Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Kouzelník s ocelí“ Eiffel stavěl i mosty a spálil se při stavbě Panamského průplavu

  6:50
Jeho um dal vzniknout celé řadě pozoruhodných staveb. Nejvíce však Gustava Eiffela, zesnulého 27. prosince 1923, proslavila ocelová vyhlídková věž na Martových polích v Paříži. Nese jeho jméno a postavena byla v roce 1889 u příležitosti stého výročí Francouzské revoluce a Světové výstavy jako div tehdejší moderní techniky.

Vynikající konstruktér, který si získal světové uznání a obdiv, však projektoval i mosty a viadukty, tovární, výstavní a nádražní haly, kostely, zdymadla, majáky i plynojemy. Z jeho dílny pochází i vnitřní nosná konstrukce pro měděný plášť sochy Svobody, která vévodí newyorskému přístavu, nebo otočná kupole observatoře v Nice. A Praze poskytl inspiraci pro Petřínskou rozhlednu. Po svém odchodu do důchodu se Eiffel věnoval meteorologickým a aerodynamickým výzkumům a radiotelegrafii.

„Kouzelník s ocelí“ spatřil světlo světa 15. prosince 1832 v Dijonu. V pouhých 26 letech jako čerstvý absolvent Obecné školy inženýrství v Paříži postavil do té doby nejdelší francouzský železniční most v Bordeaux. A v roce 1866 si nedaleko Paříže založil vlastní konstrukční kancelář. Díky svému nápadu na nýtování jednotlivých částí konstrukcí pomocí stlačeného vzduchu začal ve spolupráci s tamní hutí odvážně stavět kovové konstrukce nejen ve Francii, ale i v zahraničí - od sousedního Španělska přes Rakousko, Maďarsko a Rumunsko až po Egypt, Peru a Bolívii.

Železniční mosty

Eiffelův most Maria Pia přes řeku Douro v Portugalsku se v roce 1875 stal vůbec první obloukovou konstrukcí. Jeho technické aspekty konstruktér posléze využil i při stavbě Garabitského železničního mostu přes údolí řeky Truyere v jihozápadní Francii, který byl se svou výškou nad hladinou 120 metrů svého času vůbec nejvyšším viaduktem na světě.

Eiffel také vyprojektoval a sestavil nosnou konstrukci americké Sochy svobody, jež byla v roce 1886 předána americkému velvyslanci v Paříži a dopravena do New Yorku na francouzské lodi. A z jeho dílny vzešlo mimo jiné i dvojí přemostění Žluté řeky v Číně, desítky hal včetně nádražních budov v Paříži a v Budapešti. A také třeba katedrála San Marcos v Chile.

Na začátku roku 1887 byly na Martových polích v Paříži zahájeny stavební práce na budoucím největším Eiffelově díle. Se svým projektem třípatrové ocelové věže, vysoké víc než 300 metrů, se přihlásil do soutěže na stavbu k příležitosti Světové výstavy v Paříži, a vyhrál. Jeho obrovská kovová stavebnice se skládala z 15.000 součástek, jež musely být pomocí dvou a půl milionu nýtů smontovány na desetinu milimetru přesně.

Veřejnosti se věž nelíbila

Stavět se začalo v lednu 1887, následující rok v březnu už stálo první podlaží, o půl roku později druhé. Ale stavba budila i negativní reakce. Protestovala veřejnost i významné osobnosti. Například esejista Leon Bloy označil věž za „vskutku tragický kandelábr“ a spisovatel Charles Huysmans ji nazval „proděravělým čípkem.“

Eiffel reagoval slovy, že oblouky v nejnižší části věže vtisknou konstrukci „dojem síly a krásy“ a průhledy mezi jednotlivými konstrukčními prvky zaručí, že bude působit lehce. Stavba „železné dámy“ probíhala podle zcela nových technologických parametrů, konstrukce letěla vzhůru montáží dokonale propočtených a vyrobených válcovaných nosníků. Eiffel musel nakonec do stavby investovat i vlastní peníze, protože vláda vzhledem k odporu a kritice poskytla pouze čtvrtinu nákladů. V den slavnostního zahájení Světové výstavy 5. května 1889 se Eiffelova věž rozzářila tisíci světly a všichni posměváčci ztichli.

Až do roku 1929, kdy byl v New Yorku postaven mrakodrap Chrysler Building, byla Eiffelovka nejvyšší stavbou na světě. Časem se z ní stal jeden ze symbolů Paříže a například českým tvůrcům poskytla inspiraci pro stavbu pražské Petřínské rozhledny. Věž napomáhala i technickému pokroku. Na jejím vrcholku nechal Eiffel postavit malou pozorovací stanici, která sloužila k zaznamenávání teploty vzduchu, vlhkosti, rychlosti větru a odchýlení věže od její osy. A v roce 1898 Eiffelův kolega na pařížském Pantheonu zachytil první zvukový signál zaslaný právě z této věže.

Pohled na Eiffelovu věž z řeky Seiny

Po triumfu s Eiffelovkou však přišel pro jejího tvůrce strmý pád. Po boku Ferdinanda Lessepse, jenž vybudoval Suezský průplav, se podílel na francouzském projektu Panamského průplavu, který v roce 1889 zkrachoval. Provázely ho obrovské korupční aféry a během stavby zahynuly tisíce lidí; průplav nakonec dostavěli Američané. Eiffel byl dokonce odsouzen k dvouletému žaláři. Odvolací soud rozsudek po přezkoumání zrušil a slavného tvůrce zcela osvobodil, jeho to však velmi poznamenalo a rozhodl se skončit.

Ke sklonku života se začal věnovat aerodynamice. V roce 1912 vybudoval laboratoř, kde dokázal například experimentálně vytvořit vítr o rychlosti 80 metrů za vteřinu, aby mohl sledovat, jak tento vzdušný nápor zapůsobí na různé materiály různých tvarů.

Gustave Eiffel, Francouz menší postavy s jasnýma očima a řídkým plnovousem, se v roce 1862 ve svých třiceti oženil s Marií Genevieve Emilií Gaudeletovou, měli spolu pět dětí. V roce 1877 ale jeho žena zemřela na zápal plic, bylo jí pouhých 32 let. On sám zesnul o necelé půlstoletí později, dva týdny po svých 91. narozeninách, při poslechu Beethovenovy Páté symfonie ve svém pařížském domě. Pohřben je v rodinné hrobce na hřbitově pařížského předměstí Levallois-Perret.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

29
prosinec
1923

Nejzajímavější

Lidovky.cz
  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 73 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 88 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 47 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Za kritiku vražda. Před 100 lety se stal Mussolini fašistickým diktátorem

v diskusi nejsou příspěvky

30. května 2024

30. květen 1924 je klíčovým okamžikem počátku totalitního režimu v Itálii. Právě tehdy získával...

VIDEO: „Závoďáky“ Bundeswehru se dvěma řidiči jezdily rychle vpřed i vzad

v diskusi je 1 příspěvek

30. května 2024

Obrněné průzkumné vozidlo Luchs bylo pro svou rychlost přirovnáváno k závodnímu vozu. Dále se...

Integrovaná střižna ve Windows s využitím AI posouvá možnosti tvorby videa

v diskusi nejsou příspěvky

30. května 2024

Z nějakého výletu, dovolené, oslavy či jiné zajímavé akce máte desítky fotografií, zajímavé...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...