Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Parní lokomobily Libuše a Přemysl oraly na státním statku až do roku 1971

Dvě mohutné lokomobily, Libuše z roku 1905 a Přemysl z roku 1906, patří mezi nejvzácnější exponáty Národního zemědělského muzea. Oba stroje spolu s překlopným pluhem představují jedinou u nás dochovanou soupravu pro parní lanovou orbu.

Lokomobila Fowler pro parní lanovou orbu | foto: archiv Národního zemědělského muzea

Parní lanová orba

Revolučním počinem v zemědělské výrobě bylo nasazení vhodně aplikovaných parních strojů, které významně zvýšily produktivitu některých prací v tomto oboru. Zdaleka nejefektněji vypadalo takové technologické povýšení u základní polní práce, tedy u orby, kdy dvě mohutné a dýmající lokomobily si mezi sebou přes šířku pole přetahovaly překlopný pluh. Divácký efekt je však pro uživatele věcí vcelku nezajímavou, důležité bylo, že lanová orba se stala na dlouhá desetiletí orbou nejefektivnější.

Průkopníkem parní orby se stal Angličan John Fowler, který jako první navrhl a zkonstruoval ornou strojní sestavu vhodnou k praktickému použití. Svůj převratný systém vyvíjel od poloviny padesátých let 19. století. Nejprve přišel se sestavou skládající se z jedné parní lokomobily s vodorovně orientovaným navijákem (poháněným navíjecím bubnem), z jednoho kotevního vozíku se stejně orientovanou kladkou a z jednoho překlopného pluhu (překlopný pluh umožňuje orbu oběma směry bez otáčení kolem vertikály, pouze se překlopí kolem osy podvozku).

Mezi lokomobilou a kotevním vozíkem, které byly situovány na protilehlých koncích tvořených orných brázd, běželo „nekonečné“ ocelové lano táhnoucí překlopný pluh. Když pluh dojel ke kotevnímu vozíku, pohyb lana strojník zastavil, lokomobila i vozík se posunuly o šířku orby vpřed, pluh se překlopil a navíjecí buben na lokomobile se začal točit opačným směrem. Po dojetí pluhu k lokomobile ho čekal stejný proces. A tak se to opakovalo až do zorání celého pole.

Parní lanová orba

Parní lanová orba

Zdokonalený systém s dvojicí lokomobil přišel v roce 1862. Teď se na obou protilehlých okrajích pole nacházelo po jedné lokomobile. Ty k sobě vždy na střídačku táhly překlopný pluh, který byl ke každé z nich z příslušné strany připojen ocelovým lanem. V úvrati se opět pluh sklopil příslušnou větví k zemi a obě lokomobily popojely o šířku orby vpřed.

Parní lanová orba měla oproti případné parní orbě přímé výhodu v tom, že nedocházelo k zatěžování půdy těžkým strojem, jakým lokomobila vskutku byla (to se s pozdějším traktorem se spalovacím motorem vůbec nedá srovnat). Přes pole přejížděl pouze relativně lehký pluh. Navíc při přímé orbě by velkou část výkonu stroje spotřeboval samotný pohyb lokomobily, při lanové orbě běhen pracovního pohybu pluhu samozřejmě stály lokomobily na místě. Zkrátka v Evropě se přímá orba parními lokomobilami táhnoucími pluh za sebou prakticky nepraktikovala, na druhou stranu v takových Spojených státech, v zemi netušených možností, ano.

Lokomobila používaná k parní lanové orbě (Ilustrovaná nauka o polním...

Lokomobila používaná k parní lanové orbě (Ilustrovaná nauka o polním hospodářství, 1902)

Pluh používaný k parní lanové orbě (Ilustrovaná nauka o polním hospodářství,...

Pluh používaný k parní lanové orbě (Ilustrovaná nauka o polním hospodářství, 1902)

Na parní orbě obecně můžeme nalézt i několik drobností mírnící v té době všeobecnou radost z ní. Aplikovat šla na větších (posuzováno dobovými podmínkami, optimální délka brázdy činila 400 až 600 metrů) a relativně rovných polích s kultivovaným průběhem třetího rozměru. Vždy se také musel zajistit dostatek paliva a především vody, zde to nebylo tak jednoduché jako u parních lokomotiv na železnici, které nalézaly „zdroje“ těchto nezbytných komodit na nádražích.

Zmínit můžeme i personální náročnost. Minimum představovala tříčlenná pracovní četa, ale běžně si taková orba vyžádala pět mužů. Každá lokomobila potřebovala jednoho strojníka, třetí zkušený byl potřeba na řízení pluhu a další dva (zde již stačili nekvalifikovaní) pomáhali pluh překlápět a zatěžovat momentálně orající větev.

Firma John Fowler & Co se stala světovým lídrem ve výrobě parních zemědělských strojů. Slovutný první agrotechnik si však tento úspěch už vychutnat nemohl, neboť pár let po založení firmy utrpěl v roce 1864 během volnočasové aktivity úraz a následná zdravotní komplikace si vybrala daň nejvyšší.

Až ve 20. století začaly být parní lokomobily z orby vytlačovány motorovými pluhy a traktory se spalovacími motory s pluhy zapřaženými. Tento proces byl však pozvolný a trval celou první polovinu zmiňovaného století, někde se pak parní lanová orba aplikovala ještě dlouhá léta po druhé světové válce.

Libuše a Přemysl

Dvojicí lokomobil pro parní lanovou orbu disponuje i Národní zemědělské muzeum, umístěné jsou v expozici jeho čáslavské pobočky (Muzeum zemědělské techniky Čáslav).

Historie těchto konkrétních dvou exemplářů je rozhodně zajímavá, ale našly by se v ní i otazníky. Původně ani nepatřily do jedné orební soupravy, k jejich „spojení“ došlo později.

Obě předmětné lokomobily byly z velké části vyrobeny v Leedsu v Anglii a jako polotovary putovaly do pobočky firmy Fowler v Praze Libni, kde proběhla jejich finální montáž.

Starší je z roku 1905 a nese jméno Libuše, mladší Přemysl má rok výroby 1906. U velkých parních strojů nebylo neobvyklé, že dostávaly od svých uživatelů vlastní jména. Dokonce se uvádí, že Přemysl se původně jmenoval Dacan a Libuše snad měla být Mařenou.

Lokomobila Fowler pro parní lanovou orbu (Národní zemědělské muzeum, pobočka...
Lokomobila Fowler pro parní lanovou orbu (Národní zemědělské muzeum, pobočka...

Libuše a Přemysl v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi (pobočka Národního zemědělského muzea)

Přemysl je typ Fowler Z5, výrobní číslo má 10675. S Libuší je to po této stránce trochu horší, podle informací z muzea je přechodovým typem mezi Z4 a Z5, kterého se vyrobilo pouze několik málo kusů. Není známo ani její výrobní číslo, někdy uváděné 10674 bude nejspíš „zděděné“ po původním „dvojčeti“ Přemysla, chcete-li Dacana.

Lokomobila typu Fowler Z5 má hmotnost 25 tun, délku 7,5 metru a výšku přes komín 4,3 metru. Průměr předních kol je 1,64 metru a rozchod 2,05 metru, průměr hnacích zadních kol 2,14 metru a rozchod 2,2 metru. Rozvor činí 4,52 metru. Průměr navijáku je 1,83 metru a průměr ocelového lana 2,22 cm. Všechny uvedené míry jsou přibližné, vznikly přepočtem z parametrů uváděných v jednotkách imperiálních. Hmotnost používaného překlopného pluhu se udává kolem 4 tun.

Posledním soukromým provozovatelem obou lokomobil byla rodinná firma založená panem Václavem Kučerou v Nepřevázce u Mladé Boleslavi.

První dvojici použitých a na generálku zralých lokomobil zakoupil pan Kučera počátkem dvacátých let. Postupně se firma dostala snad až na tři orné soupravy, aby se před válkou jejich počet ustálil na dvou. Hlavní činnost spočívala ve smluvní orbě, ke které byli Kučerovi najímáni vždy od poloviny srpna až do prosince. Občas našly lokomobily díky silnému navijáku uplatnění i při stavebních pracích.

Po komunistickém převratu v roce 1948 podlehly obě orné soupravy znárodnění a skončily ve službách státních statků v mladoboleslavském okrese (postupně to byly státní statky Bezno, Mladá Boleslav a Katusice). Jako zaměstnanci na nich pracovali i dva synové Václava Kučery, tedy Jaroslav Kučera a Václav Kučera mladší.

Lokomobila Fowler pro parní lanovou orbu
Lokomobila Fowler pro parní lanovou orbu

Libuše s Přemyslem drží rekord nejdéle používané parní orné soupravy v Československu, sloužila až do roku 1971. A proč se používala tak dlouho? Mladoboleslavsko bylo řepařskou oblastí (cukrovar Dobrovice) a pole pro řepu si vyžadovala hlubokou orbu, kterou uměly parní oračky provádět s bezkonkurenční kvalitou, byť produktivitou zaostávaly.

Souprava Libuše - Přemysl byla ze státního statku Katusice předána Národnímu zemědělskému muzeu, tehdy na zámek Kačina. Šedesátikilometrovou trasu absolvovaly obě lokomobily po vlastní ose, cesta jim trvala dva dny.

V následujících letech se lokomobily ještě dvakrát probouzely k životu. Na podzim 1979 se v sousední obci Svatý Mikuláš zúčastnily natáčení slovenského filmu Chlapec z majera (Chlapec z velkostatku). A v říjnu 1987 vyjely na pole znovu, tentokrát do nedaleké Svaté Kateřiny kvůli natáčení dokumentárního filmu o lanové orbě, který vyrobilo studio Vysoké školy zemědělské pod názvem Jeden den Přemysla a Libuše aneb parní orba.

V roce 1991 se lokomobily přemístily do provizorní expozice Národního zemědělského muzea ve Zdechovicích, kde se konečně dočkaly přístřeší v plechové hale. Odtud se v roce 2002 přestěhovaly do nově zřízené pobočky muzea v Čáslavi, kde jsou k vidění dodnes.

Fotogalerie

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Legendy ČSD obrazem. Brejlovcům utnul „populační explozi“ velký požár

Největšími legendami motorové trakce ČSD se staly lokomotivy zvané brejlovci. Za svou přiléhavou přezdívku vděčí...

Z boeingu v jedenácti kilometrech nic nevyhodíte, směje se pilot konspiraci

Pravda bývá nudnější než konspirační teorie, zejména proto, že v ní platí fyzikální zákony. Jak moc je děravé tvrzení o...

KOMENTÁŘ: Vrátí se důstojné létání? Krize jako příležitost pro restart

Pasažéři na palubách letadel si dnes často připadají jako substrát přepravovaný z místa A do místa B, a nikoli jako...

SpaceX chtělo rychle vyřešit exploze svých lodí. A způsobilo tím další

Poslední explozi prototypu lodi Starship zřejmě způsobil dodatečně nainstalovaný náhradní systém. Ten loď paradoxně...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...