Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dlaň může nahradit občanku, platební kartu i klíče. Uříznutá nefunguje

  0:09
Tokio (Od zpravodaje Technet.cz) - Bezdotyková identifikace krevním řečištěm by mohla nahradit občanské průkazy i platební karty. Ve Fujitsu Laboratories jsme viděli nové možnosti využití technologie PalmSecure. Ze serveroven a bank míří do všedního světa.

Budeme místo občanky, pasu, nebo kreditní karty používat vlastní ruku? Podle Fujitsu ano. | foto: Fujitsu

V našem on-line zpravodajství z veletrhu CeBit jsme vám ukázali první notebook s integrovaným bezpečnostním systémem PalmSecure. Jen pro rychlé připomenutí: infračervený emitor ozáří dlaň uživatele, pomocí infrakamery si systém prohlédne spletitý systém žil, který má každý člověk unikátní, a porovná u uloženým a zašifrovaným vzorem. Pokud porovnání odpovídá, totožnost dlaně (respektive uživatele) je potvrzena.

Systém PalmSecure je využíván především na zabezpečených pracovištích, případně jako autentifikace v některých japonských bankách. To by se teď podle jeho tvůrce mohlo změnit.

PalmSecure v notebooku. V místnosti, kde byl PalmSecure prezentován, byl zákaz focení, tento snímek je z veletrhu CeBit v Hannoveru.

Jeden z deseti milionů během dvou sekund

Analytiky Fujitsu Laboratories byla současná verze systému podrobena intenzivnímu testování na databázi deseti milionů (virtuálních) uživatelů. Díky zkombinování s technologií snímání otisků prstů (tří najednou) se rychlost odezvy, tedy úspěšné autentifikace, zkrátila na maximálně dvě sekundy.

Díky tomu by systém mohl být využit i mimo jednotlivé korporace, například na úřadech místo občanského či řidičského průkazu, u lékaře místo karty zdravotní pojišťovny a v obchodech u terminálů místo platebních karet.

Jak to funguje?

Odkysličená krev, respektive deoxyhemoglobin (hemoglobin bez kyslíku), pohlcuje infračervené záření. Naproti tomu okysličená krev ve vénách jej odráží. Žíly jsou tak na dlani jasně vidět jako tmavé trasy.

Současná generace čipu se vejde jak do notebooku, tak do tabletu, případně phabletu, proto nic nebrání vzniku mobilních kontrolních PalmSecure terminálů například pro policii nebo revizory v dopravních prostředcích.

Důležitá je možnost vytvořit z jedné dlaně velké množství různých unikátních kontrolních vzorů. To je klíčová vlastnost, pokud by se PalmSecure mělo stát univerzálním řešením, které budete používat u více provozovatelů služeb najednou. V případě (teoretického) úspěšného kyberútoku by nebyla "zkompromitována" celá dlaň, ale jen jeden z možných vzorů a ten by nemusel být měněn u všech používaných služeb.

Dokud teče krev

Podmínkou pro správnou funkci PalmSecure je proudící krev v žilách. Gangsterská představa useknuté ruky nad skenerem je tak více než nepravděpodobná.

Podle Masayukiho Kata, vedoucího plánování výzkumu a vývoje ve Fujitsu Laboratories, je funkce PalmSecure nezávislá na okolních podmínkách a zdravotním stavu uživatele. I kdyby měl horečku, nebo naopak prochladlou ruku, nic to na funkci rozpoznání dlaně nemění. Problém by nastal až když by končetinou neprobíhala krev, avšak nekrotizace tkáně bude v tu chvíli zřejmě palčivější problém než (například) nemožnost výběru peněz z bankomatu.

Kombinace s rozpoznáváním obrazu

Zajímavá aplikace vznikla v kombinaci se systémem rozpoznávání obrazu, kterou již Fujitsu komerčně nabízí například obchodům, na sportovní akce nebo třeba letištím. 

Nová generace PalmSecure, prezentovaná v Fujitsu Laboratories v Kawasaki, se od té z CeBitu liší například tím, že nepotřebuje asistenta pro správné přiložení ruky. Stačí ji jen pomalu přiblížit ke snímači.

Systém po autentifikaci pomocí PalmSecure rozpozná, která postava v záběru kamery je autorizovaný uživatel, a dokáže jej sledovat i při dalším pohybu. Toho lze využít i pro zvýšení zabezpečení. Systém ohlídá, zda s vámi do zabezpečeného prostoru nevchází i někdo další bez potřebných oprávnění nebo zda jste do chráněných míst nepustili někoho jiného a sami zůstali venku.

Poznámka pod čarou

Zda se takového využití PalmSecure dočká, není vůbec jisté. Zatím pro takto nastíněné nasazení nemají odvahu ani v Japonsku. A těžko říci, zda budou lidé ochotni vytvořit z vlastní dlaně autentifikační prostředek. A kolikátý příspěvek v diskuzi bude obsahovat rčení, že "veký bratr se dívá"?

Náklady spojené s cestou redaktora na Fujitsu Forum 2014 hradí společnost Fujitsu.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....