Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Univerzální čtečky paměťových karet - aneb proč zvolit PCMCIA adaptér?

  0:01
Jakou čtečku paměťových médií zvolit? Kde se vyplatí adaptér PCMCIA a kde spíše čtečka s USB 2.0? Proč se nespoléhat na jednoúčelová řešení nebo čtečky se starým rozhraním USB? V dnešním malém zamyšlení se pokusíme rozseknout gordický uzel paměťových karet a jejich čteček.

Jakou čtečku paměťových médií je vhodné zvolit?

S množícím se počtem paměťových médií je nutné se přizpůsobovat. Žel je spíše pravidlem než výjimkou, že si každý vybere různá média - a překopírovat si pak fotografie od kolegy z fotoaparátu nebo odzálohovat data z digitálního diáře, případně přenést data mezi počítači je pak spíše o hledání kompatibilního partnera než o univerzálním a jednoduchém řešení.

Vzhledem k nízkým cenám, vysokým rychlostem modulů Compact Flash je téměř oprávněná myšlenka, co vlastně bylo (krom jejich velikosti) na těchto pamětech, ve své době poměrně standardních a univerzálně používaných, tak špatné. Leč stalo se, a nyní je potřeba řešit stávající situaci, s minimem vedlejších efektů.

Současný stav: nekompatibilita kdekoliv

Při pohledu na portfolio paměťových médií nevyhnutelně napadá, že snad každý z větších výrobců digitálních fotoaparátů se pokouší prosadit vlastní "standard", který je pochopitelně jen s omezeními či naprosto nekompatibilní k jiným: starý standard MultiMedia Card s pomalým přístupem (ovšem bezkonkurenčně nejtenčí co do velikosti), značně proprietární formát Sony Memory Stick a Sony Memory Stick Pro, který zatím nepodporuje až na výjimky téměř nikdo krom (spotřebního giganta) Sony, pak xD Picture Card a nejstarší, naprosto výběhová SmartMedia. Snad jako nástupce Compact Flash co do univerzality a počtu podporujících výrobců lze označit poměrně rozšířený Secure Digital formát, který však s sebou nese s menší velikostí i výrazně vyšší cenu.

Proč nesázet na běžné čtečky PCMCIA od výrobce karty?

Zatímco staré Compact Flash adaptéry se daly sehnat i s cenou pod dvě stě korun, pro novější média to mohou být často i násobky této ceny. A i přesto se může často jednat o adaptéry s velmi nízkou přístupovou rychlostí, kterou nezpůsobují omezení daných karet. Přítrž pomalému přístupu většinou dělají speciální čtečky pro notebooky, které integrují čtecí a zapisovací mechanismus do malé karty formátu PCMCIA, namísto připojování přes pomalé USB 1.1.

Jejich markantní nevýhodou je však omezenost pouze na jeden formát - a vysoká cena. Většinou se jedná o čtečky přímo od výrobce fotoaparátu či daného média, a cena odpovídá značce, méně už přínosu pro uživatele. Na druhém konci stojí výrobci notebooků a jejich preference pro ten který formát. Speciální čtečky v noteboocích bývají nejčastěji média Secure Digital, případně též Memory Stick, občas se najde i víceformátová čtečka zabudovaná přímo v notebooku, to je však zatím spíše výjimka. Nevýhodou těchto čteček bývá často jejich připojení přes rozhraní USB 1.1, což omezuje jejich maximální rychlost na cca 1 MB/s, což již dnes není vzhledem ke kapacitám karet zcela optimální. Poměrně obvyklá karta s kapacitou 256 MB se pak do počítače přepíše za déle jak 4 minuty!

Datová nirvána: kompatibilita napříč médii

Ideální stav je, když se uživatel může omezit pouze na jedno médium, které používá napříč různými produkty - od diáře, přes MP3 přehrávač, fotoaparát a videokameru, notebook a stolní PC. Žel, takové souznění techniky je spíše výjimkou.

Pro všechny ostatní případy je pak v případě notebooku zřejmě nejlepší a nejrychlejší, současně malým a kompaktním řešením adaptér PCMCIA, který je schopen na rozdíl od jednoúčelových adaptérů jednotlivých výrobců kooperovat s vícero formáty médií. Prakticky lze při nákupu podobného adaptéru uplatnit velmi jednoduchou poučku: "čím více, tím lépe". Můžeme se podívat na příklad SanDisku a jeho 6 v 1 adaptéru. Vzhledem k současnému stavu je 6 v 1 velmi univerzální řešení, skóre však zůstává otevřené - s rostoucím počtem médií a možností jeden nikdy neví.

SanDisk má formát běžné karty PCMCIA a je schopen pracovat s kartami SecureDigital, MultiMediaCard, MemoryStick a MemoryStick Pro, xD-Picture Card a SmartMedia. Díky podpoře většiny operačních systémů je tento adaptér vše, co budete potřebovat. V 95 procentech použití se obejde bez dodatečných ovladačů. Stačí jen zasunout a používat.

USB 2.0 a PCMCIA - rychlostní konkurenti nebo partneři?

Co do univerzality a snadnosti instalace už mohou kartám PCMCIA konkurovat jen vysokorychlostní externí čtečky s rozhraním USB 2.0, případně velmi výjimečně s rozhraním FireWire. Oproti PCMCIA adaptérům však mají při použití s notebooky značnou nevýhodu, kterou je jejich velikost. Na rozdíl od adaptéru PCMCIA nezmizí prostě a snadno v těle notebooku, ale jsou to zpravidla větší krabičky, navíc s nezbytnou kabeláží. Na druhé straně, tyto čtečky lze bez problémů použít s libovolným stolním počítačem, a to i v případě, že podporuje jen pomalejší rozhraní USB 1.1 - čtečka pak operuje pomaleji, ale přesto ji lze použít. Rozhodnutí je tak v konečném efektu vždy na uživateli a jeho potřebách, adaptér PCMCIA je kompaktní a elegantní řešení pro libovolný notebook, vysokorychlostní čtečka na rozhraní USB 2.0 je větší, leč univerzálnější. Zcela zavrženíhodné jsou jednoúčelové, respektive jednoformátové čtečky PCMCIA, nebo pomalé externí čtečky přes rozhraní USB 1.1.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 25 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi nejsou příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 3 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Kabelka nemusí být jen vak na věci. Český prototyp zažene útočníka

v diskusi je 20 příspěvků

21. června 2024

Kabelka nemusí být pouhým vakem na věci, může plnit spoustu funkcí sama o sobě. S touto tezí vznikl...

Největším lákadlem Historical Airshow 2024 byl americký zavalitý stíhač

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Mladoboleslavská Historical Airshow patří již dlouho mezi nejvýznamnější letecké dny v České...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...