Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Windows 12 by mohly být prvním ryze cloudovým systémem Microsoftu pro masy

Přichází doba, kdy si nebudeme instalovat operační systém. Místo toho si spustíme jakousi aplikaci, která ho „plně“ zastoupí. Nebude tak záležet na výkonu PC a skončí nekonečné nastavování Windows a dalších aplikací. A přibude větší flexibilita. Těšíte se?

Ilustrace - Windows 365 | foto: MicrosoftCreative Commons

Cloud computing – pojem, který nám v posledním dekádě nabídl a umožnil mnoho věcí dělat trochu jinak, ale hlavně snadněji. Příští zastávkou cloud computingu na jeho cestě by se měl stát světově nejpoužívanější operační systém. A pokud se dá věřit informacím z různých zdrojů, společnost Microsoft na tom již pracuje.

Windows 12 jako cloudový systém

Ve světě, ve kterém je na konektivitu kladen stále větší důraz, a tak se stává všudypřítomnou, by se dost možná Windows 12 mohly stát prvním operačním systémem Microsoftu hostovaným mimo notebook či desktop, který by nabízel velký výpočetní výkon a obrovské úložiště. Provozován by přitom byl formou předplatného.

Způsob práce by se v mnoha ohledech podobal tomu, který je dlouhá léta používán v případě virtuálních desktopů, které firmy používají u svých zaměstnanců, aby jim umožnili pracovat na dálku a odkudkoli. Jen s jedním rozdílem – měl by být určen všem (i nefiremním uživatelům). Provozován by byl na obdobě dnešních počítačů, avšak ty by nemusely být tak výkonné. V podstatě by stačila obrazovka, připojení k internetu, klávesnice a myš.

Dnes se taková zařízení prodávají pod označením klientské stanice. Jsou připojeny prostřednictvím speciálního operačního systému jako konzole k výkonnému operačnímu systému. V něm potom dochází k provádění veškerých úkonů. To by v budoucnu mimo jiné znamenalo, že by nebylo nutné kupovat stále výkonnější hardware, a především PC tak často měnit.

Hranice mezi PC a cloudem zcela zmizí

Také by to znamenalo jiný přístup k softwaru. Již by nebylo nutné ho používat lokálně, tudíž ani instalovat. Navíc například v případě potřeby využití pro náročné výpočty by výkon mohl díky cloud computingu kdykoli skokově vzrůst, a tak to, co PC běžně dělá třeba desítky minut (renderování videa, úprava fotografií, náročné výpočty, simulace atd.), by mohlo být hotové třeba za několik sekund. Ale zpět k Microsoftu. Ten má enormní zájem přejít k hybridnímu modelu toho, jak dnes vnímáme počítače. Jeho generální ředitel Satya Nadella dokonce oznámil, že hranice mezi PC a cloudem zcela zmizí.

V tuto chvíli je největší výzvou zdárně překonat přechod mezi desktopovou verzí Windows a verzí Windows 365 (cloudovou pro firmy). A to tak, aby uživatelé nebyli schopni poznat, zda pracují na svém, nebo vzdáleném hardwaru. Vlastně by to poznat měli – na pohodlí (všechny aplikace by měly být v případě potřeby připravené na dosah ruky, a uživatel by měl mít po ruce brutální výpočetní výkon).

V podstatě by mělo jít o reakci na konkurenční již funkční systém společnosti Google označený Chrome OS – ale na nové a mnohem lepší úrovni. Společnost Microsoft na svém plánu již pracuje a používá pro něj označení Cloud PC. Avšak chtěla by jít ještě dál, než co aktuálně nabízí konkurence.

Cílem by mohlo být umožnit použít nový cloudový operační systém jako základ pro ještě více koordinovanou cestu s označením „PC-as-a-Service“, tedy počítač jako služba. Tak by Microsoft mohl proměnit jakýkoli počítač ve výkonnou pracovní stanici nebo herní konzoli. Navíc by oprostil uživatele od nutnosti šetřit na výkonný hardware, který by to splnil. Místo toho by si ho šlo „pronajmout“.

Přechod na cloudový model by tak změnil paradigma z pohledu hardwaru. S výpočetní technikou v cloudu by nebyla poptávka po obřích výkonných počítačových systémech, naopak by vzrostla poptávka po opravdu kvalitním, rychlém a neustále dostupném internetovém připojení – s co nejmenší latencí.

Předbíháme sami sebe

Toto vše zní jako hudba budoucnosti. Avšak záměrem Microsoftu není zcela opustit vývoj běžného desktopového operačního systému, ale spíš propojit vše tak, aby bylo možné využít co možná nejvíc různých způsobů jeho použití. Tedy nabídnout uživatelům flexibilitu a možnost se rozhodnout, co a kdy chtějí použít.

Je potřeba si navíc uvědomit, že ryze cloudový operační systém přinese celou řadu výzev. Ať už je to zmíněná stabilní konektivita – která není ve světě stále běžně dostupná, a to i přesto že síťové technologie nové generace a rozsáhlé satelitní širokopásmové projekty mají za cíl toto změnit – přes případné problémy ve výpadcích služeb na úrovni poskytovatelů navázaných služeb. Cloud je totiž pořád cloud. A pokud není připojení, nemusí fungovat nic.

To znamená, že všechna zařízení se mohou proměnit v nepotřebné kusy hardwaru, což je stav, který nechce zažít žádný uživatel. A potom tu jsou hrozby. V zájmu každého kyberzločince je vyvolávat výpadky a těžit z nich. I přestože Microsoft pracuje na funkcionalitě, která by umožnila zákazníkům s Windows 365 přistupovat ke svým cloudovým desktopům, i když jsou offline, bude ještě nějakou dobu trvat, než se fikce stane realitou.

Potom tu jsou zájmy výrobců hardwaru. Všichni chtějí vyrábět výkonné, tudíž logicky dražší počítače. Změna obchodního modelu směrem ke strategii PC-as-a-Service pravděpodobně narazí na odpor výrobců počítačů. Jejich schopnost ospravedlnit cenovky 25 000 a víc korun by byla ve světě, ve kterém všichni vyrábějí tenké klienty, značně omezená.

První fáze již začala

Žádný z těchto problémů však není z technologického hlediska nepřekonatelný. A přestože Microsoft popřel, že by pracoval na plně cloudovém OS, nikde není napsané, že by se to nemohlo změnit. Co se však zcela jistě jako první změní, bude to, že větší počet firem přejde na model PC-as-a-Service, aby podpořily potřeby hybridní práce – aby zaměstnanci mohli pokračovat v práci odkudkoli, jak tomu navykli v době koronavirové pandemie.

Později bychom se však mohli dočkat rozšíření Windows 365 i k spotřebitelům Přestože v současné době si předplatné cloudových počítačů mohou pořídit pouze firmy, spotřebitelé by z tohoto modelu mohli těžit rovněž, především z flexibility a alternativních cenových nabídek, které by to umožnilo. Velká výzva se však skrývá v nutnosti změnit chápání uživatelů – jak k počítači přistupují nyní a jak by měli v budoucnu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 7 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...