Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

  • 0
Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé inteligence dostupných široké veřejnosti. A právě na jeho jádru stojí i chatovací systém Copilot od Microsoftu. Dá se říci, že svým způsobem nabízí placené funkce ChatGPT zdarma.

Microsoft Copilot vznikl jako společný projekt společnosti OpenAI (tvůrce ChatGPT) a Microsoftu. Jeho historie sahá do roku 2021, kdy byl poprvé představen jako Bing Chat. Od té doby prošel řadou vylepšení a změn, až se z něj stal Microsoft Copilot (7. února 2023). Jde o chytrý nástroj poháněný umělou inteligencí, který se zároveň stal přímou náhradou Cortany.

Microsoft chce změnit způsob práce s počítačem. Přidává umělou inteligenci

Postupně se integruje do ekosystému Microsoftu. Je přítomen rovněž v operačním systému Windows, jen tedy v některých trzích. Evropa zatím není podporována. I přesto jeho služeb lze využít prostřednictvím vyhledávače Bing. Čím se vlastně ChatGPT a Copilot liší?

1. Novější jazykový model

Zatímco nástroj ChatGPT ve zdarma dostupné variantě využívá starší jazykový model GPT-3.5, Copilot má integrovaný novější GPT-4 Turbo (v případě že zvolíte kreativní a přesný styl konverzace). I když je GPT-3.5 sám o sobě výkonný model AI, GPT-4 ho jednoznačně, co se týče výkonu a schopností, strčí do kapsy. Abyste u ChatGPT mohli využívat pokročilejší modely, musíte každý měsíc zaplatit 20 USD, dostanete k tomu však řadu dalších možností, jako je například přístup do obchodu s aplikacemi.

Novější jazykový model

2. Přístup k internetu

Zdarma dostupná verze ChatGPT nemá přímý přístup k internetu. Jeho odpovědi jsou tak generovány na základě předchozího tréninku na velkém množství textových dat vytvořených do září 2021, a zároveň nemůže provádět aktuální vyhledávání na webu. Microsoft Copilot k internetu naopak přistupuje pomocí specifických nástrojů, které mu na něm umožňují vyhledávat aktuální informace. Tato funkce je omezena, řízena a používána pouze pro určité účely, jako je například získání nejnovějších informací nebo dat. Zkrátka Microsoft Copilot nemá schopnost prohlížet internet tak, jak to běžně děláme my, nicméně i tak je to jistě vítaná vlastnost.

Ovšem to, že zdarma dostupný ChatGPT nemá přístup k internetu, nemusí znamenat, že bude mít horší odpovědi. Důležité je, na jakých datech jsou nástroje vytrénovány a rozhodnutí, kdy má Copilot využít přístup k internetu (kdy z něj má čerpat své odpovědi). Může jít o drobnost, ale na základě toho může dojít k velkému rozdílu v odpovědích. Ještě se sluší poznamenat, že Copilot, původně Bing Chat byl postaven jako AI vyhledávač. To znamená, že ve výchozím nastavení hledá informace na internetu. V důsledku toho, pokud potřebujeme nějaká aktuální data, je vhodnější využívat Copilota. Nicméně i přesto se může mýlit, jak dokazuje i náš obrázek.

Přístup k internetu

3. Bez uživatelského účtu

Možná to bude znít jako drobnost, ale zatímco Copilota bylo možné využívat bez uživatelského účtu, ChatGPT ještě donedávna nikoliv. To, že pro využití Copilota nepotřebujete účet, je jednoznačným benefitem – odpadá registrace, nutnost přihlašovat se. Na druhou stranu uživatelský účet nabízí personalizaci – uložení preferencí, uchování historie chatu atd.

Společnost OpenAI si možná uvědomila, že uživatelé nebudou chtít vždy dávat svou e-mailovou adresu (či jiný způsob identifikace), a tak počínaje začátkem dubna letošního roku začala využívání ChatGPT bez účtu postupně zavádět. Příspěvek na blogu OpenAI to navíc komentuje slovy, že hlavním cílem je umožnit každému, kdo je zvědavý na AI, aby měl přístup k jejich službě.

Bez uživatelského účtu

4. Generování obrázků

Jak ChatGPT, tak Google Gemini v tuto chvíli ve zdarma dostupné variantě neumožňuje generovat obrázky, respektive Gemini to umí, ale v EU není tato funkce spuštěná. Copilot naopak ano, ale musíte se přihlásit k účtu Microsoftu. Chatbot od Microsoftu totiž rovnou využívá nástroj pro generování obrázků DALL-E, stejně jako placený ChtaGPT Plus. Samostatně si ale tento generátor může uživatel služeb OpenAI spustit samostatně a také zdarma po přihlášení.

Obrázek systém generuje na základě textových popisů. Například stačí zadat „vygeneruj mi obrázek hor se sněhem a vlkem“. Pro jeho vytvoření se však už tentokrát musíte přihlásit účtem u Microsoftu. Jakmile Copilot úkol dokončí, zobrazí čtyři verze obrázku. Vy si můžete vybrat jeden z nich, nebo dodatečným pokynem požádat o další úpravu.

Generování obrázků

5. Specifičtí pomocníci

Kromě generování obrázků Copilot nabízí i několik specializovaných funkcí, které mohou být užitečné pro různé specifické úkoly. Vpravo nahoře se mezi nimi lze přepínat a najdete zde: Personal Shopper (Osobní nákupčí – doporučení ohledně oblečení nebo produktů na základě vašich preferencí); Vacation Planner (Plánovač dovolené – zadejte informace o destinaci plánované k návštěvě, datum cesty a preference, a získejte tipy na aktivity, místa k návštěvě a další užitečné rady); Cooking Assistant (Asistent vaření – řekněte, co rádi jíte, a Copilot nabídne podobné recepty nebo nápady na další pokrmy); Fitness Trainer (Trenér fitness – zeptejte se Copilota na cviky, tréninkové plány nebo doporučení týkající se stravy).

V zásadě nejde o nic převratného, respektive nic, co by nebylo možné i bez těchto pomocníků, protože tato témata lze probírat rovnou v chatu Copilota nebo jiného chatbota založeného na AI. Nicméně protože jsou pomocníci na toto přesně upraveni, měli by vám více rozumět a lépe předkládat odpovědi a tipy a vy nemusíte přesně pokládat své otázky v požadovaném formátu. Například vám mohou vytvořit itinerář den po dni, co navštívit v městě, kam se chystáte vydat. Místo toho, aby jen předložil souhrn informací.

Specifičtí pomocníci

6. Další vychytávky

Podobně jako ChatGPT nebo Google Gemini, tak i Copilot nabízí celou řadu dalších věcí a nastavení. Kromě toho, že ho lze přepnout do tmavého režimu nebo si vybrat motiv vzhledu (tapetu záhlaví), tak v případě přihlášení Microsoft účtem procházet i historii chatování anebo chování při chatování. Dále lze nastavit, co z výsledku má odfiltrovat (text, obrázky a videa pro dospělé), přizpůsobit domovskou stránku a osobní údaje.

Nechybí však ani možnost zadávat dotazy a získat odpovědi pomocí hlasu, a dokonce si lze hlasové funkce přizpůsobit. Prostřednictvím kolekcí je možné seskupovat témata do tematických bloků, díky čemuž lze mít pohromadě třeba věci týkající se práce, dovolené, nebo koníčků. Užitečná je i funkce pro sdílení toho, co s Copilotem probíráte, díky čemuž lze poslat informace svým kontaktům nebo nasdílet na své virtuální zdi služeb, jako je Facebook, X nebo Pinterest. Případně exportovat do PDF, Wordu či jako text.

Další vychytávky

Závěrem

Zda budete využívat služeb ChatGPT, Copilota, Google Gemini, nebo jiné generativní umělé inteligence, necháme na vás. Přestože služby nabízejí podobné funkce, každá je poněkud jiná a trochu jinak vytrénovaná. Závisí tak na vašich konkrétních potřebách a preferencích, a hlavně zkušenostech s nimi.

A který nástroj generativní umělé inteligence je ten váš? Dejte vědět v anketě nebo diskuzi.

Které nástroje generativní umělé inteligence používáte?

celkem hlasů: 453
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. dubna 2024. Anketa je uzavřena.