Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Reinstalace Windows krok za krokem – díl 2.

Data z počítače máte zálohovaná a právě jste dokončili kompletní znovuinstalaci Windows. Nyní vás čekají další náročné kroky – instalace ovladačů, softwaru a návrat uživatelských dat. Podívejte se, jak na to.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Minulý týden jsme vám v článku Reinstalace Windows krok za krokem – díl 1. přinesli informace o tom, kde naleznete uživatelská data a jak je zálohovat. Mnoho uživatelů si myslí, že pak už stačí pouze nainstalovat Windows z instalačního CD, vrátit data zpět a tím celý proces končí. To je však omyl. Aby operační systém s PC a komponentami v něm fungoval korektně, je zapotřebí nejprve nainstalovat ovladače, stáhnout aktualizace, přizpůsobit Windows potřebám uživatele, doinstalovat další programové vybavení a vrátit zpět zálohovaná data. Teprve pak proces reinstalace končí.

Co je zapotřebí nejprve udělat po reinstalaci
Pokud se zachováte lajdácky a podceníte význam bezpečnosti hned po čisté instalaci, můžete očekávat problémy. Jakmile totiž nainstalujete Windows, je vhodné provést určité kroky a postupy k zajištění budoucí stability a bezpečnosti systému. Tyto kroky nejsou podmínkou, ale pouze jakýmsi dobrým zvykem. Seřadili jsme je tak, jak by měly jít za sebou.

Síťová karta, antivir a firewall
Ihned po instalaci systému odpojte PC od internetu (stačí ze síťové karty vytáhnout kabel od internetového modemu). Nyní dle typu a verze základní desky (anebo pokud máte síťovou kartu zvlášť) nainstalujete správné a nejnovější ovladače. Ty jsme vám radili stáhnout ještě před instalací (starší verzi naleznete na CD s ovladači dodaném k PC). V dalším kroku nainstalujte antivirový program a firewall (také byste ho měli mít připravený předem). Ve Windows XP je firewall již integrovaný, ale doporučujeme raději použít jiný. Těch zdarma dostupných stejně jako antivirů je celkem dost. Nyní již můžete připojit PC k internetu (zastrčit kabel od modemu). Někdo bude muset ještě nakonfigurovat připojení k internetu ve Windows – postupy se mohou lišit, a tak není v našich silách je všechny popisovat. Pokud byste si nevěděli rady, obraťte se na svého poskytovatele internetu.

Reinstalace Windows

Aktualizace systému
Předchozím krokem jste dostatečně zabezpečili systém před útoky z internetu. To je podstatné, vlastníte-li připojení k internetu na bázi sítě LAN, které je aktivní ihned po instalaci systému. Nyní chvilku počkejte, PC by se měl sám pokusit stáhnout všechny dostupné aktualizace pro váš systém vydané po sestavení instalačního CD. To znamená, že pokud máte například Windows XP s SP1, pak se nainstalují všechny aktualizace vydané po tomto datu. Použít můžete také tzv. nejnovější Service Pack. Jde o balíček, ve kterém se nachází většina aktualizací – ovšem neobsahuje ty, které byly uveřejněny po jeho vydání. Aktualizaci systému můžete také spustit ručně, a to ze Start menu kliknutím na Start -> Microsoft Update (dále postupujte dle instrukcí).

Reinstalace Windows

Ovladače k hardwaru a periferiím
Nyní nainstalujte ovladače ke všem komponentám (grafická karta, základní deska, zvuková karta (integrovaný čip) apod. v PC a k periferiím (tiskárna, myš, klávesnice apod.). Opět je můžete nalézt na CD či DVD dodaných k nim, ale raději se pro ně obraťte na stránky výrobce. Budete mít jistotu, že máte nejnovější verzi. Abyste stránky našli, je nezbytné znát výrobce těchto komponent a periferií. Pak přejděte většinou do sekce Support či Download a podle konkrétního typu stáhněte ovladače. Po instalaci všech zkontrolujte, zda opravdu pracují správně. Podívejte se do Správce zařízení (ve Windows XP vyvoláte klávesovou zkratkou Windows + Pause Break a přepněte se na kartu Hardware, klikněte na tlačítko Správce zařízení). Pokud zde neuvidíte žádné upozornění, pak gratulujeme, vše pracuje tak, jak má. Jestliže se zde nějaká chyba nachází, pak jste zapomněli něco nainstalovat.

Reinstalace Windows

Instalace dalšího programového vybavení
Právě nastal čas nainstalovat programové vybavení, které budete chtít využívat. To znamená kancelářský balík, alternativní internetový prohlížeč, e-mailového klienta, multimediální přehrávač, filtry pro přehrávání videa a zvuku, správce souborů, ICQ, video střižnu, software pro zpracování fotografií a tak dále. Je na každém, jaký software preferuje a který si nainstaluje. Jakmile získáte plně funkční systém se všemi aplikacemi, vrhněte se na obnovu zálohovaných dat.

Obnova uživatelský dat = reverzní postup
Posledním krokem je obnova uživatelských dat. Zde stačí postupovat stejně jako při zálohování dat, avšak opačně. Připravte si tedy složku Záloha, kterou jste vytvořili a ve které se nachází všechna vaše zálohovaná data. Neexistuje univerzální návod, jak vrátit všechna uživatelská data, nastavení Windows a aplikací jednoduše zpět. Sice se můžete přihlásit jako administrátor a nakopírovat vše, co jste zálohovali, opět tam, odkud jste zálohovali, ale tento krok nedoporučujeme. Jestliže totiž používáte jiné verze programů, odlišné nastavení systému apod., pak by systém nejenže nemusel pracovat korektně, ale navíc by mohl ihned zkolabovat. Zkuste tedy postupovat takto.

Složka Dokumenty a Plocha
Bez problémů překopírujte na své místo jak složku Dokumenty (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Dokumenty), tak i data ze složky Plocha (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Plocha). Tím nic nezkazíte a uživatelská data tak budete mít tam, kde jste je měli dříve. Při dotazu, zda se mají soubory ve složce Dokumenty přepsat, zvolte Ano všem. Ve složce Dokumenty jsou po instalaci vytvořeny jen základní složky, takže nemusíte mít obavy, že si zde nějaká data přepíšete.

Reinstalace Windows


Data z aplikací
Máte-li instalované programy, které jste používali před reinstalací, pak se můžete pokusit o import nastavení a vytvořených dat. Například v e-mailovém klientu Thunderbird po jeho instalaci stačí zpět překopírovat uživatelský profil. V případě Outlooku je nutné určit cestu k souboru s poštou, v ICQ naimportovat soubory s historií apod. Jestliže jste zálohovali i fonty písem, přejděte do menu Start, Nastavení, Ovládací panely a zde klikněte na položku Písma. Pomocí menu Soubor, Nainstalovat nové písmo lze vybrat složku, ve které se nacházejí zálohovaná písma. Instalované fonty budou přístupné až po restartování PC. Věnujme se na chvíli aplikaci Internet Explorer. Pokud zvolíte přímo v aplikaci menu Nástroje, Možnosti sítě internet, můžete změnit nastavení domovské strany na vaši oblíbenou. Importovat oblíbené položky a soubory cookies můžete přes menu Soubor, Import a export. V průvodci zadáte na druhé straně Importovat oblíbené položky resp. Importovat soubory a vyberete zálohovaný soubor. Podobně musíte postupovat i u dalších aplikací. Bohužel opět není v našich silách popsat, jak přesně to provést pro tu kterou aplikaci (existují jich tisíce, s různými verzemi, a každý uživatel je používá a nastavuje jinak). Jestliže si nebudete vědět rady, budete se muset opět obrátit s žádostí o radu na zkušené uživatele, případně výrobce konkrétního softwaru.

Reinstalace Windows

Pár rad na závěr
Chystáte-li se k reinstalaci PC vůbec poprvé, pak zkuste požádat známého či kamaráda, který s tímto procesem už má nějaké zkušenosti. Určitě se totiž nevyhnete různým problémům, a tak vám může být nejen nápomocen, ale také vás může zbavit stresu či předejít případně vaší chybě. Pokud si na instalaci Windows netroufáte, pak PC raději svěřte do péče odborníkům. Bude vás to sice něco stát, ale zase budete mít téměř jistotu, že vše proběhne v pořádku. Nyní je už jen na vás, jak si dále Windows uživatelsky přizpůsobíte a nakonfigurujete. My jen doporučujeme všechna uživatelská data ukládat jinam než na jednotku se systémem (C:). V případě jeho zhroucení se tak nemusíte starat o zálohu a můžete začít reinstalovat prakticky ihned.

Témata: Antivir, software
  • Nejčtenější

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot

Je to nějaká prapodivná verze Windows, nebo ten systém Chrome OS? Tato otázka vás napadne, pokud poprvé spatříte nový...

JPEG slaví 30 let. Proč má různé zkratky a využívá ztrátovou kompresi

Ať používáte PC, digitální fotoaparát nebo smartphone, nelze nenarazit na soubory s příponami JPEG, případně JPG. Jde o...

Končí ikonický i kontroverzní prohlížeč společnosti Microsoft

Ve středu se uzavírá příběh jedné velké legendy. Internetový prohlížeč Internet Explorer, který psal dějiny skoro 27...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...