Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zbavte se Billa Gatese, žádají akcionáři po Microsoftu. Prý moc pomáhá

Tři významní akcionáři žádají Microsoft, aby zbavil Billa Gatese role předsedy představenstva společnosti. Gates, který Microsoft před 38 lety založil, se mu prý už dostatečně nevěnuje a brání nástupu nových technologií. Uvedla agentura Reuters s odvoláním na soukromá jednání.

Bill Gates (57 let) se více než Microsoftu věnuje dobročinné činnosti. | foto: Reuters

Tři nejmenovaní významní akcionáři Microsoftu s celkovým podílem kolem pěti procent pro agenturu Reuters uvedli, že lobbují za odsunutí Billa Gatese z role předsedy představenstva Microsoftu. Tu Gates zastává od roku 2008, tedy od doby, kdy ukončil své každodenní zapojení do činnosti firmy, kterou založil. Své odcházení z Microsoftu ostatně Gates začal už v roce 2000, kdy postoupil místo šéfa Stevu Ballmerovi.

Ballmerův odchod

V září 2013, po 13 letech v pozici šéfa firmy, oznámil Steve Ballmer, že do roka předá vedení firmy. Jeho vystoupení před zaměstnanci firmy tak bylo poslední svého druhu.

A právě o pozici nového šéfa mají tito tři významní investoři obavy. Domnívají se, že Bill Gates, který má s jeho výběrem pomoci, by zabránil Microsoftu v radikální přeměně (více o restrukturalizaci Microsoftu). Podle nich má navíc Gates příliš velký vliv na chod Microsoftu v porovnání s tím, jak "málo" akcií vlastní.

Zástupce Microsoftu odmítl spekulace komentovat. Neexistují reálné podklady pro to, že by představenstvo Microsoftu, kterému Gates předsedá, tento návrh doopravdy zvažovalo. Zmínění tři investoři drží dohromady přes pět procent akcií Microsoftu, tedy jen o málo více, než samotný Gates.

Názory oslovených odborníků na situaci se různí. Zatímco někteří považují odstoupení Gatese jakožto zástupce "staré gardy" za otevření cesty k novému směřování firmy, jiní se domnívají, že by mohl ještě sehrát významnou roli. "Myslím, že firma poslední dobou postrádala technologického vizionáře," uvedl Kim Forrest, analytik z Fort Pitt Capital Group. "Gatesovi by taková role sedla."

Bill Gates a jeho Microsoft

Když Bill Gates před 38 lety zakládal společnost Micro-Soft, bylo mu dvacet let a na tvorbě programovacího jazyka BASIC trávil dny i noci. I později, když už měl desítky zaměstnanců, kromě obchodních jednání stále dohlížel "na každou řádku kódu" a často do zdrojových kódů zasahoval a přepisoval je k obrazu svému.

Bill Gates a jeho filantropie

Nadace Billa a Melindy Gatesových podporuje řadu cílů a projektů:

  • boj s AIDS, tuberkulózou a malárií
  • vymýcení dětské obrny
  • vymýcení tropických nemocí
  • finanční služby pro chudé
  • výzkum rýže a dalších zemědělských plodin
  • rozšíření pitné vody a zdravotní péče

Bill a Melinda Gatesovi plánují v následujících letech věnovat celkem 95 procent majetku na charitu. Za svůj život věnovali na dobročinné účely přes 28 miliard dolarů (přes 500 miliard korun).

V roce 2000 byla z Microsoftu největší softwarová společnost na světě a Bill Gates předal otěže dlouholetému kolegovi Stevu Ballmerovi. Ještě do roku 2008 se Gates podílel na chodu firmy, ovšem stále větší pozornost věnoval svým filantropickým projektům.

Od roku 2008 je Bill Gates "pouze" předsedou představenstva společnosti Microsoft. Stále také zůstává největším individuálním vlastníkem akcií společnosti Microsoft. 

Při vstupu na burzu v roce 1986 vlastnil Bill Gates 49 procent veškerých akcií Microsoftu. Nyní patří Gatesovi pouze 4,5 procenta akcií v hodnotě asi 12,4 miliardy dolarů. Gatesovo jmění odhaduje magazín Forbes na více než 72 miliard dolarů.

Gates nyní prodává asi 80 milionů akcií Microsoftu každý rok. Tento přednastavený plán, pokud bude pokračovat tímto tempem, vyváže Billa Gatese z vlastnické struktury Microsoftu v roce 2018.

Jeden ze zdrojů, který si nepřál být zveřejněn, pro agenturu Reuters uvedl, že někteří investoři by měli raději Billa Gatese jako šéfa Microsoftu než jako předsedu představenstva. Něco takového je ovšem vysoce nepravděpodobné a poukazuje zřejmě spíše na úctu ke Gatesovi coby průkopníkovi na trhu s osobními počítači.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....