Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Když komunistický papaláš začal v rozhlase huhlat, byla to sabotáž

Proč se v Americe hrálo v rádiu převážně z desek a u nás z magnetofonového pásku? Protože náš rozhlas byl lépe vybavený. A tak zatímco v ČSSR stále doznívala hospodářská krize způsobená komunistickým rozvratem, tuzemští posluchači si mohli užívat teoreticky vyšší technickou kvalitu vysílání než ti za mořem.
Vysílací pracoviště rozhlasové stanice Praha. Mixážní pult - šest „šavlí“ je...

Vysílací pracoviště rozhlasové stanice Praha. Mixážní pult - šest „šavlí“ je pro čtyři magnetofony a dva mikrofony. | foto: Český rozhlas

V prvním dílu jsme naší malou exkurzi do historie rozhlasového vysílání zahájili v Bentonu, ve městě, kde v roce 1963 George Harrison jako první člen Beatles promluvil v americkém rádiu. V následujících řádcích si můžete přečíst, jaké bylo v té době vybavení Československého rozhlasu.

Tam je nikdo neznal. Jak George Harrison pustil horníkům v USA hit Beatles

Do hornického městečka přijel jako obyčejný neznámý mladík. Doma v Británii už však po něm šílely davy. Přivezl s sebou i čerstvý singl She Loves You, ale ohlas v místním rádiu nevzbudil. Podívejte se, v jakém studiu tehdy na americké půdě poprvé promluvil někdo z Beatles, a na jaké technice zazněla první písnička slavné čtveřice.

Téměř pětimetrový poutač v ceně 20 tisíc dolarů (450 tisíc korun) u silnice I57...

Zatímco dnes máme z různých internetových zdrojů téměř neomezený přístup k obřím hudebním knihovnám, v roce 1963 tomu bylo úplně jinak. Hudbu jste si mohli koupit na vinylové desce, na magnetické pásce na cívce a ti nejpokrokovější „early adopters“ i na hudební kazetě, byla na trhu teprve rok. Pro většinu posluchačů tak bylo hlavním zdrojem hudby rozhlasové vysílání.

Laik by si snad mohl myslet, že vybavení rozhlasového studia v imperialistické cizině za oceánem muselo být oproti našemu Československému rozhlasu špičkové, ale opak je pravdou. 

Lokální americké rozhlasové stanice totiž v té době neměly tolik peněz, aby si mohly kvalitní vybavení pořídit. V Evropě, a to na obou stranách zdi, byla situace jiná. Jednotlivými státy provozované stanice si mohly dovolit to nejlepší vybavení. V zemích komunistické diktatury to byly většinou více či méně spolehlivé kopie přístrojů vyrobených na Západě.

V Rozhlase se k technickému vybavení také váže jedna zajímavá historka. Z takzvaného OPRCu (slangová zkratka pro Operativní pracoviště režie) se jako obvykle vysílal projev předsedy vlády ČSSR Lubomíra Štrougala, když najednou začal spuštěný Mechlabor STM (maďarská kopie špičkového švýcarského magnetofonu značky Studer) zpomalovat.

„Štrougal tak mluvil po-ma-le-ji a po---ma---le---ji a obrovský průšvih byl na světě. Tehdy by mohl být a také byl podobný výpadek ve vysílání považován za sabotáž,“ vzpomíná znalec rozhlasové historie a dramaturg stanice Radio Retro Českého rozhlasu Tomáš Černý. „V reakci na tuto událost bylo proto vedením okamžitě rozhodnuto, že zpravodajské studio bude vybaveno originálními stroji Studer,“ dodává Černý. Dodejme, že studery (pod tuto značku patří například i další legenda analogové techniky, Revox) sloužily v Československém rozhlase spolehlivě až do roku 2000 a v archivu slouží dodnes.

Aby se předešlo podobným událostem, změnil se také způsob vysílání některých projevů. Hovořil-li k národu důležitý soudruh, nahrávka se nejprve pustila z jednoho magnetofonu a za několik sekund pro jistotu i z druhého. V případě poruchy pak mohli technici na hlavním přepojovači okamžitě navázat druhou nahrávkou takřka bez přerušení proslovu.

V Americe z desek, u nás výhradně z pásku

Hudba byla v amerických rozhlasových stanicích většinou pouštěna ručně z gramofonových desek, proto i na fotografiích původního studia stanice WFRX, které v roce 1963 přivítalo George Harrisona, vidíte dva gramofony. V ČSSR, ale i jinde v Evropě se používaly raději páskové magnetofony. V Československém rozhlase pak téměř výhradně.

Z desek a zvukových fólií se v Československém rozhlase vysílalo jen do čtyřicátých let minulého století. Následující éra už patřila téměř výlučně páskovým magnetofonům. Pro zajímavost uveďme, že první magnetofon do rozhlasu přivezli už v roce 1939 Němci.

Vysílací pracoviště rozhlasové stanice Praha. Čtyři magnetofony Studer

Kompletní vybavení studia stanice WFRX. Dvě žárovky na stole sloužily dýdžejovi a zároveň vysílateli ke kontrole vysílacího výkonu. Podle toho, jak intenzivně svítily, reguloval parametry vysílání na aparatuře před sebou.

„Hlavním důvodem pro používání magnetofonů byla spolehlivost,“ vzpomíná zvukový technik Zdeněk Tichý. „Nesmělo se stát, že by reprodukce začala přeskakovat nebo se zacyklila. Proto se hudba z desky nejprve stočila předem na pásek a teprve z něj šla do živého vysílání. Posluchač měl nárok na absolutní kvalitu,“ zdůrazňuje Tichý.

Zvukovou modulaci bylo potřeba pečlivě hlídat, a i proto se vysílalo výhradně z pásků které dopředu připravil zvukový technik. Posluchače nesměla obtěžovat příliš hlasitá hudba a zároveň tiché mluvené slovo. Tím se mimochodem předcházelo tomu, na co si dnes lidé stěžují u rozhlasového vysílání nejčastěji, zatímco hudba je subjektivně příliš hlasitá, moderátorovi není skoro rozumět.

Závažnějším důvodem k přísnému hlídání modulace byl fakt, že příliš hlasitý zvuk, kterým mohlo být například zakašlání z blízkosti do mikrofonu, vedlo až „k vyhození vysílače“ a přerušení vysílání.

Vysílací pracoviště tehdejší stanice Praha bylo vybaveno čtyřmi magnetofony (například značky Sander & Jansen). Před vysíláním byly na místo ve vozíku dopraveny všechny potřebné pásky v daném pořadí. Technik nebo technička u magnetofonů měli k dispozici jejich seznam a postupně je nasazovali. Díky tomu, že byly přístroje čtyři, daly se kombinovat i velmi krátké nahrávky z různých pásek, protože technik měl mezitím čas předchozí cívku sejmout, stočit, uložit a připravit další. Když se později přešlo na tři nebo dokonce na dva stroje, vznikaly tím pro vysílací techniky někdy svízelné situace.

Zákaz vysílání z desek platil v rozhlase až do roku 1968, kdy jej právě Zdeněk Tichý pomohl zrušit (první gramofon ve studiu byl značky Thorens). Na technice Československého rozhlasu totiž tehdy vysílali kolegové z Nizozemí své zpravodajství o právě probíhajícím pražském jaru (invaze „spřátelených“ armád řízená z Moskvy). „Do vysílání chtěli také pochopitelně zařadit písničky, a ty si donesli na singlech (malé vinylové desky - pozn. red.). Na přehrávání na pásky nebyl čas, proto jsme museli redakci dovybavit gramofonem,“ vzpomíná Tichý.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 29 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...