Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KDE 3.3 představuje nejpropracovanější prostředí pro Linux (Linux pro každého - IV.)

V minulém díle jsme si pověděli, jak se v Linuxu dostat k grafickému prostředí, k čemu je Xfree86/X.org a podívali jsme se zlehka na dnes asi nejpoužívanější prostředí - KDE. Dnes vám KDE představíme trochu z blízka v novém kabátě, ve verzi 3.3.

KDE je v současnosti nejpropracovanějším prostředím pro Linux (ale i ostatní operační systémy), které vyniká především šířkou svého záběru. Obsahuje spousty aplikací pro nejrůznější využití, od kanceláře, přes grafické studio, nezklame ani programátory, hudebníky nebo hráče her. Nejen z mnoha aplikací, KDE je živé, vyniká obrovským množstvím funkcí a nastavení, ať už v prostředí jako takovém, tak ve svých aplikacích, které přebírají od svého pána právě velké možnosti při konfiguraci.

Proto v KDE i u sebemenší drobnosti naleznete spousty přepínátek a zatržítek. To je samozřejmě dvousečná zbraň. I když většina uživatelů je právě za tyto možnosti vděčná, někteří méně zkušení by ocenili absenci některých funkcí. Nicméně, pokud si s nastavením každé hlouposti nechcete hrát půl dne, nemusíte. KDE si klade za cíl být opravdovým komplexním prostředím a uživatel by tak něměl potřebovat žádné další programy mimo KDE pro konfiguraci hardwaru, připojení na internet atd.

KDE Ovládací panel

Všechna nastavení jsou dostupná z jednoho místa - z Ovládacího panelu - ano, jde o stejnou strategii jako u MS Windows, ovšem s tím rozdílem, že v KDE nastavíte snad opravdu úplně všechno, na co si jen vzpomenete, od hardwaru, přes barvy, témata vzhledu až po řízení spotřeby... Jak už je u KDE zvykem - nebude vám stačit pár voleb a možností a neproklikáte se vším za pár minut jako ve Windows, prostudovat si všechny volby Ovládacího panelu KDE by vám zabralo spoustu hodin. Celé ovládací centrum nelze hodnotit jinak než kladně, narozdíl od GNOME zde nastavíte opravdu všechno, hezky pohromadě a inteligentně poskládané do kategorií.

Drobnosti, které zaujmou

Jednou ze zajímavých funkcí KDE jsou tzv. Mouse Gestures - představte si, že se z vás stal kouzelník a mávnutím kouzelné hůlky sesíláte na systém mocná kouzla a počítač tak plní vaše rozkazy. Ne, bohužel ke KDE nevyfasujete onu kouzelnou hůlku, ale bude vám muset postačit obyčejná myš nebo tablet. K určitým pohybům myši pak lze přidělit jednotlivé funkce a tak si například nastavíte, že když vytvoříte pohybem myši kolečko, spustí se kancelářský balík OpenOffice.org.

Integrace, integrace, integrace

Jednou z hlavních priorit KDE (mimo zlepšování stability a optimalizace rychlosti) je co možná největší integrace aplikací s prostředím jako takovým a propojení programů navzájem. Jako uživatel operačního systému Apple MacOS X mohu tuto snahu jen a jen podpořit. MacOS X je v oblasti integrace svých aplikací na vysoké úrovni a KDE i ostatní prostředí si ze světa jablíček berou nemálo inspirace.

Proč přidávat určitou funkci do své aplikace, když ji nabízí jiná aplikace, kde je již tato funkcionalita propracovaná? Když si budete pouštět muziku ve svém oblíbeném hudebním přehrávači a budete si chtít vyrobit hudební CD, není nic snazšího, než propojit hudební program s K3B a vytvořit tak velmi rychle fungující možnost vypalování CD přímo z přehrávače. KDE k integraci a propojování svých aplikací používá vlastní objektový model Kparts a DCOP.

Kontakt

Jednou z aplikací, která tento model používá, je Kontakt, který v sobě zahrnuje program pro správu adres a kontaktů, e-mailového klienta, umožňuje prácovat s kalendářem, úkoly, poznámkami, nabízí také denní přehled nebo čtení RSS kanálů z libovolných serverů. Kontakt je komplexní osobní informační systém, můžeme ho přirovnat třeba k MS Outlooku, i když ovládání i celá filozofie programu je zde dosti odlišná - o funkce tu ale nouze není.  

KDE Kontakt

Kontakt umožňuje používat spousty moderních technologií, sdílet kalendáře na internetu a koketovat tak s ostatními kolegy v týmu, automaticky zasílat pozvánky na různé akce, týmovou práci s úkoly, e-mailový klient podporuje snad všechny dostupné protokoly, Korganizer zase různá groupwarová řešení (Lotus Notes, Exchange, Novell Groupwise...). Samozřejmostí je i možnost synchronizace dat s kapesním počítačem nebo mobilním telefonem. I zde se tvůrci KDE inspirovali z MacOS X, kde synchronizaci všech dat zajišťuje aplikace iSync a dovoluje tak synchronizovat adresy, úkoly a kalendář s PDA, jiným počítačem, mobilním telefonem či MP3 přehrávačem (např. Ipod). V KDE se této aplikaci říká KitchenSync.

Mezi novinky v KDE 3.3 patří i propojení klienta pro IM (Kopete) s e-mailovým klientem. Pokud vám přijde e-mail od člověka, který je právě připojen k některé z podporovaných služeb (ICQ/AIM/MSN/Jabber...), zobrazí se vám tato informace u e-mailu a vy můžete odpovědět rovnou na ICQ a vše s ním důkladně prodiskutovat. Kontakt je jednou z nejpropracovanějších aplikací pro správu osobních informací a komunikaci s okolím.

Konqueror

Další velmi důležitou aplikací v KDE je Konqueror. Jde o program, který zajišťuje pohyb v samotném KDE (prohlížení lokálních i vzdálených prostředků) a také pohyb na internetu. Je to tedy správce souborů a internetový prohlížeč v jednom. Mezi jeho hlavní výhody patří rychlost (využívá vlastní engine pro zobrazování internetových stránek - KHTML - který používá například i Apple ve svém prohlížeči Safari) a nabídka síťových protokolů.

KDE Konqueror

Chcete se připojit na FTP? Potřebujete se dostat do práce na server přes NFS nebo SSH? Nebo snad preferujete WebDAV? V Konqueroru nemusíte přemýšlet nad tím, přes co se připojujete, prostě se připojíte a jste tam, kde chcete být. Se vzdálenými prostředky pak v KDE můžete pracovat, jako by nešlo o server, ale o další váš pevný disk. KDE používá ke komunikaci s okolím technologii kioslave, která umožňuje snadné přidávání nových protokolů, např. I pro komunikaci přes bluetooth, OBEX pro práci s mobilním telefonem, ipodkioslave pro práce s iPodem atd. Komunikační hranice KDE jsou tak naprosto neomezené.

Konqueror je i kvalitní prohlížeč internetových stránek, který sice stále dohání v kvalitě zobrazování Mozillu Firefox, ale třeba MS IE už dávno nechal za sebou. Podporuje i zobrazování RSS zpráv a je propojen přímo s klientem pro ICQ a podobné služby - Kopete.

Koffice

Ještě se zmíním o kancelářském balíku Koffice, který poslední dobou získává znovu na síle. Jde o sadu programů propojených do sebe, stejně jako Kontakt. KOffice navíc začal používat dnes již rozšířený formát kancelářského balíku OpenOffice.org, takže jej mohou používat i uživatelé OO.o. Co v sobě Koffice zahrnují?

  • Textový editor Kword.
  • Tabulkový procesor Kspread.
  • Kpresenter pro tvorbu prezentací.
  • Kivio - alternativa k MS Visio pro tvorbu diagramů a schémat.
  • Karbon14 je vektorový kreslící program.
  • Krita je grafický editor.
  • Kugar zajišťuje tvorbu různých reportů.
  • Kchart vám pomůže s tvorbou a úpravou grafů.
  • Matematické vzorce můžete tvořit v Kformula.
  • Kexi zajišťuje správu dat.
  •  

    Můžete se sami přesvědčit, že Koffice je opravdu kompletní kancelář nejen pro uživatele KDE. Velká pozornost je věnována kompatibilitě s okolním světem, podporovány jsou především otevřené formáty (XML, HTML, OpenOffice.org, LaTeX, DocBook, RTF) ale i formáty společnosti Microsoft a další. Oproti OpenOffice.org působí Koffice dojmem rychlejší aplikace, zatím sice nenabízí tolik funkcí, ale většině uživatelů bude postačovat a přeci jen jde znovu o aplikaci integrovanou do KDE, což je nepřehlédnutelná výhoda.

    KDE Koffice

    Pokud bych měl popsat celé KDE a jeho funkce i aplikace, šlo by nejspíš o seriál, který by, vzhledem k rychlosti vývoje KDE, neměl konce. Berte proto tento článek jako jakési lehké představení toho, co vám prostředí KDE může nabídnout. Pokud vás KDE zaujalo, doporučuji navštívit stránky projektu a co nejdříve KDE vyzkoušet, stojí to za to.

    Autor:
    • Nejčtenější

    Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

    v diskusi je 51 příspěvků

    19. května 2024

    Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

    Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

    v diskusi je 11 příspěvků

    15. května 2024

    Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

    v diskusi je 15 příspěvků

    17. května 2024

    Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

    Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

    v diskusi je 15 příspěvků

    21. května 2024  7:42

    Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

    v diskusi je 16 příspěvků

    21. května 2024

    Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

    Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

    v diskusi nejsou příspěvky

    22. května 2024

    Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

    Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

    v diskusi jsou 2 příspěvky

    21. května 2024  23:42

    Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

    Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

    v diskusi je 16 příspěvků

    21. května 2024

    Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

    HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

    v diskusi je 29 příspěvků

    21. května 2024  9:54

    Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

    Akční letáky
    Akční letáky

    Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

    Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

    Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

    Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

    Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

    Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

    Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

    Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

    Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

    BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

    Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...