Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Zkuste si textový editor, který nemusíte instalovat ani kupovat

aktualizováno 
Funguje všude na světě. Nemusíte nic stahovat, nic instalovat ani nic kupovat. Stačí vám připojení na internet a můžete psát, ukládat, kopírovat, konvertovat. To všechno a mnohem víc nabízí texťák Writely.

Kancelář | foto: Profimedia.cz

Writely je on-line textový procesor od Google, který běží ve většině moderních prohlížečů a umožňuje svým uživatelům prohlížet, upravovat a ukládat jejich dokumenty doslova odkudkoli, kde mají přístup na internet. Navíc nabízí možnost spolupráce většího počtu autorů na jednom dokumentu. Podívejme se podrobně, co nám Writely a podobné programy nejen od Google chtějí a mohou nabídnout.
 
Zdá se, že Google se rozhodl vytvořit svoji vlastní platformu aplikací. Jeho pomyslný kancelářský balík už zahrnuje poštovní klient (Gmail), organizér (Google Calendar), kecálka (Google Talk), katalog obrázků (Picasa), editor webových stránek (Google Page) a Google Spreadsheet coby použitelný tabulkový kalkulátor. To vše běží online, v téměř libovolném moderním prohlížeči, vše je propojeno jedním uživatelským jménem, které se navíc může použít i pro přihlášení k dalším službám Google. Smysl tohoto snažení je nasnadě – čím více uživatelů Google získá, tím větší má návštěvnost a tím vyšší jsou jeho zisky z kontextové reklamy, které stále tvoří naprostou většinu z finančního obratu firmy.

Historie a vývoj

Ale tomuto „Google Office“ donedávna chyběla ta nejdůležitější součást – textový procesor. Schválně, zeptejte se běžného uživatele, který program z „Ofisů“ používá nejčastěji. Tvorba, prohlížení, sdílení a tisk dokumentů patří k tomu nejběžnějšímu, co na počítači provádíme. A vědí to samozřejmě i u Google. Vyřešili to tak, jak se na firmu s mnohamiliardovým majetkem sluší a patří – odkoupili nadějně vypadající řešení a firmu, která je vyvíjela.
 
 
Aplikace Writely se řadí mezi novodobé aplikace AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) a snaží se tedy o co nejlepší a nejrychlejší interaktivitu, blížící se desktopovým aplikacím, ovšem s využitím všech výhod webu. Právě rychlost je tentokrát důležitá, nikdo by nebyl nadšený z textového procesoru, který by se zasekával a čekal na reakci serveru vždy, když chceme změnit písmo. Malá firma Writely (jen čtyři lidé) použila pro vývoj programovací jazyk C# a je tak celkem ojedinělou ukázkou velmi úspěšného uplatnění technologie Microsoft .NET. Nejen proto vyvolala nabídka Googlu takový rozruch, když v březnu tohoto roku firmu Writely koupila. Google tak potvrdil spekulace a vydal se na cestu k on-line kanceláři.
 
Co Writely umí?

Během vývoje doznalo Writely značných změn, přibyla nápověda v Google stylu, přesto si aplikace částečně drží svou původní tvář. Od března bylo testování uzavřeno a teprve v poslední době je pro každého šance získat pozvánku k vyzkoušení Writely. Na rozdíl od Google Calendar nebo Google Spreadsheet tentokrát pro používání Writely nepotřebujete účet u Google, stačí vám jakákoli funkční emailová adresa. Tímto krokem Google zpřístupnil Writely širší veřejnosti. Systém funguje v prohlížečích Internet Explorer 5.5 a novějších, Mozilla 1.4+ a Firefox 1.0.6+. Opera je out.
 
Ve zkratce – Writely umí většinu toho, co čeká běžný uživatel od textového editoru. Formátování, automatické ukládání, vkládání obrázků, tabulek… Ale abychom nemluvili stále obecně, pojďme se podívat, jak Writely vypadá:
Writely
 
Writely uvažuje o dokumentech podobně jako Gmail o emailech – můžete jim přiřazovat tagy, hvězdičky, vyhledávat v nich, importovat a samozřejmě je i ukládat. Každý uživatel má přitom své „aktivní dokumenty“, kde se vyskytují i dokumenty, na nichž v současnosti spolupracuje. Dokumenty jsou pochopitelně ukládány na discích Google, kde má zatím každý uživatel neomezený prostor. Pokud vám vadí ukládat svá soukromá data na cizích discích, aplikaci Writely (a raději většině aplikací z dílny Google) se obloukem vyhněte.
 
Vytvoříme nový dokument a podíváme se, co nám nabídne grafické uživatelské rozhraní. Prostředí Writely se opravdu příliš neliší od jakéhokoli textového procesoru – horní nástrojová lišta obsahuje všechno, co potřebujeme. Stačí vybrat text, kliknout a změna se projeví. Chtělo by se dodat okamžitě, protože většinou je prodleva skutečně nulová, nicméně např. při vkládání tabulky, obrázku apod. s nějakou minimální prodlevou počítejte. I při nízké rychlosti připojení (GPRS) byl ale editor veskrze použitelný. Každých deset sekund program uloží vaše úpravy, a tak se nemusíte bát, že byste přišli o vytvořená data např. v důsledku přerušeného spojení. Ukládání probíhá na pozadí.
Writely
 
Je jasné, že Writely není jediným on-line WYSIWYG (What You See Is What You Get – co vidíš, to dostaneš) editorem. Vždyť jednoduché editory, nabízející základní možnosti formátování, známe již několik let třeba i z českých freemailových služeb. Writely je tak jedinečné především ze dvou důvodů. Za prvé – vyvíjí jej Google, firma s obrovským zázemím, ambicemi a potenciálem, jejíž aplikace v posledních letech nejednou udávaly směr v celém odvětví. Za druhé – Writely se opravdu snaží, aby uživateli nabídlo první poslední. Dokument, který vytvoříte ve Writely, můžete skutečně použít více způsoby, a nezapomeňte na možnost spolupráce on-line. K té se dostaneme poté, co Writely podstoupí rychlou zkoušku funkčnosti použitelnosti:
Writely
 
Vložení textu ze schránky proběhlo bez problémů. Obrázek přes schránku nevložíte, pro vložení obrázků je třeba použít speciální dialogové okno.
Writely
 
Výborným rysem je funkce pravého tlačítka v textu, nabízí širokou nabídku funkcí, které můžete okamžitě použít. Řadí se k těm nejlepším mezi podobnými on-line aplikacemi, se kterými jsme měli tu čest pracovat. U obrázků ještě chvíli zůstaneme a pohrajeme si s jejich uspořádáním a zarovnáním.
Writely
 
Obrázek můžeme tažením snadno přesunout a při jeho zvětšování a zmenšování vidíme okamžitě transparentní náhled nové velikosti obrázku. Všechny parametry se dají vyvoláním kontextového menu a posléze dialogového okna dodatečně změnit, což rovněž nebývá zcela samozřejmé. Nezapomeňte, že limit velikosti jednoho obrázku je 2 MB.
 
Ne každý dokument musí mít obrázky. Každý dokument ale musí mít nějaké formátování, byť třeba jen to nejzákladnější. Jak se Writely vypořádá s dilematem „kolik funkcí uživateli nabídnout, aby je mohl bez zdržování efektně používat“? Tak především, nabídka fontů i jejich velikostí je přijatelným způsobem omezená. I přesto se můžete vyblbnout, pokud chcete:
Writely
 
Barva písma, barva pozadí, podtržení, tučné písmo, kurzíva, přeškrtnutí a horní i dolní index. K dispozici je celkem dostatečný výběr písem, mezi zhruba dvacítkou fontů nechybí patková ani bezpatková, stejně většina dokumentů bude v Times, Arialu nebo Verdaně.
Writely
 
Důležité je, že Writely podporuje styly. Zatím jsou tu nadpisy první až třetí úrovně, text odstavce a citace. Dále vybereme řádkování a konečně je tu i nabídka odstranění veškerého formátování (to když vkládáte něco ze schránky nebo pokud jste to s tím podbarvováním přehnali…) Obecně platí, že používání stylů je užitečné pro univerzálnější použití dokumentu, je tedy často lepší označit nadpis jako styl „Heading 1“ než jej například manuálně zvětšit a ztučnit.
 
Klávesové zkratky fungují skvěle, a pokud se rozhodnete Writely používat pravidelně, jistě vám přejdou do krve i ty méně standardní. O užitečnosti zkratek jako CTRL+Z (vrátit o krok zpět) nebo CTRL+B (tučné písmo) nemůže být pochyb. Vrátit se můžete až o 40 kroků zpět. Při vracení akcí zpět jsme narazili na menší, v podstatě nepodstatné potíže. Také při chybě a jejím odklepnutí se může občas špatně zobrazovat pracovní prostředí programu, například může zůstat viset jakýsi relikt nápisu „Working“, ačkoli se s textem dá normálně pracovat (nápis zmizí, pokud vyvoláte jiný dialog). Dialogy slouží např. ke vkládání a upravování tabulek:
Writely
 
Práce s tabulkami se zdá propracovaná a rozhodně stačí pro jednoduché i složité operace. Rozhodně bychom ji ale nenazvali intuitivní. Je to částečně způsobeno tím, že pro práci s tabulkami není k dispozici speciální panel nástrojů a vše se děje přes kontextové menu a dialogy.
 
 
Některé dialogy, které se otevřou jako nové okno prohlížeče, se mohou eventuálně zatoulat. Ale nijak to nejspíš nevadilo. Takto např. vypadá výběr barev pro pozadí buňky v tabulce:
Writely
 
Spolupráce na dokumentech
 
Spolupráce je velmi propracovaná. A protože právě možnost kooperovat je funkce, která odlišuje Writely od mnoha dalších WYSIWYG on-line editorů, podíváme se na ni pořádně. Pokud se rozhodnete sdílet svůj dokument s ostatními, zvolíte tuto možnost v horní liště a rozešlete pozvánky lidem, kteří mají k dokumentu přístup.
Writely
 
Spolupracovníkovi, kterého zvete „do svého dokumentu“, napíšete vzkaz. Writely k němu doplní podrobnosti o připojení k systému.
Writely
 
Tím zároveň dotyčné pozvete k používání systému Writely, protože pokud ještě nemají účet u Writely, tak dostanou emailem nejen pozvánku, ale i provizorní heslo ke svému uživatelskému jménu (což je jejich mailová adresa). Je to jedna z významných odlišností proti Google Spreadsheet, kde můžete pozvat pouze majitele Google účtu. Writely tak umožňuje širší spolupráci a má vyšší potenciál použitelnosti.
Writely
 
Vlastní spolupráce není nijak zvláštní. Na dolní liště je upozornění, že dokument edituje i někdo jiný, uváděna jsou jména všech zapojených.
Writely 
 
Na rozdíl od Google Spreadsheet tu nenajdeme žádný interní chat, takže si musíme vystačit s již používanými. Pro obnovení dokumentu do aktuálního stavu slouží tlačítko obnovit. Při automatickém uložení dokumentu (přibližně jednou za půl minuty) se také načtou změny, které vaši kolegové vytvořili. Pokud obě strany něco připíší, objeví se varianty kumulovaně, což není ideální, ale je to asi nejjednodušší řešení. Pokud se uživatelé neshodnou na určitém formátování, pozdější (později uložená) úprava není akceptována a objeví se chybové hlášení, pochopitelně tomu editorovi, jehož změna nebyla programem přijata. Nezdá se, že by to měl být častý problém.
Writely

Import a export
 
Velkým plusem aplikace Writely je její vybavenost co do datových formátů: zvládá ukládat do univerzálně přenosného formátu pro tisk PDF, široce oblíbeného DOC (ve kterém ukládá světový favorit Microsoft Word), RTF (Rich Text Format) i ODT (vlastní formát volného kancelářského balíku OpenOffice.org). Pro práci s HTML pak nabízí kromě uložení do souboru HTML (webové stránky) i úpravu zdrojového kódu. Bohužel, přestože kód můžete upravovat, experty zamrzí absence zvýraznění syntaxe, tedy např. barevné odlišení tagů od textu. Velmi potěšující je naopak funkce, která nám umožní dokument uložit jako stránku HTML, a to včetně vložených obrázků (stahuje se zazipovaný archiv).
 
Jak si Writely s jednotlivými formáty poradil? Zatím ve všech vyzkoušených exportech měl větší či menší problémy s vloženými obrázky. Zatímco PDF soubor ukázal všechny obrázky na svých místech a pouze jeden z nich radikálně zmenšil, export do Wordu vynechal dva obrázky úplně.
 
Pro někoho bude možná ještě důležitější další funkce – import dokumentů do Writely. Díky tomu můžeme na Writely ke spolupráci nebo pro celosvětovou přístupnost vystavit již dříve sestavené dokumenty. Opět je na výběr více datových formátů: DOC a RTF (Microsoft), ODT a SXW (OpenOffice.org). Kromě toho lze nahrát i čistý text TXT. Velikost dokumentů nesmí přesáhnout 500 kB, pro obrázky je limit 2 MB.
Writely
 
Při uploadu si Writely poradí s většinou formátování. Ovšem při vytvoření složité tabulky vytvořené ve Wordu se nám povedlo zamotat konvertoru hlavu a ten to vzdal, doporučil nám vložit obsah přes schránku. Betatestování probíhá, a tak je jasné, že se na konverzích ještě pracuje. Navíc se jednalo o skutečně až směšně vykonstruovanou tabulku. Legrační, ale nevýznamný, je problém při importu textu ve fontu Wingdings. Celkově je funkce import užitečná, a samozřejmě je možné vkládat text i přes schránku.
 
Dokument je hotový, co s ním? Kromě stažení v některém z formátů jej můžete také vytisknout. Po zvolení této možnosti se otevře okno s náhledem, který můžete snadno vytisknout přes webový prohlížeč, ve kterém se celá práce odehrává. Další možnost zatím zaujme především bloggery – výtvor můžete několika kliknutími poslat na svůj blog. Do budoucna zřejmě Google počítá i s dalšími variantami publikování dokumentů na internetu, například přes Googlem vyvíjený a testovaný Google Page Creator.
 
 
Závěr

Už mnohokrát se ukázalo, že Google vystihl potřeby uživatelů a spojil již existující technologie do celků s novou funkčností. Writely by mohla být právě taková služba. Zatím si ale nedokážeme představit, že by např. některá firma prohlásila „Přecházíme na Writely!“ a vzdala se všech výhod, které jim desktopové kancelářské balíky typu Microsoft Office nebo OpenOffice.org nabízejí. Především co se možností tisku týče.
 
Writely jde ale slibnou cestou. Možnost importu a exportu umožňuje nevýhradní, občasné používání tohoto řešení. Proč neupravovat dokument zároveň ve více lidech, když to jde – někdy to opravdu může být užitečné. Možnost tu je a nadšení uživatelé ji určitě začnou využívat, ať už smysluplně nebo jen „pro ten pocit“. Možná, že zanedlouho už bude práce v online kancelářském balíku standardem. Zatím je to jen hračka, která může přinést určité výhody: stejný editor kdekoli, přístup k vlastním dokumentům odkudkoli a jejich snadné a univerzální sdílení. Google na betaverzi pracuje a uvidíme, co na to řekne konkurence. Uživatelé se zase mají na co těšit. (A ironicky to myslíme jen napůl.)
 
Podobných aplikací, nabízejících on-line práci na dokumentech, je více. Jaké s nimi mají zkušenosti čtenáři Technetu? Přidejte se do diskuze! A pokud chcete Writely vyzkoušet, můžete v komentářích požádat o pozvánku k pokusnému dokumentu – můžete pak nejen upravovat společný dokument, ale vytvářet dokumenty vlastní a zvát další uživatele… chytře to mají vymyšlené, že?
Autor:
  • Nejčtenější

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Je to taghle zprávňe? Skotská wikipedie má neuvěřitelný problém

Poněkud přeexponovaný vtípek nešťastně snaživého grafomana, nebo rafinovaná ukázka kulturního vandalismu? Případ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

  • Další z rubriky

eRouška se propojí se zahraničními aplikacemi, pomůže při cestování

Aplikace typu eRouška jedenácti evropských zemí budou vzájemně propojené a budou tak fungovat i při cestování nebo...

Aplikace: Waze umí plánovat trasy i v počítači, jiná zakáže síť programům

Vyzkoušejte firewall, se kterým lze ovládat přístup aplikací k internetu, nebo novou verzi oblíbené navigační aplikace,...

Tipy pro Windows. Zjistěte, zda máte nové vychytávky a jaký máte disk

Má váš počítač nejnovější aktualizaci vydanou na jaře letošního roku? Pokud ne, poradíme, jak si ji vyžádat, abyste...

Aplikace: Otestujte se před autoškolou nebo si generujte přístupové kódy

Prográmek na analýzu domácích sítí vám ukáže podrobnosti o síťovém prostředí. S bezpečným přihlašováním k internetovým...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...