Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Hackeři se sjeli a pronikali do bankomatů

Falešný bankomat, špatně zabezpečené osobní informace a mnoho dalších témat se probíralo na konferenci DefCon. Byl to již třináctý ročník této konference , která nese přízvisko hackerská.
Americké město Las Vegas hostilo na konci uplynulého měsíce pravidelnou konferenci, kde si hackeři a odborníci na bezpečnost vyměňují informace. Tak jako v předchozích letech, i tentokrát probírali účastníci DefConu 13 různé bezpečnostní nedostatky počítačovým software počínaje a bezdrátovými identifikačními RFID štítky konče.

Hlavní program DefConu obsahoval zhruba 10 přednášek, které však doplňovalo několik desítek seminářů a různých soutěží. Soutěžilo se například v rychlostech průniku do různých systémů nebo na druhou stranu v co nejrychlejším odhalení těch, kteří simulují útok.

Že DefCon není jen sraz zauhrovaných mladíků, dokazuje několik známých osobností, které zde měly přednášku. Mezi ty nejzajímavější patřil zajisté Phill Zimmermann, jenž stojí za technologií PGP, která umožňuje šifrování e-mailů a další internetové komunikace. Ten zde hovořil o svém novém projektu, který má pomoci lepšímu zabezpečení internetové telefonie (VoIP). Vedle toho se konference účastnili i zástupci FBI či Ministerstva obrany.

Nebezpečí skryté v bankomatech

Další zajímavou osobností byl zajisté Robert Morris bývalý vedoucí vědecký pracovník amerického Národní bezpečnostní agentury (NSA). Ten obecenstvu přihlížejících představil nebezpečí, které může přinášet běžný bankomat.

Dokonce pronesl tezi, že se bankomaty mohou stát další zlatým dolem pro ty, kdo vědí, jak je zneužít.

Jedním ze způsobů, který byl prezentován, spočívá v koupi vyřazeného modelu, jenž potenciální útočník umístí na veřejnosti a získá tak čísla karet i s přístupovým PINem. Starý bankomat přitom vyjde zhruba na pouhých 1 000 USD.

Rádiové identifikační štítky (RFID) zbavují soukromí

Další účastníci konference demonstrovali, jak rádiové identifikační štítky (RFID), které postupně nahrazují čárové kódy na zboží, mohou sloužit ke sledování osoby. Dají se totiž identifikovat i na více než 20 metrů, i když výrobci deklarují maximálně 6 metrů. Tato hrozba se zvyšuje s tím, jak podobné systémy chtějí některé vlády umístit například do pasů.

Biometrické systémy stačí obejít

Biometrické identifikační systémy, jako jsou otisky prstů, sken oční duhovky či rozpoznávání hlasu, se stávají stále populárnějšími. Jejich instalace však může způsobit částečné či úplné znehodnocení jejich schopností.

Právě rady, jak tyto systémy napadnout prostřednictvím sítě, která je spojuje se serverem, poskytoval na konferenci člověk pod přezdívou Zamboni. “Útočte na ně stejně, jako napadáte Linuxové systémy či ty od Microsoftu,” radil.

Microsoft chce informace od hackerů

Nápad setkání bezpečnostních specialistů a undergroundových osob se líbí také společnosti Microsoft, která hodlá schopností hackerů využít k většímu zabezpečení svých aplikací. Poprvé tak oficiálně učinila v březnu, kdy do svého sídla v Redmondu sezvala několik hackerů.

Nyní se firma nechala slyšet, že hodlá dvakrát do roka uspořádat konferenci, na které by se měli setkávat vývojáři firmy právě s undergroundovou komunitou. Ta by se měla nazývat Blue Hat, což je parafráze na název další slavné konference Black Hat, kde se také setkávají bezpečnostní experti s hackery.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....