Betu Windows 8 si brzy vyzkoušíte i vy. Tablety budou mít 5 tlačítek

  10:25aktualizováno  10:25
Microsoft láká uživatele na Windows 8 prostřednictvím vyhledávače Bing. Systém vypustí 29. února. Díky novému souborovému systému zvládne zapojovat za chodu disky a kvůli lepšímu řízení aplikací ušetří i trochu energie. Už se také ví, že Windows 8 tablety budou mít pět tlačítek.

Microsoft propaguje Windows 8 na stránkách vyhledávače Bing

Uživatelé vyhledávače Bing mohli tento týden vidět přímo na hlavní stránce odkaz na informace o Windows 8. Veřejná betaverze Windows 8 má být totiž uvedena 29. února v Barceloně na kongresu 3GSM.

Mezitím poslední uniklý snímek z nejnovějšího sestavení ukazuje dokončení změny uživatelského rozhraní, kdy zmizelo tlačítko Start (podrobnosti o vymazání tlačítka Start najdete zde).

První tablet s Windows 8 už byl představen na vývojářské konferenci Microsoftu - více zde. Oficiální veřejná premiéra tabletu se očekává ve stejný den, jako spuštění veřejné betaverze.

Delší běh na baterie

Tento týden se Microsoft pochlubil i tím, jak pomocí nové správy aplikací WinRT dosáhne vyšší úspory energie. Trik je v tom, jak bude pracovat v multitaskingu, tedy při spuštění více aplikací najednou a v práci s hardware. To budou třeba i jen dlaždice na ploše v rozhraní Metro, které se automaticky aktualizují – typicky počasí, notifikace e-mailu, apod.

Nové řízení aplikací ve Windows 8 pomůže s úsporou energie

Nové řízení aplikací ve Windows 8 pomůže s úsporou energie

Takové aplikace totiž nepoběží neustále na pozadí jako ve Windows, ale budou uspávány. Místo nich bude centrální a energeticky nenáročný notifikační systém označovaný Connected Standby, který bude uživatele o případné novince informovat. To budou muset samozřejmě respektovat i vývojáři programů tak, aby jejich aplikace tento systém podporovaly.

Ve Windows 8 se také podařilo snížit dobu, než uspí hardware, který není vytížen na 100 milisekund.

Na tablety s pěti tlačítky

Přímá podpora senzorů ve Windows 8

Přímá podpora senzorů ve Windows 8

Tablety s Windows 8 budou mít pět hardwarových tlačítek. Hlavnímu tlačítku Windows bude sekundovat, zapínání, ovladač pro zámek a ovládání hlasitosti (zesílení a zeslabení). A právě stiskem prvních dvou zmíněných tlačítek bude aktivován správce systému jako při klasickém "trojhmatu" Ctrl+Alt+Delete.

Minimální rozlišení displeje bude 1 366 × 768 pixelů. Microsoft dále požaduje alespoň 10 GB prostoru na disku a fotomodul s rozlišením 720p. U tabletů dále slibuje podporu akcelerometru, gyroskopu a senzoru světla a pouze USB 2.0 (nikoliv USB 3.0).

Nový systém souborů i práce s disky

Už od roku 2004 se hovořilo o práci na novém systémovém souboru od Microsoftu. Měl se jmenovat Windows Future Storage (WinFS) a na světě se měl objevit s Windows Vista. WinFS byl založen na technologii z SQL Serveru a vycházel ze současného NTFS. Nakonec byl uložen k ledu, prý kvůli problémům se zpětnou kompatibilitou a výkonem.

Nyní Microsoft připravil pro novou generaci svých operačních systémů (serverových i desktopových) nový souborový systém. Prvního nasazení se dočká na systému Windows Server 8 a později se přesune i do "normálních" Windows.

Jmenuje se Resilient File System (ReFS) a má nahradit desítky let starý NTFS. ReFS z něj ale vychází, a tak bude zpětně kompatibilní. Nebude však využívat řadu jeho funkcí, jako je například systém komprese a šifrování souboru nebo zkrácené názvy souborů. Jeho hlavním cílem je zvýšení stability a bezpečnější práce s daty. Tím se opustí od dob MS DOS zkrácený osmiznakový zápis názvu souboru a tříznakový prostor pro příponu.

Zvládne tak například automatickou kontrolu a opravu poškozených dat, pokud byly zálohovány. A to vše za běhu systému, bez nutnosti jej restartovat. Systém bude moci obsluhovat až 18 trilionů souborů.

Vedle toho se Microsoft pochlubil i systémem Storage Spaces, který má zcela změnit přístup k řízení úložných prostor. Dává vzniknout jakýmsi virtuálním diskovým úložištím, která sjednotí správu veškerých připojených datových zařízení. Je zcela jedno, zda budou připojena přes USB, nebo SATA.

Systém Storage Space ve Windows 8 propojí datové úložiště do jednoho celku

Systém Storage Space ve Windows 8 propojí datové úložiště do jednoho celku

Umožní tak vytvářet virtuální disky podobné systému RAID, které tak budou lépe připravené na případné selhání fyzického disku. Zatímco v současnosti jsou jednotlivé oddíly disku přímo vázány na konkrétní kus. Nově se mohou jeho části nacházet na různých úložných zařízeních.

Počítač vás v případě blížícího se nedostatku místa upozorní, že byste měli přikoupit nový disk. Ten pak jen zapojíte a Windows se postarají o vše ostatní. Jednou z výhod nového systému má být možnost připojit pevné disky bez nutnosti vypnout počítač.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

OBRAZEM: Impozantní Muromec, Noční čarodějnice a létající tanky v barvě

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku, navigátorka...

Ruská překladatelka Olga Širninová si našla díky svému zájmu o historii zajímavý koníček. Koloruje staré fotografie,...

Další z rubriky

Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

Windows XP se zdála být věčná.

Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

Windows 10

Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

Software zdarma: udržte PC v optimálním stavu

Ilustrační foto - výkon

Odstraňte nepotřebné soubory, vyčistěte registr, zameťte stopy po brouzdání na internetu a optimalizujte počítač, stačí...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz