Gates chce zastavit spam a zvýšit úroveň bezpečnosti

Bill Gates, který zakládal společnost Microsoft a nyní předsedá její dozorčí radě, navštívil potřetí Prahu. V rámci svého programu měl více než půlhodinovou přednášku, na níž představil strategii své firmy. Zaměřil se na bezpečnost.
Již třetí návštěva zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese v České republice jej mimo jiné zavedla na celodenní konferenci o bezpečnosti, kterou pořádala česká pobočka Microsoftu. Zhruba půlhodinová přednáška nepřinesla žádné speciální odhalení, ale posluchač měl alespoň možnost seznámit se s minulou, současnou a budoucí strategií společnosti Microsoft.

Microsoft Security Summit

V Pražském kongresovém centru se konala v úterý konference Microsoft Security Summit 2003, kterou společnost Microsoft pořádala pro širokou odbornou veřejnost. Firma se touto akcí snaží zvýšit povědomí o možnostech zabezpečení počítačových systémů. Také ukazuje vývojářům a dalším zájemcům, jak co nejlépe vytvářet relativně bezpečné aplikace. Hlavním lákadlem však byla přednáška Billa Gatese, která měla začít v 11 hodin.

Microsoft Security Summit 

Gates dorazil se zhruba dvacetiminutovým zpožděním. Těsně před jeho příchodem vedoucí české pobočky Microsoftu Devát sehrál s přítomnými komedii, když naznačoval, že stejně jako u pražské konference společnosti SUN a Oracle, hlavní řečník nedorazí. Vzápětí však za potlesku účastníků konference vstoupil na pódium.

V úvodu přednášky, která byla zaměřena na bezpečnost, nejdříve stručně shrnul poslední vývoj posledních let ve společnosti Microsoft. Ta se prý v první polovině 90. let zaměřila na tehdejší požadavky, když uživatelé chtěli systém, který bude jednoduše ovladatelný a bude spolupracovat s maximálním množstvím hardwarových a softwarových produktů. Nové tisíciletí však přineslo nové požadavky, které se soustředily na bezpečnost. Bill Gates představil několik systémů, které mají zabezpečení systémů zvýšit, a ukázal také postupy, které Microsoft přijal pro vývoj bezpečnějších produktů. To má zajistit větší odolnost proti útokům, i když není instalovaná záplata. Podle Gatese jde nyní velká část prostředků určených na výzkum a vývoj právě do položky týkající se zabezpečení. Výzkumné oddělení Microsoftu přitom ročně spolkne kolem 6 800 miliónů amerických dolarů.

Hovořil také o tom, že se Microsoft bude snažit mezi uživateli rozšířit povědomí o možnostech zabezpečení jejich systémů. „Pravidelně svůj systém aktualizuje pouze asi 20 % uživatelů. Naším cílem je, aby s nástupem Longhornu toto procento vzrostlo na 80,“ řekl Bill Gates.

Bill Gatese na pražské konferenci o bezpečnosti 

Další téma, kterým se zakladatel Microsoftu zabýval, se týkalo nevyžádané pošty. Té dává Gates život nejdéle do roku 2006. V té době by si již se současným spamem měly systémy poradit. Měla by k tomu dopomoci kombinace několika systémů. Prvním z nich je bezproblémový příjem zpráv, které by pocházely z prověřených adres. Pokud by e-mail nepocházel z ověřené adresy, automaticky bude odesílateli poslán požadavek na potvrzení existence, které bude moci provést pouze živý člověk. To zabrání tomu, aby do e-mailové schránky adresáta dorazil mail odeslaný strojově. V podstatě by se jednalo jakousi podobu elektronických poštovních známek, které by umožňovaly identifikaci odeílatele. Konečně třetí směr obrany proti spamu má spočívat v jeho zpoplatnění, třeba prostřednictvím již zmíněných elektronických známek. Za každý obdržený reklamní mail by měl adresát obdržet určitou částku od odesílatele. Již dřive bylo oznámeno, že by sám uživatel rozhodl o tom, který přijatý e-mail bude chtít zaplatit a který nikoliv.

Komentář redakce: Řešení je to zajisté zajímavé, avšak již nyní spameři využívají nástroje, které tyto systémy částečně obcházejí. Nikdo například neví, kolik počítačů běžných uživatelů bylo tajně ovládnuto útočníkem, který může využívat e-mail jejich vlastníka.

Budoucnost v režii Microsftu

Další velké téma se týkalo budoucího vývoje. Microsoft se snaží propojit softwarové a hardwarové systémy na nejvyšší možné úrovni. Přispět k tomu má i rozvoj komunikačních sítí jako širokopásmové připojení na internet nebo bezdrátové služby. V Gatesově vizi vývoje do roku 2010 má jako další ovládací prvek nejen počítačů přibýt hlas.

Spíše zbožným přáním se z dnešního pohledu zdá být tvrzení, že v roce 2010 v oblasti serverů budou pouze dva systémy - Windows a Unix  - a stolní počítače budou využívat systém Longhorn.

Na závěr své účasti na konferenci ocenil Bill Gates nejmladšího a nejstaršího odborníka na technologie Microsoft v České republice. Čtrnáctiletý Jiří Zavadil se stal nejmladším držitelem certifikátu Microsoft Certified Professional. Naopak nejstarším odborníkem na technologie společnosti Microsoft je osmdesátiletý Antonín Zítka z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Billova hvězda

O tom, že se kolem osob typu Billa Gatese vznáší aureola výjimečnosti, asi nikdo nepochybuje. Mnozí, kdo se s ním přímo setkali, možná nemohli najít ta správná slova. Z tohoto pohledu byl patrně nejveselejší výrok pražského primátora Pavla Béma, který Gatese nazval duchovním otcem digitalizace dat.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 22 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 18 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Nejen Burian se pletl. Jeho sauropodní „potápěč“ by se utopil

v diskusi je 17 příspěvků

13. dubna 2024

Burianův obraz dokončený v neklidné době druhé světové války je dnes již naprostou klasikou, která...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi jsou 2 příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...