Nová P2P síť Overnet umožňuje legálně stahovat filmy

aktualizováno 
Decentralizovaný Overnet je novou hvězdou na pomyslném nebi P2P sítí. Prostřednictvím jednoduchého klienta lze stahovat jakékoliv typy souborů a ve spolupráci s distributory i legální kopie nezávislých celovečerních filmů.

Programátorský tým MetaMachine, který proslul především P2P klientem eDonkey 2000 (povíme si o něm příští týden), přerušil veškeré práce a podporu svého pilotního projektu, aby vrhl veškeré své síly na zcela novou technologii. Síť nazvaná Overnet je plně decentralizovaná a svou strukturou podobná Gnutelle, je zde ovšem patrná snaha o co nejefektivnější využití sítě a zabudování zajímavých funkcí. Aktuální verze prozatím zakotvila na velmi nízkém čísle 0.30, což jasně naznačuje, že má daleko k ostrému vydání. I přesto se v aplikaci skrývá slibný příslib do budoucna.

Instalace
Existují dvě verze programu, 0.29 a 0.30. První je CLI klient, který byl přepsán také pro Linux, a druhou je verze s grafickým rozhraním (GUI). Uživatelé Windows tedy patrně sáhnou po novějším vydání, ovšem má to jeden zádrhel. Program byl vytvořen v prostředí .NET, je tedy nejprve potřeba z webu Microsoftu nainstalovat .NET Framework a ještě jeho Service Pack 2. Celkem 27 MB modemisty spolehlivě odradí; síť také není určena jim, ale počítačům s rychlejším připojením. Následná instalace samotného programu, která využívá Nullsoft Installer, je už dílem okamžiku.

Overnet

Konfigurace
Overnet je síť strukturou velice blízká Gnutelle. Kromě transferu souborů je potřeba dodatečné pásmo pro přenos informací o chodu sítě, připojených počítačích, sdílených souborech a podobně. Ve vlastostech připojení lze limitovat šíři odchozího a příchozího pásma, počet současných připojení k okolním uzlům a specifikovat komunikační porty. Nastavit lze dále případnou proxy, filtry výrazů, které se nemají zobrazovat vyhledávání, adresáře pro stahované soubory a pokud jste registrovanými platícími uživateli, pak se tu můžete zalogovat pod vlastním jménem. Overnet jinak použije jako vaše uživatelské jméno náhodně generovaný řetězec.

Overnet

Prostředí
Jako obvykle lze procházet několika záložkami: Home nabídne domácí stránku sítě, Shared umožní vybrat sdílené adresáře, Search pak vyhledávat kýžené položky. Zatím můžeme hledat pouze podle klíčových slov a nikoliv podle metadat, je ovšem možné zvolit typ souborů: audio, video, grafika, programy, dokumenty, a také dodatečně podle velikosti souboru a formátu. Chat zatím nefunguje, ale plánuje se zakomponování vlastního IRC klienta. Options jsme probrali v předchozím odstavci a Download slouží ke správě právě probíhajících souborových přenosů. Overnet chytře využívá moderní unikátní klíče (HASH), podle nichž dokáže identifikovat přítomnost totožného souboru na různých počítačích a automaticky stahovat od několika uživatelů zároveň.

Overnet

Celé filmy
Overnet se díky zajímavému partnerství se serverem Transmission Films se stal platformou pro autorizovanou online distribuci celovečerních filmů. Za drobný poplatek necelých dvou dolarů za kus si můžete stáhnout nezávislé filmy z celého světa. Dosud jste je mohli shlédnout pouze pětkrát, pak vypršela licence. Nyní je možné si za vyšší poplatek film ponechat v osobním vlastnictví a dívat se na něj do omrzení, nebo jej sledovat prostřednictvím streamingu z internetu.

Nadějná beta
I přes rané stádium vývoje a absenci některých funkcí vypadá betaverze Overnetu velice zajímavě. Skloubení legálních aktivit s volným sdílením souborů je zajímavé jak pro firmy, tak pro uživatele. Síť je určena především pro "broadband" připojení, ale stále je na využití datového pásma co optimalizovat. Uvidíme, zda ve finále trumfne Gnutellu.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Tipy a triky pro Windows 10: zastavte aktualizace nebo využijte lepítka

Tipy a triky pro Windows 10

Strhněte a skoncujte s klasickými lepítky na monitoru. Používejte jejich moderní formu. Poradíme i to, jak získat z...

Najdete na iDNES.cz