Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Test malého notebooku Dell: hodně muziky za málo peněz

Dell Latitude D430 by byl jen obyčejný notebook, kdyby nepatřil k tomu nejmenšímu na trhu při zachování dobré ceny. Otestovali jsme populární ultrapřenosný počítač, který nemusíte šetřit.
Budťe chytří

Budťe chytří | foto: Jiří Zahrádka

V prosincovém Velkém testu ultralehkých notebooků chyběl horký kandidát na vítězství - Dell Latitude D430. Všechny notebooky tehdy měly předinstalovaný operační systém Windows Vista, Dell nám však dorazil s Windows XP a měl tak značnou výhodu oproti konkurenci, neboť dosahoval delší výdrže při běhu na baterie. Dnes přinášíme jeho detailnější popis a aktualizovaný původní článek, který je kromě Dellu doplněn také o zodolněný Panasonic Toughbook CF-W7. Recenzi na Toughbook přineseme již brzy v samostatném článku.

popisek Velký test ultralightů
         Přečtěte si aktualizovaný článek zde 

Windows Vista na slabých noteboocích nevidíme rádi, neboť značně zatěžují procesor nejrůznějšími službami a oproti Windows XP pak vydrží kratší dobu při běhu na baterie. Mnoho výrobců se však Vist již od počátku prodeje chytilo a dnes již Windows XP nacházíme předinstalované jen sporadicky.

Dell Latitude D430
Jedním z výrobců, kteří stále Windows XP ve svém portfoliu nabízejí, je americký Dell. Jeho postavení je však jiné než u konkurence, notebooky totiž dodává takřka "na zakázku". V konfigurátoru na domovské adrese máte nepřeberné možnosti, jak si notebook sestavit. Volit můžete nejenom z vybraných komponent, ale i předinstalovaného software, servisních služeb a příslušenství.

Do redakce nám tak dorazil špičkově vybavený stroj za 61 000 Kč včetně DPH, pokud však budete skromnější, může být malý Dell váš již za 30 300 Kč. V konfigurátoru za tuto cenu navolíte pevný disk o kapacitě 40 GB, jednojádrový procesor a oželíte mnoho příjemných vylepšení. Velmi dobrou konfiguraci s maximální konektivitou a rychlejším 120GB diskem jsme sestavili za 35 000 Kč, v případě použití SSD uložiště cena nepřekročí 41 000 Kč. Cenu testovaného modelu zvyšoval operační systém, čtečka otisků prstů, externí optická mechanika a především 32GB SSD uložiště místo pevného disku, které základní cenu navyšuje přibližně o 10 000 Kč.

Dell Latitude D430

Náš model byl vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo U7600, který tiká na frekvenci 1,2 GHz. Jeho TDP* je pouhých 10 W, i tak má dostatek výkonu pro běžné kancelářské aplikace. Pokud potřebujete co nejvyšší úsporu, volte spíše jednojádrový procesor, který má prakticky poloviční spotřebu a při nenáročných aplikacích úbytek výkonu nepoznáte.
*Thermal Design Power - vyjadřuje vyzářenou energii v podobě tepla při vyšším vytížení; nemusí být konečná

Operační paměť lze konfigurovat maximálně do 2 GB, testovaný model byl vybavem pouze jedním 1GB modulem. Odezva ve Vistách byla i tak velmi rychlá a Dell se zařadil mezi nejsvižnější ultralehké notebooky v testu.

Postaralo se o to především SSD uložiště, které má oproti klasickým pevným diskům mnoho výhod. Kromě neporovnatelně větší mechanické odolnosti má několikanásobně rychlejší odezvu při přístupu k datům, je bezhlučné a má nižší spotřebu. Další opomíjenou vlastností je konstantní přenosová rychlost při jakémkoli zaplnění kapacity uložiště; naproti tomu u pevných disků platí - čím zaplněnější jsou, tím pomaleji probíhá načítání.

Pevný disk

Mínusem tak je pouze kapacita testovaného SSD, 32 GB není zrovna radostné číslo. Windows Vista odkrojí i s aktualizacemi a několika dalšími základními kancelářskými aplikacemi polovinu kapacity a na vlastní data tak mnoho místa nezbývá. Nejmodernější způsob ukládání dat byl však na výkonu subnotebooku znát a je v něm určitě budoucnost.

Poslední položkou je grafická karta, z důvodů úspornosti jde o integrovanou GMA 950. Ta si poradí s videem i nenáročnější hrou, pro notebook této kategorie je to dobrá volba.

  Benchmark  Skóre
  3DMark05  403
  3DMark06  187
  PCMark05  2511


Konstrukce a zpracování
Při uchopení D430 máte pocit nepříliš vzdálený od polaskání cihly. Notebook je nejenom velice pevný, váží také více, než se na první pohled může zdát. Bez optické mechaniky je se svou hmotností 1,5 kg ve své kategorii otesánkem, konkurovat mu může již jen Acer TravelMate 6292, který však již nepovažujeme za ultrapřenosný notebook. Vyšší hmotnost je však velmi dobře opodstatněná, šasi je celé provedeno z horčíkové slitiny a plastových dílů nalezneme minimum. Vysoká pevnost celé konstrukce pak směruje D430 do firem, kde bude sloužit jako pracovní nástroj bez náznaku jemného zacházení.

Dell Latitude D430

Dell Latitude D430


Výbava porty je v daném segmentu běžná - 3x USB, Firewire, PC Card type II, konektor pro externí monitor, čtečka karet SD a dokovací port. Většinu portů nalezneme na zadní straně, což není příliš ergonomické. Jedničku dostává Dell za umístění audio konektorů na bok, při práci tak nepřekáží kabel od externích reproduktorů. Konektivitu zajišťuje gigabitový ethernet, k dispozici je i analogový modem a volitelně lze dokoupit i Bluetooth a Wi-Fi různých standardů.

Pohled na čelní stranu

Pohled na zadní stranu

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok


Z nezvyklé výbavy tak vyčnívá pouze netypický napájecí konektor umístěný nad jedním konektorem USB - zde se připojuje externí jednotka D/BAY. Ta umožňuje modulární výměnu optických mechanik a dalšího příslušenství Dellu.

Detail portů - nad USB se nachází konektor pro napájení externího modulu D/BAY

Dell Latitude D430 s externí optickou mechanikou


Pokud si odmyslíme poměrně značnou hmotnost - s optickou mechanikou a adaptérem neseme v brašně více jak dva kilogramy - je D430 skvělým notebookem. Pevnost i velmi kvalitní zpracování snese srovnání s Lenovem ThinkPad, které patří v této kategorii k těm nejlepším.

V práci a po práci, teorie v praxi
Během běžného denního používání se Dell sice pronesl, odměnil se za to však nadstandardním výpočetním výkonem a velkým množstvím chytrých řešení. Jako vždy nechyběla baterie s pěticí diod, které mohou i při vypnutém notebooku orientačně informovat o zbývající kapacitě. Další chytrou funkcí oplývá přepínač pro aktivaci rádiové části notebooku - pokud jej při vypnutém počítači podržíte tři sekundy, dioda svou barvou informuje o dostupnosti bezdrátové sítě (Dell Wi-Fi Catcher). Na notebooku je vidět, že se mu při návrhu věnovala pozornost a nešetřilo se na zbytečnostech. Dobře je to ilustrováno zámkem víka, který je vylisován z kovu. Zde někteří výrobci používají plastové zámky, které není těžké zničit.

Vypínač rádiové části a tlačítko pro zapnutí notebooku

Z kovu je vyroben i zámek jistící víko displeje


Displej s úhlopříčkou 12,1" a rozlišením 1280 x 800 splnil svou úlohu dobře, mohl by mít však větší náhledové úhly. Díky matnému povrchu neodráží okolní zdroje světla a je tak dobře čitelný i za denního světla, jasem i kontrastem patří k dobrému průměru.

Kapitolou sama pro sebe je klávesnice. Při psaní se díky pevnému podkladu neprohýbá, je velmi pevná a má dostatečnou rozteč kláves. Jako každá menší klávesnice prvních několik dní vyžadovala více soustředění při psaní po paměti, zvyknout si však není problém a odpustit lze tak i pouze jednořádkový Enter. Naopak potěšila přítomnost trackpointu, který je pro polohování na cestách příjemnější než touchpad.

Klávesnice Dellu

Detail touchpadu a trackpointu


Čím potěšil notebook nejvíce je nízká míra hluku. Ve skutečnosti bychom žádný hluk ani nezaznamenali, při kopírování souborů v noci však bylo slyšet nepatrné pískání, které jinak než v naprostém tichu nelze zaznamenat. Teplo je dobře odváděno kovovým šasi a tak se větráček prakticky nemusí otáčet, SSD uložiště je bezhlučné již ze své podstaty. V zátěži Dell samozřejmě slyšet je, kultivovaností běhu ale patří k absolutní špičce. S ohledem na vyšší míru zahřívání na spodní straně je však lepší mít notebook položený na pevné podložce. Konfigurace s pevným diskem může být hlučnější a může se více zahřívat, takovou verzi jsme však při testování neměli k dispozici.

Změřili jsme samozřejmě i výdrž při běhu na baterie, kterou lze ovlivnit dokoupením baterie s vyšší kapacitou nebo sekundárního akumulátoru (baterie s kapacitou 68 Wh však přesahuje ven z notebooku) . S naší testovanou 43Wh baterií vydržel Dell pracovat nejdéle 4 hodiny a 13 minut. V tomto režimu nebyl procesor pod jakoukoli vynucenou zátěží a jas displeje byl ztlumen na minimum. V redakčním testu, kdy přehráváme hudbu ve Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací a maximálně nastaveným jasem displeje, vydržel notebook běžet 2 hodiny a 10 minut. V praxi jsme dosahovali časů necelých tří hodin při bezdrátovém připojení k síti a středně náročné práci.

Zhodnocení
Při konfiguraci s úspornějším jednojádrovým procesorem a pevným diskem, který je výrazně levnější, nemá D430 se základní cenou konkurenci. Velikým záporem je hmotnost, u ultrapřenosného počítače se každý chybějící gram cení. Na druhou stranu je již v základní ceně tříletá záruka Next Business Day (oprava u zákazníka do konce příštího pracovního dne), což při výběru zajisté může hrát důležitou roli.

Dell Latitude D430

Procesor Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz, 2 MB L2 cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 32 GB (SSD, SanDisk SSD UATA 5000 1,8")
Paměť 1 GB (1 x 1 GB), Porty: 3x USB, Firewire, PC Card type II, VGA, čtečka karet SD, dokovací port
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 12,1" 1280 x 800, matný
Rozměry 295 x 210 x 25,4 mm
Hmotnost 1,5 kg + 482 g mechanika + 316 g adaptér
Baterie 42 Wh
Pracovní výdrž 2 hodiny a 10 minut
Maximální výdrž 4 hodin a 14 minut
Zabezpečení: TPM 1.2, SmartCard, Fingerprint
OS: Windows Vista Business
Cena od 30 300 Kč, testovaná sestava 61 000 Kč

Dell Latitude D430



  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužívá někdo webkameru či mikrofon vašeho PC? Jak to zkontrolovat

v diskusi jsou 3 příspěvky

14. května 2024

Premium To, že webová kamera a mikrofon v počítači mohou sloužit nejen k účelům, pro které byly vytvořeny,...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 29 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....