Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Perfektní vyhledávač dat pro vaše PC s novými funkcemi

Přejděte na desktopový vyhledávač od Google, zkuste utilitku pro automatické přihlášení do operačního systému, nebo se informujte o hotelích na celém světe. A pro laiky jsme navíc přibalili i dokument ve formátu PDF, popisující bezpečnost na PC.

Google Desktop Search 20050227 – freeware
Před necelými pěti měsíci představila internetová firma Google (známá díky stejnojmennému internetovému vyhledávači) veřejnosti první verzi desktopového programu pro prohledávání PC. Až do nedávna šlo „pouze“ o beta verzi. Nyní firma slovíčko beta z názvu odstranila a uvolnila finální, první verzi tohoto zajímavého projektu.

Mezi uživatele se tak konečně dostalo řešení, které se vyrovná nejen aplikaci od společnosti Microsoft, ale v ledasčem ji i předčí. Snad každá verze Windows, počínaje 95, v sobě obsahuje integrovaného pomocníka pro vyhledávání souborů a složek na pevném disku počítače. Tento průvodce umožňuje snadno vyhledat soubory a složky, tiskárny, osoby a další počítače v síti. Bohužel většina uživatelů je s jeho těžkopádností a nepřesností něco najít velmi nespokojena. A to může být impuls pro přechod k Google Desktop Search.

Ten uživateli umožňuje prohledávat nejen všechny soubory na PC, ale i elektronickou poštu v programech Microsoft Outlook, Outlook Express, Netscape Mail, Thunderbird, historii chatovacího programu AOL Instant Messenger, internetové stránky prohlížené programem Internet Explorer a nově také PDF soubory, videosoubory, obrázky a hudební soubory. Vedle dalších funkcí, umí vyhledávač projíždět také texty vytvořené pro Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Problémy mu nečiní ani prohledávání klasického textu. Po stažení a nainstalování dojde k zaindexování obsahu pevného disku a vyhledávání je připraveno k použití. Aplikaci lze kdykoliv spustit ze systémové lišty Windows. Pro svůj chod využívá internetový prohlížeč - např. Netscape, Mozilla, Firefox či Internet Explorer.

Více si o desktopových vyhledávačích můžete přečíst v tomto článku.

 • Program stahujte na této adrese (723 kB).
 • Google Desktop Search

  Autologn 2.1 – freeware
  Specialista na různé šikovné nástroje, společnost Sysinternals, nabízí pro své uživatele zajímavou utilitku s výstižným názvem Autologon. S pomocí ní si lze nastavit automatické logování do operačního systému Windows NT, 2000 a XP. I přestože je samočinné přihlášení k počítači jasným otevřením systému všem uživatelům, může se tento způsob někdy hodit. Používáte-li PC např. pouze doma, kde nemáte strach o svá data či odcizení, potom se odstranění logování může hodit. To je definováno hluboko v registru operačního systému. Autologon však sám potřebné klíče najde a přednastaví. Používá se velmi snadno. Archív stačí rozbalit a soubor spustit. Zobrazí se okno s políčkem pro zadání jména, na které se budete přihlašovat, domény a hesla. Po vyplnění stačí kliknout na tlačítko Enable a to je vše. Pro zpětnou aktivaci přihlašovacího dialogu potom slouží tlačítko Disable.

 • Program stahujte na této adrese (15 kB).
 • Autologon

  Hotel Scout 1.07 – freeware
  Chystáte se na dovolenou, ale nevíte, jaký hotel ve vybrané destinaci je pro vás ten pravý? Potom by vám možná mohl přijít vhod zajímavý program s názvem Travelaxe. Jde totiž o freewarový vyhledávač hotelů a to v různých státech a na různých kontinentech. Ten rychle prohledá různé cestovní servery a zobrazí nalezené výsledky. Upozorní vás na nejlevnější ceny u každého hotelu. K dispozici jsou i různé filtry. I přesto, že je program určen především američanům (ti si hotely mohou i on-line zarezervovat či zjistit počet volných míst v daném termínu), některé informace se mohu hodit i nám. K dispozici jsou totiž i popisy jednotlivých hotelů a fotografie. Bohužel, databáze k aktuálnímu dni čítá jen něco kolem 6800 hotelů. Aplikace vyžaduje .NET Framework 1.1 a operační systém Windows XP nebo vyšší.

 • Program stahujte na této adrese (6.5 MB).
 • Hotel Scout

  Bezpečnost v digitálním věku - Počítačová bezpečnost pro laiky
  Na závěr jsme pro vás nachystali ke stažení zajímavý soubor ve formátu PDF, ve kterém se dozvíte užitečné informace o problematice počítačové bezpečnosti. Dozvíte se, co je hoax, co jsou tzv. nigerijské dopisy či jak zvolit bezpečné heslo. Užitečné jsou i informace o tom, jakým způsobem lze vylákat hesla, nebo PIN kód. Nechybí ani povídání o virech a hackerech, problematice bezpečnostních děr OS či jejich záplatování. Další kapitoly jsou věnovány mimo jiné odposlechu a šifrování, SPAMu a obraně proti němu či identitě na síti. Jde o soukromý pohled jednoho poučenějšího uživatele PC na tuto oblast a má poučit nepoučené. Dokument obsahuje 39 stran v češtině. V závěru najdete tato bezpečnostní shrnutí, která se vyplatí opravdu dodržovat: 1. Nikdy, nikam neposílejte svá hesla, PIN ani nic podobného, 2. Pravidelně záplatujte systém, 3. Používejte antivir, rewall a detekci spywaru, 4. Správně nastavte přístupová práva, důležitá data a maily šifrujte, 5. Pro důležité maily používejte digitální podpis, 6. Před prodejem disku nebo počítače ho smažte pomocí utilit, které data přepisují a ne pouze mažou. Nechybí ani přílohy s ukázkami falešných dopisů, lákající hesla či maskující viry.

 • Program stahujte na této adrese (300 kB).
 • Bezpečnost v digitálním věku

  • Nejčtenější

  Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

  v diskusi je 108 příspěvků

  17. června 2024

  V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

  Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

  v diskusi je 7 příspěvků

  19. června 2024

  Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

  v diskusi je 57 příspěvků

  15. června 2024

  Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

  Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

  v diskusi je 23 příspěvků

  18. června 2024

  Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

  v diskusi je 13 příspěvků

  14. června 2024

  Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

  Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

  v diskusi je 1 příspěvek

  20. června 2024

  Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

  OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

  v diskusi je 22 příspěvků

  19. června 2024

  U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

  Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

  v diskusi je 7 příspěvků

  19. června 2024

  Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

  Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

  v diskusi je 37 příspěvků

  18. června 2024  16:51

  Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

  Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

  S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

  Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

  Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

  Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

  Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

  Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

  Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

  Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

  Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...