Microsoft: nová Windows pro ARM nebudou zpětně kompatibilní, buďte rádi

  1:14aktualizováno  1:14
Prezident vývoje systému Windows poodhalil, jak probíhal vývoj nové verze pro procesory ARM. Pro někoho může být překvapením, že se vzdává 17leté zpětné kompatibility. Microsoft ale díky tomu bude moci nabídnout bezpečnější systém, nižší spotřebu a plně kontrolovaný uživatelský zážitek v tabletovém i desktopovém prostředí.

WOA nejsou Windows 8

"Windows On ARM" se od klasických Windows 8 liší snad ve všem kromě toho, jak vypadají.

Windows pro procesory ARM jsou zcela novým systémem a změny v něm se netýkají změn ve Windows 8. Navenek ale oba systémy budou působit prakticky identicky - oba budou vybaveny dlaždicovým rozhraním Metro i klasickým desktopem pro produktivní práci.

WOA si nebudete moci koupit jako samostatný systém, bude dodáván neoddělitelně od zařízení (tablety, telefony, ale i notebooky, nebo dokonce all-in-one PC) a poběží na něm jen aplikace prodávané přes Windows Store.

"To nic nemění na našem přístupu k Windows 8," zdůrazňuje Sinofsky. "Systém Windows 8 nainstalujete kamkoli, kde běží Windows 7."

V důkladném, více než osmitisícislovném příspěvku na oficiálním blogu odhalil Steven Sinofsky podrobnosti o zcela novém přírůstku do rodiny operačních systémů Windows - Windows pro procesory ARM, zkráceně WOA. Doplní tak mobilní Windows Phone a nové Windows 8 pro stolní počítače, notebooky a tablety (postavené na procesorech x86/64 architektury). 

Nový systém se navenek tváří prakticky identicky jako Windows 8, které již známe z volně dostupných ukázkových verzí. Hlavní roli hraje dlaždicové rozhraní Metro, na které teď Microsoft vsází ve všech svých produktech, od mobilů po herní konzole. Dlaždice jsou příjemné na dotyk a také aplikace optimalizované pro nový vzhled se dají snadno ovládat dotykem.

Výhody architektury ARM

"Tím, že jsme Windows přinesli na platformu ARM, umožní výrobu osobních počítačových zařízení nových designů a forem, což je podle nás důležité. Výsledkem budou nové možnosti Windows, které umožní zákazníkům práci na nových PC bez kompromisů," věří Sinofsky.

  • ARM zařízení nebudete vypínat - místo se zařízení (podobně jako většina smartphonů) v nečinnosti automaticky přepne do režimu "Connected Standby" (v připojené pohotovosti), kdy budou mít zvolené aplikace přístup k síti či výpočetním prostředkům, a po probuzení tak bude zařízení plně aktuální a připravené k použití.
  • ARM zařízení vydrží déle na jedno nabití - v režimu "Connected Standby" vydrží váš (hypotetický) ARM tablet celé týdny. Díky sběrnicím I²C / UART nebo SD I/O budou i běžné operace vyžadovat méně elektrické energie.
  • Subsystémy uberou zátěž procesoru - dedikované multimediální subsystémy např. pro dekódování videa zrychlí zařízení a pomohou šetřit baterii.
  • Především tablety, ale také podpora periferií - ARM procesory jsou nyní převážně součástí tabletů, ale Microsoft počítá s tím, že do budoucna budou ARM procesory i v noteboocích nebo All-in-one počítačích.

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Konec zpětné kompatibility

Windows jsou tu s námi už šestadvacet let a dosud byly nové verze až neuvěřitelně zpětně kompatibilní s těmi předchozími. Zatímco Windows 8 v této kompatibilitě pokračují a spustíte na nich vše co na Windows 7, ARMová verze Windows (WOA) se od tohoto historického břemene osvobodí. "Co začalo jako operační systém pro jednotlivce pracujícího s produktivními aplikacemi, se rozrostlo do široké škály hardware a software, celého spektra služeb a neuvěřitelně flexibilního přístupu k počítačům," píše Sinofsky. WOA podle něj díky absenci zpětné kompatibility dokážou mnohem lépe využít možnosti nové platformy, snížit hardwarové nároky a prodloužit výdrž na baterie."

Výhody procesorů ARM podle Microsoftu opravňují k novému, leckdy radikálnímu přístupu ke zpětné kompatibilitě. "WOA nebude nabízet žádnou virtualizaci nebo emulaci a nebude umožňovat běh ani portování existujících aplikací x86/64 aplikací," zdůrazňuje Sinofsky s tím, že by to pouze podkopalo cíl a poškodilo funkci zbrusu nového systému.

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak získat aplikace pro WOA.

Místo toho na WOA poběží pouze aplikace přizpůsobené a optimalizované pro rozhraní Metro (které jsou navrženy pomocí knihoven WinRT API) a stažené výhradně skrze nový obchod Windows Store, případně které budou staženy prostřednictvím služby Windows Update.

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové hybridní formy "osobního počítače bez kompromisů".

Metro pro všechny, desktop pro vybrané aplikace

Aplikací pro novou platformu sice na začátku nebude přehršel, přibývat ale budou stejným tempem jako "Metro" aplikace pro Windows 8. I pro platformu ARM totiž mohou vývojáři navrhovat pomocí již nyní dostupných nástrojů v novém Visual Studiu. Navíc budou ve WOA dostupné všechny aplikace, které jsou nyní součástí Windows 8 - mail, galerie nebo internetový prohlížeč.

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

E-mailová aplikace ve stylu

E-mailová aplikace ve stylu Metro

Standardní součástí WOA budou i nové verze aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Ty, jako jedny z mála, poběží v desktopovém prostředí (stejném jako ve Windows 8 a jen nepatrně odlišném od toho v sedmičkách).

Microsoft Excel v nových

Microsoft Excel v nových "Office 15" bude zpětně kompatibilní s předchozími MS Office a bude podporovat ovládání dotykem i klávesnicí + myší, spouštět se bude výhradně v desktopovém režimu.

"Office 15" bude standardní součástí WOA a nabídne Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

V desktopovém prostředí poběží také Internet Explorer, Průzkumník a další aplikace důvěrně známé z předchozích Windows. "Přítomnost desktopového prostředí je důležitou součástí WOA," píše Sinofsky. "Nabízí známé rozhraní, zvláště pro zacházení se soubory, sítěmi a perifériemi." Zachována bude podpora externích disků a mechanik, více displejů, dotykových či nedotykových.

První testování už koncem února

Windows on ARM jsou ve fázi raného testování. V únoru sice už budou k dispozici první ARM tablety s Windows dostupné pro vybrané testovače a programátory, Sinofsky ale předem varuje: "Tato zařízení jsou určená jen hardwarovým partnerům a vývojářům, a v žádném případě nemají naznačovat, jak budou vypadat výsledné tablety." Půjde o nedotažené verze z levného plastu, nedokonalou správou napájení a testovacími porty pro odlaďování. "Neříkáme vám to proto, abychom vás provokovali, ale proto, abychom vás připravili. Na internetu se vyskytne řada obrázků těchto WOA tabletů. Chceme, abyste věděli, že mají k výslednému produktu ještě hodně daleko. Jak Windows 8, tak WOA jsou stále ještě ve vývoji a čeká nás ještě hodně práce."

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

Windows 10

Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

Třináct programů a služeb na snímání obrazovky zdarma

Ilustrační foto - počítač

Uložit obrázek pracovní plochy či z nějakého programu do souboru díky integrované aplikaci umí i Windows. Pokud byste...

Software zdarma: ovládání rychlosti myši a jasu monitoru z panelu

Ilustrační foto - notebook

Program KeepMouseSpeedOK umožňí nastavit rychlost kurzoru myši na jeden klik a Win10 BrightnessSlider zase snadno...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz