Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete jednoduše ukládat obrázky a animace z internetu?

  11:10
Stali jste se obětí internetového prohlížeče Firefox? Snažíte se jej doplnit a rozšířit o další, nové a lepší funkce? Pokud ano, neopomeňte prvotřídní aplikaci SnagIt v poslední, sedmé verzi. Ukládání webových stránek a snímání obrázků (nejen) z internetu se stane vašim koníčkem.

Pokud při brouzdání internetem potřebujete z obrazovky sejmout obrázek aktuální stránky, aplikace, okna apod., můžete k této operaci využít klávesy Print Screen, a poté v jakémkoli grafickém editoru tento obrázek uložit. Pokud jste ovšem zastáncem komfortnější práce, pouvažujte o sofistikovanější aplikaci, kterou je například SnagIt. Tento pomocník se neomezuje pouze na snímání statických obrazovek, ale poradí si i s textem, videem, flashovými animacemi, bannery atd.

            Ovládání a nastavení jednotlivých akcí je přehledné a velmi jednoduché

Programů pro snímání obrazovky jsou stovky, nicméně SnagIt je něčím opravdu výjimečným. Nejenže se umí velmi chytře integrovat do vašeho internetového prohlížeče (Firefox nevyjímaje), ale poskytuje také několik nadstandardních funkcí, které budete u ostatních hledat jen stěží.

SnagIt profesionál

Nechoďme kolem horké kaše; SnagIt dokáže sejmout texty, grafiku a videa z obrazovky. Velmi přesně zachovává formátování, typy písem. Obrovskou devizou je možnost aktivace tzv. rolování, což znamená, že např. při snímání internetové stránky, která je delší, než dokáže váš monitor zobrazit, bude tato sejmuta celá. Vyhnete se tak otravnému spojování jednotlivých částí postupně sejmutých obrazovek.

Co je nového v poslední verzi?

Zachytávání všech typů souborů z webu – SnagIt podporuje zachytávání veškeré grafiky, audia nebo videa z internetových stránek. Stejně tak podporuje zachytávání obsahu dokumentů aplikace Word, PowerPoint, Excel apod. Záleží na vás.

Zachytávání s nastavením parametrů – SnagIt je možné nastavit tak, aby snímaný obsah automaticky upravoval, měnil hloubky barev, ořezával obsah na specifickou velikost, převracel jej a mnoho dalšího. Všechny tyto akce a efekty jsou dostupné z nové nabídky a prostřednictvím jediného klepnutí myši.

Vylepšené editování – úpravy zachytávaného textu je možné provádět velmi jednoduše; k dispozici je změna velikosti písma, fontu, tedy typu písma, barev atp. Těmto úpravám patří nově také samostatná záložka.

Vylepšené nastavení stránky a tisk – pokud budete chtít zachycený obsah rovnou tisknout, k dispozici vám SnagIt nabídne vylepšenou správu tiskových nastavení a parametrů. Změny pozic, uspořádání na stránce, horizontální a vertikální posuny, změny poměrů… Tohle vše a mnoho dalšího je možné opět velmi jednoduše a rychle. 

Integrace v systému Windows – prostřednictvím pravého tlačítka myši kdekoli v systému Windows zpřístupníte základní funkce SnagIt. Znamená to, že tato aplikace je vám neustále při ruce a k dispozici. SnagIt je možné pro složitější úpravy asociovat s vašim grafickým editorem (Photoshop, ACDSee apod.).

Víc, než čekáte

Při popisu novinek aplikace SnagIt nesmím opomenout zmínit i starší, ovšem velmi propracované funkce: efekty s nasnímaným obsahem.

Perspektivní naklánění/stínování - SnagIt umožňuje pro zvýšení efektu prostorovosti otočit a upravit například sejmutá okna aplikací. Tento efekt je možné řídit a nastavit podle vašich představ: úhel, směr náklonu, stupně otočení.

Zvýraznění/rozostření – Chcete-li například na vašich internetových stránkách zvýraznit část snímaných oken, jako jsou nabídky, seznamy apod., využijte tohoto efektu. Stačí označit oblast, kterou chcete upravit a spustit akci. Práce s tímto efektem je více než podobná práci se zásuvnými moduly například v Adobe Photoshop.

Stojí SnagIt za to?

SnagIt 7.2

TechSmith, www.techsmith.com

Shareware: 39,95 USD (30denní zkušební verze)

Velikost instalačního souboru: 9,3 MB

Podporované OS: Windows 98/Me/NT/2000/XP

Systémové požadavky: 90 MHz CPU (doporučeno 400 MHz), 64 MB RAM, 20 MB volného místa na pevném disku, Internet Explorer 5.5 nebo vyšší

Jste-li webmasterem, resp. zajímáte se a pracujete s grafikou, rozhodně. Práce s tímto produktem je velmi komfortní a šetří nejen čas, strávený tzv. típáním obrazovek, ale také ulehčuje při následném zpracování sejmutých obrázků, textů a objektů. Nejste-li spokojeni s cenou, vyberte si podobný, ovšem funkčně již ne tolik vyspělý alternativní program níže. Pokud se zdráháte instalovat, podívejte se na video, jehož obsahem je popis práce s programem.

Firefox i MSIE

Na začátku článku jsem se zmínil o možnosti integrovat SnagIt do prohlížeče Firefox a samozřejmě i do Microsoft Internet Exploreru. Není problém. Při instalaci je možné zvolit, zda požadujete doplnit prohlížeč internetu o lištu, prostřednictvím které je možné využít všechny funkce aplikace SnagIt. Pro doplnění vašeho Firefoxu je nutné nejprve SnagIt nainstalovat a teprve poté spustit Firefox SnagIt doplněk. Ten naleznete zde.

O čem se mluví? *

Pic Cutter 3.0 – Freeware – Download – 917 kB

Velmi jednoduchý program pro snímání obrazovek. Po spuštění se Pic Cutter 3.0 usídlí v systémové liště. Chcete-li sejmout celou, resp. část obrazovky, je nutné aplikaci vyvolat, označit snímanou oblast a z nabídky vybrat požadovanou akci: kopírování do schránky, uložení do souboru, nastavení pozadí plochy systému Windows. Nic víc, nic míň. Pokud potřebujete pouze tyto základní funkce, tento freeware je určen právě pro vás. Požadavky na OS: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP.

HyperSnap-DX 5.62.03 – Shareware – Download – 2,98 MB

HyperSnap-DX je profesionálem mezi aplikacemi, které slouží k zachytávání obrazovky. Je kombinací prvotřídní technologie zachytávání obrazu a doplňkových editačních funkcí. Pomocí (nejen) HyperSnapu velmi rychle sejmete a upravíte obrázky pro jakékoli použití v rámci internetu, prezentací, marketingových materiálů, e-mailů apod. HyperSnap má velmi jednoduché uživatelské prostředí, ale i ovládání. Tak, jako umí zachytávat statické obrázky, dokáže zachytit obrazy v DirectX, 3dfx, DVD a videa.

Fox Screen Capture 3.0 – Shareware – Download – 2,4 MB

Fox Screen Capture je dalším z podařených snímačů obrazovky, tzv. snapperů. Podporuje zachytávání oken Windows, jednotlivých tlačítek, objektů, celých obrazovek, kompaktních celků, ale i nestandardních ploch (mnohoúhelníky), oválů apod. Fox Screen Capture navíc dokáže otevřít a upravit více než 30 grafických formátů a grafiku ukládá nejen ve formátech BMP, JEPG, GIF, PNG, TIF a ICO.

Wall Photo Maker 2.1 – Shareware – Download – 2,07 MB

Wall Photo Maker je velmi zajímavou aplikací, která vám umožní (rozuměj pomůže) zvětšit a vytisknout vaše fotografie či snímky na několik stran tak, že je možné je po vytištění spojit v jeden velký plakát. Součástí Wall Photo Maker 2.1 je osm efektů, grafických zásuvných modulů. Aplikace umožňuje vaši práci ukládat jako projekty a otevírat je na jiných počítačích. Chcete-li si tedy vytvořit z vašich fotografií billboardy o (teoreticky) jakékoli velikosti, směle do toho. Program pracuje při transformacích fotografie s kvalitním interpolačním algoritmem, prostředí aplikace je jednoduché a snadno pochopitelné. Wall Photo Maker pracuje s více než dvaceti grafickými formáty, BMP, GIF, PCX, JPEG, PNG a TIFF nevyjímaje.

Flashincrypt 2.7 – Shareware – Download – 2,37 MB

Flashincrypt je profesionálním programem pro zabezpečení flash souborů a jejich zdrojů proti zpětnému dekódování. Podporuje zdroje z Flash 5, Flash MX, Flash MX 2004 a Actionscript 2.0. Celý proces ochrany je možné provést jak u jednotlivých souborů zvlášť, tak dávkově.

* Nové nebo inovované verze grafických aplikací

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 9 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 27 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...