Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reinstalace Windows krok za krokem – díl 2.

Data z počítače máte zálohovaná a právě jste dokončili kompletní znovuinstalaci Windows. Nyní vás čekají další náročné kroky – instalace ovladačů, softwaru a návrat uživatelských dat. Podívejte se, jak na to.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Minulý týden jsme vám v článku Reinstalace Windows krok za krokem – díl 1. přinesli informace o tom, kde naleznete uživatelská data a jak je zálohovat. Mnoho uživatelů si myslí, že pak už stačí pouze nainstalovat Windows z instalačního CD, vrátit data zpět a tím celý proces končí. To je však omyl. Aby operační systém s PC a komponentami v něm fungoval korektně, je zapotřebí nejprve nainstalovat ovladače, stáhnout aktualizace, přizpůsobit Windows potřebám uživatele, doinstalovat další programové vybavení a vrátit zpět zálohovaná data. Teprve pak proces reinstalace končí.

Co je zapotřebí nejprve udělat po reinstalaci
Pokud se zachováte lajdácky a podceníte význam bezpečnosti hned po čisté instalaci, můžete očekávat problémy. Jakmile totiž nainstalujete Windows, je vhodné provést určité kroky a postupy k zajištění budoucí stability a bezpečnosti systému. Tyto kroky nejsou podmínkou, ale pouze jakýmsi dobrým zvykem. Seřadili jsme je tak, jak by měly jít za sebou.

Síťová karta, antivir a firewall
Ihned po instalaci systému odpojte PC od internetu (stačí ze síťové karty vytáhnout kabel od internetového modemu). Nyní dle typu a verze základní desky (anebo pokud máte síťovou kartu zvlášť) nainstalujete správné a nejnovější ovladače. Ty jsme vám radili stáhnout ještě před instalací (starší verzi naleznete na CD s ovladači dodaném k PC). V dalším kroku nainstalujte antivirový program a firewall (také byste ho měli mít připravený předem). Ve Windows XP je firewall již integrovaný, ale doporučujeme raději použít jiný. Těch zdarma dostupných stejně jako antivirů je celkem dost. Nyní již můžete připojit PC k internetu (zastrčit kabel od modemu). Někdo bude muset ještě nakonfigurovat připojení k internetu ve Windows – postupy se mohou lišit, a tak není v našich silách je všechny popisovat. Pokud byste si nevěděli rady, obraťte se na svého poskytovatele internetu.

Reinstalace Windows

Aktualizace systému
Předchozím krokem jste dostatečně zabezpečili systém před útoky z internetu. To je podstatné, vlastníte-li připojení k internetu na bázi sítě LAN, které je aktivní ihned po instalaci systému. Nyní chvilku počkejte, PC by se měl sám pokusit stáhnout všechny dostupné aktualizace pro váš systém vydané po sestavení instalačního CD. To znamená, že pokud máte například Windows XP s SP1, pak se nainstalují všechny aktualizace vydané po tomto datu. Použít můžete také tzv. nejnovější Service Pack. Jde o balíček, ve kterém se nachází většina aktualizací – ovšem neobsahuje ty, které byly uveřejněny po jeho vydání. Aktualizaci systému můžete také spustit ručně, a to ze Start menu kliknutím na Start -> Microsoft Update (dále postupujte dle instrukcí).

Reinstalace Windows

Ovladače k hardwaru a periferiím
Nyní nainstalujte ovladače ke všem komponentám (grafická karta, základní deska, zvuková karta (integrovaný čip) apod. v PC a k periferiím (tiskárna, myš, klávesnice apod.). Opět je můžete nalézt na CD či DVD dodaných k nim, ale raději se pro ně obraťte na stránky výrobce. Budete mít jistotu, že máte nejnovější verzi. Abyste stránky našli, je nezbytné znát výrobce těchto komponent a periferií. Pak přejděte většinou do sekce Support či Download a podle konkrétního typu stáhněte ovladače. Po instalaci všech zkontrolujte, zda opravdu pracují správně. Podívejte se do Správce zařízení (ve Windows XP vyvoláte klávesovou zkratkou Windows + Pause Break a přepněte se na kartu Hardware, klikněte na tlačítko Správce zařízení). Pokud zde neuvidíte žádné upozornění, pak gratulujeme, vše pracuje tak, jak má. Jestliže se zde nějaká chyba nachází, pak jste zapomněli něco nainstalovat.

Reinstalace Windows

Instalace dalšího programového vybavení
Právě nastal čas nainstalovat programové vybavení, které budete chtít využívat. To znamená kancelářský balík, alternativní internetový prohlížeč, e-mailového klienta, multimediální přehrávač, filtry pro přehrávání videa a zvuku, správce souborů, ICQ, video střižnu, software pro zpracování fotografií a tak dále. Je na každém, jaký software preferuje a který si nainstaluje. Jakmile získáte plně funkční systém se všemi aplikacemi, vrhněte se na obnovu zálohovaných dat.

Obnova uživatelský dat = reverzní postup
Posledním krokem je obnova uživatelských dat. Zde stačí postupovat stejně jako při zálohování dat, avšak opačně. Připravte si tedy složku Záloha, kterou jste vytvořili a ve které se nachází všechna vaše zálohovaná data. Neexistuje univerzální návod, jak vrátit všechna uživatelská data, nastavení Windows a aplikací jednoduše zpět. Sice se můžete přihlásit jako administrátor a nakopírovat vše, co jste zálohovali, opět tam, odkud jste zálohovali, ale tento krok nedoporučujeme. Jestliže totiž používáte jiné verze programů, odlišné nastavení systému apod., pak by systém nejenže nemusel pracovat korektně, ale navíc by mohl ihned zkolabovat. Zkuste tedy postupovat takto.

Složka Dokumenty a Plocha
Bez problémů překopírujte na své místo jak složku Dokumenty (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Dokumenty), tak i data ze složky Plocha (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Plocha). Tím nic nezkazíte a uživatelská data tak budete mít tam, kde jste je měli dříve. Při dotazu, zda se mají soubory ve složce Dokumenty přepsat, zvolte Ano všem. Ve složce Dokumenty jsou po instalaci vytvořeny jen základní složky, takže nemusíte mít obavy, že si zde nějaká data přepíšete.

Reinstalace Windows


Data z aplikací
Máte-li instalované programy, které jste používali před reinstalací, pak se můžete pokusit o import nastavení a vytvořených dat. Například v e-mailovém klientu Thunderbird po jeho instalaci stačí zpět překopírovat uživatelský profil. V případě Outlooku je nutné určit cestu k souboru s poštou, v ICQ naimportovat soubory s historií apod. Jestliže jste zálohovali i fonty písem, přejděte do menu Start, Nastavení, Ovládací panely a zde klikněte na položku Písma. Pomocí menu Soubor, Nainstalovat nové písmo lze vybrat složku, ve které se nacházejí zálohovaná písma. Instalované fonty budou přístupné až po restartování PC. Věnujme se na chvíli aplikaci Internet Explorer. Pokud zvolíte přímo v aplikaci menu Nástroje, Možnosti sítě internet, můžete změnit nastavení domovské strany na vaši oblíbenou. Importovat oblíbené položky a soubory cookies můžete přes menu Soubor, Import a export. V průvodci zadáte na druhé straně Importovat oblíbené položky resp. Importovat soubory a vyberete zálohovaný soubor. Podobně musíte postupovat i u dalších aplikací. Bohužel opět není v našich silách popsat, jak přesně to provést pro tu kterou aplikaci (existují jich tisíce, s různými verzemi, a každý uživatel je používá a nastavuje jinak). Jestliže si nebudete vědět rady, budete se muset opět obrátit s žádostí o radu na zkušené uživatele, případně výrobce konkrétního softwaru.

Reinstalace Windows

Pár rad na závěr
Chystáte-li se k reinstalaci PC vůbec poprvé, pak zkuste požádat známého či kamaráda, který s tímto procesem už má nějaké zkušenosti. Určitě se totiž nevyhnete různým problémům, a tak vám může být nejen nápomocen, ale také vás může zbavit stresu či předejít případně vaší chybě. Pokud si na instalaci Windows netroufáte, pak PC raději svěřte do péče odborníkům. Bude vás to sice něco stát, ale zase budete mít téměř jistotu, že vše proběhne v pořádku. Nyní je už jen na vás, jak si dále Windows uživatelsky přizpůsobíte a nakonfigurujete. My jen doporučujeme všechna uživatelská data ukládat jinam než na jednotku se systémem (C:). V případě jeho zhroucení se tak nemusíte starat o zálohu a můžete začít reinstalovat prakticky ihned.

Témata: Antivir, software
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...