Tiché PC: díl 3. - softwarové možnosti odhlučnění

  5:00
Nepodařilo se vám snížit hluk produkovaný počítačem? Myslíte, že jste pro to už udělali maximum a výsledek byl stejně nejistý? Zkuste ztišit vaše vysokootáčkové ventilátory softwarovou cestou. Tato metoda může být vhodná právě pro vás, kteří si netroufáte zasahovat do hardware.

Dnešním, v pořadí již třetím dílem, pokračujeme v našem seriálu o Tichém PC. V minulých dvou dílech jsme se před čtrnácti dny v tomto článku věnovali možnostem odhlučnění počítačové skříně a zdroje a minulý týden jsme vám radili, jak na hlučné ventilátory grafických a čipových sad. No a nakonec jsme se věnovali jedné z nejdražších součástí na počítače vůbec, procesoru. Ten je ve většině případů největším zdrojem hluku v PC. Také jsme vám slíbili osvětlení problému odhlučnění ventilátorů softwarovou cestou a dnes tak činíme.

Skoro všechny základní desky jsou v dnešní době vybaveny obvody, které dokážou zaznamenávat a vyhodnocovat určité situace. Příkladem může být ochrana před zničením procesoru - tato malá, ale velice užitečná funkce dokáže ochránit CPU před nežádoucí desktrukcí. V BIOSU si nastavíte určitou teplotu, přes kterou by se procesor neměl nikdy dostat. Pokud vše bude pracovat tak, jak má, a teplota vám vzroste přes hranici udanou v biosu, teplotní čidlo změnu zaznamená, předá příslušné informace ovládacím prvkům na motherboardu a ty se postarají o odpojení napájení procesoru. Ventilátory jednotlivých chladičů se při nižší úrovni tepla nemusí točit maximální rychlostí. Zde můžeme využít vlastností moderních desek. Elektronické obvody dokážou regulovat rychlost otáček jednotlivých ventilátorů tak, aby úroveň zůstala na bezpečné hladině, a zároveň tak, aby se ventilátory netočily příliš rychle. Někteří výrobci základních desek dodávají utility k regulaci otáček na CD, které se dále nemusí ani konfigurovat. Pokud žádné nenajdete, můžete využít programu SpeedFan. Všechny níže popsané programy jsou freeware, takže za jejich používání nemusíte platit.

Ach to teplo...

Abychom se mohli věnovat snižování otáček ventilátorů, je zapotřebí snížit teplotu procesoru. Ovšem při razantním a neuváženém snížení otáček by se nakonec CPU mohlo ohřát tak, že by došlo k jeho upečení, a odhlučnění by pak již nebylo zapotřebí. Proto se musíme postarat o náhradní řešení chlazení procesoru. K tomu nám mohou posloužit různé utility, jakou jsou VCool, CPUIdle, CPUCool, WinCooler a nepřeberné množství dalších. Tyto programy dokážou ovládat určité integrované obvody základní desky. Utility tedy chladí procesor tím způsobem, že vypínají určité jeho obvody, které v momentální době nepracují, a proto nepotřebují být vytížené. Ve velké míře zastavují komunikaci s čipsetem, a tudíž nedochází k takovému ohřevu jako při zatížení, protože spotřebují nižší napětí. Ale nemusíte se bát, že se vám procesor zpomalí tak, že nebude schopen pracovat na maximální rychlost. Jakmile procesor bude potřebovat větší výkon, automaticky se program vypne a dá vyniknout výkonu CPU.

Pozor: S těmito programy zacházíte na vlastní riziko, za případné škody nenese výrobce žádnou odpovědnost!

VCool

O této utilitě jste již určitě slyšeli, proto se jí budeme věnovat jen okrajově a nebudeme popisovat všechny její funkce. Velkou nevýhodou je nemožnost práce s procesory Intel. Na druhou stranu - Intel nemá takový problém s teplem, a tak se nemusíte bát o jeho ohřev. Po rozpakování archivu do předem určeného adresáře se vám na disk uloží něco kolem 65 KB dat ve čtyřech souborech. Program pracuje ve všech verzích operačního systému Windows (95/98/Me/NT/XP) a nevyžaduje restart systému. Ten, kdo používá pro práci systém NT nebo XP, musí pomocí přibaleného dávkového souboru nahrát knihovnu do adresáře X:\windows\system32 a restartovat PC. Pak již nic nestojí v cestě vašemu softwarovému chlazení. Na výběr máte tři možnosti - NB Cool, Idle Loop a Throttlink, doporučujeme každou z nich vyzkoušet a vybrat tu nejúčinnější. Ne každá funkce může fungovat úplně stejně na všech deskách. Jedním z největších neduhů tohoto programu je problém se zvukem a komunikací přes PCI sloty.

VCool

Takhle vypadá utilita VCool

VCool

Ukazatel teploty v systémové liště

VCool verze 1.8 Build 7 stahujte zde

SpeedFan

Nejprve si SpeedFan stáhněte z našich stránek. Jak jsme již řekli v úvodu tohoto článku, tento program se stará o automatickou regulaci otáček všech ventilátorů připojených na základní desce v závislosti na teplotních čidlech. Většina nových chladičů používá vysokootáčkové ventilátory, které bývají zbytečně předimenzované, a pokud procesor nejede na maximální výkon, není třeba takového chlazení. Procesor si vystačí s méně účinným chlazením a můžeme tedy snížit počet otáček. Instalaci programu doporučujeme provést do adresáře, se kterým již nebudete manipulovat. Program si totiž uloží cestu ke knihovnám, nutným pro bezproblémový chod, a vyžaduje restart. Při spuštění programu se nahrají potřebné soubory a objeví se tak trochu zmatené hlavní menu, kde jsou uvedené nesmyslné informace. Zmáčkneme tlačítko Configure a nastavíme jednotlivé funkce programu.

SpeedFan

Hlavní menu programu

V otevřeném okně se zobrazí první záložka s názvem Temperatures. Zde se objeví všechna teplotní čidla přítomná v systému. Dvojklikem jednotlivé položky můžete přejmenovat podle toho, ke kterému jaké čidlo patří, například Procesor, CASE, HDD-0. Označte všechny duální položky ukazující stejné hodnoty. Položky můžete libovolně přesouvat podle vašich představ. Každé teplotní čidlo má dvě funkce Desired a Warning. Ty zajišťují automatickou regulaci otáček podle vámi zvoleného rozsahu. Desired - sem nastavte teplotu, při níž mají poklesnout otáčky ventilátorů. Warning - po dosáhnutí této teploty program automaticky nastaví maximální možné otáčky, bez ohledu na předchozí nastavení. U položky Desired doporučujeme nastavit teplotu CPU při nevytíženém stavu, a naopak u Warningu takovou, přes kterou by se procesor neměl nikdy dostat. Úplně napravo můžete pro každý senzor zvlášť zatrhnout možnost zobrazení teploty v systémové liště.

SpeedFan SpeedFan

Konfigurace záložky Temperatures; vlevo nenastavena, vpravo nastavena

Druhá záložka obsahuje informace o ventilátorech. Zde je uvedena aktuální rychlost otáček všech připojených ventilátorů. I zde máte možnost přejmenovat všechny položky a posunout je na jiné místo.

SpeedFan SpeedFan

Konfigurace záložky Fans; vlevo nenastavena, vpravo nastavena

Třetí záložka podává informace o systémovém napájení procesoru. Ovšem informace obsažené v této záložce pro nás nejsou nijak důležité a nemají vliv na běh programu.

Další záložkou je Rychlost. Po přejmenování a přesunu jednotlivých funkcí je zapotřebí nastavit hodnoty Minimum value a Maximum value. První zmiňovaná udává nejnižší možnou rychlost otáček, na kterou se ventilátor může dostat při regulaci otáček. Naopak položka Maximum value udává maximální možnou rychlost. Pokud je překročena teplota čidla nastavená v položce Warning, program automaticky ignoruje všechna nastavení a ventilátor se bude otáčet maximálními otáčkami.

SpeedFan SpeedFan

Konfigurace záložky Speeds, vlevo nenastavena vpravo nastavena

Poslední dvě záložky jsou určené k nastavení funkcí programu, jako je například barva textu, ikony na systémové liště a možnost zobrazení teplot ve Fahrenheitech.

Pokud jste si jistí, že vše máte nastaveno tak, jak jste chtěli, nezbývá už nic jiného než tlačítkem OK potvrdit vaše úsilí.

SpeedFan

Program nastaven a v praxi

Tak, a jste připraveni k vyzkoušení celého programu. Zatrhněte funkci Automatic fan speed a pokud vše funguje tak, jak má, a teplota CPU není vyšší, než je udaná v položce Desired, automaticky vám klesne počet otáček na ventilátoru procesoru. Doporučujeme všechna nastavení zkontrolovat, aby byla zaručena 100% funkčnost tohoto programu a vy jste se nemuseli bát, že se váš procesor usmaží ve vlastní šťávě.

Pozor: S těmito programy zacházíte na vlastní riziko, za případné škody nenese výrobce žádnou odpovědnost!

Program je vynikající pomůckou pro toho, kdo již nechce nebo nehodlá snášet velký hluk produkovaný ventilátory v počítači. Je pravda, že se mu nevyhnuly drobné chybičky, jako je nefunkčnost na všech typech desek, ale i přesto ho lze cílové skupině vřele doporučit.

Tato metoda odhlučňování není sice 100 %, ale i přesto se můžete pokusit o její vyzkoušení. Někomu pomůže více, jinému méně, každopádně je to jedna z možností, jak odstranit hlučnost vašich ventilátorů. Příští týden si povíme, co s hlučnými disky, CDROMy a přídavnými ventilátory.

<-- Tiché PC: díl 2. - grafická karta, čipová sada a procesor

Tiché PC: díl 4. - HDD, CD a DVD ROM -->

Autor:
  • Nejčtenější

Návrat USA na Měsíc po více než 50 letech. První soukromý modul úspěšně přistál

v diskusi je 95 příspěvků

22. února 2024  16:09,  aktualizováno  23.2

Měsíční přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus se v pátek dostal na povrch Měsíce. Splnil tak...

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 30 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 14 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 12 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I půl století po Apollu je přistání na Měsíci husarským kouskem. Proč?

v diskusi je 82 příspěvků

23. února 2024  18:14

Američané po více než 51 letech dosáhli povrchu přirozeného satelitu Země – Měsíce. Z laického...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

T-Mobile se chystá na festivaly. Mobilní vysílač zprovozní za 30 minut

v diskusi je 5 příspěvků

29. února 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Festivaly, koncerty, velké sportovní události, demonstrace… Velká shromáždění lidí generují...

OBRAZEM: Jediná maďarská zubačka jezdí v Budapešti. Patří mezi nejstarší

v diskusi je 5 příspěvků

29. února 2024

Zubačky „zakleté“ v katastru jednoho města nejsou jen tak obyčejná věc, a přeci dvě takové...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 14 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...