Revoluční funkce nebo zbytečnosti Windows 11, rozhodnutí je na vás

  • 25
Nové aplikace, funkce a vlastnosti. Windows 11 se ještě více zaměřuje na uživatele a posouvá zážitek na nový level. Moderní a efektivní operační systém disponuje widgety, psaním hlasem, virtuálními plochami, důmyslným systémem přichycení oken, aplikací pro pořizování videí a snímků s převodem na text či moderní nabídkou Start.
Ilustrační foto - notebook

Od oficiálního uvedení Windows 11 na trh uplynulo více než dva a půl roku. Dostatek času, aby se uživatelé nejen z řad jedinců připravili a přešli na tuto novou generaci operačního systému od společnosti Microsoft. Podle aktuálních dat Statcounter však stále výrazně dominuje předchozí verze. Nejenže Windows 11 svůj podíl zvyšuje jen velmi pomalu, ale v březnu oproti únoru dokonce poklesl.

24. června 2021

Windows 11 má přitom hodně společného s předchozí verzí a Microsoft neustále pracuje na dalším vylepšování a světe div se, naslouchá svým uživatelům. Zkrátka, Windows se v poslední verzi snaží změnit způsob užívání PC. Pojďme se podívat, čím konkrétně.

1. Widgety

Windows 7 byl poslední verzí operačního systému společnosti Microsoft, který disponoval widgety. Z dalších generací byly odstraněny – oficiálně z bezpečnostních důvodů. Zatímco někteří uživatelé na ně nedali dopustit, jiní je s klidem oželeli. A pak je tu početná generace uživatelů, která s nimi nikdy neměla tu čest. S příchodem Windows 11 se widgety vrátily a zažívají znovuzrození.

Jsou modernější, přizpůsobitelnější a plně integrované do systému. Nabízejí rychlý přístup k informacím a funkcím, které běžně používáme, ať už je to počasí, zprávy, vývoj ceny akcií, kalendář či fotky. A protože Microsoft po letech slibování umožnil vývojářům přidávat vlastní widgety, lze tak využívat například Spotify, Messenger, Facebook atd.

Widgety

2. Psaní hlasem

Psaní hlasem

Přestože funkce Psaní hlasem není ve Windows 11 novinkou, oproti předchozí generaci Windows byla významně vylepšena (nyní dokáže porozumět přirozeným pauzám a přidává vhodná interpunkční znaménka) a rovněž skvěle funguje v češtině. Diktování s automatickou interpunkcí ve Windows 11 umožňuje přeměnit hlas na text, a to v reálném čase. A dokonce reaguje na hlasové příkazy, jako například, že má smazat poslední slovo, začít nový odstavec apod., aniž byste se museli dotknout klávesnice.

Funkci lze spustit jednoduše použitím klávesové zkratky Windows + H v textovém editoru (např. Poznámkový blok, Word). Jde o skvělou možnost, jak zrychlit a zefektivnit proces psaní. Někdy dokonce i jedinou možnost, jak psát.

3. Virtuální plochy

Virtuální plochy

Ani virtuální desktopy nejsou novinkou. Byly přítomny již v předchozích verzích Windows. V jedenácté verzi však došlo k jejich vylepšení. Nejenže umožňují používat více pracovních ploch na jednom počítači, ale každá virtuální plocha funguje jako vlastní pracovní plocha – jsou v ní okna, spuštěné aplikace atd. Tato funkce je užitečná, pokud potřebujete pracovat na více úkolech současně, protože pomáhá organizovat aplikace a snižuje nepořádek na obrazovce.

Plochy je možné přizpůsobit – použít různá pozadí, pojmenovat je. Přepínat mezi nimi lze buď z hlavního panelu prostřednictvím ikony nebo využijte klávesovou zkratku Windows + Tab. Nutno poznamenat, že v závislosti na výkonu PC mohou mít virtuální plochy vliv na výkon systému.

4. Přichycení oken

Přichycení oken

Funkce Přichycení oken je něco, co buď oceníte, nebo si na ni nezvyknete. Jednoduchým způsobem pomůže zorganizovat více otevřených oken tak, abyste je viděli a nemuseli mezi nimi přepínat. Ve Windows 11 je možné na obrazovce uspořádat ještě více otevřených oken do předdefinovaných rozvržení, která usnadní multitasking a organizaci aplikací.

Řekněme například, že máte na ploše otevřena tři okna; webový prohlížeč, dokument Word a aplikaci pro zasílání zpráv. Aniž byste museli ručně měnit jejich velikost, aby se všechny vešly na jednu obrazovku, a rovněž je uspořádávat, umístěte kurzor myši na tlačítko maximalizace jakékoliv aplikace a zobrazí se několik možností rozložení. Můžete si vybrat, a dokonce nechybí ani informace, která aplikace se bude nacházet ve kterém kvadrantu. Díky tomu už není nutné používat více monitorů.

5. Výstřižky

Výstřižky

Výstřižky se poprvé objevily v operačním systému Windows Vista. V té době se jednalo o poměrně jednoduchou aplikaci, která umožňovala zachytit oblast obrazovky a uložit ji jako obrázek (již tak nebylo nutné používat klávesu Print Screen a pořízený snímek vkládat a ořezávat v nějakém grafickém programu). V případě Windows 7 byla funkce rozšířena o několik nových funkcí, včetně možnosti zachytit celou obrazovku, aktivní okno či libovolný tvar. Rovněž byla přidána možnost upravovat snímky obrazovky a sdílet je online.

U Windows 10 byla funkce Výstřižky nahrazena novou aplikací Výstřižky a skica. Nově disponovala funkcemi pro pořízení videa z obrazovky a možností přidávat k snímkům obrazovky poznámky a kresby. Ve Windows 11 jsou Výstřižky opět lepší a dále vyvíjeny. Například nyní umí rozpoznávat a extrahovat text na obrázcích (včetně redigování osobních citlivých údajů), možnost rychle snímky sdílet, nebo je přenášet do vybraných smartphonů s Androidem (Samsungu).

6. Nabídka Start

Nabídka Start

Ovládání systému se s poslední generací Windows proměnilo a mnoho uživatelů s tím má problémy. Jde především o nový Hlavní panel a nabídku Start. Od svého uvedení došlo k několika úpravám a hlavní panel pomalu získává funkce, kterými oplýval dříve (dnes snad už jen zamrzí absence víceřádkového zobrazení). Nabídka Start potom prošla rovněž velkou změnou a má lépe odpovídat tomu, jak dnes uživatelé pracují s PC.

K dispozici je pokročilý vyhledávač, který hledá nejen v PC, ale i na webu, v e-mailu, Nastavení, v seznamu aplikací, připnutých aplikacích nebo těch, které byly nedávno použity. Ve spodní části se nachází ikona uživatelského profilu a tlačítko napájení. I když se to na první pohled může zdát standardní, jakmile otevřete nastavení, možná názor změníte. V přizpůsobení lze zapínat nebo vypínat zobrazování nedávno přidaných aplikací, často používaných aplikací a nedávno přidaných souborů do nabídky Start. Do nabídky lze přidat i konkrétní složky, jako jsou Dokumenty, Stažené soubory, Hudba, Obrázky nebo Videa. Po kliknutí pravým tlačítkem myši se zobrazí volby jako odepnout ze Startu, připnout na Hlavní panel, změnit nastavení, odinstalovat atd. a po uchopení lze připnuté ve Start nabídce přesunout na jiné místo. Jakmile se vám podaří Start nabídku upravit podle svých potřeb, uznáte, že je v mnoha věcech snazší a lepší než předchozí verze.

Závěrem

To bylo jen několik součástí, které dělají Windows 11 moderním operačním systémem. Změnilo se toho však mnohem více a dále se mění. Zmiňme například schránku Windows s historií a možnostmi sdílení, malování s možností odstranit pozadí a používat vrstvy, hodně vylepšený Poznámkový blok, který si nyní např. pamatuje, co do něj vložíte, konečně integrované karty v Průzkumníku souborů, zpracování videí aplikací Clipchamp, pomocníka při soustředění, inovovaného Správce úloh nebo integrace Spotlight na pracovní ploše, díky čemuž je možné mít neustále nové tapety.

A které součásti Windows 11 vnímáte jako přínosné vy?