Český rozhlas bude letos investovat miliony do techniky i správy majetku

  9:00aktualizováno  9:00
Český rozhlas letos investuje do svého rozvoje přibližně 140 milionů korun, což je zhruba stejně jako loni. Největší část půjde na obnovu techniky a správu majetku. Ve čtvrtek to v rozhovoru s ČTK uvedl generální ředitel René Zavoral.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Největší částka, celkem 20 milionů korun, půjde do druhé fáze rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v Brně. Rozhlas také plánuje nákup nových přenosových vozů za 6,5 milionu korun nebo dokončení projektu audio archivu MůjRozhlas za devět milionů korun. Ten by měl bezplatně umožnit streaming všech archivních záznamů z vysílání ČRo.

„Web MůjRozhlas spouštíme letos 1. prosince jako takový dárek našim posluchačům. Půjde o nejrozsáhlejší audio archiv v ČR,“ uvedl René Zavoral. Archiv má být jedním ze tří webových pilířů veřejnoprávního rozhlasu vedle portálu a zpravodajství na internetu.

Dalším letošním projektem má být otevření kavárny v budově ČRo z Vinohradské ulice. Ta by měla přispět k tomu, aby se budova více otevřela veřejnosti a opět se stala místem setkávání lidí.

V programové oblasti Český rozhlas chystá restart stanice ČRo Dvojka, kterou v současnosti poslouchá nejméně lidí v její existenci. Poslechovost během pěti let klesla z půl milionu na 280 tisíc posluchačů denně. Během dvou až tří let by se stanice podle Zavorala měla dostat na zhruba 400 tisíc.

Změny čekají i Vltavu, která by pod novou šéfredaktorkou měla dosáhnout postupného růstu, měl by směřovat k hranici 80 tisíc denních posluchačů, což je zhruba o 30 tisíc více než nyní.

ČRo ještě nemá uzavřené hospodaření za rok 2018, ale očekává za loňský rok zisk kolem 32 milionů korun. Cílem média je vždy mít alespoň vyrovnané hospodaření. Za současným kladným výsledkem stojí zejména vyšší výběr koncesionářských poplatků u podnikatelských subjektů v období konjunktury. Kladný výsledek hospodaření bude převeden do účelového fondu, ze kterého ČRo hradí digitalizaci rozhlasového vysílání.

Český rozhlas rozšiřil obsah DAB+ multiplexu

Rozhlas v pátek zařadil do stávajícího DAB+ multiplexu stanici Český rozhlas Vysočina. Ke stávajícím čtrnácti stanicím, z nichž čtyři stanice jsou celoplošné, pět digitálních a pět regionálních, tak přibude další regionální stanice.

„V rámci dopravních služeb, které poskytuje Český rozhlas řidičům, jsme začlenili do našeho DAB+ multiplexu i stanici Český rozhlas Vysočina. Od tohoto kroku slibujeme především kvalitní dopravní informace z jednotlivých úseků dálnice D1,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

U stanice Vysočina bylo použito nejmodernější audio kódování HE-AAC verze 2, které používá výhod SBR (Spectral Band Replication ) a PS (Parametric Stereo).

DAB+ multiplex Českého rozhlasu pokrývá aktuálně 61 % populace České republiky. V letošním roce se předpokládá další rozvoj pokrytí až na 80 % populace.

Autoři: ,

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla Konečná z KSČM

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Staré TV vysílání končí v červnu 2020. Nové bude s vyšším rozlišením zdarma

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Již za sedm měsíců vypne operátor první vysílače odcházejícího DVB-T standardu. Po polovině příštího roku se pak odmlčí...

Český rozhlas oslaví narozeniny Dnem otevřených dveří a koncertem

Logo Českého rozhlasu

Český rozhlas letos slaví 96 let od zahájení pravidelného vysílání. Narozeniny oslaví v sobotu 18. května opět Dnem...

Erdogan si znovu došlápl na média. Státní agentura přešla pod jeho úřad

Protest novinářů proti cenzuře před sídlem státní tiskové agentury Anadolu v...

Turecká státní tisková agentura Anadolu nově patří přímo pod prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Přešla totiž pod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz