz neruší ani v noci

Nemusíte se bát, že by vám každodenní sekání znepříjemňovalo život na zahradě. Sekačka je velmi tichá, prakticky jediný hluk pochází od žacích břitů. V praxi to vypadá tak, že můžete klidně uprostřed zahrady relaxovat na lehátku a stroj uslyšíte jen, když kolem vás projede, nebo narazí na větší trs trávy.

Strach nemusíte mít ani o děti či zvířata, jakmile se nadzvedne plastový kryt sekačky, okamžitě se vypnou břity. Samozřejmě, had nebo křeček by proklouznout mohl.

230ACX celek čelní

Povšimněte si rozšířených nárazníků a nabíjecích konektorů na čumáčku.

Výkonu má dost na úspěšné posekání i hrbolaté zahrady, v našich testovacích prostorách nebylo místo, kam by se sekačka nedostala. Maximální výrobcem povolené stoupání/klesání terénu je 35 %. Pro lepší představu: na jednom metru délky může být výškový rozdíl až 35 centimetrů. Nejelegantnější způsob měření v domácích podmínkách nabízí aplikace "Slope finder" pro iPad/iPhone/iPod Touch. Bez nich to chce vodováhu, úhloměr, laserové ukazovátko ...

Vysokou trávu výrobce zakazuje

Sekání vysoké trávy tak, jak to vidíte v našem videu, výrobce striktně nedoporučuje. Pokud se z dovolené vrátíte k trávníku připomínajícímu džungli, doporučuje zahradu nejdříve posekat konvenční sekačkou.

Jak jsme však sami vyzkoušeli, sekačka má dostatek výkonu i na zkrácení čtrnáct dní neposekané divočiny. Nezastavila se před ničím. Čím vyšší byla tráva, tím pomaleji sekala a více průjezdů na dokonalé zkrácení potřebovala. Usekané stonky a listy bylo navíc nutné jednou za čas pohrabat, aby neležely na ještě neposekané trávě.

Doporučujeme však poslechnout návod k obsluze, při sekání vysoké trávy se mechanické komponenty nadměrně zatěžují a klesá tak jejich životnost.

230ACX bezkrytu

Robotická sekačka po demontáži vrchního krytu. Tuhé plastové tělo odolá korozi, šroubované spoje s těsněním zase uchrání elektroniku před vlhkostí.

Za lenost se platí

S robotickou sekačkou můžete mít trávník jako když střelí, aniž byste hnuli prstem. Husqvarna Automower 230 ACX pracovala na běžné české nedokonalé zahradě zcela k naší spokojenosti.

Zájemce se však musí připravit na pořizovací cenu 66 990 Kč, pravidelné výměny břitů a jednou za čas i na výměnu baterie.

Pokud by vám standardní sada byla málo, můžete přikoupit různorodé příslušenství. Například stříšku nad nabíjecí stanici za necelých sedm tisíc.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 111 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 10 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. června 2024

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. června 2024

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...