Z více než tří set tisíc studentů, kteří se do soutěže pořádané společností Microsoft přihlásili, se jich do finále probojovalo 444. Ve sluncem rozpálené Káhiře, kde finále sedmého ročníku probíhá, tak potkáte studenty z více než 120 zemí světa.
"Jsou tu nejlepší mladé mozky z celého světa, to oni se budou podílet na technologickém vývoji budoucnosti," podotkl na zahájení Imagine Cupu Joe Wilson, ředitel studentské divize Microsoftu.
"Microsoft, Google, Yahoo, Facebook ... všechny tyto společnosti založili studenti. Díky nápadu, elánu a chuti něco dokázat. A ano, dokázali - pomocí kreativního využití technologií změnili svět," doplnil hlavní softwarový architekt Microsoftu Ray Ozzie.
Česká republika je v soutěži zastoupena hned dvakrát. Studenty Lukášem Perůtkou a Imrichem Živčákem v kategorii Robotics and Algorithm a týmem The Monkey Wrench Gang v kategorii Software Design.
Zápas sumo robotů
V kategorii Robotic and Algorithm mají účastníci 24 hodin na napsání software pro „sumo robota“. To je malý robot s motorickým pohonem, vestavěným počítačem a mnoha senzory, který podle vytvořeného programu sehraje zápas s druhým robotem.

Dva roboti řízené nesoutěžním software. Jeden z robotků byl opravdu nešikovný - buď se nechal vytlačit, nebo během několika desítek sekund opustil ring dobrovolně.
Roboti mají webovou kamerou, infračervené senzory a nárazová čidla. Software musí zpracovat a vyhodnotit vstupní data tak, aby robot splnil úkol – vytlačil druhého robota z ringu a zároveň z něj sám nevyjel. Oba roboti jsou zcela identičtí, mají stejné motory, takže vyhraje ten, který je řízen propracovanějším programem.

Soutěžící Lukáš Perůtka (vlevo) a Imrich Živčák chvíli před zahájením Imagine Cup 2009 v Alabastrové mešitě Muhammada Alího.
Lukáš Perůtka a Imrich Živčák z Karlovy Univerzity práci na software započali v sobotu v 9:00 ráno, v neděli v 9:00 musí být hotovi. V prvním kole budou roboti zápasit pouze v počítačové simulaci, dvojice vítězných software bude nahrána do robotů a vyzkoušena v reálném zápase.
O vítězství Lukáše Perůtky se dočteteve článku "Český student zvítězil v souboji robotů na Imagine Cup 2009" |
Projekt HOPE – on-line zdravotnický systém pro země třetího světa
Tým Monkey Wrench Gang na Imagine Cupu soutěží s projektem „Healing Of PeopleEverywhere“, tedy zkráceně HOPE (v překladu „naděje“), který je zaměřen především na rozvojové země. V těch totiž není dostatečně rozvinuta infrastruktura pro provoz běžných zdravotnických on-line systémů a zároveň katastrofální nedostatek (a tedy minimální dostupnost) lékařů a zdravotníků.
Systém HOPE se snaží pokrýt čtyři základní oblasti: distribuovaný elektronický přístup k lékařským záznamům, vzdálená spolupráce lékařů a zdravotníků, komunikaci mezi lékařem a pacientem a také vzdělávání a prevenci v oblasti zdraví a hygieny.
Pacient bude mít své zdravotní záznamy uloženy v kyberprostoru, přičemž k nim bude mít přístup on a jeho ošetřující lékař. Především v případě exotických onemocnění či nestandardních průběhů nemocí bude moci ošetřující lékař konzultovat se specialistou ordinujícím na druhé straně světa. Přitom bude mít okamžitě k dispozici kompletní lékařské informace o pacientovi.
Zároveň, prostřednictvím HOPE bude komunikovat lékař i s pacientem – pacient může konzultovat méně závažné onemocnění, domluvit si osobní návštěvu, či mu bude systém připomínat dávkování a správné užívání předepsaných léků (a jejich zbývající množství).
Systém počítá s provozem na OLPC (One Laptop Per Child – více ve článku Notebook pro Afriku jde na trh) přenosných počítačích. Díky nim totiž může poskytovat on-line služby i v oblastech bez internetové infrastruktury. OLPC počítač je totiž vybaven poměrně unikátní technologií Mesh (protokol IEEE 802.11s), kdy jednotlivé OLPC fungují zároveň i jako routery a acces pointy pro další OLPC počítače.
Systém se přitom chová jako router i v případě, že je počítač vypnutý a signálem pokryje perimetr s poloměrem jeden kilometr. Data tak mohou proudit mezi mnoha počítači na velké vzdálenosti. Počítač je navíc vodě a prachu odolný a stojí pouze 100 dolarů – splňuje tedy požadavky pro provoz v nerozvinutých oblastech.
Studenti s projektem postoupili mezi dvanáctku finalistů, ve druhém finálovém kole se však do užšího výběru nedostali.
Imagine Cup 2009 obrazem:
Slovenský Team „SOuLVERS“ předvedl zajímavý projekt WOWi. Komplexní řešení charitativního přispěvovatelského systému nabízí nástroje pro jednoduchou a efektní prezentaci a vizualizaci dat, interaktivní hru interagující s reálným prostředím humanitární pomoci a rozšíření možností platebních terminálů o automatizované přispívání na konkrétní projekty při běžných platbách. Do finálové dvanáctky se projekt nedostal.
Soutěžící čekají na slavnostní zahájení v prostorách Saladinovy citadely.
Úvodní projev měl mimo Raye Ozzieho a Joea Wilsona také egyptský ministr informatiky Dr. Tarek Kamel.