Netrapte se s Průzkumníkem: souboroví manageři dovedou více a snadněji

aktualizováno 
Zapomeňte na neohrabanost klasického souborového průzkumníka ve Windows a pracujte se svými daty elegantněji. Přehled souborových managerů.

Unreal Commander 1

Pracovat se soubory a složkami v počítači, na CD, DVD nebo přenosných médiích pouze pomocí Průzkumníka ve Windows je značně nepohodlné, nemluvě o mizivé nabídce speciálních funkcí ve srovnání se souborovými manažery. Programy na správu složek a souborů mají už od doby pravěkého Norton Commandera pro operační systém DOS mezi uživateli zažité ovládání a ty nejlepší přicházejí s každou novou verzí s řadou vylepšení, nových nástrojů i funkcí. Podívejme se tedy, co nám nabízí současná špička mezi souborovými manažery.

Total Commander

Nejznámějším a také suverénně nejlépe vybaveným souborovým manažerem je bezesporu Total Commander, kterému se na Technetu také pravidelně věnujeme.

Přehledné uživatelské rozhraní v češtině nabízí vedle různých způsobů zobrazení a všech běžných operací se soubory a složkami (vytváření, kopírování, přesouvání, úpravy, mazání atd.) i velmi nadstandardní funkce, zahrnující například kompresi souborů, jejich spojování a rozdělování, hromadné přejmenovávání či porovnávání.

Nechybí ani vestavěný FTP klient, synchronizace adresářů a mnoho dalších funkcí. Bohatou základní výbavu funkcí lze podstatně rozšířit pomocí plug-in modulů, například na vypalování CD a DVD, otevírání ISO obrazů disků, konverzi formátů souborů a mnoho dalšího.

Díky speciálnímu nástroji tc2usb tool je možné kompletní instalaci Total Commandera přenést na USB klíčenku a používat jej v jakémkoliv počítači bez instalace, včetně všech uživatelských nastavení a plug-in modulů.

Nabízí se také verze pro kapesní počítače a chytré mobilní telefony s operačním systémem Windows Mobile. Total Commander je placená aplikace, kterou byste neměli používat bez zaplacení déle než 30 dní. I po uplynutí této doby je však Total Commander plně funkční.

Total Commander 7.03 stahujte ze Slunečnice zde (2,1 MB, shareware)

Verze pro různé typy mobilů a kapesních počítačů najdete zde.

Nástroje na přenos kompletní instalace Total Commandera na USB flash disky najdete zde.

Různé doplňky a nástroje jsou ke stažení zde.

Total Commander 1

FreeCommander

Zdatnou konkurencí Total Commandera je zcela bezplatně dostupný FreeCommander. Nechybí mu žádné podstatné funkce pro běžnou práci se soubory ve dvou panelech, rozdělených buď horizontálně nebo vertikálně, a navrch přidává prohlížení běžných typů dokumentů a obrázků, kompresi a dělení souborů na více částí, filtrování a vyhledávání souborů nebo jejich bezpečné odstranění vícenásobným přepsáním.

Z dalších funkcí nechybí nástroj na hromadné přejmenovávání souborů a složek nebo vestavěný FTP klient. Vedle verze pro instalaci do počítače je k dispozici rovněž i speciální verze pro přenášení na USB flash discích.

FreeCommander 2008.06 stahujte ze Slunečnice zde (2,3 MB, freeware)

Přenosnou verzi FreeCommandera pro instalaci na USB klíčenky najdete zde (2,1 MB, freeware)

FreeCommander 1

Unreal Commander

Také Unreal Commander vychází ze zaběhlé koncepce dvou nezávislých panelů pro práci se soubory a složkami. Vedle běžných funkcí na kopírování, přesun, vytváření, mazání nebo přejmenovávání souborů nechybí podpora práce s komprimovanými archívy ve standardních formátech, přehledný FTP klient, bezpečné mazání nepotřebných souborů a složek, synchronizaci složek i hromadné přejmenovávání.

Unreal Commander 0.94 stahujte zde (2,2 MB, freeware), češtinu k němu zde

Unreal Commander 1

muCommander

Přehledné uživatelské rozhraní se dvěma panely, standardní nástroje na práci se soubory a složkami, funkce pro práci s komprimovanými archívy ve formátech ZIP, TAR a GZip i vestavěného FTP klienta obsahuje souborový manažer muCommander. Program je k dispozici jak pro instalaci na do počítače, tak i ve verzi pro přenášení na USB klíčenkách a použití na počítačích i bez instalace.

muCommander 0.8.2 stahujte zde (1,9 MB, freeware), přenosnou verzi pro USB klíčenky najdete zde (1,9 MB, freeware)

muCommander 1

Commander

Souborový manažer Commander vychází s přehledného uživatelského rozhraní Norton Commandera, obsahuje ovšem všechny potřebné moderní funkce. Ve výbavě aplikace Commander najdete například FTP klienta, prohlížení obrázků v běžných grafických formátech, porovnávání adresářů, práci s komprimovanými archívy ve formátech ZIP a RAR nebo třeba šikovnou kalkulačku s výpočtem rovnic.

Commander 1.33.1 stahujte ze Slunečnice zde (0,8 MB, freeware)

Commander 1

NexusFile

Správce složek a souborů NexusFile nabízí všechny potřebné funkce v designu Windows Vista. Soubory a složky lze kopírovat, přesouvat, přejmenovávat, porovnávat, přenášet na internet pomocí vestavěného FTP klienta, bezpečně je odstraňovat několikanásobným přepisem a rovněž i synchronizovat jejich obsah. Vzhled aplikace nabízí bohatá uživatelská nastavení, včetně například i průhlednosti.

NexusFile 5.0 stahujte zde (2,1 MB, freeware)

NexusFile 1

Alt Commander

Velmi malý a nenáročný souborový manažer Alt Commander nabízí základní funkce v přehledném uživatelském rozhraní. Kromě klasických funkcí aplikace zaujme především možnost konverze běžných grafických formátů. Alt Commander se nemusí instalovat, hodí se tedy rovněž pro přenášení na USB klíčenkách a použití na různých počítačích.

Alt Commander 1.3 stahujte ze Slunečnice zde (0,7 MB, freeware)

Alt Commander 1

BonCommander

Na USB klíčence si můžete s sebou nosit také jednoduchou aplikaci BonCommander na běžnou práci se soubory a složkami. Z přidaných funkcí je přítomen FTP klient na snadný přenos souborů na internetu a prohlížeč textových souborů.

BonCommander 1.01 stahujte zde (0,3 MB, freeware)

BonCommander 1

Jak nakládáte se svými soubory v počítači vy? Podělte se o svůj názor na souborové manažery s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Další z rubriky

Programy a aplikace, které z PC nebo smartphonu udělají čtečku e-knih

Ilustrační foto - e-knihy

Čtečka elektronických knih je sice ideální řešení pro konzumaci knih v digitální podobě, ale lze k tomu využít i...

Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

Windows XP se zdála být věčná.

Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

Windows 10

Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz