Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Test: Domácí reprosoustava 5.1 nejen k notebooku - co by nemělo chybět?

  2:00
Ať k notebooku nebo ke stolnímu PC sluší rozumné reproduktory za rozumnou cenu. Co by však takové reproduktory krom skvělého zvuku a dobré ceny měly nabídnout? V krátké recenzi jsem se podívali, co bychom u reproduktorů 5.1 viděli rádi - a co méně. V této recenzi není primárně hodnocena zvuková kvalita reprodukce, jsou zde na příkladu Uniteku demonstrovány podstatné vlastnosti, které může uživatel zohlednit při výběru a nákupu 5.1 reproduktorů.

Rozumná domácí reprosoustava 5.1 - co by měla mít?

Unitek je výrobce, který vyrábí reprobedny převážně nižší cenové kategorie - model SP-1000 je, či spíše byl, zástupcem vyšší střední třídy mezi ostatními produkty výrobce. Dnes již v nabídce nefiguruje, ale stojí za to se na jeho příkladu podívat, co by měly nabízet levnější domácí reprosoustavy pro notebook či pro stolní počítač, případně pro oba.

1. Rozumný obal chrání před nástrahami

Unitek dorazil v krabici, která nebyla nijak malá - ale dostatečně skladná tak, aby ji bylo možné nést bez větších obtíží. Oproti reproduktorové soustavě vyšší třídy jako například RedStar RS-501 zde byla celá soustava v krabici menší než jakou u RedStaru zabíral jen samotný subwoofer. Zabalení bylo kvalitní a i přes nepříliš ohleduplné zacházení při transportu přežily reproduktory bez úhony. Úhledně smotané svazky kabelů a zabalení v průhledném plastu byla skoro škoda rozbalovat.

2. Střídmý a elegantní design se hodí kamkoliv

Po vybalení bylo jedno zřejmé doslova na první pohled - tyto reproduktory jsou elegantní. U této soupravy jde poněkud nezvykle o pět reproduktorů ve třech různých provedeních: přední pravý a levý reproduktor jsou dvoupásmové, středový je pouze jednopásmový (středový) v širším horizontálním designu, zatímco zadní reproduktory jsou také jen jednopásmové, ale v klasickém takřka krychlovém tvaru. Jak 30mm výškové, tak 60mm středové reproduktory jsou v provedení stříbrno-šedostříbrno-černém.

Barva a materiálové provedení je rozhodně plus - 9 milimetrů tlustá dřevotříska je potažena antracitově černou dýhou doslova ze všech stran, zadní panel je mírně zapuštěn - což je předností, o které se ještě zmíníme. Vpředu jsou boky seříznuty a přechází přes malou mezeru do čelního panelu. Čelo reproduktoru je tvořeno velice atraktivním kusem lakované černé dřevotřísky, tentokráte bez dřevěného vzoru v naprosto hladké černé. Tento panel je odnímatelný - ale při jeho odejmutí ztratí reproduktory ledacos ze své atraktivity, a samotný panel odhalí svou neopracovanou zadní značně ošklivě vypadající dřevotřískovou stranu.

3. Přes cinche možno i prodloužit

Žádný z 5 reproduktorů neobsahuje žádné obslužné prvky, pouze průhledný plochý kabel se dvěma vodiči - jedním stříbrně a druhým měděnně zabarveným. Oproti klasické černé tato průhledná kabeláž již může být o něco více záležitostí vkusu, nám se zamlouvala, především však svou funkčností. U počítačových reproduktorů bývá častou slabinou krátká délka kabelů. Zvláště pokud nemají být reproduktory v opravdu bezprostřední blízkosti pracovního stolu, stojí za to ujistit se, že reproduktory jsou připojovány centrálně přes konektory cinch - i za cenu mírné ztráty kvality to podstatně rozšiřuje možnosti umístění reproduktorů. Už v naší miniaturní kanceláři se projevil limit dosahu kabelů - vzhledem k vedení podél delších stěn se zadní kabeláž dostala u vzdálenějšího levého reproduktoru na hranici. Ani přední reproduktory nejsou dimenzovány přespříliš - proto je vhodné mít jako rezervu cinch konektory a pokud je to nutné, dokoupit další patřičnou kabeláž.

4. Umístění na stěny ne zcela triviální

Trochu nepochopitelně, ne všechny reprobedny měly úchyty pro snadnou montáž na stěnu. V případě Uniteku jsme se jich dočkali u dvou zadních satelitů, přední reproduktory mají být zřejmě odsouzeny pouze na stůl a nikam jinam - praktické úchyty na stěnu nemají. Zřejmě je možné je v případě potřeby přivrtat, nicméně riskuje se tím poškození reproduktorů - a zcela jistě ztráta záruky. Při nákupu je vhodné zvážit i tento aspekt - bez úchytů se reproduktory montují jinam než na stůl jen těžko. I v případě zadních reproduktorů však výrobce nemyslel úplně na všechno - díky zapuštěnému panelu je úchyt vhodně v hloubce, nepřečnívajíc přes zadní okraj. Tak lze reproduktor velice těsně připevnit ke stěně - horší je s kabeláží, pro tu nebyl ponechán nikde otvor a díky ní reproduktory od stěny odstávají.

5. Subwoofer přepíná mezi dvěma vstupy

Velice příjemná vlastnost Uniteku se zjeví při zkoumání zadní strany subwooferu - pro připojení audiovstupů zde není šest cinch konektorů, jak by se mohlo zdát samozřejmé, ale hned osm. 6 konektorů je určeno pro vstup 5.1 a zbývající dva pro klasické stereo. Díky těmto dvěma konektorům navíc je tak možné připojit například paralelně stolní počítač (s výstupem 5.1) a notebook (často disponují notebooky pouze stereo výstupem). Stejně tak si lze představit například iPod či walkman ve stereu a počítač přes šest kanálů. Oba vstupy samozřejmě nemohou běžet najednou, reproduktory mixovat zdroje neumí, ale bez přehazování kabelů lze mezi dvěma vstupy rychle volit.

6. Tři způsoby provozu a nastavení parametrů

Samotný subwoofer je oproti velice elegantním satelitům takřka zklamáním - ani ne velikostí a snad ani ne designem - s výjimkou až příliš barevného (pouťového) displeje. Vše je tu opět v černém provedení, 12mm dřevotříska potažená jemně vzorovanou dýhou, hladké černé čelo - tentokráte bez perleťového efektu a stříbrný ovládácí panel s pěti tlačítky a jedním rozměrným kolečkem. Škoda jen, že na náš vkus barevně příliš nesourodý displej (modrá, červená, oranžová, bílá) tuto eleganci ruší - ani provedení tlačítek sice není stoprocentní, velice mírně se hýbou, ale jsou hezké.

Pětice tlačítek odhaluje sílu možností této soupravy - a současně její hranice: třemi tlačítky lze volit mezi módem stero 2.1, surround 5.1 a AC-3, dalším lze nastavovat úroveň basů a výšek (v 16 stupních). Samozřejmě lze upravovat hlasitost kolečkem (40 stupňů). Tím možnosti nastavení končí - uvnitř se souprava chlubí podporou AC-3, DTS a THX. V realitě je přepínání například mezi externím rádiem MP3 přehrávače (stereo) a stolním PC velice příjemným řešením, stejně snadno lze přepínat mezi připojeným notebookem a stolním PC (podobně jako u nás v redakci)

7. Dálkové ovládání luxusem ne zcela zbytečným

Mít pouze pro ovládání hlasitosti dálkové ovládání se může zdát být luxusem, ale není tomu tak. Vzhledem k absenci ovladačů na satelitech je ovládání prostřednictvím tlačítek na subwooferu mimořádně nepraktické. Subwoofer zpravidla bývá umístěn pod stolem a ohýbat se k němu omrzí již po velmi krátké době. Infračervené dálkové ovládání tento nešvar elegantně řeší - ne však zcela: přeci jen je potřeba (na rozdíl od rádiového dálkového ovládání) přímá viditelnost mezi ovládání a subwooferem - proto jej nelze umístnit zcela mimo dohled. A mířit dálkovým ovládáním kamsi pod stůl je poněkud nezvyklé. Přes dálkové ovládání lze nastavit vstup (2.1, 5.1, AC-3) úroveň basů a výšek, hlasitost a nastavit sílu/úroveň předních, zadních a středového reproduktoru plus je zde tlačítko pro ztišení (mute). Vzhledem k rozsahu funkcí je dálkové ovládání svou fyzickou velikostí poněkud předimenzované - pro tyto tlačítka by stačilo ovládání s polovičními rozměry.

8. Absence tlačítka pro vypnutí - velká nepříjemnost

Naprostým zklamáním je však absence tlačítka pro vypnutí - soupravu lze sice vypnout pomocí tlačítka na zadní stěně subwooferu, ale v případě klasického umístění hluboko pod stolem se tam málokomu chce naslepo šátrat. Na předním panelu i na dálkovém ovládání chybí tlačítko pro zapnutí/vypnutí úplně. Slabou útěchou je zde tlačítko Mute, které sice vypne zvuk - ale reproduktor nadále spotřebovává elektřinu jako v bdělém stavu. Takovéto zanedbání je trestuhodné a podobná souprava ztrácí cenné body - nakonec je nejjednodušší vypínat repro vytažením ze zásuvky (pokud je zásuvka na dostupném místě).

9. Absence kvalitní kabeláže - obvyklý nešvar

U levnějších reproduktorů snad nelze ani nic jiného čekat - výrobci zde šetří a ne jinak i Unitek. U těchto reproduktorů byl přiložen nevzhledný šedý kabel (proč ne alespoň černý) se stereo jackem na jednom a dvěma cinch konektory na druhém konci. O vybalení z krabice a připojení k počítači na šest kanálů si tak lze nechat zdát - nejdřívě je potřeba dokoupit patřičnou kabeláž, která může podle provedení prodražit investici až o několik set korun. Stejně tak nelze čekat pozlacené provedení konektorů - zde kraluje stříbrná klasika.

10. Brum reproduktorů v tichém prostředí

Parametr, který se těžko testuje v hlučném prostředí - v zapnutém stavu bez reprodukce hudby je slyšet velice tichý brum-rušivý tón, který při hlasitější reprodukci zanikne. U těchto Uniteků není nijak rušivý, ale bez něj by tato souprava byla ještě lepší. Samotná kvalita reprodukce a hlasitost reproduktorů je vzhledem k jejich velikosti slušná, pokud nechcete testovat horní hranici hlasitosti, kde je výstup deformovaný.

Co ještě lze doporučit?

Jak bylo řečeno v úvodu této minirecenze - primárně nejde o zhodnocení kvalit reproduktorů Unitek SP-1000 (které se řadí v našem vnímání ke slušnému středu této nepříliš kvalitní skupiny 5.1 reproduktorů pro méně náročné posluchače), ale o doporučení doprovodných vlastností, které mohou reproduktory v cenové třídě mezi 1.000 až 3.000 Kč nabídnout a které výrazně ovlivňují funkčnost výrobku, ačkoliv se zpravidla neobjevují na titulní straně specifikací těch kterých konkrétních reprosoustav. Naše doporučení zcela určitě nejsou vyčerpávající - pokud Vás napadají další, prosím, podělte se o ně s dalšími čtenáři v diskusi.

Technické parametry Unitek SP-1000

 • 5.1 zvukový dřevěný systém
 • IR dálkové ovládání
 • Podpora AC-3, DTS, THX
 • Černé dřevo
 • Regulace basů a výšek, displej
 • Výstupní výkon:
  • Subwoofer 60W
  • Satelity 25W
 • Frekvence :
  • Subwoofer 20hz-180hz
  • Satelity 150hz-20khz
 • Vstup : RCA jack
 • Rozměry :
  • Subwoofer 330*200*330 /H*Š*V/
  • Přední 115*110*170 /H*Š*V/
  • Centrál 115*100*170 /H*Š*V/
  • Zadní 115*110*110 /H*Š*V/
 • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 1 příspěvek

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....