Místo klasického počítače zaujmou tablety. Ne všude, ale PC už není a nebude lídrem trhu. "Počítače čeká stejná cesta jako CRT obrazovky, psací stroje a vinylové desky," tvrdí technologický šéf IBM Mark Dean, který stál u zrodu prvního osobního počítače. První písíčko bylo představeno 12. srpna 1981 v hotelu Waldorf Astoria v New Yorku.
CloudPojmem "cloud" (anglicky oblak) se označuje řešení on-line služby (aplikace, úložiště ...), které je provozováno virtuálně na stovkách serverů v datacentech fyzicky umístěných na různých místech Země. Taková služba má k dispozici takřka neomezený výkon a kapacitu (takovou, co zrovna potřebuje a provozovatel zaplatí) a prakticky nikdy by neměla být odstavena kvůli poruše nebo údržbě. |
"Já sám jsem už PC vyměnil. Mým hlavním počítačem je nyní tablet. Když jsem pomáhal vytvářet PC, nemyslel jsem si, že se dožiji doby, kdy přijde jeho pád. I když bude PC stále používané, už nikdy nebude hlavním tahounem počítačového oboru," doplňuje na blogu SmartPlanet.com Mark Dean.
"Osobní počítače nejsou nahrazovány jiným typem zařízení, ačkoli v tomto ohledu panuje nadšení kolem smartphonů a tabletů, ale novou koncepcí role, kterou počítače hrají v pokroku," domnívá se Dean.
Tímto názorem se však poněkud odlišuje od strategie druhé firmy spojené s prvním PC - od Microsoftu. Ten tehdy úspěšně rozjel svou hegemonii díky úspěchu operačního systému MS DOS.
Podle něj se jasně ukázalo, že inovacím svědčí prostor v cloudu, nezávislý na zařízení či platformě, přístupný odkudkoli. Práce v cloudu znamená například ukládat si dokumenty, obrázky či e-maily do on-line úložiště (například DropBox) a přistupovat k nim prostřednictvím on-line aplikací (například Google Docs nebo on-line verze Microsoft Office). IBM má pochopitelně své vlastní cloudové řešení - kompletně webovou verzi business balíku Lotusphere.
IBM nevyrábí počítače od roku 2005, když tuto divizi prodalo čínské firmě Lenovo.
Žijeme v post-PC nebo PC+ éře ?
Dean svým příspěvkem reaguje na pokračující debatu, zda již žijeme v post-PC éře, ve které tablety a chytré telefony nahrazují stolní a přenosné počítače. To vše v době, kdy Microsoft prodává stovky milionů licencí Windows 7.
"Dávám přednost pojmenování PC-plus éra," píše k tomuto tématu na svém osobním blogu Frank Shaw viceprezident komunikační divize Microsoftu. Z pohledu této firmy takové pojmenování zahrnuje vyhledávač Bing, webové služby Windows Live a Office 365, mobilní telefony s Windows, Xbox, Skype a další.
Historie PC
Když společnost IBM představila před 30 lety svůj kompaktní počítač označený zkratkou PC. Velkou výhodou "písíček" se záhy ukázalo být jejich otevřené technické řešení, zvolené kvůli úspoře nákladů. Z nouze se ale stala ctnost, která pomohla PC kompatibilním počítačům vytlačit konkurenční platformy a ovládnout trh.
Historie PC na vlastní očiPokud se chcete na některé historické kousky počítačů podívat, můžete navštívit Centrum energetického poradenství v Praze. Zde probíhá výstava, která ukáže některé zajímavé systémy z počítačového pravěku v kontrastu s moderními technologiemi. Kdo dává přednost virtuální procházce, může se historií počítačů projít v prezentaci na této webové stránce. |
Od začátku 50. let, kdy byl vyroben první komerčně dostupný elektronický víceúčelový počítač, byla tato zařízení výsadou bohatých firem či institucí. Kromě jejich astronomické ceny za to mohla i skutečnost, že běžně zabíraly několik místností. Přestože problém velikosti se časem podařilo vyřešit nahrazením elektronek tranzistory a integrovanými obvody, představa počítače jako zařízení pro osobní použití dlouho patřila do sféry sci-fi.
Významná změna přišla v roce 1975 s uvedením mikropočítače Altair 8800.
Jednoduchý stroj se prodával ve formě stavebnice za necelých 400 dolarů a rychle si získal početnou komunitu fanoušků. Odstartoval tak vlnu "lidových počítačů", na niž naskočila řada nově vzniklých firem jako Atari či Apple.
Tradičního výrobce výkonných sálových systémů, americkou společnost IBM, nechával překotný vývoj v oblasti osobních počítačů zpočátku v klidu. Obrat přišel až v roce 1980, kdy si vedení firmy uvědomilo potenciál těchto zařízení, na něž se do té doby dívalo spíše jako na technickou kuriozitu.
Tak dostal zelenou projekt s názvem Chess (šachy), který měl IBM po prvotním zaspání dostat do hry.
Aby náklady na projekt zůstaly v přijatelných mezích a zároveň se zkrátila doba nutná k jeho dokončení, měl vývojový tým vedený Donem Estridgem počítač složit z běžně dostupných dílů různých výrobců. V této souvislosti se dokonce ozvaly i sarkastické hlasy, že IBM ke vzniku PC přispěla pouze jménem a značkou.
Výsledkem byl kompaktní počítač interně označovaný jako Acorn (žalud), který byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 pod názvem IBM 5150 PC. Jeho uvedení na trh doprovázela reklamní kampaň, v níž IBM využila postavu tuláka v podání Charlieho Chaplina, která měla demonstrovat jednoduchost ovládání a flexibilitu nového výrobku.
Stroj, jehož srdce tvořil procesor Intel 8088 s frekvencí 4,77 megahertzu, svým výkonem nevybočoval z dobového průměru. Síla značky a nabídka rozšiřujícího příslušenství to však bohatě kompenzovaly, takže o PC i jeho nástupce s označením XT a AT byl mezi zákazníky zájem. Úspěch PC ale měl pro IBM nevítaný vedlejší efekt: řada menších výrobců začala vyrábět jeho klony. Nebylo to ostatně nijak obtížné, vzhledem k tomu, že "písíčko" bylo složeno z běžně dostupných součástek.
Firmy jako Compaq či Columbia Data Products začaly na trh chrlit takzvané IBM PC kompatibilní počítače v takovém množství, že se z nich stal standard, který převálcoval téměř všechna konkurenční řešení. V důsledku toho označení PC ztratilo svůj původní obsah, a stalo se synonymem pro jakýkoliv desktop.
Invaze "písíček" do domácností a menších kanceláří znamenala úspěch nejenom pro samotnou IBM, ale také pro Intel, který se z výrobce paměťových čipů přeměnil na největšího dodavatele počítačových procesorů. Podobný důvod k radosti měl rovněž spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, jenž se díky softwaru pro PC stal nejbohatším mužem světa (než ho z pomyslného miliardářského trůnu sesadil mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú).
Úspěch Intelu a dodavatele operačního systému Windows vedl k tomu, že pro IBM PC kompatibilní počítače bývá používán název Wintel. Odráží se v tom i ztráta vlivu IBM na vývoj této platformy, která se začala projevovat už od 90. let a symbolicky vyvrcholila v roce 2005 odprodejem počítačové divize čínské firmě Lenovo.