Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reinstalace Windows krok za krokem – díl 1.

Každý počítač s operačním systémem Windows je nutné dříve či později přeinstalovat. Začíná-li se chovat podivně, je nestabilní, vše mu trvá o poznání déle než dříve, je nejvyšší čas se do tohoto procesu pustit. Jde však o náročný úkon, a proto byste si měli dát pozor na řadu věcí.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Operační systémy Windows mají společnou nevýhodu – po určitém čase dochází k jejich únavě, úbytku výkonu a zahlcení. Vše se zpomalí, začnou se objevovat chybové hlášky nejrůznějšího významu. Když již žádné rady na obnovení výkonu systému nezabírají, je nutná reinstalace systému, čili provést kompletní instalaci Windows.

Není reinstalace, jako reinstalace
Pod pojmem reinstalace rozumíme dva různé úkony. Buď může jít o opravení stávajícího systému, či zavedení zcela nové instalace. V obou případech pro tyto účely slouží instalační CD či DVD Windows. První varianta je sice rychlejší, méně náchylná ke ztrátě uživatelských dat a zvládne ji i méně zkušený uživatel, avšak ne vždy řeší konkrétní problémy. Ty sice může, ale i nemusí opravit, a navíc s sebou může přinést nové. Je to jako kdybyste stavěli dům na špatných základech. Dříve či později dojde k jeho zboření. Proto je doporučováno raději volit druhou variantu reinstalace a to úplnou.

Proč provádět reinstalaci systému?
Pokud operační systém Windows používáte tak, jak byl nainstalován – to je typické zejména pro kancelářské použití, opatrné surfování na internetu, zkrátka v případě, kdy neinstalujete řadu programů a neměníte jeho nastavení, obvykle vydrží systém se stejným výkonem i několik let. Jste-li ale aktivními uživateli, kteří stále zkoušejí nové aplikace, klikáte na internetových stránkách na kde co, instalujete hry apod., obvykle vám systém funguje se stejným výkonem jen několik měsíců. Pravidelnou reinstalací získáte čistější systém s dobrou výkonností, a navíc i zpět obsazené místo na pevném disku.

Z jakých částí se reinstalace skládá?
Základem každé reinstalace systému je záloha uživatelských dat. Každý uživatel má poněkud jiné nároky a počítač využívá jinak. Někdo hraje hry, jiný píše texty, tvoří tabulky či další dokumenty, další třeba shromažďuje video, hudbu či fotografie. Zálohování je potřeba rozvrhnout, vymyslet, kam data spolehlivě uložíte, a hlavně na žádná nezapomenout. Následuje reinstalace (ideálně s naformátováním pevného disku) a obnova zálohovaných dat. Naformátování pomůže odstranit všechny součásti starého systému a připraví disk pro instalaci nového. Tento proces by se tak dal přirovnat osevu pole po jeho zorání.

Kde všude jsou umístěna uživatelská data?
Uživatelská data nemají centralizované úložiště, jsou doslova rozeseta po různých místech pevného disku. Daty se rozumí nejen soubory jako takové, ale i uživatelské profily, nastavení aplikací, složky s uloženými pozicemi her, oblíbené položky internetových prohlížečů nebo třeba historie zpráv programu ICQ. Není tedy jednoduché uvést pro všechny uživatele návod, kde se vybraná data nacházejí.

Reinstalace Windows

Začněme od podlahy
Nejdůležitější data, která je nutno zálohovat, jsou bezesporu ta, která se bezprostředně dotýkají vás a operačního systému. Jednak jde o veškeré dokumenty vytvořené uživatelem, důležitá nastavení či data exportovaná ze standardních aplikací. Pokud na vašem počítači pracuje více uživatelů pod jednotlivými uživatelskými účty (např. máma, táta, sestra apod.), nezapomeňte provést zálohu pro každý z těchto účtů.

Reinstalace Windows

Zálohování uživatelského profilu
Microsoft nastavil systém tak, že většina dokumentů a dalších dat konkrétního uživatele se ukládá do tzv. uživatelské složky. Tu naleznete v C:\Documents and Settings\Jméno Uživatele. Asi nejdůležitější data jsou potom ve složce Dokumenty, kterou naleznete na pracovní ploše. Obsahuje i data z různých aplikací. Microsoft se touto cestou snaží uživatele donutit využívat tuto složku jako centrální úložiště dat. Nyní si tedy na jiném než systémovém disku (C:) vytvořte složku Záloha. Máte-li disk rozdělen na dvě jednotky, pak třeba na D:, a pokud máte v PC další disk či máte nějaký externí, tuto složku vytvořte na něm. Od této chvíle do ní budete ukládat veškerá data určená k záloze. Přihlaste se jako Administrátor a uložte do této složky všechny uživatelské složky mámy, táty, bráchy apod., tedy pokud má každý uživatel PC svůj profil. Tímto způsobem dojde i k záloze všech dat na pracovní ploše.

Reinstalace Windows

Zálohování písem
Existují uživatelé, kteří si do systému nainstalují nová písma, které využívají, a nechtějí o ně přijít. Patříte-li také do této skupiny uživatelů, určitě vás bude zajímat, jakým způsobem písma zálohujete. Ve složce Záloha vytvořte složku Fonty (nebo Písma apod.). Přejděte do nabídky Start, Nastavení, Ovládací panely a zvolte položku Písma. Zde vidíte seznam všech nainstalovaných fontů, které musíte zkopírovat.

Reinstalace Windows

Zálohování e-mailů
Používáte-li pro vyřizování elektronické pošty e-mailového klienta, pak nesmíte zapomenout vytvořit zálohu v něm se nacházejících dat. Každý e-mailový klient si je ukládá jinam a také postup zálohy se liší. Ve většině případů se však jeho data nacházejí pro konkrétního uživatele v jeho uživatelském profilu. Ten jste již zálohovali. Například Thunderbird si ve Windows XP data ukládá do C:\Documents and Settings\Uživatelské Jméno\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\. Outlook 2003 potom do C:\Documents and Settings\Uživatel\Local Settings\Data aplikací\Microsoft\Outlook. Pro prohlížení této složky musíte zapnout zobrazení skrytých souborů a složek. Máte-li jiného e-mailového klienta, pak se budete muset informovat u jeho výrobce, kde se tato složka přesně nachází.

Reinstalace Windows

Zálohování ostatních programů
Veškeré instalované programy v systému se většinou (pokud jste při instalaci nezvolili jiné umístění) nacházejí v C:\Program Files. Z této složky si můžete zálohovat pouze ty, které budete opět využívat, či ji zálohovat celou a teprve po instalaci pak použijete ty, které budete chtít. Také můžete využít možnost funkce export dat z konkrétních aplikací. V praxi tuto vlastnost však nabízí jen velmi málo aplikací, a tak vám stejně nezbude nic jiného než zálohovat celé složky.

Reinstalace Windows

Zálohování dalších dat
Nyní zálohujte data z ostatních složek. To znamená vše, co se nachází na C: a nechcete o to přijít. Pokud využíváte například složku C:\Videa pro vaše domácí videa, C:\Fotografie pro digitální snímky atd., pak všechny soubory zálohujte do složky Záloha na jiném disku. Jednotka C: bude při instalaci přeformátována, a tak o všechna data na ní nekompromisně přijdete.

Reinstalace Windows

Nezapomněli jste na nic?
Neexistuje snad nic horšího, než když po nové instalaci operačního systému včetně naformátování pevného disku zjistíte, že jste určitou složku nebo soubory zapomněli zálohovat. Pak již není cesty zpět, není možné se k datům vrátit. Promyslete si důkladně, kde všude jste data ukládali.

POZOR: Instalační CD či DVD Windows v některých případech nemá potřebné ovladače pro vaši síťovou kartu, a ta tak po instalaci nemusí fungovat. Proto ještě před instalací se po ovladači k vaší síťové kartě podívejte buď na internetu, anebo byste ho měli mít na dodaném CD s ovladači či na CD k základní desce (je-li síťová karta integrována). Funkčnost síťové karty je nutná k připojení k internetu. Také si stáhněte instalační soubor vámi používaného antivirového programu a firewallu. Pokud tak neuděláte, pak byste si museli ovladače ke kartě, antivir a firewall na internetu sehnat například u známého.

Nová instalace
Ještě jednou si pořádně promyslete, zda jste nezapomněli zálohovat vše, co jste chtěli. Pokud někde platí pravidlo dvakrát měř, jednou řež, tak zde to platí dvojnásobně. Ztráta dat se totiž v některých případech nedá ani vyčíslit. Nyní vložte do mechaniky instalační CD či DVD s Windows a restartujte počítač. Nemáte-li nastaveno automatické bootování z CD-ROM, učiňte tak v BIOSu PC. Řiďte se pokyny instalátoru. Chcete-li si instalaci nejprve vyzkoušet virtuálně, pak se podívejte do článku Zkuste si instalaci Windows XP nanečisto. Při nové instalaci doporučujeme – pokud máte jeden velký disk – rozdělit ho na systémovou a datovou jednotku. To znamená, že pokud máte HDD o kapacitě 200 GB, pak přímo v instalátoru máte možnost vytvořit z něj dvě jednotky. Jedna o doporučené velikosti alespoň 50 GB bude sloužit pro systém a druhá o velikosti 150 GB potom pro vaše uživatelská data. V případě zhroucení Windows pak o data nepřijdete, protože se nacházejí na jiné jednotce a vy tak Windows budete moci v nejhorším případě přeinstalovat i bez zálohy.

V dalším dílu se dozvíte
V tomto článku jsme se vás snažili seznámit s problematikou zálohování dat před novou instalací Windows XP (podobný postup lze použít i na jiné verze Windows). Příští týden se můžete dozvědět, jak systém po instalaci doladit a jak do něj vrátit zálohovaná data, čímž získáte opět čistý a rychlý systém se vším všudy. Do nové instalace se nemusíte pouštět hned. Doporučujeme si počkat do příštího týdne, kdy se ve druhé části článku dozvíte, co vše vás ještě čeká, a teprve poté je dobré se rozhodnout, zda na tento proces vaše vědomosti stačí.

  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Nový způsob ukládání dat: do krychlového centimetru se vejde 1,85 TB

Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.

6. prosince 2024

To je masakr! Vyzkoušeli jsme nejrychlejší externí disk na trhu

Premium

Díky ultrarychlému rozhraní Thunderbolt 5 mohou mít externí disky rychlosti, které donedávna patřily výhradně diskům interním. Otestovali jsme reálné rychlosti prvního TB5 disku na českém trhu a...

6. prosince 2024

Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého...

5. prosince 2024  21:45

Do vesmíru vyrazil systém, který má tvořit zatmění Slunce. Podílejí se Češi

Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční koronu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) na němž se podílejí...

4. prosince 2024  7:08,  aktualizováno  5.12 11:34

Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní

Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...