Český rozhlas bude letos investovat miliony do techniky i správy majetku

  9:00aktualizováno  9:00
Český rozhlas letos investuje do svého rozvoje přibližně 140 milionů korun, což je zhruba stejně jako loni. Největší část půjde na obnovu techniky a správu majetku. Ve čtvrtek to v rozhovoru s ČTK uvedl generální ředitel René Zavoral.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Největší částka, celkem 20 milionů korun, půjde do druhé fáze rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v Brně. Rozhlas také plánuje nákup nových přenosových vozů za 6,5 milionu korun nebo dokončení projektu audio archivu MůjRozhlas za devět milionů korun. Ten by měl bezplatně umožnit streaming všech archivních záznamů z vysílání ČRo.

„Web MůjRozhlas spouštíme letos 1. prosince jako takový dárek našim posluchačům. Půjde o nejrozsáhlejší audio archiv v ČR,“ uvedl René Zavoral. Archiv má být jedním ze tří webových pilířů veřejnoprávního rozhlasu vedle portálu a zpravodajství na internetu.

Dalším letošním projektem má být otevření kavárny v budově ČRo z Vinohradské ulice. Ta by měla přispět k tomu, aby se budova více otevřela veřejnosti a opět se stala místem setkávání lidí.

V programové oblasti Český rozhlas chystá restart stanice ČRo Dvojka, kterou v současnosti poslouchá nejméně lidí v její existenci. Poslechovost během pěti let klesla z půl milionu na 280 tisíc posluchačů denně. Během dvou až tří let by se stanice podle Zavorala měla dostat na zhruba 400 tisíc.

Změny čekají i Vltavu, která by pod novou šéfredaktorkou měla dosáhnout postupného růstu, měl by směřovat k hranici 80 tisíc denních posluchačů, což je zhruba o 30 tisíc více než nyní.

ČRo ještě nemá uzavřené hospodaření za rok 2018, ale očekává za loňský rok zisk kolem 32 milionů korun. Cílem média je vždy mít alespoň vyrovnané hospodaření. Za současným kladným výsledkem stojí zejména vyšší výběr koncesionářských poplatků u podnikatelských subjektů v období konjunktury. Kladný výsledek hospodaření bude převeden do účelového fondu, ze kterého ČRo hradí digitalizaci rozhlasového vysílání.

Český rozhlas rozšiřil obsah DAB+ multiplexu

Rozhlas v pátek zařadil do stávajícího DAB+ multiplexu stanici Český rozhlas Vysočina. Ke stávajícím čtrnácti stanicím, z nichž čtyři stanice jsou celoplošné, pět digitálních a pět regionálních, tak přibude další regionální stanice.

„V rámci dopravních služeb, které poskytuje Český rozhlas řidičům, jsme začlenili do našeho DAB+ multiplexu i stanici Český rozhlas Vysočina. Od tohoto kroku slibujeme především kvalitní dopravní informace z jednotlivých úseků dálnice D1,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

U stanice Vysočina bylo použito nejmodernější audio kódování HE-AAC verze 2, které používá výhod SBR (Spectral Band Replication ) a PS (Parametric Stereo).

DAB+ multiplex Českého rozhlasu pokrývá aktuálně 61 % populace České republiky. V letošním roce se předpokládá další rozvoj pokrytí až na 80 % populace.

Autoři: ,

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Americká reportérka se omluvila za výrok o povstání Židů ve Varšavě

Obyvatelé Varšavy prochází místy, kde dříve stávala zeď ghetta. (18. dubna 2013)

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za výrok, že Židé ve varšavském ghettu za...

Apple vylepšuje zpravodajskou aplikaci, to se nelíbí části vydavatelů

Koncept iPhonu SE 2

Apple připravuje zásadní vylepšení své služby Apple News. Ta by měla ve světě zpravodajství představovat to, co Netflix...

Novinář může zveřejnit nelegálně získané informace, roli hraje veřejný zájem

Advokátka Klára Alžběta Samková

Advokátka Klára Samková ke konci ledna podala trestní oznámení na Český rozhlas a dva jeho novináře, a to kvůli...

Najdete na iDNES.cz