Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se bezpečně chovat na internetu

I ten nejlepší a nejbezpečnější program je neúčinný, pokud s ním neumíte správně pracovat. Proto vám přinášíme 10 účinných pravidel chování při surfování na síti, které vás ochrání před internetovou špionáží a zneužití vašich soukromých dat. Nepodceňujte bezpečnost v digitálním věku!

Pravidlo 1: Nejprve čtěte, pak klikejte
Některé internetové stránky potřebují pro svůj chod další přídavné, tzv. podpůrné aplikace. Při procházení webových stránek se tak lehce může stát, že právě načítaná stránka bude požadovat nainstalování chybějící programové komponenty pro korektní zobrazení. V nově otevřeném okně se vás internetový prohlížeč zeptá, zda si přejete stáhnout a nainstalovat chybějící součást (to dělají např. ActiveX prvky). I přesto, že vám budou tato a podobná hlášení otravovat život, neberte je na lehkou váhu. Vždy si pečlivě ověřujte, o jakou součást jde a teprve až pak dialogové okno potvrzujte. Budete-li si pro příště přát instalované součásti od již prověřené firmy stahovat automaticky, zaškrtněte spodní boxík.

Pravidlo 2: Automatické dokončování
Velké procento IE oken s různým hlášením nabízí možnost zabránit dalšímu znovuobjevování. Pokud se vás browser zeptá na tuto variantu, opět pečlivě uvažte, jestli je namístě její potvrzení. Získáte sice komfortnější přístup na určité stránky, ale jakmile tuto volbu jednou potvrdíte, nebudete již do budoucna informováni o podobné situaci.

Pravidlo 3: Nikdy nenechávejte ukládat hesla
Veškerá hesla a uživatelská jména, která používáte (při přihlašování do Windows, do e-mailových schránek apod.) náleží jen vám, a proto je důležité nikomu je nesdělovat. Ani počítači. Drtivá většina moderních aplikací totiž nabízí možnost uložení přihlašovacích údajů pro vyšší komfort uživatele přímo na disk. Budete-li této vymoženosti využívat i vy, pak bude jen otázkou času, kdy potenciální útočník dokáže jak login, tak heslo z HDD počítače vytáhnout. Raději tedy při přihlašování do programů vyplňujte údaje pokaždé znovu. To, co není uloženo ve vašem počítači, to nelze vyslídit.

PC

Pravidlo 4: Neposílejte přes internet důvěrná data
Důvěrné informace, jako číslo kreditní karty nebo hesla, byste měli přes internet posílat pouze tehdy, je-li to nevyhnutelně nutné. Pokud se takové údaje dostanou do nesprávných rukou, může to mít za následek nejen finanční ztráty, ale i další problémy. Kdokoliv by tak například s vaší kreditní kartou mohl nakupovat na internetu za vás. Pokud již musíte přes internet posílat důvěrné informace, měli byste je posílat pouze přes šifrované spojení. Ale pozor! Mějte na paměti, že pokud opustíte zabezpečenou zónu serveru, vaše data budou putovat do sítě opět nezabezpečena.

Email.cz

Pravidlo 5: Nezanechávejte na internetu stopy
Zbytečně neprozrazujte informace, které nejsou potřebné. To platí například u různých serverů, vyžadující registraci (poskytovatelé e-mailových služeb, soutěže atd.). Pokud již musíte poskytnout některá data, vyplňte jen ty nezbytně nutná, tedy např. označená hvězdičkou. Pole, u kterých není hvězdička uvedena, byste měli ponechat raději nevyplněna.

Pravidlo 6: Vše z venku je podezřelé anebo Důvěřujte, ale prověřujte
Obdržíte-li e-mail od neznámého odesílatele, buďte opatrní při jeho otevírání. Často se jedná o reklamu (tzv. spam), avšak mohou to být i počítačové viry nebo špionážní programy (spyware). Vůbec nejlepší je smazat všechny nevyžádané zprávy s přílohou, které jsou něčím podezřelé - oznamující vysoké finanční výhry, levné zájezdy nebo další nabídky výhodných služeb. Také buďte ostražití, vyzve-li vás počítač ke spuštění souboru z internetu. Neznáte-li jeho původ, raději ho neotevírejte a už vůbec neinstalujte.

Pravidlo 7: Používejte kvalitní firewall
Bezpečnost domácích uživatelů není v naprosté většině případů chráněna ničím a proto v době, kdy jste připojeni k internetu, jste proti útokům hackerů bezmocní. Proto je nezbytné používat osobní firewall. Ty většinou pracují jak na aplikační, tak i paketové vrstvě. Kromě klasických funkcí nabízejících zabezpečení osobního počítače proti útokům zvenčí, nabízejí ještě nadstandardní služby. S firewally lze nastavit blokování určitých portů, IP adres a mnoho dalších způsobů filtrování dle pravidel. Jsou snadno definovatelné a zajišťují důkladnou kontrolu veškeré odchozí i příchozí internetové komunikace. Zaznamenávají veškerou komunikaci přicházející ze sítě. Na počítač je pak propuštěna jen ta, jež je nadefinována jako oprávněná.

Kerio personal Firewall

Pro ochranu můžete zkusit některý z těchto nástrojů: Kerio, McAfee, Norton Personal, ZoneAlarm atd. Ten, kdo vlastní operační systém Windows XP, je na tom poněkud lépe. Systém totiž již v základní instalaci obsahuje integrovaný firewall. Ovšem nedosahuje takových kvalit, jako produkty renomovaných firem. Pro základní ochranu na síti však postačí.

Pravidlo 8: Nepodceňujte viry a nainstalujte si spolehlivý antivir
Každým dnem se na světě objeví zhruba deset nových počítačových virů nebo jiných škodlivých kódů. Často jsou mnohem nebezpečnější a šíří se daleko rychleji než jejich předchůdci. Většina z nich se šíří prostřednictvím internetu. Setkat se s nimi však můžete i na datových médiích či jiných neinternetových sítích. Proto by na žádném počítači neměl chybět kvalitní antivirový produkt od renomované společnosti.

Avast!

Mezi vlastnosti dobrého antiviru patří: jednoduchá instalace a použití, rezidentní štít - ochrana počítače proti počítačovým virům a červům, jednoduché uživatelské rozhraní, virová truhla, kontrola e-mailů, rychlá ochrana proti virovým epidemiím, automatické aktualizace virových definic a ještě další technologické prvky. Pro ochranu můžete zkusit některý z těchto antivirových řešení: NOD32, avast!, AVG, Symantec antivirus a další.

Pravidlo 9: Pravidelně záplatujte a aktualizujte Windows
Stejně, jako se volají auta do servisů na prohlídky či opravy, tak je potřeba čas od času zavolat také Windows na kontrolu a údržbu. Chcete-li vlastnit systém bez chyb, pak je zapotřebí provádět aktualizace. Opravy pro operační systémy Windows jsou distribuovány v podobě tzv. Service Packů. Ty obsahují všechny již dříve vydané opravy příslušné verze systému. Vydávají se jednou či dvakrát do roka. Jsou kumulativní, což znamená, že stačí nainstalovat vždy pouze poslední z nich (předchozí jsou v nich zahrnuty). V případě nalezení bezpečnostní chyby, kterou je třeba opravit, vydá Microsoft hotfix.

Windows Update

O nových aktualizacích vás samozřejmě informujeme i na našem serveru, ale nejlepší je ve Windows povolit Automatické aktualizace. Otevřete v Ovládacích Panelech položku Systém a zvolte záložku Automatické aktualizace. Zaškrtněte políčko (pokud již nemáte) Udržovat počítač aktualizovaný a vyberte si ze tří možností nastavení.

Pravidlo 10: Nezapomínejte na certifikáty
K ochraně identity v síti Internet se používají různé certifikáty. Jde o prohlášení, zaručující identitu osoby nebo zabezpečení serveru, známé také pod označením digitální ID. Ty ve velké míře využívají služební e-maily a bezpečnostní systémy. Zajišťují, že žádný jiný server nemůže převzít identitu původního zabezpečeného serveru. Vždy si tedy pořádně přečtěte podrobnosti uvedené v zabezpečení a buďte obezřetní při jejich potvrzování. Důvěřujete-li serveru, ale i přesto se na něm objevuje výstraha certifikátu, možná jste jen zapomněli na jeho instalaci. Tu můžete provést po stisknutí tlačítka Zobrazit certifikát. Naopak, není-li certifikát podepsán certifikační autoritou - prohlížeč nenašel digitální podpis – browser o tom podá odpovídající výstrahu.

Technet.cz radí
Volte jen ty hesla, která lze těžko uhodnout. Použít jméno manželky, člena rodiny či psa není právě nejlepší. Proto raději kombinujte čísla společně s velkými a malými písmeny, jež si lze snadno zapamatovat. Hesla si nikdy nepište do dokumentů a nesdělujte dalším osobám.

  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Američané za druhé světové války ukázali cestu, po které se vydat s vrtulníky

Během druhé světové války se dočkaly operačního nasazení tři typy amerických vrtulníků. Nový druh vojenské letecké techniky se teprve rozvíjel, obecně se v té době jednalo o stroje lehké s malou...

8. prosince 2024

Před 100 lety se zrodila z blízkovýchodního chaosu Sýrie. Ve zmatku je dodnes

Před 100 lety, na začátku prosince 1924, se zrodil z blízkovýchodního chaosu způsobeného politikou velmocí, zejména Francie a Británie, „de facto“ stát Sýrie, „de iure“ byl ustanoven o pár dní...

8. prosince 2024

KVÍZ: Soutěžní kvíz o knihu: Boom AI začal před dvěma lety, co o něm víte?

Soutěž

Už dva roky se zžíváme se generativní umělou inteligencí. Vyzkoušejte se, zda si pamatujete, co vše nám přináší. Můžete vyhrát knihu „Proč se nebát umělé inteligence?“ Pravidla soutěží najdete...

vydáno 8. prosince 2024

Beneš nadbíhal bolševikům už před 100 lety. Podobně jako Mussolinimu

Před 100 lety se dostala na veřejnost informace o tom, že Československo začalo diplomaticky mnohem intenzivněji komunikovat se Sovětský svazem. Iniciativa ministra zahraničí Edvarda Beneše vzbudila...

7. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...