Software zdarma: Snadné vylepšení mizerných fotografií

aktualizováno 
Prostřednictvím programu A Sharper Scaling je možné převést malé snímky na větší. Opravu a optimalizaci Windows jedním klikem nabízí Advanced SystemCare Free. Co poslouchají za hudbu vaši známí ve Skype, zjistí doplněk On Air. A FreeFileSync se postará o automatickou synchronizaci souborů mezi dvěma složkami.

Ilustrační foto | foto: Creative Commons

A Sharper Scaling 1 – freeware

Zvýšit rozlišení fotografií je tak trochu umění. Výsledek, tedy získat fotografii ve vyšší kvalitě a přitom opravdu hezkou, není zaručen, ale v případě potřeby se o to lze pokusit díky nástrojům pro přepočet rozlišení.

Program A Sharper Scaling používá několik technologií a praktik pro navýšení rozlišení vybraného obrazového formátu. Na základě analýzy okolních bodů dopočítává ty další a dovytváří pixely (jde o interpolaci). Ve výsledku může produkovat lepší obrázky než jiné programy pro navýšení rozlišení. Máte-li tak oříznutou fotografii, či několikrát zvětšenou část a je na ní vidět, že je již v nízkém rozlišení (viditelné pixely), potom se o nápravu můžete pokusit právě tímto programem.

Použití je přitom velmi jednoduché a přímočaré. Stačí načíst obrázek (lze ho vložit také ze schránky Windows), který chcete upravit. V dalším kroku označíte část pro vylepšení (růžové ohraničení), v procentech vyberete míru zvětšení a kliknete vpravo dole na trojúhelník. Program ukáže náhled, jak by vypadala změna pomocí běžně dostupných metod (Bicubické a Bilinear) a vpravo potom pomocí programu. Výsledek je možné opět nechat zkopírovat do schránky Windows nebo uložit jako soubor.

A Sharper Scaling
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ porovnání s jinými metodami
+ náhled výsledku
+ možnost nastavit míru zvětšení
- výsledky nebývají ohromující
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (627 KB).

Advanced SystemCare Free 9.4 – freeware

I počítač, stejně tak jako jeho softwarové vybavení, potřebuje čas od času servis. Operační systém je postupně znečišťován daty od aplikací a tím dochází k větší chybovosti a zpomalení. Nejvhodnější je svěřit se do péče IT techniků. Pokud tak nechcete učinit, můžete zkusit tento program, který je ve svém oboru špičkou.

Advanced SystemCare Free upravuje nastavení ochrany Windows, opravuje a čistí systém od zbytečností. Z jednoho místa umožňuje nastavovat desítky funkcí. Po spuštění klikněte na tlačítko Skenuj, čímž zahájíte základní analýzu systému. Kromě případného malwaru v systému nic neodstraňuje. Po skončení předloží výsledek a nabídne řešení. Je jen na vás, zda ho aplikujete.

Pro hlubší analýzu můžete volitelně ještě v hlavním okně zapojit další funkce (defragmentace disku, zkontrolovat bezpečnost atd.). V horní nástrojové liště jsou k dispozici další ladící prvky jako Urychlit (pomůže optimalizovat PC podle využití), Ochrana (nastavení zabezpečení), Nástroje (několik desítek ladících nástrojů) a Centrum akcí (podává různé informace).

Advanced SystemCare Free
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ uživateli s čištěním/opravou radí
+ desítky funkcí
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (43,8 MB).

On air 4 – freeware

Chcete-li se podělit se svými kontakty na Skype o to, co právě posloucháte, potom si nainstalujte tento zajímavý doplněk. Vaši práci to sice nějak nezefektivní, ale zase se můžete pochlubit, jakou hudbu vyznáváte, a v případě, že ji využije i někdo jiný, tak se dozvědět, co poslouchá on.

Doplněk spolupracuje s celou řadou přehrávačů, takže se nemusíte obávat o to, že by náhodou ten váš nepodporoval. Jakmile bude nainstalován a vy si například ve Winampu pustíte svoji oblíbenou hudbu, bude automaticky zobrazena ve vašem skypovém statusu na uživatelském profilu.

Kromě toho zobrazuje informaci o skladbách také v informační části hlavní lišty. Při kliknutí na informaci lze získat detailnější informace o songu (vč. textu) přímo z internetu, či pokud je k dispozici videoklip, tak si ho nechat přehrát.

On air
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ ve Skype i v informační liště
+ řada informací o hudbě
+ spolupráce s většinou přehrávačů
- nefunguje zobrazování přehrávané hudby z browserů
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4 MB).

FreeFileSync 8.5 – open source

Program pro pohodlnou synchronizaci či zálohování souborů mezi dvěma složkami či disky. Je jen na vašem rozhodnutí, zda zvolíte zrcadlení složek (vytvoří přesnou kopii zdrojové složky), anebo necháte provést obousměrnou synchronizaci.

Na určené místo nejen zkopíruje nové soubory, ale také ty aktualizované, a to v obou směrech. Lze si také vybrat, co se má stát se soubory, které ze zdrojové složky byly smazány nebo přesunuty do jiné složky. Mezi další funkce patří filtry pro zobrazení souborů podle nastavených parametrů, kopíruje i uzamčené soubory, zachovává verze souborů atd. Po prvotním nastavení může fungovat jako dokonalý zálohovací stroj – například ukládání dat na NAS.

FreeFileSync
Informace o programu
Operační systém: Mac Os X, Linux, Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ oboustranné kopírování
+ lze nastavit řadu parametrů
+ uchovává verze souborů
- nepodporuje synchronizaci na FTP
- snaží se instalovat další software
75 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (11 MB).

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

Windows XP se zdála být věčná.

Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

iTunes končí. Pro „jablíčkáře“ povinnou aplikaci nahradí tři nové

Česká verze iTunes store

Po osmnácti letech v pondělí skončil program, bez kterého se svého času neobešel žádný iPod. iTunes. Pro některé...

Software zdarma: Okna Windows v záložkách nebo čas strávený na PC

Ilustrační foto - notebook

TiDyTabs vám pomůže seskupit programy do jednoho okna formou záložek. Zjistit, kolik času jste při které aktivitě na PC...

Najdete na iDNES.cz