T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

  17:40aktualizováno  17:40
Barcelona (Od zpravodajů Technet.cz) - Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných zemích. Ukázala také, jak by mohla vypadat budoucnost mobilních her.

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsung Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů měla premiéru na MWC v Barceloně. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Příchod mobilní sítě páté generace je nejočekávanější novinkou napříč průmyslem. Nový standard navýší rychlost přenosu dat až na 20 Gbit/s a sníží odezvu na řádově jednotky milisekund. To přinese nejen výrazně rychlejší a spolehlivější internet do mobilů, ale i domácností. 

5G také umožní rozvoj autonomní dopravy (osobní autonomní auta i hromadná a nákladní doprava) a přinese velké změny do průmyslové výroby a robotiky obecně. Internet věcí už nebude pouhým a nadužívaným výrazem v odborných článcích.

Už 150 vysílačů pro 5G testuje v reálném provozu Deutsche Telekom (T-Mobile je dceřinou společností) po celé Evropě. Loni proběhl dvouměsíční test také v Praze. Podrobně jsme o něm a o technologii Massive MIMO psali v tomto článku.

Fotogalerie

Nyní v šesti zemích probíhají finální přípravy pro ostré spuštění sítě páté generace. Letos se jí dočkají v Rakousku, Německu a Holandsku. Následovat bude Maďarsko, Řecko a Polsko. Zatím vše běží ve stávajícím LTE, ale první data přes 5G síť, standard označovaný 5G NR (New Radio), prolétnou v uvedených zemích již během tohoto čtvrtletí. První testy přitom začalo v Berlíně už v roce 2017. Dosavadní rozsáhlé testování podpůrné technologie Massive MIMO probíhá na stávající síti LTE (viz tento článek).

Společnost T-Mobile také v Barceloně oznámila a v přímém přenosu symbolicky spustila první „5G továrnu“. Technologií 5G zasíťoval operátor  tovární komplex společnosti OSRAM ve Schwabmünchenu. Firma totiž plánuje v rámci jednotlivých provozů nasazení řady mobilních autonomních robotů a vozítek, které musí mezi sebou v reálném čase komunikovat. A k tomu je 5G ideální. Zavedená síť však zatím stále používá LTE, nicméně síťové prvky už jsou na 5G připravené. V pondělí 25. února se také v OSRAMu ve Schwabmünchenu vydalo symbolicky na cestu první autonomní vozítko. 

Vybíjená přes mobil

Německý operátor se pochlubil i první online multiplayer AR hrou. Na stánku si každý mohl zahrát digitální verzi klasické vybíjené. Díky kombinaci technologií edge computingu a LTE po sobě mohli hráči skrze displeje mobilu vrhat virtuální míče. 

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů měla premiéru na MWC v Barceloně.

Telefon reagoval graficky i vibrací jak na zásah protihráče, tak sebe sama. Hraní v reálném čase, ve více hráčích, skrze rozšířenou realitu a přes LTE bylo možné díky partnerství se společností MobiledgeX, která zavádí služby takzvaného mobile edge computingu (nověji Multi-access edge computing - MEC). Zjednodušeně řečeno, jde o služby provozované v cloudu a přístupné přes mobilní síť, ale co nejblíže uživateli tak, aby reakce byly co nejrychlejší.

Samotná hra vznikla ve společnosti Niantic, která je známá především díky celosvětovému fenoménu Pokémon Go. I podle Claudie Nematové, která je v T-Mobilu zodpovědná za nové technologie, je budoucnost počítačových her nikoli v hraní doma, ale venku. A právě příchod 5G by měl do této oblasti přinést to, co prý dosud chybělo. Kombinaci multiplayer režimu, tedy hraní v reálném čase pro více hráčů proti sobě, a  rozšířené reality (AR).

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Další z rubriky

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Prodlouží zasedačku až na druhý konec světa. Videokonference od Logitechu

Na snímku kamera Logitech Rally, Display HUB a reproduktor videokonferenční...

Není to levná záležitost, ale pokud jste při svých jednáních často odkázáni na videohovory, nabízí nový Logitech Rally...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Najdete na iDNES.cz