Snadné šifrování udrží vaše dokumenty tajné. V počítači, mailu i cloudu

aktualizováno 
Pokud máte strach, že se na vaše uložená data na internetových úložištích nebo freemailových serverech podívá i někdo jiný, existuje snadné řešení. Posílejte je i ukládejte v šifrované podobě. S aplikací Cloudfogger je to navíc úplně jednoduché.

Cloudfogger | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Způsobů, jak šifrovat data přímo v počítači, existuje několik. Zřejmě nejjednodušší je zavolat na pomoc programy typu TrueCrypt, BoxCryptor či Cloudfogger.

Cloudfogger

Jde o freewarový (pro nekomerční účely) nástroj představený v březnu 2012. Určený je nejen pro počítače s Windows, ale také pro smartphony a tablety s Androidem (ve vývoji je i verze pro iPhone a iPad). Data zabezpečí 256bitovým AES šifrováním. Tím to však nekončí.

Automaticky totiž šifruje i data odesílaná do cloudových služeb. Dále umí šifrovat i data v Microsoft Outlooku (pokud si to však nepřejete, nemusíte tuto část volit při instalaci) a šifrovaná data umí také sdílet.

Instalace a nastavení

Domovské stránky programu najdete na této adrese. Program pro Windows XP a 7 si můžete stáhnout zde – Cloudfogger (10 MB). Po instalaci, kterou se stačí proklikat, se objeví okno, kde si musíte vytvořit účet. První možnost umožní sdílet soubory kdekoliv v dosahu internetu a druhá je pouze lokální. Oba typy slouží k identifikaci a především šifrování dat.

Cloudfogger

Nemusíme zřejmě zdůrazňovat, že čím je heslo delší a složeno i ze symbolů a čísel, tím lépe.

Cloudfogger

Po přihlášení je vše nastaveno k práci. Program běží na pozadí Windows a je signalizován ikonou modrého oblaku v informační části hlavní lišty.

Cloudfogger

Data se šifrují snadno. Stačí na složku či soubor kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Cloudfogger. Zde se nachází několik voleb. Fogg file(s) slouží k zašifrování souboru a Fogg and share file(s) soubor nejen zašifruje, ale také odešle e-mailem na zadané adresy. Příjemci v e-mailu získají odkaz na stažení klienta Cloudfogger a přihlašovací jméno a heslo ke službě, díky čemuž jsou data dešifrována. Položka Shred and delete potom slouží ke skartaci souborů.

Cloudfogger

V případě šifrování složky se objeví volba Fogg Folder (auto-encrypt). Vložením dat do složky jsou následně automaticky šifrována, a pokud se z ní přesunou, automaticky budou dešifrována. Toho lze využít tak, že pokud si ve složce určené k synchronizaci cloudové služby jako Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive vytvoříte novou složku a zašifrujete ji, pak automaticky projde šifrovacím procesem a následně se odešle cokoliv, co do ní umístíte.

Cloudfogger

Zašifrované soubory v systému poznáte podle změněné ikony. Místo standardní se objeví zelený štít. U šifrovaných složek se ikona nemění, stejně tak ani u souborů v nich umístěných.

Cloudfogger

Jak data dešifrovat

Dešifrování dat probíhá tak, že na cílovém zařízení (kde synchronizujete cloudové úložiště) musí být opět instalovaný tento program. Jste-li přihlášeni svým Cloudfogger jménem a heslem, potom na soubor klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Cloudfogger -> Defogg files(s). Dešifrováním se opět vrátí standardní ikona souboru.

Cloudfogger

Závěrem

Program Cloudfogger nabízí jednoduchý způsob, jak šifrovat data v počítači, ale i na smartphonech a tabletech s Androidem a do budoucna i na iPhonu a iPadu. Automaticky je lze synchronizovat s cloudovými úložišti a navíc rovnou odesílat jiným uživatelům.

 

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Jak na převod textů pro pohodlné čtení v čtečce elektronických knih

Ilustrační foto - čtečka knih

Elektronické čtečky knih nemusí nutně sloužit pouze ke čtení zakoupených digitálních verzí knih. Pokud se v nich chcete...

Software zdarma: nenechte se sledovat

Ilustrační foto

Anonymně poslat komukoliv, jakýkoliv i objemný soubor zprostředkuje program OnionShare. Bez možnosti vystopovat vaše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz