Český rozhlas bude letos investovat miliony do techniky i správy majetku

  9:00aktualizováno  9:00
Český rozhlas letos investuje do svého rozvoje přibližně 140 milionů korun, což je zhruba stejně jako loni. Největší část půjde na obnovu techniky a správu majetku. Ve čtvrtek to v rozhovoru s ČTK uvedl generální ředitel René Zavoral.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Největší částka, celkem 20 milionů korun, půjde do druhé fáze rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v Brně. Rozhlas také plánuje nákup nových přenosových vozů za 6,5 milionu korun nebo dokončení projektu audio archivu MůjRozhlas za devět milionů korun. Ten by měl bezplatně umožnit streaming všech archivních záznamů z vysílání ČRo.

„Web MůjRozhlas spouštíme letos 1. prosince jako takový dárek našim posluchačům. Půjde o nejrozsáhlejší audio archiv v ČR,“ uvedl René Zavoral. Archiv má být jedním ze tří webových pilířů veřejnoprávního rozhlasu vedle portálu a zpravodajství na internetu.

Dalším letošním projektem má být otevření kavárny v budově ČRo z Vinohradské ulice. Ta by měla přispět k tomu, aby se budova více otevřela veřejnosti a opět se stala místem setkávání lidí.

V programové oblasti Český rozhlas chystá restart stanice ČRo Dvojka, kterou v současnosti poslouchá nejméně lidí v její existenci. Poslechovost během pěti let klesla z půl milionu na 280 tisíc posluchačů denně. Během dvou až tří let by se stanice podle Zavorala měla dostat na zhruba 400 tisíc.

Změny čekají i Vltavu, která by pod novou šéfredaktorkou měla dosáhnout postupného růstu, měl by směřovat k hranici 80 tisíc denních posluchačů, což je zhruba o 30 tisíc více než nyní.

ČRo ještě nemá uzavřené hospodaření za rok 2018, ale očekává za loňský rok zisk kolem 32 milionů korun. Cílem média je vždy mít alespoň vyrovnané hospodaření. Za současným kladným výsledkem stojí zejména vyšší výběr koncesionářských poplatků u podnikatelských subjektů v období konjunktury. Kladný výsledek hospodaření bude převeden do účelového fondu, ze kterého ČRo hradí digitalizaci rozhlasového vysílání.

Český rozhlas rozšiřil obsah DAB+ multiplexu

Rozhlas v pátek zařadil do stávajícího DAB+ multiplexu stanici Český rozhlas Vysočina. Ke stávajícím čtrnácti stanicím, z nichž čtyři stanice jsou celoplošné, pět digitálních a pět regionálních, tak přibude další regionální stanice.

„V rámci dopravních služeb, které poskytuje Český rozhlas řidičům, jsme začlenili do našeho DAB+ multiplexu i stanici Český rozhlas Vysočina. Od tohoto kroku slibujeme především kvalitní dopravní informace z jednotlivých úseků dálnice D1,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

U stanice Vysočina bylo použito nejmodernější audio kódování HE-AAC verze 2, které používá výhod SBR (Spectral Band Replication ) a PS (Parametric Stereo).

DAB+ multiplex Českého rozhlasu pokrývá aktuálně 61 % populace České republiky. V letošním roce se předpokládá další rozvoj pokrytí až na 80 % populace.

Autoři: ,

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Novinář může zveřejnit nelegálně získané informace, roli hraje veřejný zájem

Advokátka Klára Alžběta Samková

Advokátka Klára Samková ke konci ledna podala trestní oznámení na Český rozhlas a dva jeho novináře, a to kvůli...

Senátor Valenta převádí majetek a média do svěřenského fondu

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Senátor Ivo Valenta převádí majetek do svěřenského fondu. Rozhodl se tak kvůli dědickému uspořádání majetku. Valentovi...

Křetínského CMI prodala polské rozhlasové stanice

Ilustrační snímek

Společnost Czech Media Invest prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského...

Najdete na iDNES.cz