Microsoft: nová Windows pro ARM nebudou zpětně kompatibilní, buďte rádi

  1:14aktualizováno  1:14
Prezident vývoje systému Windows poodhalil, jak probíhal vývoj nové verze pro procesory ARM. Pro někoho může být překvapením, že se vzdává 17leté zpětné kompatibility. Microsoft ale díky tomu bude moci nabídnout bezpečnější systém, nižší spotřebu a plně kontrolovaný uživatelský zážitek v tabletovém i desktopovém prostředí.

WOA nejsou Windows 8

"Windows On ARM" se od klasických Windows 8 liší snad ve všem kromě toho, jak vypadají.

Windows pro procesory ARM jsou zcela novým systémem a změny v něm se netýkají změn ve Windows 8. Navenek ale oba systémy budou působit prakticky identicky - oba budou vybaveny dlaždicovým rozhraním Metro i klasickým desktopem pro produktivní práci.

WOA si nebudete moci koupit jako samostatný systém, bude dodáván neoddělitelně od zařízení (tablety, telefony, ale i notebooky, nebo dokonce all-in-one PC) a poběží na něm jen aplikace prodávané přes Windows Store.

"To nic nemění na našem přístupu k Windows 8," zdůrazňuje Sinofsky. "Systém Windows 8 nainstalujete kamkoli, kde běží Windows 7."

V důkladném, více než osmitisícislovném příspěvku na oficiálním blogu odhalil Steven Sinofsky podrobnosti o zcela novém přírůstku do rodiny operačních systémů Windows - Windows pro procesory ARM, zkráceně WOA. Doplní tak mobilní Windows Phone a nové Windows 8 pro stolní počítače, notebooky a tablety (postavené na procesorech x86/64 architektury). 

Nový systém se navenek tváří prakticky identicky jako Windows 8, které již známe z volně dostupných ukázkových verzí. Hlavní roli hraje dlaždicové rozhraní Metro, na které teď Microsoft vsází ve všech svých produktech, od mobilů po herní konzole. Dlaždice jsou příjemné na dotyk a také aplikace optimalizované pro nový vzhled se dají snadno ovládat dotykem.

Výhody architektury ARM

"Tím, že jsme Windows přinesli na platformu ARM, umožní výrobu osobních počítačových zařízení nových designů a forem, což je podle nás důležité. Výsledkem budou nové možnosti Windows, které umožní zákazníkům práci na nových PC bez kompromisů," věří Sinofsky.

  • ARM zařízení nebudete vypínat - místo se zařízení (podobně jako většina smartphonů) v nečinnosti automaticky přepne do režimu "Connected Standby" (v připojené pohotovosti), kdy budou mít zvolené aplikace přístup k síti či výpočetním prostředkům, a po probuzení tak bude zařízení plně aktuální a připravené k použití.
  • ARM zařízení vydrží déle na jedno nabití - v režimu "Connected Standby" vydrží váš (hypotetický) ARM tablet celé týdny. Díky sběrnicím I²C / UART nebo SD I/O budou i běžné operace vyžadovat méně elektrické energie.
  • Subsystémy uberou zátěž procesoru - dedikované multimediální subsystémy např. pro dekódování videa zrychlí zařízení a pomohou šetřit baterii.
  • Především tablety, ale také podpora periferií - ARM procesory jsou nyní převážně součástí tabletů, ale Microsoft počítá s tím, že do budoucna budou ARM procesory i v noteboocích nebo All-in-one počítačích.

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Podpora Metro aplikací v systému WOA

Konec zpětné kompatibility

Windows jsou tu s námi už šestadvacet let a dosud byly nové verze až neuvěřitelně zpětně kompatibilní s těmi předchozími. Zatímco Windows 8 v této kompatibilitě pokračují a spustíte na nich vše co na Windows 7, ARMová verze Windows (WOA) se od tohoto historického břemene osvobodí. "Co začalo jako operační systém pro jednotlivce pracujícího s produktivními aplikacemi, se rozrostlo do široké škály hardware a software, celého spektra služeb a neuvěřitelně flexibilního přístupu k počítačům," píše Sinofsky. WOA podle něj díky absenci zpětné kompatibility dokážou mnohem lépe využít možnosti nové platformy, snížit hardwarové nároky a prodloužit výdrž na baterie."

Výhody procesorů ARM podle Microsoftu opravňují k novému, leckdy radikálnímu přístupu ke zpětné kompatibilitě. "WOA nebude nabízet žádnou virtualizaci nebo emulaci a nebude umožňovat běh ani portování existujících aplikací x86/64 aplikací," zdůrazňuje Sinofsky s tím, že by to pouze podkopalo cíl a poškodilo funkci zbrusu nového systému.

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak

Windows Store je centrem všech Metro aplikací a zároveň i jedinou cestou, jak získat aplikace pro WOA.

Místo toho na WOA poběží pouze aplikace přizpůsobené a optimalizované pro rozhraní Metro (které jsou navrženy pomocí knihoven WinRT API) a stažené výhradně skrze nový obchod Windows Store, případně které budou staženy prostřednictvím služby Windows Update.

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové

Windows on ARM bude přizpůsobený především pro tablety, ale také pro nové hybridní formy "osobního počítače bez kompromisů".

Metro pro všechny, desktop pro vybrané aplikace

Aplikací pro novou platformu sice na začátku nebude přehršel, přibývat ale budou stejným tempem jako "Metro" aplikace pro Windows 8. I pro platformu ARM totiž mohou vývojáři navrhovat pomocí již nyní dostupných nástrojů v novém Visual Studiu. Navíc budou ve WOA dostupné všechny aplikace, které jsou nyní součástí Windows 8 - mail, galerie nebo internetový prohlížeč.

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Internetový prohlížeč ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

Kalendář ve stylu Metro

E-mailová aplikace ve stylu

E-mailová aplikace ve stylu Metro

Standardní součástí WOA budou i nové verze aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Ty, jako jedny z mála, poběží v desktopovém prostředí (stejném jako ve Windows 8 a jen nepatrně odlišném od toho v sedmičkách).

Microsoft Excel v nových

Microsoft Excel v nových "Office 15" bude zpětně kompatibilní s předchozími MS Office a bude podporovat ovládání dotykem i klávesnicí + myší, spouštět se bude výhradně v desktopovém režimu.

"Office 15" bude standardní součástí WOA a nabídne Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

V desktopovém prostředí poběží také Internet Explorer, Průzkumník a další aplikace důvěrně známé z předchozích Windows. "Přítomnost desktopového prostředí je důležitou součástí WOA," píše Sinofsky. "Nabízí známé rozhraní, zvláště pro zacházení se soubory, sítěmi a perifériemi." Zachována bude podpora externích disků a mechanik, více displejů, dotykových či nedotykových.

První testování už koncem února

Windows on ARM jsou ve fázi raného testování. V únoru sice už budou k dispozici první ARM tablety s Windows dostupné pro vybrané testovače a programátory, Sinofsky ale předem varuje: "Tato zařízení jsou určená jen hardwarovým partnerům a vývojářům, a v žádném případě nemají naznačovat, jak budou vypadat výsledné tablety." Půjde o nedotažené verze z levného plastu, nedokonalou správou napájení a testovacími porty pro odlaďování. "Neříkáme vám to proto, abychom vás provokovali, ale proto, abychom vás připravili. Na internetu se vyskytne řada obrázků těchto WOA tabletů. Chceme, abyste věděli, že mají k výslednému produktu ještě hodně daleko. Jak Windows 8, tak WOA jsou stále ještě ve vývoji a čeká nás ještě hodně práce."

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Budete to vědět jako první. RSS čtečky ukážou, co se právě děje

Ilustrační foto - informace

Co se děje na internetu, se dozvíte prakticky ihned. Umožní to hlídači webového obsahu, tedy RSS čtečky. Poslouží...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

Windows 10

Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí....

Najdete na iDNES.cz