Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Pivovod O2 areny dokáže za čtvrt hodiny „opít“ pivem malé město

Kilometry potrubí, téměř dvě stě výčepů a pivo za čtyři vteřiny. V žádné jiné sportovní hale světa nenajdete propracovanější systém distribuce piva.

Pivní hospodářství O2 arény je unikátem, který ve světě nemá obdoby. I v těch největších arénách se totiž zajišťuje pomocí sudů.

Myšlenka a realizace nápadu je ryze českou záležitostí. "Celý systém byl vymyšlen u nás a zakázku zpracovaly tuzemské firmy," říká Pavel Barvík, tiskový mluvčí Staropramenu.

Pivní hospodářství s délkou 3 kilometry

Na první pohled ho v aréně neuvidíte, většina jeho částí je pečlivě uschovaná v útrobách stadionu, pivní potrubí je zabudované ve zdích přesně podle projektové dokumentace ke stavebnímu řízení. Jediným místem, kde ho můžete spatřit, je v podhledech chodeb, kde se kříží s rozvody vody a datovými kabely.

Pivní potrubí můžete vidět jen na několika místech arényPivní potrubí můžete vidět jen na několika místech arény

Celý systém, kompletně vyrobený z nerezového materiálu, se skládá ze čtyř hlavních ležákových tanků, téměř dvou stovek výčepů, osmi okruhů a 2,7 kilometru potrubí. K jeho naplnění je potřeba 45 hektolitrů piva a trvá přibližně 30 minut.

Cisterna z pivovaru vjíždí na hospodářský dvůr arény a napojí se na přívod piva do arény. Pak se připojí tlakovou hadicí k centrálnímu skladu směsného plynu (dusík a CO) a pod tlakem 2,5 atmosféry přečerpává pivo do ležáckých tanků umístěných v chladné místnosti pivního sklepa. Přečerpat 70 hektolitrů piva trvá téměř dvě hodiny.

Přívod piva do O2 arény

"Všechna práce v systému se provádí pod tlakem," říká Miloš Erben, zaměstnanec pivovaru Staropramen, který má na starosti celé pivní hospodářství. Den před příjezdem cisterny čistí celou soustavu sanitační směsí, kterou namíchává automat. Těsně před naplněním tanků ještě celý systém propláchne pitnou vodou.

Maximální kapacita tanků je 280 hektolitrů. U tanků je umístěný řídicí panel, na kterém Miloš Erben sleduje zásoby sanitační kapaliny, hladiny piva ve všech tancích a tlak v tancích. A může na něm sledovat i výtoče ve všech částech arény.

Ležácké tanky mají celkovou kapacitu 280 hektolitrů piva

Každé pivo má svůj okruh


Soustavu potrubí, která se rozprostírá po celé hale, tvoří dva základní okruhy, každý pro jiný druh piva. Původně se totiž předpokládalo, že se v aréně bude prodávat desítka i dvanáctka. Ale pozdější úprava zákona povolila prodej jen desetistupňového piva, a proto se druhý okruh používá jako záložní.

Aréna má čtyři patra, na každém jsou dva okruhy pro pivo.

Pivo se vhání do soustavy pod tlakem 3,5 atmosféry, ale takový tlak by sám o sobě nestačil pro všechna patra. V horním patře totiž bez podpory klesá na dvě atmosféry, a proto jsou součástí všech osmi okruhů malá čerpadla, která se spouštějí pomocí tlakových spínačů. Do každého okruhu se pivo vhání z obou stran, jinak by poslední stánky okruhu měly malý tlak.

Rozvod potrubí do všech okruhů

30 000 piv za 15 minut

Největší pivní nápor zažívá aréna o přestávkách, s pivem je totiž vstup do haly zakázaný. Na hokejovém zápase se mezi třetinami průměrně vytočí 2 000 piv za deset minut, celý systém je ale dimenzovaný na mnohem větší nápor.

Rychlovýčep musí natočit 0,4 l pivo za 4 vteřiny"Při testování se ukázalo, že zvládneme natočit 30 000 piv za 15 minut," říká tiskový mluvčí Staropramenu. O výtoč se stará 168 rychlovýčepů a 24 normálních výčepů. Žádné speciální pivo se pro O2 arenu nevyrábí. Jediný rozdíl od klasické Straropramen desítky je v teplotě: kvůli rychlé výtoči a výdeji do kelímků, které na rozdíl od sklenic neudržují teplotu, se musí podchladit na 4-5 stupňů Celsia.

Rychlovýčep musí načepovat 0,4 l piva do čtyř vteřin a tomu se podřídil i výběr kelímků. Staropramen dlouho vybíral, než našel kelímky s optimálním dnem, ve kterých se pivo nerozprskne a nezačne zbytečně pěnit.

Nákup piva podle sportu

Pokud nějaké pivo zbude, je uskladněno v tanku a v den akce se z něj opět posílá další vzorek do laboratoře. Expirace piva z tanku je 21 dní, to znamená, že se musí spotřebovat do tří týdnů nebo se musí vylít. Aby nevznikaly v tancích zbytečné zásoby, hlídá si pan Erben společně s manažery jednotlivých pater výtoč při jednotlivých akcích. Podle ní se potom plánuje objednávka na příští akce.

Řídící panel celého systémuNa řídícím panelu se nastavuje i čištění sanitační směsí

"Objednávka je o zkušenostech. Důležité je vědět, o jaký sport půjde, jaký to bude koncert. Jiná spotřeba je na popovém koncertě, jiná při rockové muzice. Při objednávce si hlídáme i počet prodaných lístků v předprodeji," říká manažer klubového patra arény Ota Laube.

Podle něj nejvíce piva vypijí rockeři a hokejoví fanoušci. A nejvíce ti ze Sparty a z Brna. Na běžném hokejovém zápase se vypije 7 a 8 tisíc piv, mezi sporty má rekord předloňské hokejové finále Slavie a Karlových Varů s 24 tisíci pivy.

Na koncertu Ozzyho Ozbourna padlo 20 tisíc piv a mezi rockery drží rekord Beat Fest z roku 2005 s 25 tisíci pivy za jediný večer. Absolutní rekord arény, 40 tisíc piv, padl při hokejovém mistrovství světa. Ale v ten den se v aréně odehrálo hned několik zápasů.

Srdeční záležitost

Kontrolu kvality provádí pan Erben několikrát. Nejříve odebírá vzorek z cisterny, po přečerpání vezme další vzorek z tanku a oba pošle zpět s cisternou do laboratoře ve smíchovském pivovaru. "Hlídá se stupňovitost piva, alkohol, barva, pH a čirost," vyjmenovává pan Eben. Číselné hodnoty obratem dostane na svůj e-mail a výsledek ověřuje závěrečnou degustací. Ke každému tanku a ke každé zakázce pak vypisuje záznam do protokolu.

"Kvalita je pro nás nesmírně důležitá, a proto zde používáme nadstandartní systém kontroly" říká Pavel Barvík, tiskový mluvčí pivovaru. "Když narazíte v restauraci sud a pivo není takové, jaké má být, poznají to maximálně dva tři zákazníci a vy máte možnost hned zareagovat. U nás je to během vteřin několik stovek zákazníků." Proto vše musí být stoprocentně v pořádku.

Pro Miloše Erbena je pivní hospodářství O2 arény srdcovou záležitostí

Pro pana Erbena je pivní hospodářství srdeční záležitostí. Pracoval jako podsládek, sklepmistr a degustátor a spokojenost zákazníků je pro něj největší odměnou. Sám chodí před a během akcí na kontrolu, náhodně si vybírá tři čtyři bary.

"Mám radost, když fungují všechny výčepy a pivo je dobré. Líbí se mi, když vidím diváky, kteří pivo dopíjejí a nenechávají zbytky. Za šest let jsem neměl jedinou stížnost. Nestydím se vyjít ven mezi své zákazníky."

"Systém pivního hospodářství pražské O2 areny je unikátní a jezdí ho sem obdivovat profesionálové z arén z celého světa. Byli se tady na něj podívat např. až z Toronta nebo z Evropské asociace arén," říká Jan Tuna, mluvčí Bestsport, a. s., majitele a provozovatele O2 areny.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Legendární stíhačka Spitfire startuje na etapovou cestu kolem světa

Podle řady fanoušků letectví je neslavnější stíhačkou druhé světové války britský Spitfire. Jeden z těchto strojů,...

Praha nemusí závidět křemíkovému údolí. Festival ukázal české nadšení

Praha nemusí závidět Křemíkovému údolí. Kutilský veletrh Maker Faire je zábava pro celou rodinu. A možná je to i víc....

Skrýš v jihočeském klášteře vydala relikvii, hřeb může být z Kristova kříže

Archeologové našli v dutině klášterní zdi v Milevsku poklad. Trosky dřevěné schrány, zdobené zlatem a stříbrem, a...

Nejdrsnější bublifuk: sklo, plameny a střepy co nepořežou

Fouk a křup. Podívejte se, jak dělá sklář Michal Zahradník velké skleněné bubliny. Zájemci si na Maker Faire Praha 2019...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...