Vyzkoušeli jsme netbook s nejlepším displejem na trhu: Sony Vaio řady W

Exkluzivně   0:31aktualizováno  0:31
Jako jedni z prvních na světě jsme vyzkoušeli žhavou novinku z Japonska. Má perfektní displej, kvalitní šasi a dlouho vydrží. Vůbec poprvé jsme také vyzkoušeli Windows 7 Starter.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E) | foto: Jiří Zahrádka

Už i Sony přichází se svým vlastním netbookem. V propagačních materiálech sice výrobce označuje nové "wéčko" jako mini notebook, všemi parametry ale odpovídá netbooku, tak nebudeme dělat zbytečný guláš v názvosloví.

Vlna nadšení z netbooků ale ke smůle Sony pomalu odeznívá, Toshiba dokonce očekává postupný útlum prodejů. Jestli Sony nepřišlo s křížkem po funuse, se uvidí až v následujících měsících. Faktem ale je, že se novinka povedla a své příznivce si určitě najde. Už kvůli exkluzivnímu označení Sony Vaio, které nejenom u nás platí za notebooky nejvyšší kvality.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Na krátkou zápůjčku jsme dostali předprodejní vzorek s operačním systémem v angličtině, který se ukazuje jen na veletrzích a při prezentacích. Na světě jich zatím není mnoho, a seznámit se s nimi blíže tak mohlo zatím jen několik novinářů. V tuto chvíli je už náš model na cestě na Slovensko. 

Finální netbooky se mohou lišit hlučností, výdrží a obrazovými vlastnostmi displeje. Naopak nelze očekávat změny u designu a velikosti klávesnice.

Designový zázrak Vaio

Notebooky Vaio měly vždy pěkný a někdy až ohromující design. U našeho netbooku Sony Vaio řady W tomu není jinak, i když v nejlevnější třídě počítačů nelze očekávat nějaké přehnaně luxusní detaily.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Netbook je celoplastový, ačkoli víko displeje připomíná kov. V našem případě má nezvyklou hnědou barvu, dostupné budou ještě varianty růžová a bílá.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Velmi dobrou zprávou je absence leštěného povrchu, počítač tak nebude neustále zapatlaný od otisků prstů. Povrchová úprava víka displeje navíc otiskům dobře odolává i přes tmavší barvu, zapatlat se nám jej podařilo až po svačině.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Vnitřní plasty mají jemnou plastickou strukturu a otisky na nich nejsou vidět už vůbec. Chválíme, asi nejlepší možné řešení.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Tlačítko zapínání netbooku je umístěno na pravém rohu. Počítač se zapne posunutím jezdce doprava.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Šasi je velmi pevné, slícování všech dílů přesné. Design nám trochu připomíná HP Mini - předními rohy, baculatými tvary a zvednutou baterií. Takto zvednutou zadní část budou mít v základu všechna "wéčka". Pokud chcete baterii, která nepřečnívá, bude k dispozici ke koupi také menší varianta s nižší kapacitou.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Navzdory robustnímu provedení ukázala váha hmotnost velmi příznivých 1,27 kilogramů, dalších 202 gramů pak zabere miniaturní adaptér.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)
Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Výbava standardní

Od netbooků nečekejte zázraky, najdete zde jen dvojici USB, VGA pro externí monitory, ethernet a dva audio konektory.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Zajímavostí jsou dvě čtečky multimediálních karet. Ta levá se jmenuje MagicGate a umí šifrovat data na karty MS/MS Pro. Ta pravá pak svede klasický zápis / čtení na SD karty.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Uvnitř netbooku najdeme procesor Intel Atom N280 taktovaný na 1,66 GHz, 1 GB operační paměti a 250GB pevný disk. Grafikou je GMA 950 známá z většiny prodaných netbooků. Procesor stíhá bez problémů kancelářskou práci, přehrávání hudby a filmů. Na nějaké větší akce ale rovnou zapomeňte. 

Výdrž přes šest hodin

Baterie má nadstandardní kapacitu 57 Wh, což je zárukou slušné výdrže.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Při maximálním jasu displeje, brouzdání na webu přes WiFi a vyšší zátěži procesoru ohlásil systém vybitou baterii po přibližně šesti hodinách. V reálu pak lze očekávat výdrž vyšší, asi málokdo bude malé Vaio trápit tak jako my.

Z časových důvodů jsme již nestihli baterii dobít a vyzkoušet maximální výdrž při úsporném režimu. Tipujeme, že to bude tak jako u 10" Asusů Eee se stejným hardwarem okolo osmi hodin.

Brilantní displej

10,1" displej s luxusním rozlišením 1 366 x 768 je asi to nejlepší na tomto stroji. Má vysoký jas, je pěkně kontrastní, náhledové úhly jsou dostatečně velké. V porovnání se současnou konkurencí bezesporu patří k těm nejlepším, vzhledem k velmi dobrému podání černé a bílé barvy si troufáme říci, že je dokonce ze všech nejlepší. Snad výrobce nezvedne u finálních vzorků kontrast ještě více, jak to dělá u některých levnějších modelů. Takto bylo vše perfektně vyvážené.

Klávesnice je menší

Když jsme v článku s novinkami Sony označili tento netbook jako počítač pro miminka, ani zdaleka jsme netušili, jak moc blízko se trefíme. Klávesky jsou velmi malé, ve třídě 10" netbooků dokonce nejmenší.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Nelíbil se nám malý pravý Shift a podivně vycentrovaný mezerník. Věříme, že po nějaké době si lze zvyknout, my na to ale čas neměli. Psaní tak doprovázela větší chybovost.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Šířka klávesnice je celkem slušných 23 centimetrů, výška pak 8,8 cm. Klávesky však mají šířku jen 1,4 cm, rozestupy činí 3 mm. Především pánové by tak mohli mít s těmito miniaturními rozměry problémy. Následující fotografie srovnává šířku klávesnic u konkurence. Spodní dva notebooky mají displeje s úhlopříčkou 9".

 

Pochválit u klávesnice musíme nízký zdvih klávesek a příjemný zvuk při stisku.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Pochvalu zaslouží rovněž velký touchpad, jeden z největších mezi netbooky. Jeho povrch je navíc příjemný na dotek, prst po něm dobře klouže a pohyb v operačním systému tak zvládnete rychle i bez myši. 

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Pár postřehů z praxe

 • Nejvíce jsme byli zvědaví na nová Windows 7 ve verzi Starter, která jsou přizpůsobena použití na netboocích. Nakonec jsme se rozhodli věnovat systému vlastní článek, na kterém v současnosti pracujeme. I přes velmi dobré zkušenosti s Windows 7 na jiných netboocích překvapila pomalejší odezva. Připisujeme to syrovosti systému a ještě neodladěným drobnostem. Systém jinak po startu zabral 500 MB a se standardním 1 GB paměti tak lze docela dobře vyjít.
 • Netbook je hlučnější, což se s největší pravděpodobností u finálních počítačů ještě změní. Větráček se otáčel neustále i přes to, že teplota procesoru nepřesahovala 45°C při vyšší zátěži. Netbook se zahřívá uprostřed na spodní části, není to ale nic dramatického a lze jej mít normálně položený na klíně.

Zhodnocení

Pevný netbook s pěkným designem a brilantním displejem. Zklamáním pro nás byla nečekaně klávesnice, kterou mívají notebooky Sony zpravidla velmi kvalitní. Ta u "wéčka" by si zasloužila větší klávesky pro jistější stisk.

Sony Vaio W (VPC-W12S1E)

Sony Vaio řady W bude dostupné od 22. října za oficiální cenu 12 690 Kč s DPH.

Specifikace Sony Vaio W (VPC-W12S1E)
 • procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, TDP 2,5 W)
 • chipset Intel Mobile 945GSE
 • paměť 1 GB
 • disk 250 GB
 • bez optické mechaniky
 • displej 10,1", rozlišení 1366 x 768, lesklý
 • rozhraní: 2x USB, VGA, čtečka MagicGate MS/Pro, čtečka SD karet, 2x audio
 • konektivita: WiFi 802.11b/g/n, ethernet, Bluetooth
 • poznámky: webkamera
 • hmotnost 1,268 kg + 202 gramů adaptér 
 • rozměry 268 x 180 x 32 mm
 • operační systém Windows 7 Home Starter
 • cena 12 690 Kč vč. DPH

Líbí se vám nové Vaio?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. října 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 1182
Ne 236

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Další z rubriky

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Takto si Microsoft představuje nejlepší počítač „vše v jednom“

Microsoft Surface Studio 2

Špičkový 4K displej naklopíte naplocho těsně nad desku stolu, nebo vytáhnete do výšky očí. Můžete jej ovládat prsty,...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz