Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč utíkáme z burzy. Rozhovor s členem vedení společnosti Dell

Exkluzivně
Firma Dell je třetí největší výrobce počítačů na světě. Nyní odchází z burzy zpět do soukromých rukou. Co vedlo představenstvo k tomuto rozhodnutí? A jak se Dell vypořádává se stoupajícím zájmem o tablety? Ptali jsme se Aonguse Hegartyho, prezidenta Dellu pro oblast EMEA.

Aongus Hegarty, prezident společnosti Dell pro Evropu, Střední východ a Afriku (tzv. EMEA) | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

V únoru 2013 oznámil Michael Dell, zakladatel americké počítačové společnosti Dell s mezinárodním působením, že plánuje stáhnout svou společnost z veřejného obchodování na burze zpět do soukromých rukou. Obchod v hodnotě více než 400 miliard korun schválilo představenstvo společnosti v září téhož roku.

Nejen o privatizaci firmy si s námi v Praze povídal Aongus Hegarty, prezident pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Dell je celkem mladá společnost. Proč se chce vrátit do soukromých rukou?
Ano, to je. Připojil jsem se ke společnosti Dell před 14 lety, zažil jsem tedy skoro polovinu třicetileté historie Dellu. Jsme relativně mladá firma, a privatizace nám umožní akcelerovat naši strategii a vrátit do společnosti podnikatelského ducha. Jak asi víte, zakladatelem společnosti je náš ředitel Michael Dell, takže je skvělé, že i po třiceti letech nás vede právě on.

Podívejme se na tuto privatizaci podrobněji. Co je jejím cílem?
Letos Michael Dell navrhl představenstvu, aby se naše firma stáhla z burzy, a představenstvo tento návrh podpořilo. Samozřejmě kolem toho byla širší debata a nedávno o tom hlasovali i akcionáři. Výsledkem je, že rozhodnutí je schváleno a pracujeme na převodu společnosti Dell zpět do soukromého vlastnictví.

Na konci října, nebo počátkem listopadu oznámíme čtvrtletní výsledky (Q3) a pak se budeme transformovat do soukromé společnosti, kterou nadále povede náš zakladatel Michael Dell. On a investiční společnost Silver Lake Partners jsou klíčoví vlastníci této nové soukromé společnosti. Myslíme si, že to bude důležitá nová kapitola a umožní nám pokračovat v naší strategii.

Tím myslíte, že se nebudete zaměřovat jen na osobní počítače?
Poslední tři až čtyři roky pracuje Dell na rozšíření portfolia, od osobních uživatelských zařízení až po datová centra. Ale nezaměřujeme se jen na hardware, ale čím dál více i na software. V tomto směru je pro nás důležité provádět akvizice technologických firem. Jde o určitou rovnováhu mezi hardwarovým a softwarovým přístupem, kterou chceme nadále zachovat.

Někdy může být důvodem pro privatizaci veřejně obchodovatelné společnosti snaha vlastníků provést tak zásadní restrukturalizaci, že by ji akcionáři nikdy neschválili. Je to tak i u vás?
Naším cílem jako privátní společnosti bude to, co v posledních letech: implementace komplexních (end-to-end) technologických řešení, kde je zákazník na prvním místě. Díky privatizaci se na nic jiného soustředit nemusíme. Nepůjde nám o to, jak nás vnímají akcionáři nebo veřejnost, záležet bude jen na zákazníkovi.

Díky privatizaci se Dell bude moci soustředit jen na zákazníka a na nic jiného.

Hlavní otázka Michaela Della vždycky byla: Jak můžu technologii přinést k uživatelům, zlepšit jejich životy a jejich podnikání? A to je stále stejné. Jen se změnila doba, a kromě hardwaru je důležité nabízet i cloudové úložiště, softwarové nástroje a komplexní služby.

Většina našich nových akvizic se týká softwaru, a to především systémového managementu a bezpečnosti. Tedy něco, co je důležité z pohledu informačních ředitelů (CIO) a správy dat. Tyto klíčové oblasti doplní naše hardwarová řešení pro zákazníky i podniky.

Někteří analytici spekulují, že privatizace Dellu umožní opustit trh s hardwarem a věnovat se, podobně jako třeba IBM, spíše službám a softwarovým řešením.
Software je pro nás relativně nová oblast a je extrémně důležitá. John Swainson se k nám před více než rokem připojil a vede naši softwarovou divizi. Povedlo se mu několik důležitých akvizic, a rozšiřujeme tak naše globální působení v této oblasti. Software je tedy pro nás stále důležitější. Myslíme si, že tam máme velkou příležitost nabídnout nové služby. Dává nám to šanci být relevantní i ve světě, kde se potřeby zákazníků rychle mění.

V žádném případě však neplánujeme jakékoli umenšení naší hardwarové sekce. Zrovna minulý týden jsme v Londýně představili celou řadu tabletů. Různé velikosti, výběr ze dvou operačních systémů, vhodné pro podniky i jednotlivce. Naším cílem je pokračovat v inovacích na poli počítačů, tabletů i serverů. Nabízíme společnostem škálovatelná řešení. To znamená, že hardware je v srdci nabízeného řešení, ale je doplněn naším speciálním softwarovým řešením vhodným pro firmy.

Firmy hledají řešení od začátku až do konce

Jenže každá z firem by asi řekla, že nabízí vhodný mix hardwaru a softwaru. Čím je Dell odlišný?

Řekl bych, že naše jedinečnost spočívá v tom, že jsme schopni nabídnout komplexní řešení od A do Z. Ať už jste malá firma, velká korporace, startup, chcete se soustředit nikoli na techniku, ale na zákazníka. Hledáte řešení.

My pracujeme přímo s našimi zákazníky, což je v naší branži ojedinělé. Teprve nedávno jsme představili i možnost kontaktu přes naše partnery, zákazníci si tedy mohou vybrat. Pracujeme se zákazníky tak, abychom porozuměli, co jejich oblast potřebuje.

Zákazník chce buď vyšší efektivitu podnikání, nebo chce přinést na trh inovativní produkt dříve, než konkurence.

Obvykle řešíme jednu ze dvou zásadních věcí. Buď je náš zákazník ve velmi konkurenčním prostředí a potřebuje zvýšit efektivitu svého podnikání. Pak investuje do technologií, aby zvýšil produktivitu. Nebo jde o firmu, která chce na trh přinést novou službu nebo produkt, a ti pak od nás získají plnou podporu při řešení hardwarových a softwarových otázek a pomáháme jim dostat produkt na trh rychleji, než konkurence.

Dell je tedy jedinečný tím, že nabízíme vše od tabletů a přenosných počítačů přes serverová řešení až po služby v cloudu nebo software nabízející konkrétní řešení pro naše zákazníky. Takže jsme jediný partner, kterého ta firma bude na poli technologií potřebovat.

Dell utrácí na výzkum a vývoj relativně méně prostředků než srovnatelné společnosti. Proč tomu tak je, a je zde nějaká změna v posledních letech?
Na výzkum a vývoj se dá pohlížet různě.  Buď jako na interní vývoj v laboratořích společnosti, nebo jako na akvizici duševního vlastnictví. My děláme oboje. Hodně investujeme do akvizic, za poslední čtyři roky jsme zaplatili 13 miliard dolarů (zhruba 250 miliard korun) za různé akvizice a miliardy dolarů investujeme do interního vývoje produktů a služeb.

Takže chcete říci, že je lepší koupit již hotovou technologii a tu pak uzpůsobit a integrovat, než ji interně vyvíjet?
Musí to fungovat souběžně. Obě strategie se vzájemně doplňují. Zaměřujeme se na inovace a s privatizací se na ně budeme moci zaměřit ještě více.

To byl takový obecný náhled, vy jste ovšem prezident oblasti EMEA, tedy pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Je tato oblast z pohledu Dellu něčím specifická?
Je to velmi rozsáhlá oblast a má v sobě obsaženy snad všechny typy ekonomik. Afrika, to je kapitola sama pro sebe, západní Evropa je zase velmi podobná USA a není tajemstvím, že ekonomická situace je zvláště tam náročná. Ale i to je příležitost. Spustili jsme vlastní službu Dell financování a nabízíme firmám speciální půjčky a pronájmy na technologií.

Takový leasing na IT?
Ano. Firmě to umožní mít okamžitě dostupnou technologii od A do Z a splácet ji podle plánu i několik let. To je něco, co hodně ocenili nejen v západní Evropě. Ale všímáme si, že se ekonomická situace začíná zlepšovat.

Obecně vidíme trend klesajícího počtu prodaných osobních počítačů. Souvisí to s tím, jak na trh přicházejí nové typy zařízení. Klasická PC se stále prodávají, ale v menší míře. Stoupají především tablety, a proto také představujeme nová tabletová řešení.

Vím, že i v České republice je ekonomický vývoj zpomalený, ale i tady na výsledcích vidíme, že se pomalu vrací růst. Ekonomika České republiky, alespoň podle našich pozorování, je hodně závislá na ekonomice EU, takže když roste EU, roste ekonomika i u vás. A řada zákazníkůi nyní investuje do technologické infrastruktury, aby byly připraveny na budoucí růst, hledají inovace a tak dále.

Zmínil jste trend klesajících prodejů PC a nárůst prodeje tabletů. Podle mého je vysvětlení jednoduché: PC už má každý, kdo PC chce, zatímco tablet je úplně nový. Takže firmy i jednotlivci si místo koupení rychlejšího počítače koupí tablet, který ještě nemají. Z toho přece nelze vyvozovat, že tablety jsou používanější než PC nebo že tablety nahradí PC.

To je pravda. Rozšířila se nabídka zařízení a tento trend je velmi výrazný. Ale přesně jste to vyjádřil:  tablet nenahrazuje PC. Tablet slouží hlavně ke konzumaci obsahu, ať už informací, nebo zábavy. Možnost  tvořit něco nového, k tomu je stále většinou nejlepší osobní počítač. A proto v korporátní sféře logicky převažují počítače. Vidíme však i nová konvertibilní zařízení. Odpojitelná klávesnice, dotyková obrazovka notebooku apod. To je také konzistentní trend.

A proto si lidé častěji chtějí koupit nebo vybrat své vlastní zařízení i v práci.
Ano, tomu trendu se říká Bring Your Own Device (BYOD) nebo Choose Your Own Device. Zaměstnanci chtějí zařízení, které přímo vyhovuje jejich zvykům a potřebám. A chtějí, aby jejich preference zaměstnavatel zohlednil. A tak se trendy ve spotřební elektronice projevují i v korporátní IT sféře.

IT oddělení chce dát lidem možnost pracovat s vlastním počítačem nebo tabletem, ale zároveň musí dbát na bezpečnost.

Přicházejí lehčí, tenčí, pestřejší zařízení. Ale pro korporace je to obtížná výzva – jak zajistit, aby firemní data a procesy zůstaly plně zabezpečené na různých zařízeních? A přitom by měly být dostupné všude. Proto investujeme tolik prostředků do bezpečnostních řešení. Ředitelé IT dostávají otázky: můžu si vzít do práce svůj tablet a svůj notebook? A oni by rádi řekli ano, ale musejí se starat o kompatibilitu a bezpečnost. A těmto klientům chceme pomoci, tam jsou potřeba ta řešení od A do Z.

Když slyším Dell, vybaví se mi korporátní počítače, nikoli počítače pro běžné uživatele. Takže bych řekl, že Dell není z BYOD úplně nadšený, protože lidé si obvykle pro sebe soukromě nekupují korporátní značky. Tohle je tedy vaše reakce: ano, přineste si svůj Samsung tablet nebo iPad, my vám na něj ale nahrajeme Dell software pro firmy?
Rozhodně chceme našim zákazníkům zajistit celou řadu vlastního hardwaru, od tabletů před počítače po servery. Rozšiřujeme také naše portfolio pokročilých firemních notebooků. Chceme, aby naše zařízení mohla firma zaměstnancům doporučit. Trend se mění a čím dál častěji jde skutečně o výběr vlastních zařízení. Myslíme, že do toho naše nabídka dobře zapadá. Ale nevyrábíme všechno, třeba neděláme mobily. Ale chceme našim zákazníkům zajistit, že i na svém mobilu budou mít bezpečný přístup ke všem datům. Myslíme, že klienti budou čím dál více investovat do různých flexibilních zařízení.

Pestrost přináší úspěch

V Praze přednášíte na konferenci WINconference. Jaké je vaše téma?

Moje přednáška se týká rozmanitosti a jak důležité je mít rozmanitý tým pro úspěch v globálním světě. Rozmanitost má mnoho aspektů, zde se zaměřuji na otázku genderu. Náš tým v Dellu je velmi pestrý, takže se budu zaměřovat na to, jak posilovat a využívat diverzitu k pochopení trhu. Trh je koneckonců rozdělen půl napůl. Společnosti, které dokážou rozmanitost přijmout, jsou úspěšnější.

Přejděme znovu k počítačům a tabletům. Také na poli zařízení vzniká rozmanitost. Jak může rozmanitost, řekněme na poli operačních systémů, přispět k bezpečnosti?
Je to určitý kompromis. V Dellu jsme zjistili, že když si může zákazník vybrat, je to vždycky dobře. Ale firma si musí vybrat, jestli bude podporovat jen jeden operační systém, nebo investuje do podpory více systémů. Možnost volby je vždycky dlouhodobě dobrá. Ale rozhodnutí ale necháváme na zákaznících.

Přestali jste nabízet zařízení s Windows RT (nyní už je tedy nabízí jen Microsoft, pozn. red.). Proč?
Na tabletech nyní podporujeme jak plnohodnotné Windows 8, tak operační systém Android. Do Česka přijdou tato zařízení během měsíce. Dosud jsme Android nenabízeli, takže je to skvělá možnost volby.

Zákazníci chtěli používat Windows 8 se všemi aplikacemi.

To Windows RT neumožňuje.

Vždycky hledáme, co chtějí naši zákazníci, a ti zdůraznili, že chtějí možnost volby a více operačních systémů, především Android. Dále chtěli Windows 8, na kterých mohou používat všechny aplikace, tedy "full Windows experience".

Dell má největší zisk z jednoho počítače mezi výrobci PC (větší už má jen Apple, pozn. red.). Proč myslíte, že lidé zvolí notebook Dell, když by mohli mít srovnatelně výkonný notebook od jiného výrobce za stejnou cenu?

Velkou roli v tom hraje důvěra. Dell má dlouhou tradici inovací a zákaznické podpory. Pracujeme přímo se zákazníky, nebo prostřednictvím partnerů, a ve všech ohledech upřednostňujeme zákazníka. Pomáháme jim budovat jejich podnikání, dodáváme technologická řešení a zajišťujeme jejich podporu. 

Pomocí speciálního měření (NPS) pravidelně sledujeme spokojenost našich zákazníků a na základě těchto informací můžeme přímo reagovat na jejich specifické potřeby. Takže bych řekl, že podpora, důvěra a reakce na přání zákazníka jsou jádrem úspěchu a jediné relevantní měřítko toho, co nabízíme.

A nakonec by nás i naše čtenáře zajímalo, co používáte za počítače a tablety vy a zda se to nějak změnilo.

Jako mnoho mých kolegů i já používám dvě zařízení. Mám tablet Latitude 10 a notebook XPS 13. Notebook XPS je velmi odolný a lehký, a skvěle se s ním cestuje. A tablet Latitude je skvělý pro konzumaci obsahu.

Teď se těším na jedenáctipalcový tablet Venue 11, který jsme právě představili. Má odpojitelnou klávesnici, takže funguje jako notebook i tablet. Hodně lidí chce tvořit i na cestách, a k tomu tablety zatím moc nebyly. Tento je vhodný pro zábavu i tvorbu v kanceláři, na cestách i doma.

Poznámka: V článku byl překlep ve jméně Aonguse Hegartyho, za chybu se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 45 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...