Tam je nikdo neznal. Jak George Harrison pustil horníkům v USA hit Beatles

aktualizováno 
Benton (Od zpravodajů Technet.cz) - Do hornického městečka přijel jako obyčejný neznámý mladík. Doma v Británii už však po něm šílely davy. Přivezl s sebou i čerstvý singl She Loves You, ale ohlas v místním rádiu nevzbudil. Podívejte se, v jakém studiu tehdy na americké půdě poprvé promluvil někdo z Beatles, a na jaké technice zazněla první písnička slavné čtveřice.

V září 1963 George Harrison mohl v americkém Bentonu normálně chodit po ulici a nikdo jej nepoznával. Se svou starší sestrou Louise, za kterou do Států přijel, tak každý den chodil na nedalekou Wilkersonovu benzinku (Sunoco) a s Coca-Colou (nebo jiným bublinkatým nápojem) v ruce v klidu pozoroval poklidný život tehdy osmitisícového městečka na jihu státu Illinois. 

Společně s bratrem a sestřinými dětmi jezdili kempovat do okolní „divočiny“ a grilovali klobásy i marshmallow. Doma na ostrovech si už George něco takového dovolit rozhodně nemohl. Fanynky tam na členy kapely číhaly doslova na každém kroku. Do vypuknutí Beatlemánie v Americe však na přelomu srpna a září roku 1963 zbývalo ještě půl roku. 

Radio WFRX sídlilo v městečku West Frankofort nedaleko Bentonu, kde bydlela Harrisonova sestra.

Radio WFRX sídlilo v městečku West Frankofort nedaleko Bentonu, kde bydlela Harrisonova sestra.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Kromě toho, že se Harrison stal prvním Broukem, který kdy zavítal do USA, měla jeho návštěva ještě jedno prvenství. Když se podíváte na přiložené video, uvidíte původní vybavení lokální rozhlasové stanice WFRX-AM, která tehdy jako první přehrála hned dva budoucí celosvětové hity skupiny Beatles pro americké posluchače. Stanice mimochodem vysílá dodnes. Jak se to tehdy přihodilo, popisuje na následujících řádcích redaktor kulturní rubriky iDNES.cz a velký fanoušek Beatles Václav Hnátek.

Bez ohlasu ...

Harrison byl s bratrem Peterem na prázdninách, což v poměrech začínající Beatlemánie znamenalo pauzu po mnohatýdenním koncertováním po Británii a před chystaným švédským turné, na které kapela vyrazila v říjnu. Do Ameriky se Harrison dostal díky tomu, že v Bentonu žila jeho sestra Louise. Ta se sem přestěhovala za manželem, který byl důlní inženýr a těžba uhlí tehdy živila celý region.

„Chodil jsem do obchodů s deskami. Koupil jsem si například Green Onions, první album skupiny Booker T and the MGs,“ vzpomínal Harrison později v projektu The Beatles Anthology. Jeho záliba v soudobé americké muzice ostatně nakonec kapelu přivedla na stopu Boba Dylana a Harrisonův zájem o folk rock se odrazil výrazně například v albu Rubber Soul z roku 1965.

WFRX vysílá dodnes. Na FM ho naladíte v okolí Bentonu na frekvenci 95,5. Hudbu...

Rádio WFRX vysílá dodnes. Na FM ji naladíte v okolí Bentonu na frekvenci 95,5. Hudbu však už neuslyšíte, stanice se věnuje jen sportu.

Ale zpátky do babího léta v Illinois. Louise Harrisonová dostala do místního rádia WFRX píseň From Me To You, to se stalo už v červnu. Kytarista sám následně do Spojených států dovezl kopii singlu She Loves You, který vyšel v Británii v druhé půlce srpna a jehož se do té doby prodal bezmála milion kusů. V Americe píseň přirozeně nikdo neznal, do třináct kilometrů vzdálené stanice v sousedním West Frankfortu to vzal Harrison stopem a není doloženo, že by přehrání skladby vyvolalo jakoukoliv odezvu. Nakonec se samozřejmě na špičku žebříčku amerického Billboardu She Loves You dostala, ale až v březnu 1964 v úplně jiné atmosféře.

Fotogalerie

Mladý Harrison byl také prvním Broukem, který v Americe koncertoval. Konkrétně si zahrál s místní kapelou The Four Vests ve dvou místních klubech a s členy skupiny Kennym Welchem a Gabem McCartym v sestřině obýváku. Muzikanti jej vzali na sever do Mount Vernonu a obchodu s hudebními nástroji, kde si Harrison vybral svého prvního Rickenbackera, tedy kytaru značky, jejíž slávu později šířil spolu s Lennonem po celém světě.

S krátkou zastávkou v New Yorku se bratři vrátili třetího října do Británie, akorát včas na to, aby se George mohl s Beatles od pátého do sedmého října představit na třech koncertech ve Skotsku a koncem měsíce vyrazit na sérii pěti show ve Švédsku, což představovalo první regulérní turné Beatles mimo britské ostrovy.

Pionýrská cesta George Harrisona do Ameriky neměla na kariéru kapely přímý dopad. Do přelomové Show Eda Sullivana se v únoru 1964 dostali díky tomu, že Sullivanovi hledači talentů zaznamenali vzestup kapely v Británii, tou dobou už za sebou měli například vystoupení pro královskou rodinu v rámci listopadové Royal Variety Show. Sám Sullivan byl ohromený davy ječících fanoušků, jež potkal v Londýně na letišti a kteří tam v onen rušný den nebyli ani kvůli odlétajícímu premiérovi, ani kvůli přilétajícím účastnicím Miss World, ale vítali Beatles při jejich návratu ze Švédska.

Téměř pětimetrový poutač v ceně 20 tisíc dolarů (450 tisíc korun) u silnice I57...
Téměř pětimetrový poutač v ceně 20 000 dolarů (450 000 Kč) u silnice I57...

Téměř pětimetrový poutač v ceně 20 000 dolarů (450 000 Kč) u silnice I57, těsně před Bentonem, věnoval (původně na rok) městu Benton umělec John Cerney. Za instalaci žádal pouze zaplatit cestovní náklady.

Zbytek je, jak se říká, historie. Televizní vystoupení sledovalo 73 milionů lidí, ti mladší zpravidla s očima navrch hlavy. Následovaly obří koncerty včetně newyorského Shea Stadium, jenž se s 56 tisíci návštěvníků stal jedním z největších vystoupení nejen své doby. Tou dobou už byl po smrti prezident Kennedy a Amerika byla jinou zemí, než jakou navštívil George Harrison na přelomu srpna a září 1963. A i díky léku jménem Beatles prožívala tísnivou dobu lehčeji.

Vlevo logo kapely The 4 Vests (na poutači nebo na předním krytu kopáku), se...

Vlevo logo kapely The 4 Vests (na poutači nebo na předním krytu kopáku?), se kterou si George Harrison v Benton zahrál. Na stole leží páskový a tedy oboustranný mikrofon, na který Harrison jako první člen Beatles poskytl rozhovor v USA v rádiu WFRX. Fotografie na kraji jsou podepsané od George a jeho sestry Louise.

Dosah minimální

Lokální stanice v USA vysílaly v pásmu středních vln, v případě WFRX na frekvenci 1 300 kHz a často využívaly vlastní vysílač. V muzejní expozici v Bentonu je tak k vidění i část elektronického zázemí vysílače. Ve studiu mohl být kromě gramofonů i cívkový magnetofon, ten se však nedochoval. Stanice pracovala s dvojicí mikrofonů, jeden používal moderátor za pultem, druhý byl na stolku s dvojicí křesel a sloužil k rozhovorům. U toho na obrázku proběhl i první americký rozhovor se slavným „Broukem“.

Dosah WFRX, stejně jako jiných podobných soukromých stanic byl velmi malý. „Federální úřad FCC tehdy přiděloval AM vysílače o výkonu jeden kilowatt, což v praxi znamená dosah zhruba dvacet kilometrů,“ vysvětluje bývalý technik Československého rozhlasu Zdeněk Tichý. Jen pro srovnání uveďme, že nejsilnější AM vysílač Liblice měl tehdy výkon 135 kW a dnes může teoreticky vyzářit až dvakrát 750 kW. Takový výkon pokryje prakticky celou Evropu.

Velkou popularitu vysílání na středních vlnách v Americe mnoho let udržovaly zejména řidiči na dálkových trasách - v odlehlých neobydlených částech bylo takové vysílání s dlouhým dosahem jedinou jistotou příjmu. To se změnilo až s nástupem digitálních satelitních rádií (dnes zejména Sirius XM).

George Harrisona dnes v Bentonu na první pohled připomíná jen poutač u silnice I57 od svérázného umělce Johna Cerneyho, který se na podobné bilboardy specializuje a najdete je například i v Kalifornii a Texasu.

Louise Harrisonová se z domu na McCann Street 113, Bentonu a nakonec i celé oblasti odstěhovala, budova odolala hrozbě demolice a nějakou dobu zde byl i hotel upomínající na historickou návštěvu už svým jménem – A Hard Days Nite B&B. Dnes domek zvenčí už ničím návštěvu slavného Brouka nepřipomíná. Podle bulvárních médií žije Louise nedaleko ve státě Missouri v městečku Branson ve velmi skromných podmínkách. Druhá žena George Harrisona totiž záhy po jeho smrti zastavila finanční příspěvky, které slavný bratr sestře na přilepšenou posílal.

Konec prvního dílu. 

Zítra se podíváme do Československého rozhlasu a porovnáme, jak v roce 1963 vypadalo studio za železnou oponou a jak v USA. Tipnete si, kde měli lepší výbavu?

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Smrt na Sibiři, euforie v Čechách. Co se dělo po 28. říjnu 1918

Lidé upevňují českou vlajku na kopí sochy sv. Václava na Václavském náměstí....

Český Národní výbor 28. října poměrně hladce přebral moc v Praze, ale povědomí o tom se ovšem šířilo jen pomalu....

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Cukrová vata z plechovky od paštiky? Kutilové se nezastaví před ničím

Pokud jste snad dosud váhali, co se všechno dá například na 3D tiskárně vyrobit...

Podívejte se na první ochutnávku zábavného festivalu nejen pro kutily Maker Faire Prague 2019. Spolu s Technetem a...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz