Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Počítačoví nadšenci, nebo škůdci?

  12:10
Stejně jako najdete underground v hudbě nebo malířství, najdete ho i u počítačů. A ani u nich nejde o záležitost většiny, ale o pár nadšenců, kteří žijí ve vlastním světě. Někteří jsou samotářští, jiní se sdružují do skupin. Jedno však mají společné - neuznávají autority.

Vítejte ve virtuálním světě. Zapomeňte jména, adresy a jiné identifikační údaje. Zvolte si přezdívku a vítejte v podzemí. V počítačovém podzemí.

Undergroundoví umělci vytvářejí díla pro úzký okruh vyvolených, počítačoví „podzemníci“ zase zkoumají principy fungování programů a techniky.

Rádi útočí na webové stránky

V počítačovém podzemí se připravte na různé kasty - hackery, crackery nebo lamery. Přestože se pro označení lidí, kteří se vloupají do cizích počítačů a systémů, běžně používá označení hacker, správné slovo je cracker. Hacker je totiž odborník, kterého baví zkoumat detaily různých systémů, hledat případné slabiny a upozorňovat na ně. Jeho motivace není finanční, řešení problémů ho zkrátka baví.

Naopak cracker se cíleně snaží získat neoprávněné informace nebo narušit cizí systém, případně ho přímo poškodit. Jeho motivací je nejen radost, že se mu to povedlo, ale může to být i případný zisk.

Hranice mezi nadšenci a škůdci je poměrně tenká, někdy stačí k její překročení jen málo. „Když má někdo díru v systému, ale je mi sympatický, tak mu nejspíš poradím, jak ji zalepit. Ale když mě nějaký provozovatel naštve nebo nereaguje na mé snahy mu pomoci, tak mu systém nabourám. Ale nejsem žádný lovec webů, který to dělá pouze kvůli 'skalpům',“ komentuje svou činnost cracker s přezdívkou r0x0r, o kterém se veřejnost dozvěděla díky článku v Respektu.

Jeho nejviditelnější činností jsou změny webových stránek, ale zjišťuje také přístupová hesla k počítačovým systémům. „Nejsem žádný machr, ale lama taky ne,“ komentuje svou činnost. „Používat připravené kuchařky na crackování, které jsou volně na webu, není žádné umění, to dělají lameři. Spustit hotový program umí každý.“ On sám je radši kreativní, hledá vlastní postupy.

Zvídavý r0x0r

„O bezpečnost jsem se začal zajímat poměrně dávno,“ vypráví čtyřiadvacetiletý odborník. „Začal jsem z obyčejné lidské zvídavosti a touhy poznat něco nového.“ Při jeho věku může dávno znamenat přibližně deset let. Tato doba je u počítačové bezpečnosti skoro jako věčnost, novinky přicházejí poměrně rychle a ztratit rok znamená téměř umřít.

„U mě to přišlo tak nějak samo sebou. Začal jsem se tím zabývat, seznámil se se správnými lidmi a pak už to jelo samo. Každý nakonec umí něco trochu jiného, tak si vyměňujeme zkušenosti,“ píše r0x0r.

Přestože v Respektu byl r0x0r vylíčen až démonicky jako člověk, pro nějž je konspirace denním chlebem, působí spíše jako normální kluk. „Přestože sedím u počítače až šestnáct hodin denně, nejsem stále jenom u něj. Například v létě jsem byl na kolech a v září na horách,“ píše r0x0r.

I když se mnou žádnou hru na schovávanou nehrál, k rozhovoru tváří v tvář se přemluvit nenechal. Podle společného známého jsem zjistil, že by možná nakonec svolil, ale téměř za konspiračních podmínek.

Tvorba virů tříbí myšlení

Zatímco sehnat crackery, kteří nabourávají cizí systémy, může být poměrně obtížné, protože se snaží utajit svou identitu, hackeři se ke své činnosti víceméně hlásí. Ale proniknout mezi ně může být také obtížné. „Novináři touží po senzacích. Proto raději zkreslí skutečnost, než aby popsali realitu, která může být nudná,“ vysvětluje svou opatrnost Benny, dvaadvacetiletý programátor z Brna. Pokud nakonec k rozhovoru svolí, pečlivě váží každé slovo, aby ho někdo špatně nepochopil. „Dělal jsem spousty rozhovorů, ale novináře, který to nepřekroutí, aby člověk pohledal.“

„Někdo kouká na televizi, já jsem psal viry,“ povídá Benny. Bennyho koníček byl pro většinu lidí poměrně neobvyklý, ale on v tom nespatřuje velký problém. „Nemusí se přece všichni bavit stejně,“ říká a jedním dechem dodává: „Viry mě zajímaly po technické stránce, jejich tvorba cvičí abstraktní myšlení. Spoustu věcí bych se jinak nenaučil.“

Benny je autorem prvního viru pro Windows 2000 i prvního viru, který fungoval zároveň veWindows i v Linuxu. Většina lidí si viry představí jako programy, které škodí jejich počítači, ale díky Bennyho virům byla objevená spousta slabých míst operačních systémů, což posloužilo jednak výrobcům a jednak antivirovým společnostem.

Pro Bennyho prostě viry představují abstraktní problém. „Když jsem na něco přišel, poslal jsem vir nejprve antivirovým společnostem a pak jsem ho zveřejnil na webu. Ale nikdy jsem ho sám nerozšiřoval. V tom mám svědomí čisté.“

Proč vlastně zveřejňovat nebezpečné programy? „Softwarové firmy mají běžně v licenčních smlouvách k programům uvedeno, že za škody způsobené svými programy neručí. Mě baví hledat slabá místa programů, aby s nimi výrobci museli něco dělat. Je to podobné, jako když půjdete vrátit vadné zboží,“ vysvětluje Benny podstatu své práce. „My taky zveřejníme zdrojový kód viru a napíšeme, že jeho používání je na vlastní nebezpečí. V čem je rozdíl od licenčních smluv výrobců? Navíc ještě stále platí svoboda slova. A pokud vím, tak neexistuje žádný kodex, jaké programy psát smím a jaké nesmím.“

Počítačové firmy si dnes již platí vlastní bezpečnostní odborníky, kteří hledají slabiny systémů. Ti však nikdy nemohou odhalit vše. Navíc se často staví velice negativně k tomu, když slabinu v jejich systému najde dříve někdo jiný než oni.

Výsada mládí

Přesto jen malá část hackerů pokračuje ve svém koníčku i ve vyšším věku. Po nástupu do práce už nezbývá čas na časově náročnou činnost, jakou crackování je. Nebo se taková činnost neslučuje se současným zaměstnáním. „V současné době pracuji u softwarové firmy, kde vyvíjím antivirový program,“ říká Benny. „Teď taky dělám to, co mě baví, navíc to dělám za peníze,“ dodává.

Naopak r0x0r zatím konec neplánuje. „Pracuji jako bezpečnostní expert, takže neskončím asi nikdy. Třeba čtu nějaký informačně hodnotný článek a hned nad tím přemýšlím,“ říká. „Člověk je v oboru pořád, pokud třeba nezačnu prodávat auta.“

Pokud se r0x0r nedopustí nějaké závažné chyby, nemusí se ničeho bát. Jako expert na bezpečnost po sobě dokáže zamést cestičku. Nakonec po něm zbudou pouze seznamy cracknutých webových stránek a nabouraných počítačů.

Naopak bývalí hackeři v bezpečí nejsou. Protože se svou činností příliš netají, nebývá složité zjistit jejich identitu. Potom mohou být snadnými terči. „Jsem podezřelý ze spáchání trestného činu, konkrétně ze spoluautorství viru, který způsobil mnohamilionové škody. Kvůli tomu mi byla zabavena veškerá výpočetní technika,“ řekl Benny.

Jeho příběh se dostal i na internet a vzbudil spíše sympatie. Psaní virů opustil už poměrně dávno, je veřejně znám, a bylo by tedy absurdní, kdyby dotyčný vir skutečně napsal. Vždyť kdyby v tvorbě virů pokračoval, mohl by poškodit i sebe a svého zaměstnavatele. „Dostal jsem se do opačné pozice. Dříve jsem do antivirových firem posílal viry já, nyní by je mohli posílat jiní mně. Tedy kdybychom byli velká firmy,“ dodává s úsměvem Benny.

Kdo je kdo, co je co

Hacker - člověk, kterého baví zkoumat detaily počítačových systémů a programů. Snaží se využít jejich schopnosti na maximum.

Cracker - zlomyslný člověk, který zkoumá slabiny cizích systémů, aby je zneužil ve svůj prospěch. Slovo vymysleli hackeři, kterým se nelíbilo používání slova hacker novináři.

Crackování - „nabourání“ cizího systému za účelem poškození nebo získání citlivých dat. Lamer - počítačový začátečník, který se snaží tvářit jako expert. Pokud škodí, používá veřejně dostupné kuchařky a hotové programy, které vytvářejí crackeři. Podle jedné z historek pochází slovo ze skateboardového slangu.

Phreaker - člověk crackující telefonní síť. Účelem není dosáhnout jejího zhroucení, ale využít ji. Crackují se telefonní karty, aby měli větší počet jednotek, nebo se zjišťují telefonní linky pro volání zdarma.

Pramen: Jargon File

Autoři: ,

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Říkalo se mu zvoneček. Motor, který běžel i po dávce z kulometu

Letecké motory obnášejí jistá specifika, která vycházejí z prostředí, v němž pracují. Řídký vzduch, nízké teploty, ale...

Hydroplán s proudovými motory měl být strategickým jaderným bombardérem

Mezi zajímavá letadla studené války patřil i americký těžký hydroplán Martin P6M SeaMaster s proudovými motory, který...

Do Česka konečně dorazí nové videoslužby. Poradíme, jak na ně se starou TV

Premium Český divák s nabídkou služeb videa na přání dlouho paběrkoval, letos se to však zásadně změní. Příchod nových služeb...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Hrozí odcizení dat či kybernetický útok. Jak správně zabezpečit wi-fi router

Premium Nesprávná, nebo dokonce žádná úprava v nastavení wi-fi routeru, tedy zařízení, jež slouží jako pomyslná brána ke vstupu...

Připojte se ke svému PC, kdykoli budete chtít. Postačí vám smartphone

K počítači s Windows, Mac OS či Linuxem můžete přistupovat z jiného zařízení přes domácí síť, ale i přes internet. To...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekáte marně odpověď na váš e-mail? Nečekejte navždy a konejte

Tři sekundy, tak dlouho se v průměru rozhodujeme, zda je pro nás e-mail relevantní či nikoliv. Průměrný člověk čte...

Windows 11 můžete spustit i z „flešky“. Přinášíme návod, jak na to

Premium Jestliže stále váháte, zda upgradovat na novou verzi operačního systému Windows, potom máte skvělou možnost si ho...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...