Proč je logo Apple nakousnuté | foto: Photo by Wesson Wang on Unsplash , Creative Commons

Náhoda, nebo promyšlená strategie? Proč je logo Applu nakousnuté

  • 14
Už jste se někdy podívali na iPhone, iPad nebo Mac a přemýšleli jste, proč se Apple jmenuje Apple a jak je to s nakousnutým jablkem v logu? Možná vás napadlo, že je to jen a pouze tuctový název. Podíváme se, jak je to doopravdy a jak přišel ke svému názvu Mac.

Některých názvů firem si všimnete na první pohled, jiné pro vás nic neznamenají. Abychom našli odpověď na to, proč se Apple jmenuje Apple, musíme se vrátit až do doby, kdy byla tato společnost – konkrétně Apple Computer Company založena.

Steve Jobs a Steve Wozniak, tehdy studenti, založili 1. dubna 1976 firmu s cílem vytvořit počítač, který by běžní lidé mohli vlastnit a používat ve svých domovech a kancelářích. V roce 1976 sice již existovaly osobní počítače, tehdy nazývané mikropočítače, ale bylo jich málo a byly určeny především nadšencům. Byla to spíše doba obrovských sálových strojů, které zabíraly třeba i celé místnosti.

Detailní informace o Applu ve Wikipedia.

Firma Apple začínala v rodinné garáži rodiny Jobsových. Díky nadšení a snaze dokázali kamarádi postavit svůj první stroj nazvaný „Apple I“. Mělo pro ně snad slovo apple (jablko) nějaký zvláštní význam? Ne tak docela.

Garáž, kde se zrodil Apple

Zrod jablka

Steve Jobs byl velmi svérázným typem člověka. Velkou část svého dospělého života strávil jako vegetarián, částečně i jako vegan. Vyzkoušel si však také frutariánství. Už v brzkém věku přitom přišel na to, že dlouhodobějším hladověním si lze navodit zajímavé duševní stavy. Proto byl schopný celé týdny jíst pouze určitý druh potravin, jako byla jablka či mrkve.

V den, kdy Jobs přišel s názvem pro společný podnik s Wozniakem – který mu měl změnit celý život – se zrovna vracel z jablečné farmy. I proto padl návrh na název „Apple Computer Company“. Domníval se, že název zní zábavně, temperamentně a nikoho nezastraší. Navíc chtěl, aby se název společnosti v telefonním seznamu řazeném podle abecedy objevil před Atari (v této společnosti dřív Jobs chvíli pracoval), což se mimo jiné ukázalo jako bezplatná reklama.

Wozniaka to hned nepřesvědčilo. Koneckonců, Beatles měli (a stále mají) svou vlastní nahrávací společnost s názvem Apple Records a vznik nové společnosti s tak podobným názvem by mohl znamenat katastrofu pro podnik obou Stevů.

Tyto obavy se ukázaly jako oprávněné, protože Apple Computer Company byla skutečně později žalována společností Apple Records za porušení ochranné známky. Soudní spor skončil vyrovnáním, které musel Apple uhradit společnosti Apple Corps (holdingová společnost, která vlastnila Apple Records). Částka byla v současném světle tržní hodnoty giganta směšná – činila 80 000 dolarů. Nicméně pro začínající firmu, kterou Apple v té době byl, to mohla být těžká rána – ale úspěch společnosti to ani v nejmenším nezastavilo.

Zajímavostí je, že Apple se nemusel vůbec jmenovat Apple. Ještě před jeho ustanovením totiž padaly názvy jako Executex nebo Matrix Electronics. Z logického hlediska by byly vhodnějšími, protože víc ukazovaly na něco, co je spojené s technologiemi, které v té době již existovaly. Ani na jednom se však neshodli. A protože nepřišli na nic lepšího, tak nakonec Wozniak ustoupil.

Proč je jablko nakousnuté

Logo firmy obsahuje vykousnutý kus, což má své opodstatnění. První logo Applu, které navrhl tehdejší podílník firmy Ron Wayne, zobrazuje Isaaca Newtona sedícího pod jabloní. Téměř okamžitě jej nahradilo „duhové jablko“ grafického designéra Roba Janoffa, který významnou měrou přispěl k rozvoji rané značky společnosti Apple Computer Company. Janoff pracoval v agentuře Regis McKenna, kterou firma Apple pro tento úkol najala v roce 1977.

Rob Janoff musel vyřešit kontrast mezi strojem a přírodním kouskem ovoce. A protože chtěl učinit počítač snadným a zábavným, navrhl první logo podobně, jak ho známe dnes. Ikonická silueta jablka byla doplněna kousnutím, aby bylo již na první pohled zřejmé, že ovoce zobrazené v logu je jablko a ne jiné ovoce s podobnou siluetou, ale jiným měřítkem, jako je například třešeň nebo rajče.

Kousnutí přitom nemá žádný hlubší význam. Janoff si navíc pohrál s tím, že v původním logu malé písmeno A (v názvu Apple) bylo umístěno až u nakousnutí. Dnes je původní logotyp „jablka“ s malými písmeny dávno pryč, ale zakřivení ukousnutí zůstává.

Šest různobarevných pásů v logu značilo barevné možnosti počítače Apple II (první počítač svého druhu s barevným monitorem), které byly v té době pro počítač v této cenové kategorie jedinečné. Duhové logo společnost používala dlouhých 21 let. Dne 27. srpna 1999 (rok po představení iMacu G3) Apple oficiálně upustil od duhového schématu a začal používat jednobarevná loga téměř identického tvaru jako ta předchozí. Verze monochromatického loga s motivem Aqua byla používána od roku 1998 do roku 2003. A verze s motivem skla byla používána od roku 2007 do roku 2013. V roce 2014 přišla inovovaná varianta, která slouží dodnes.

Vývoj loga Apple

Jak se přišlo na název Mac

Apple Macintosh neboli „Mac“ je počítačová platforma, která existuje již od roku 1984. Přemýšleli jste však někdy nad tím, proč se konkrétně jmenuje právě Mac nebo Macintosh? Spojitost najdeme opět v jablkách. V roce 1979 začal zaměstnanec Applu jménem Jef Raskin pracovat na experimentálním počítačovém projektu. Ten nazval Macintosh, protože McIntosh byl jeho oblíbený druh jablek.

McIntosh Red je jablko s červenou a zelenou slupkou. Je národním jablkem Kanady a bylo populární i v oblasti Nové Anglii. Jablko McIntosh zase dostalo své jméno od kanadského farmáře jménem John McIntosh, který v roce 1811 vypěstoval tuto odrůdu jablek.

Jef Raskin se rozhodl přidat „a“ a tak vnikl název „Mac“ respektive „Macintosh“. Tím chtěl navíc předejít potenciálním konfliktům v případě ochranných známek. Název McIntosh Laboratory totiž již v té době používala jedna společnost v New Yorku zabývající se špičkovým hi-fi audiem.

Steve Jobs přitom chtěl nový projekt oficiálně pojmenovat „Bicycle“. Symbolizovat měl jeden jeho oblíbený výrok – „Počítač je kolo pro vaši mysl“. Vývojáři počítačů však dál používali kódové označení a název Bicycle se nikdy neujal. Aby se předem skutečně předešlo případným právním tahanicím, tak v roce 1982 Steve Jobs napsal společnosti McIntosh Laboratory dopis, v němž žádal o povolení použít tento název. Po několika jednáních Apple licencoval práva na název od McIntosh Laboratory a poté v roce 1986 ochrannou známku rovnou koupil.

Z „Macintoshe“ na „Mac“

Od samého začátku značky Apple Macintosh si zaměstnanci společnosti Apple pro své pohodlí zkracovali název na „Mac“. Byl pro ně mnohem snazší na vyslovení, a proto se rychle uchytil. A pokračovali v tom dál. Krátce po uvedení původního Macintoshe v roce 1984 vydal Apple například aplikace nazvané MacPaint a MacWrite, které se rychle staly pro novou platformu nezbytností.

Avšak až v roce 1988, kdy přišel na svět iMac, společnost Apple poprvé formálně zavedla zkratku „Mac“ do názvu počítače Apple. Nakonec ji použili i v dalších produktech, jako jsou „Power Mac G4“ a „MacBook Pro“. Protože operační systém Mac byl navržen pouze pro jeden počítač – Macintosh –

Apple zpočátku nazýval velmi rané verze Mac OS pod obecnými názvy jako „System 1“, později se používal formálnější název „Macintosh System Software“ nebo jen „System Software“. Až v roce 1997 vydáním Mac OS 7.6 společnost Apple oficiálně změnila označování operačního systému na „Mac OS. Aktuálně Apple nazývá svou platformu „Mac“ a v současných marketingových podkladech už ani mnoho zmínek o „Macintoshi“ nenajdete.

Současné sídlo Apple