Před čtyřmi týdny zástupkyně organizace hájící lidská práva Human Rights Watch uvedla, že ji americký whistleblower Edward Snowden kontaktoval z e-mailu zajištěného Lavabitem. A to této službě patrně zlomilo vaz. Společnost fungovala v americkém státě Texas, takže spadá po tamní jurisdikci.
NSA a SnowdenPrvní únik informací svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena, ten mezitím opustil moskevské letište, Na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se. A potvrzují se i další spekulace o dlouhých chapadlech NSA. |
"Byl jsem přinucen učinit obtížné rozhodnutí: podílet se na zločinech proti Američanům, nebo po takřka deseti letech tvrdé práce firmu zavřít," uvedl na webu Lavabitu Levison s tím, že zvolil "pozastavení činnosti". Podotkl, že nemůže zveřejnit to, čemu v uplynulých šesti týdnech čelil a co vyústilo v jeho rozhodnutí.
Zmíněný časový rámec se shoduje s tím, kdy Snowden zveřejnil v médiích praktiky elektronické špionáže amerických tajných služeb.
Levison svým zákazníkům doporučil, aby nesvěřovali svá soukromá data společnostem podléhajícím zákonům USA do té doby, dokud nebude k dispozici jasný soudní precedens, nebo k celé záležitosti nezaujme stanovisko Kongres. "Tato zkušenost mi dala významnou lekci," podotkl.
Podle jeho vyjádření se však zdá, že se Levinson ještě nevzdává. Hodlá bránit americkou ústavu, která zaručuje svobodu projevu, u soudu. Na stránkách zavřené služby žádá uživatele a návštěvníky o pomoc při právní bitvě, která bude stát mnoho peněz.
Končí i další
Konec své služby šifrované elektronické komunikace ve čtvrtek oznámila také společnost Silent Circle. Její spoluzakladatel Jon Callas na Twitteru uvedl, že firma se rozhodla ukončit službu Silent Mail, ačkoli doposud neobdržela žádnou obsílku, soudní příkaz či jakoukoli vládní výzvu. Reagovala tak i kvůli zavření Lababitu.
Na svém webu společnost Silent Circle uvádí, že šifrovaný e-mail přestala nabízet, aby zabránila špionáži. Nadále chce ale poskytovat zajištěné textové zprávy a telefonní hovory. Callas v této věci dodal, že udržet soukromí e-mailů je obtížnější.
Šifrování je pro úřady podezřelé
Běžní internetoví uživatelé jen zřídka využívají skutečně zašifrované e-maily. Z dokumentů zveřejněných Snowdenem vyplývá, že některé technologické společnosti jako Google či Microsoft byly přinuceny pomáhat výzvědným službám se získáváním e-mailů a dat svých klientů. Velcí poskytovatelé běžně šifrování nabízejí, ale zároveň s úřady spolupracují, jak vyplývá ze zveřejněných záznamů.
Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) mezitím oznámila, že chce o 90 procent snížit stav svých systémových administrátorů. Toto opatření má zredukovat počet lidí s přístupem k tajným informacím.
Právě Snowden byl jedním ze zhruba tisícovky systémových správců, kteří pomáhají provozovat sítě této tajné agentury. Šéf NSA Keith Alexander vysvětlil, že zautomatizování většiny činnosti povede k vyšší bezpečnosti.
Aférou se zabývá také Bílý dům. Americký prezident Barack Obama se sešel s šéfy technologických firem, mezi jiné s Timem Cookem (Apple) či Randallem Stevensonem (AT&T), napsal s odvoláním na utajené zdroje server Politico, podle něhož byla tématem schůzky kontrola internetu.