Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chystá Evropská unie digitální dobu temna?

Poslanci Evropského parlamentu budou rozhodovat o přijetí nové směrnice, která umožní majitelům autorských práv trestat sebemenší porušení copyrightu těmi nejtvrdšími prostředky. Ochránci lidských práv se bouří a vyrážejí do Bruselu protestovat.

Poslanci Evropského parlamentu budou příští týden hlasovat o přijetí nové směrnice, která má chránit duševní vlastnictví na území EU. Její návrh byl předložen již loni v květnu s cílem sjednotit různé interpretace ochrany duševního vlastnictví, včetně copyrightů a patentů, ve všech členských státech. Původní návrh byl připomínkován hlavně ze strany hudebního průmyslu, jemuž se opatření zdála nedostatečná. Po čilých zákulisních jednáních spatřila světlo světa rozšířená verze direktivy, která přidělala vrásky obhájcům lidských práv a svobod.

Digitální A-bomba

Směrnice Enforcement of Intellectual Property Rights (EIPR), která má platit na území Evropské unie, je označována za nukleární zbraň k prosazování autorských práv v digitálním prostředí. Zatímco původní verze kalkulovala pouze s rozsáhlým porušováním copyrightu především na černém trhu, nynější již nerozlišuje mezi komerčním, náhodným či nechtěným porušením práv.

Výklad EIPR umožňuje vlastníkům autorských práv i proti tomu nejmenšímu pirátovi získat soudní příkazy typu Anton Pillar, tedy vniknout do jeho domova a zabavit veškerý majetek, který by mohl souviset s trestnou činností. Podle stejného modelu například proběhl zásah australských copyrightových úřadů v kancelářích firmy Sharman Networks, provozující P2P síť KaZaa. Další příkaz "Mareva" dovoluje zmrazit bankovní účty údajného narušitele až do soudního přelíčení, ačkoliv jeho činností nedošlo k poškození trhu či z ní neplynul finanční zisk. Tato opatření byla dosud používána jen v extrémních případech rozsáhlého porušování autorských práv.

Kritikům vadí další sporné body: směrnice zavádí stejný systém získávání informací o domnělých pirátech, jaký v minulosti používala na základě zákona DMCA americká hudební organizace RIAA proti stovkám uživatelů P2P sítí. Velmi sporný je také výklad, podle nějž by mohly být poskytovatelům internetového připojení zabaveny a zničeny prostředky, které sloužily jejich zákazníkům k trestné činnosti - například pevné disky, na nichž byly umístěny copyrightované soubory MP3 nabízené ke stažení z hostovaných stránek.

Chceme veřejnou diskuzi!

Zastáncům svobody slova se nelíbí, že francouzská poslankyně Janelly Fourtou chce prosadit přijetí direktivy ve zkráceném řízení již v prvním čtení. Právě Fourtou, která je podle zprávy PC Magazine manželkou výkonného ředitele labelu Universal Music, iniciovala přijetí tvrdších opatření proti copyrightovým zločincům.

"Něco takového je naprosto nepřípustné, jedno čtení obvykle stačí jen pro nekomplikovanou legislativu. Takový kontroverzní návrh musí jít také do druhého čtení, kde by o jeho nezměrných dopadech měla debatovat široká veřejnost. Opatření jsou naprosto neadekvátní, americký zákon DMCA vypadá před evropským jako malé štěně. Vždyť si to představte, vypálíte pro svou matku cédéčko a policie vám vyrabuje byt," rozčiluje se Robin D. Gross, ředitel IP Justice. Americká organizace EFF vyzývá Evropany, aby písemně apelovali přímo na své poslance v parlamentu.

IP Justice chystá na 8. března před bruselskou budovou Evropského parlamentu protestní shromáždění. Svůj názor na EIRP mají vyjádřit právníci, prostí uživatelé internetu a spotřebitelé, tak i samotní hudebníci. Akce se má uskutečnit mezi 16:30 a 18:30, tedy v době, kdy se poslanci budou sjíždět k večernímu zasedání. Hlasování o návrhu je na programu v úterý 9. března.

Trocha pozitiv

V návrhu se však i přes výše uvedené najde několik pozitivních aspektů. I přes protesty hudebního průmyslu v něm zůstala formulace, že snaha o zamezení pirátství nesmí klást překážky legitimnímu obchodu. To může znamenat, že nahrávací společnosti nebudou moci používat technologická zabezpečení CD, která omezují majitele originálních nosičů a použitelnost legálně zakoupeného zboží. Opatření by dále neměla bránit souběžným dovozům z jiných zemí, což by mohlo vyústit ve zrušení regionálních kódů na DVD či v obnovení dovozu hudebních disků z Asie, který nedávno zakázaly britské a irské úřady. Spolu s tvrdou protipirátskou legislativou se tedy můžeme paradoxně dočkat i mnohem volnějšího trhu.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 111 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 10 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. června 2024

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. června 2024

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...