Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proměňte ICQ v kecálka s TV programem, předpovědí počasí a SMS bránou

Chcete-li komunikovat napříč sítěmi ICQ, Yahoo!, AIM, Windows Live Messenger, Jabber, Skype atd. a to v jednom programu, pak zvolte Mirandu. Dokonalého klienta pro zasílání rychlých zpráv, který jde donekonečna upravovat podle potřeb.

Výborný klient nejen na ICQ

Instant messaging, tedy systém pro doručování rychlých zpráv známým přes internet v posledních letech zažívá zlaté časy. Svou oblibu si získal především možností vést rozhovory v reálném čase, což například e-mail nenabízí. Po připojení do komunitní sítě vidíte stav vašich známých, přátel a kamarádů, tedy zda jsou připojeni či nikoliv.

Chcete-li se vašeho známého na něco zeptat, stačí poklikat na kontakt a dotaz můžete položit a ihned zobrazit na jeho počítači. Odpověď vám může přijít záhy a nemusíte přitom sahat po telefonu či vytvářet e-mail. Bohužel tento způsob komunikace má i své nevýhody. Ta hlavní spočívá v tom, že vedle sebe existuje několik na sobě nezávislých sítí pro doručování zpráv. Jmenujme alespoň ICQ, Yahoo!, AIM, Windows Live Messenger, Jabber, Skype atd. Každá síť používá odlišný protokol, z čehož vyplývá, že máte-li známého na Jabberu a vy jste na oficiálním klientovi ICQ, tak si s ním nepromluvíte. Není to však zcela pravda. Nějaké možnosti tu přece jen jsou. Existují totiž klienti, kteří pracují s více sítěmi naráz, a tudíž tyto problémy u nich řešit nemusíte.

Miranda

Přichází Miranda
Jsou-li vaši známí na konkurenčních sítích, pak zkuste například Mirandu. Jde o klasický nástroj pro konverzaci po internetové síti, který v sobě sdružuje hned několik komunikačních sítí. To znamená, že hovořit můžete nejen v rámci jedné sítě, ale i mezi ostatními, a to bez nutnosti spouštět jiný program. Samozřejmě u každé z těchto sítí musíte mít zřízen vlastní účet, ke kterému se pomocí Mirandy přihlásíte. Samotná Miranda nemá žádnou svoji vlastní síť, jde pouze o klienta. Aplikace však podporuje i import vašich stávajících kontaktů. Mezi další plusy patří: hardwarová nenáročnost, pouze nepatrné využití operační paměti RAM, perfektně zpracované grafické prostředí, ve kterém se zorientuje každý uživatel, a také to, že se nemusí instalovat. Program je v licenci open-source (otevřený zdrojový kód), takže jej lze modifikovat. Pokud hledáte pouze komunikační program bez všech těch funkcí, kterými disponuje ICQ a jemu podobné, jistě bude Miranda vhodnou volbou. K dispozici je i čeština.

Miranda

O Mirandě na české Wikipedii.

Obrovské plus jsou plug-iny a open source
Protože je možné program dále upravovat, existuje mnoho verzí v různých jazykových mutacích. Ty se liší nejen svým vzhledem, ale především funkcemi. U ICQ byste například marně čekali, až jeho programátoři vyvinou a zapracují funkci, kterou byste ocenili. Přitom v případě Mirandy již dávno může být k dispozici. A jak je to možné? Díky modulárnosti, tedy plug-inům.

Miranda

Nainstalovat a používat lze totiž desítky modulů, které vám přímo v klientovi mohou přinést TV programy, možnost poslouchat oblíbené rádio, odesílat SMS zprávy, sledovat předpověď počasí, zjišťovat jeho aktuální stav a ještě mnohem více. Díky plug-inům se tento klient stal opravdu silným a vyzrálým komunikačním nástrojem. Vlastní verzi Mirandy si dokonce můžete vyrobit i vy sami. Modifikace se většinou označují jako balíčky, tedy Miranda Packy. Pro jejich rozlišení jim jejich autoři navíc přidávají další názvy (své přezdívky atd.). Podívejte se na některé z těch, které pro vás vytvořili čeští uživatelé.

Miranda

Wolfram3D Miranda Pack
Miranda IM Bagr pack
WIP Miranda IM
Wolf's Profi Miranda-Packs
Aurora Miranda IM Pack
Koki's Miranda-Pack
Yaho's Miranda Pack
Mir4nda-IM

Přehled packů a odkazů ke stažení.

Jak na to
Chcete-li přejít na Mirandu, pak si stačí vybrat libovolný pack. Abyste pro sebe vybrali ten nejvhodnější, je zapotřebí si uvědomit, co od něj budete očekávat. Proto je dobré podívat se na to, co vše Miranda umí – oficiální stránky, české stránky a další české stránky.org. Základní verze, tedy ne pack, podporuje více než deset komunikačních sítí. Máte-li svoji Mirandu vybranou a staženou, potom ji rozbalte a poklikejte na soubor Miranda.exe. Zobrazí se okno pro přihlášení (většinou k síti ICQ). Buď se přihlaste, anebo okno zavřete. V hlavním okně najděte tlačítko Možnost a v tomto dialogu se přepněte do části Sítě. Zde vidíte, k jakým sítím se prostřednictvím konkrétního packu lze přihlásit. Pokud zde není některá, kterou potřebujete, můžete ji buď pomocí plug-inu doinstalovat, anebo zvolit jiný pack (jejich majitelé většinou uvádějí, co vše obsahují za plug-iny a sítě).

Miranda

Závěrem
Přihlášením v Mirandě k vašim účtům v různých sítí však nic nekončí. Jste-li uživatelem, který pouze potřebuje jeden program pro komunikaci napříč kecálky, potom si jistě vystačíte pouze s informacemi v tomto článku. Chcete-li však naplno využít sílu tohoto klienta, čekají na vás desítky minut při další konfiguraci a instalaci plug-inů. Někdy příště se i my podíváme na pár tipů a triků.

 Výhody
- bez reklam
- možnost rozšíření díky plug-inům
- otevřený zdrojový kód
- podporuje několik komunikačních sítí v jednom klientovi
- odhalení některých invisible uživatelů
- nastavení automatických odpovědí
- logy událostí
- obrovské množství nastavení
- v češtině

 Nevýhody
- pro komunikaci používá konkurenční sítě s uzavřeným protokolem, jeho provozovatel může libovolně měnit parametry a funkčnost sítě a tím Mirandu odstavit (což se někdy děje)
- přidávání a zprovoznění některých plug-inů dokáží jen zkušení uživatelé
- složitější import historie konverzace

  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...