Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkuste si textový editor, který nemusíte instalovat ani kupovat

Funguje všude na světě. Nemusíte nic stahovat, nic instalovat ani nic kupovat. Stačí vám připojení na internet a můžete psát, ukládat, kopírovat, konvertovat. To všechno a mnohem víc nabízí texťák Writely.

Kancelář | foto: Profimedia.cz

Writely je on-line textový procesor od Google, který běží ve většině moderních prohlížečů a umožňuje svým uživatelům prohlížet, upravovat a ukládat jejich dokumenty doslova odkudkoli, kde mají přístup na internet. Navíc nabízí možnost spolupráce většího počtu autorů na jednom dokumentu. Podívejme se podrobně, co nám Writely a podobné programy nejen od Google chtějí a mohou nabídnout.
 
Zdá se, že Google se rozhodl vytvořit svoji vlastní platformu aplikací. Jeho pomyslný kancelářský balík už zahrnuje poštovní klient (Gmail), organizér (Google Calendar), kecálka (Google Talk), katalog obrázků (Picasa), editor webových stránek (Google Page) a Google Spreadsheet coby použitelný tabulkový kalkulátor. To vše běží online, v téměř libovolném moderním prohlížeči, vše je propojeno jedním uživatelským jménem, které se navíc může použít i pro přihlášení k dalším službám Google. Smysl tohoto snažení je nasnadě – čím více uživatelů Google získá, tím větší má návštěvnost a tím vyšší jsou jeho zisky z kontextové reklamy, které stále tvoří naprostou většinu z finančního obratu firmy.

Historie a vývoj

Ale tomuto „Google Office“ donedávna chyběla ta nejdůležitější součást – textový procesor. Schválně, zeptejte se běžného uživatele, který program z „Ofisů“ používá nejčastěji. Tvorba, prohlížení, sdílení a tisk dokumentů patří k tomu nejběžnějšímu, co na počítači provádíme. A vědí to samozřejmě i u Google. Vyřešili to tak, jak se na firmu s mnohamiliardovým majetkem sluší a patří – odkoupili nadějně vypadající řešení a firmu, která je vyvíjela.
 
 
Aplikace Writely se řadí mezi novodobé aplikace AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) a snaží se tedy o co nejlepší a nejrychlejší interaktivitu, blížící se desktopovým aplikacím, ovšem s využitím všech výhod webu. Právě rychlost je tentokrát důležitá, nikdo by nebyl nadšený z textového procesoru, který by se zasekával a čekal na reakci serveru vždy, když chceme změnit písmo. Malá firma Writely (jen čtyři lidé) použila pro vývoj programovací jazyk C# a je tak celkem ojedinělou ukázkou velmi úspěšného uplatnění technologie Microsoft .NET. Nejen proto vyvolala nabídka Googlu takový rozruch, když v březnu tohoto roku firmu Writely koupila. Google tak potvrdil spekulace a vydal se na cestu k on-line kanceláři.
 
Co Writely umí?

Během vývoje doznalo Writely značných změn, přibyla nápověda v Google stylu, přesto si aplikace částečně drží svou původní tvář. Od března bylo testování uzavřeno a teprve v poslední době je pro každého šance získat pozvánku k vyzkoušení Writely. Na rozdíl od Google Calendar nebo Google Spreadsheet tentokrát pro používání Writely nepotřebujete účet u Google, stačí vám jakákoli funkční emailová adresa. Tímto krokem Google zpřístupnil Writely širší veřejnosti. Systém funguje v prohlížečích Internet Explorer 5.5 a novějších, Mozilla 1.4+ a Firefox 1.0.6+. Opera je out.
 
Ve zkratce – Writely umí většinu toho, co čeká běžný uživatel od textového editoru. Formátování, automatické ukládání, vkládání obrázků, tabulek… Ale abychom nemluvili stále obecně, pojďme se podívat, jak Writely vypadá:
Writely
 
Writely uvažuje o dokumentech podobně jako Gmail o emailech – můžete jim přiřazovat tagy, hvězdičky, vyhledávat v nich, importovat a samozřejmě je i ukládat. Každý uživatel má přitom své „aktivní dokumenty“, kde se vyskytují i dokumenty, na nichž v současnosti spolupracuje. Dokumenty jsou pochopitelně ukládány na discích Google, kde má zatím každý uživatel neomezený prostor. Pokud vám vadí ukládat svá soukromá data na cizích discích, aplikaci Writely (a raději většině aplikací z dílny Google) se obloukem vyhněte.
 
Vytvoříme nový dokument a podíváme se, co nám nabídne grafické uživatelské rozhraní. Prostředí Writely se opravdu příliš neliší od jakéhokoli textového procesoru – horní nástrojová lišta obsahuje všechno, co potřebujeme. Stačí vybrat text, kliknout a změna se projeví. Chtělo by se dodat okamžitě, protože většinou je prodleva skutečně nulová, nicméně např. při vkládání tabulky, obrázku apod. s nějakou minimální prodlevou počítejte. I při nízké rychlosti připojení (GPRS) byl ale editor veskrze použitelný. Každých deset sekund program uloží vaše úpravy, a tak se nemusíte bát, že byste přišli o vytvořená data např. v důsledku přerušeného spojení. Ukládání probíhá na pozadí.
Writely
 
Je jasné, že Writely není jediným on-line WYSIWYG (What You See Is What You Get – co vidíš, to dostaneš) editorem. Vždyť jednoduché editory, nabízející základní možnosti formátování, známe již několik let třeba i z českých freemailových služeb. Writely je tak jedinečné především ze dvou důvodů. Za prvé – vyvíjí jej Google, firma s obrovským zázemím, ambicemi a potenciálem, jejíž aplikace v posledních letech nejednou udávaly směr v celém odvětví. Za druhé – Writely se opravdu snaží, aby uživateli nabídlo první poslední. Dokument, který vytvoříte ve Writely, můžete skutečně použít více způsoby, a nezapomeňte na možnost spolupráce on-line. K té se dostaneme poté, co Writely podstoupí rychlou zkoušku funkčnosti použitelnosti:
Writely
 
Vložení textu ze schránky proběhlo bez problémů. Obrázek přes schránku nevložíte, pro vložení obrázků je třeba použít speciální dialogové okno.
Writely
 
Výborným rysem je funkce pravého tlačítka v textu, nabízí širokou nabídku funkcí, které můžete okamžitě použít. Řadí se k těm nejlepším mezi podobnými on-line aplikacemi, se kterými jsme měli tu čest pracovat. U obrázků ještě chvíli zůstaneme a pohrajeme si s jejich uspořádáním a zarovnáním.
Writely
 
Obrázek můžeme tažením snadno přesunout a při jeho zvětšování a zmenšování vidíme okamžitě transparentní náhled nové velikosti obrázku. Všechny parametry se dají vyvoláním kontextového menu a posléze dialogového okna dodatečně změnit, což rovněž nebývá zcela samozřejmé. Nezapomeňte, že limit velikosti jednoho obrázku je 2 MB.
 
Ne každý dokument musí mít obrázky. Každý dokument ale musí mít nějaké formátování, byť třeba jen to nejzákladnější. Jak se Writely vypořádá s dilematem „kolik funkcí uživateli nabídnout, aby je mohl bez zdržování efektně používat“? Tak především, nabídka fontů i jejich velikostí je přijatelným způsobem omezená. I přesto se můžete vyblbnout, pokud chcete:
Writely
 
Barva písma, barva pozadí, podtržení, tučné písmo, kurzíva, přeškrtnutí a horní i dolní index. K dispozici je celkem dostatečný výběr písem, mezi zhruba dvacítkou fontů nechybí patková ani bezpatková, stejně většina dokumentů bude v Times, Arialu nebo Verdaně.
Writely
 
Důležité je, že Writely podporuje styly. Zatím jsou tu nadpisy první až třetí úrovně, text odstavce a citace. Dále vybereme řádkování a konečně je tu i nabídka odstranění veškerého formátování (to když vkládáte něco ze schránky nebo pokud jste to s tím podbarvováním přehnali…) Obecně platí, že používání stylů je užitečné pro univerzálnější použití dokumentu, je tedy často lepší označit nadpis jako styl „Heading 1“ než jej například manuálně zvětšit a ztučnit.
 
Klávesové zkratky fungují skvěle, a pokud se rozhodnete Writely používat pravidelně, jistě vám přejdou do krve i ty méně standardní. O užitečnosti zkratek jako CTRL+Z (vrátit o krok zpět) nebo CTRL+B (tučné písmo) nemůže být pochyb. Vrátit se můžete až o 40 kroků zpět. Při vracení akcí zpět jsme narazili na menší, v podstatě nepodstatné potíže. Také při chybě a jejím odklepnutí se může občas špatně zobrazovat pracovní prostředí programu, například může zůstat viset jakýsi relikt nápisu „Working“, ačkoli se s textem dá normálně pracovat (nápis zmizí, pokud vyvoláte jiný dialog). Dialogy slouží např. ke vkládání a upravování tabulek:
Writely
 
Práce s tabulkami se zdá propracovaná a rozhodně stačí pro jednoduché i složité operace. Rozhodně bychom ji ale nenazvali intuitivní. Je to částečně způsobeno tím, že pro práci s tabulkami není k dispozici speciální panel nástrojů a vše se děje přes kontextové menu a dialogy.
 
 
Některé dialogy, které se otevřou jako nové okno prohlížeče, se mohou eventuálně zatoulat. Ale nijak to nejspíš nevadilo. Takto např. vypadá výběr barev pro pozadí buňky v tabulce:
Writely
 
Spolupráce na dokumentech
 
Spolupráce je velmi propracovaná. A protože právě možnost kooperovat je funkce, která odlišuje Writely od mnoha dalších WYSIWYG on-line editorů, podíváme se na ni pořádně. Pokud se rozhodnete sdílet svůj dokument s ostatními, zvolíte tuto možnost v horní liště a rozešlete pozvánky lidem, kteří mají k dokumentu přístup.
Writely
 
Spolupracovníkovi, kterého zvete „do svého dokumentu“, napíšete vzkaz. Writely k němu doplní podrobnosti o připojení k systému.
Writely
 
Tím zároveň dotyčné pozvete k používání systému Writely, protože pokud ještě nemají účet u Writely, tak dostanou emailem nejen pozvánku, ale i provizorní heslo ke svému uživatelskému jménu (což je jejich mailová adresa). Je to jedna z významných odlišností proti Google Spreadsheet, kde můžete pozvat pouze majitele Google účtu. Writely tak umožňuje širší spolupráci a má vyšší potenciál použitelnosti.
Writely
 
Vlastní spolupráce není nijak zvláštní. Na dolní liště je upozornění, že dokument edituje i někdo jiný, uváděna jsou jména všech zapojených.
Writely 
 
Na rozdíl od Google Spreadsheet tu nenajdeme žádný interní chat, takže si musíme vystačit s již používanými. Pro obnovení dokumentu do aktuálního stavu slouží tlačítko obnovit. Při automatickém uložení dokumentu (přibližně jednou za půl minuty) se také načtou změny, které vaši kolegové vytvořili. Pokud obě strany něco připíší, objeví se varianty kumulovaně, což není ideální, ale je to asi nejjednodušší řešení. Pokud se uživatelé neshodnou na určitém formátování, pozdější (později uložená) úprava není akceptována a objeví se chybové hlášení, pochopitelně tomu editorovi, jehož změna nebyla programem přijata. Nezdá se, že by to měl být častý problém.
Writely

Import a export
 
Velkým plusem aplikace Writely je její vybavenost co do datových formátů: zvládá ukládat do univerzálně přenosného formátu pro tisk PDF, široce oblíbeného DOC (ve kterém ukládá světový favorit Microsoft Word), RTF (Rich Text Format) i ODT (vlastní formát volného kancelářského balíku OpenOffice.org). Pro práci s HTML pak nabízí kromě uložení do souboru HTML (webové stránky) i úpravu zdrojového kódu. Bohužel, přestože kód můžete upravovat, experty zamrzí absence zvýraznění syntaxe, tedy např. barevné odlišení tagů od textu. Velmi potěšující je naopak funkce, která nám umožní dokument uložit jako stránku HTML, a to včetně vložených obrázků (stahuje se zazipovaný archiv).
 
Jak si Writely s jednotlivými formáty poradil? Zatím ve všech vyzkoušených exportech měl větší či menší problémy s vloženými obrázky. Zatímco PDF soubor ukázal všechny obrázky na svých místech a pouze jeden z nich radikálně zmenšil, export do Wordu vynechal dva obrázky úplně.
 
Pro někoho bude možná ještě důležitější další funkce – import dokumentů do Writely. Díky tomu můžeme na Writely ke spolupráci nebo pro celosvětovou přístupnost vystavit již dříve sestavené dokumenty. Opět je na výběr více datových formátů: DOC a RTF (Microsoft), ODT a SXW (OpenOffice.org). Kromě toho lze nahrát i čistý text TXT. Velikost dokumentů nesmí přesáhnout 500 kB, pro obrázky je limit 2 MB.
Writely
 
Při uploadu si Writely poradí s většinou formátování. Ovšem při vytvoření složité tabulky vytvořené ve Wordu se nám povedlo zamotat konvertoru hlavu a ten to vzdal, doporučil nám vložit obsah přes schránku. Betatestování probíhá, a tak je jasné, že se na konverzích ještě pracuje. Navíc se jednalo o skutečně až směšně vykonstruovanou tabulku. Legrační, ale nevýznamný, je problém při importu textu ve fontu Wingdings. Celkově je funkce import užitečná, a samozřejmě je možné vkládat text i přes schránku.
 
Dokument je hotový, co s ním? Kromě stažení v některém z formátů jej můžete také vytisknout. Po zvolení této možnosti se otevře okno s náhledem, který můžete snadno vytisknout přes webový prohlížeč, ve kterém se celá práce odehrává. Další možnost zatím zaujme především bloggery – výtvor můžete několika kliknutími poslat na svůj blog. Do budoucna zřejmě Google počítá i s dalšími variantami publikování dokumentů na internetu, například přes Googlem vyvíjený a testovaný Google Page Creator.
 
 
Závěr

Už mnohokrát se ukázalo, že Google vystihl potřeby uživatelů a spojil již existující technologie do celků s novou funkčností. Writely by mohla být právě taková služba. Zatím si ale nedokážeme představit, že by např. některá firma prohlásila „Přecházíme na Writely!“ a vzdala se všech výhod, které jim desktopové kancelářské balíky typu Microsoft Office nebo OpenOffice.org nabízejí. Především co se možností tisku týče.
 
Writely jde ale slibnou cestou. Možnost importu a exportu umožňuje nevýhradní, občasné používání tohoto řešení. Proč neupravovat dokument zároveň ve více lidech, když to jde – někdy to opravdu může být užitečné. Možnost tu je a nadšení uživatelé ji určitě začnou využívat, ať už smysluplně nebo jen „pro ten pocit“. Možná, že zanedlouho už bude práce v online kancelářském balíku standardem. Zatím je to jen hračka, která může přinést určité výhody: stejný editor kdekoli, přístup k vlastním dokumentům odkudkoli a jejich snadné a univerzální sdílení. Google na betaverzi pracuje a uvidíme, co na to řekne konkurence. Uživatelé se zase mají na co těšit. (A ironicky to myslíme jen napůl.)
 
Podobných aplikací, nabízejících on-line práci na dokumentech, je více. Jaké s nimi mají zkušenosti čtenáři Technetu? Přidejte se do diskuze! A pokud chcete Writely vyzkoušet, můžete v komentářích požádat o pozvánku k pokusnému dokumentu – můžete pak nejen upravovat společný dokument, ale vytvářet dokumenty vlastní a zvát další uživatele… chytře to mají vymyšlené, že?
Autor:
  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 46 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 12 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Z československých letounů jako první Atlantik překonalo slavné aerotaxi

14. června 2024

Mezi slavné československé letouny patří bezesporu aerotaxi řady Aero Ae-45, Ae-45S a Ae-145. Kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...