Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čtečka knih i GPS: dárky pod stromeček 2009 podle Pavla

  0:45
Kromě technologických vychytávek bych rád upozornil i na netechnické, ale o to užitečnější věci. Sport, vzdělání a osobní láskyplné dárky mají pod stromečkem rozhodně své místo.

Digitální fotoaparáty budou opět tvořit významnou část dárků pod stromečkem, při jejich výběru ale buďte opatrní. Zvláště pro pokročilejší fotografy raději nekupujte dárek naslepo... | foto: Profimedia.cz

Přestože se každoročně pořádá několik veletrhů spotřební elektroniky, ten z obchodního hlediska nejvýznamnější se koná právě tento měsíc. Všechny firmy spoléhají na předvánoční horečku jako na jistý zisk, spravení hubeného, krizí nahlodaného roku.

Nemusíme jim ale na to skočit i s navijákem. Už nějakou tu dobu je "in" být nekomerční a alternativní. Doporučují zhlédnout moje oblíbené, zdánlivě naivní The Story of Stuff. Takže už víme, že nové, rychle zastarávající zboží není cestou ke štěstí. Teď ještě přimíchat trochu té velkorysosti, lásky a porozumění a můžete vyrazit na lov těch pravých dárků, takových, které k obdarovanému mluví tajnou řečí.

Tento článek je součástí textu 40 nejlepších dárků. Napsali jsme Ježíškovi za vás

S jeho výběrem vám ale redaktor Technetu asi nepomůže. Jsem konec konců geek, takže svých deset tipů přeci jen využiji i k přehledu technologických hraček, které mi přijdou zajímavé, dobově příznačné, vtipné, nebo dokonce užitečné. I třeba jako vánoční dárek pro vám blízkého geeka.

Elektronická čtečka knih

Mnoho lidí, kteří elektronické čtečky zatracují, myslím nikdy žádnou neviděli. Stačilo mi pět minut, abych si uvědomil, že čtečka není "velký mobil bez volání a s pomalým černobílým displejem", ale samostatné zařízení.

Amazon Kindle 2

Amazon Kindle 2

Přestože ještě pár let půjde o minoritní záležitost, čitelný černobílý displej a stále lepší parametry mi našeptávají, že vášniví čtenáři se mají na co těšit. Amazon letos propaguje svůj Kindle jako "nejpopulárnější vánoční dárek roku", což je samozřejmě spíše cíl než statistika. Zatím.

Knížky, které u nás neseženete

Klasické knížky samozřejmě stále zůstávají výborným dárkem. Zvlášť pokud se strefíte do vkusu obdarovaného, ještě třeba knížkou, která u nás není k dostání. Při hromadné objednávce není ani poštovné z USA taková tragédie a za zásilku z Evropy zaplatíte ještě méně.

Z mých posledních úlovků můžu doporučit třeba Technopoly, Paradox of Choice, Bad Science, Nudge nebo Happier (další tipy na moje oblíbené knihy ze zahraničí).

GPS navigace

Ať už dáváte přednost pokynům "Otočte se, jakmile to bude možné!" nebo "A teď tak nějak... mezi!", GPS navigace do auta vám usnadní automobilové cestování a to především v cizí zemi. Jen si nezapomeňte dobře vybrat, důraz je dobré klást na přívětivé ovládání, kompletní hlasovou navigaci a aktuální mapy. Ušetříte si hodně stresujících zážitků a myšek do a z odbočovacích pruhů.

Něco pro fanoušky fotografie

Není snadné zavděčit se nadšenému fotografovi. Většinu nezbytných nástrojů pravděpodobně již má a ty, o kterých sní, se pravděpodobně pohybují mimo rozmezí vašeho rozpočtu na dárek (a často mimo rozmezí průměrné měsíční mzdy).

Canon EOS 7D

Canon EOS 7D pod stromeček raději nekupujte - takovou zrcadlovku si musí fotograf vybrat.

Z těch cenově dostupnějších je zase obtížné vybrat přesně to, co sedne. Můžete zkusit rychlou a velkou paměťovou kartu. Pro čerstvého majitele zrcadlovky můžete obstarat software pro úpravu fotografií: Adobe Photoshop Lightroom, Adobe Photoshop Elements, Zoner Photo Studio.

Pokud již některý z těchto programů používá a myslí to vážně, zkuste některý z knižních kurzů či rovnou kupte poukaz na školení. A nebo můžete zariskovat a zkusit koupit knihu o fotografii, třeba se strefíte do nějaké, která nabízí kromě barevných obrázků také nějaký užitečný, inspirující obsah.

A pokud byste obrázky nejraději rozpohybovali, zkuste se poohlédnout po některé z mini kamerek. Třeba takový Flip HD vaši kapsu ani nezaplní ani nevyprázdní, a jeho používání je prý nesmírně snadné.

A pro nadšené uživatele Photoshopu a spol. jeden žhavý tip - nové tablety Wacom Bamboo podporují multi-touch a ve Windows 7 jimi budete moci ovládat nejen grafické aplikace, ale prakticky celý systém.

Windows 7

Váhal jsem, zda tento operační systém potřebuje ještě další reklamu, ale nakonec jsem si řekl, že si ji zaslouží. Běhá překvapivě svižně a na nové ovládání jsem si zvykl velmi rychle - už po týdnu mi chybělo u jiných počítačů. S kompatibilitou nebyly problémy a pár maličkostí, které se vynořily (nešel mi nainstalovat program z roku 1996), vše šlape neobvykle hladce.

Taskbar - Windows 7

Taskbar - Windows 7

Samozřejmě že konkurenční systémy mají zase své plusy a výhody, a pokud víte, že obdarovaný uvítá pod stromečkem raději novou distribuci Linuxu včetně příručky vhodné pro jeho úroveň znalostí, je to jedině dobře. No a přece se o Vánocích nebudeme hádat o rozdílech mezi PC a Mac, že?

Správný kuchař má s sebou nůž

Dobrý "šéfkuchařský" víceúčelový nůž může cenou šplhat vysoko nad tři tisíce korun. Pozitivní recenze mne ale utvrdily v tom, že některé nože mohou příjemně překvapit a přitom nebýt dražší než myčka nádobí.

Koupě kuchařek se zdá být v době on-line dostupných receptů jako zbytečnost, ale záleží na zpracování a zaměření. Výhoda knihy, její neměnnost a svým způsobem i vnucení témat může podnítit k jinak předem zavrženým experimentům.

Hodinky

Výběr hodinek je typická ukázka rozhodování v postmoderní konzumní době - příliš mnoho parametrů, příliš mnoho funkcí, rozporné požadavky, zvuk a cena značky, styl, prestiž ...

Letos mne zaujaly hodinky Tissot T-Touch Expert s dotykovým sklíčkem a řadou na první pohled zajímavých funkcí, ovšem cenově dostupné jsou spíše rádiem řízené Casio Wave Ceptor s analogově-digitálním ciferníkem. Výběr je každopádně ohromný, až paralyzující.

Něco pro zdraví

Nemíváme problém klást si zdravá předsevzetí. Máme problém s jejich dodržováním, zvlášť když přijdeme unaveni z práce, venku se stahují mraky a je tu nová epizoda (Pavle, ne každý je blázen do The Office, vymaž tu reklamu a dej tam něco jiného!).

Kvalitní sportovní oblečení, dobré boty, blížící se termín maratónu nebo permanentka do fitka mohou pomoci tuto lenost překonat.

Ipod Shuffle 2009

Ipod Shuffle třetí generace, druhá ale úplně stačí.

Nic nového pod sluncem, já vím, to jenom mně trvalo, než jsem objevil výhody tohoto maličkého, lehoučkého, jednoduchého přehrávače. Používám druhou generaci a na běhání nebo fitness slouží bezvadně. Hodí se i jako druhý přehrávač. Běžet každý den s novými podcasty v jedenáctigramové krabičce činí tento sport ještě zajímavější.

DVD s oblíbeným filmem či seriálem

Čtenářům Technetu nemusíme říkat, že skoro každý seriál či film lze na internetu sledovat zdarma. To ovšem neznamená, že si kvalitní díla nezaslouží naši finanční podporu. Populární Big Bang Theory, How I Met Your Mother, (co jsem ti říkal o reklamě na The Office??) i IT Crowd jsou samozřejmě dostupné na DVD.

Letos u mne ale vítězí pětihodinový dokument Monty Python: The Lawyers Cut. Všichni žijící členové této legendární skupiny na sebe prozrazují všechno možné, to vše je prostříháno rozhovory s lidmi z jejich okolí a samozřejmě také ukázkami z jejich nejslavnějších scének.

Mysleme na ostatní...

Mým velkým přáním je, aby každé Vánoce více a více lidí využilo možnosti, kterou jim svátky nabízejí, a zastavili se, zamysleli, usmáli se na druhé. Aby našli v srdci to, o čem ani nevěděli, že se tam skrývá.

Je samozřejmě úžasné, že každé Vánoce více a více lidí přispívá na charitu. Ještě důležitější ale je přístup lidí k sobě navzájem, přístup nepokroucený finančními vztahy nebo sobectvím. Objevení láskyplného lidství, skutečného i symbolického zrození člověka.

Krásné Vánoce, milí čtenáři!

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 22 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....